michaela.97 michaela.97 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy jsem nikdy moc neholdovala, ale pak přišla chuť, zkusit ho. Sáhla jsem proto po Naslouchači, o kterém jsem už dloooouho slýchávala samou chválu. Taky mi přišlo super, že budu mít na seznamu “přečtených” další českou autorku. A taky jsem si vybrala poslech (audioknihu), protože ty jsou pro mě stravitelnější a udělala jsem nejlíp, jak jsem mohla!

Audioknížka je bravurně načtená a hrozně skvěle zpracovaná - po “hudební” stránce. Moc mě bavily přechody mezi jednotlivýma kapitolama.

Co se týče děje: Líbí se mi, že hlavní hrdinkou je dospívající dívka. Mohlo jít o průser, ale nešlo. Autorka si s dětskou postavou poradila velmi dobře. Ilan se choval/a, že jsem mu/jí to věřila.

Zbylé postavy byly taky moc fajn. Některé víc, některé míň. Víc prostoru možná mohla dostat “pětadvacítka”, ale nečetla jsem pokračování, tak třeba v dalších dílech nebudou tak na pozadí, ale zase rozumim, proč to tak ne-bylo.

Líbil se mi opravdu skvěle propracovaný děj. A svět. A to všechno, co v knize zaznělo. Přišlo mi, že autorka zvládla ukočírovat slova. Nikde jich nebylo zbytečně moc. Žádná omáčka kolem. Zápletky přinášely otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. Celý příběh byl protkaný napětím. Obzvlášť poslední 3 hodiny knížky byly neskutečný. Trošku i nechutný. Strašidelný. Temný.

A skončilo to moc hezky. Otevřeně. Těším se na další díl(y).

01.11.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

*audioknížka* Knížky jsem registrovala už dávno, ale k poslechu mě nalákal až film, který mě jako jeden z mála českých (komedií) opravdu bavil.

Zaprvé - baví mě, jak je knížka načtená. Nejenom, že Veronika Khek Kubařová ty audioknížky umí, tak i zvukové přechody mezi jednotlivými kapitolami jsou parádní a skvěle se k tématu knihy hodí.

Potom musím vypíchnout humor, ten mě tady asi neomrzí, stejně jako postavy - miluju je všechny do jedné. Jsem zvědavá, jaké budou další díly, protože ten první naprosto perfektně splnil účel: být super oddechovkou.

10.03.2024 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tohle byla paráda. Pokud hledáte děsivý - trošku nechutný - případ s nevšedními vyšetřovateli, můžu doporučit právě tuhle sérii!

Čtení jsem si moc užila. Mou pozornost si držel hlavně hlavní vyšetřovatel Poe a jeho zvláštní, ale moc milá a - svou divností - zábavná kolegyně Tilly :) Tahle dvojka je opravdu bravurně napsaná a ta jejich "chemie" mezi nimi je prostě boží.

Klobouk dolu autorovi, že se v případu neztratil a těším se na pokračování!

27.03.2023 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Betty uměla napsat knihu ze života tak, že vám při čtení přijde, jako kdyby psala o tom vašem. Nebo alespoň já se dokázala na příběh a autorku tak nacítit, až mi přišlo, jako bych byla ona. A moc se mi líbilo, jak vtipně je její - vlastně dost náročný - život vyobrazen.

Její Láryfáry je klasika z dětství, ale když jsem kupovala její životopisné knihy, roky mi stály v knihovně bez dotčení. Z nějakého důvodu jsem si o nich myslela, že budou nudné a nebudou mě bavit, ale jak já se u čtení nasmála! Zároveň byla kniha zajímavou sondou do života na slepičí farmě. Už se těším, až rozečtu další! A veliká škoda, že autorka nedostala v životě víc času - víc let - pro napsání dalších, takhle skvělých knih.

06.05.2021 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Moje dětská - asi nejoblíbenější pohádka (společně s Honzíkovou cestou) ♡

23.12.2019 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Hodně jsem toho o téhle knize slyšela a tak jsem očekávala ještě větší psycho. Možná jsem už odolnější a tak mi to nepřišlo, každopádně povídka “Vrátíš se?” byla i na mě hooodně silná. Uronila jsem nad ní i slzu a na konci se mi udělalo až fyzicky zle. Vztahuju na sebe totiž to, co prožívají postavy - i co se týče fyzické bolesti.

“Díra” byla zase nesmírně napínavá a zasáhla mě, i když přesně nedokážu popsat čím/jak.

“Zbytečný člověk”, tak ten si mě získal. Já si hlavní postavu zkrátka zamilovala a vlastně ve mě konec téhle povídky vyvolával nečekaný (a neočekávaný) pocit klidu.

“Pozůstalost” za mě velmi bolestnej a na jednu stranu krásnej (pokud se to tak dá říct) příběh.

I další povídky mě bavily, ale tyhle ve mně doopravdy něco zanechaly. Celá knížka je napsána čtivě a nešlo mi se od ní odtrhnout, i když slabým povahám doporučuju - dávkovat.
Představovala jsem si, co bych jako autorka u psaní pociťovala já, takže klobouk dolu autorce, že se poprala s tak nelehkými tématy.
Za mě čtení, co má smysl. A navíc - krásná vizualizace! Nespočetněkrát jsem si už knížku prohlížela a pořád mi přijde stejně skvělá!

02.11.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantiku moc nečtu, takže o to větší překvapení pro mě tahle knížka byla. Na jeden zátah jsem přečetla 100 stran. To se mi nestalo už hodně dlouho. Odsýpá to, je to plný krásný Kodaně a atmosféry, až bych řekla, že jsem cítila vůni “kanelsnegle. Postavy jsem měla ráda, a i když od začátku víte, jak to dopadne, čte se to samo a stejně chcete být u toho. Mě to bavilo moc a fakt jsem se každý den těšila, až si přečtu byť jen 5 stran. Velký potěšení a těším se na další díly. Pátou hvězdičku si šetřím, třeba mě romantické útěky ještě o fous překvapí.

24.03.2024 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

* audioknížka * Knížka bravurně načtená – to mě bavilo moc a i samotný děj. Bylo to napínavé, a i když jsem tak nějak od začátku tušila, kdo by v tom mohl mít prsty, těch podezřelých bylo víc a to se mi líbilo! Jasně, nebylo to bůhvíjak originální krimi, ale vlastně jsem si u toho dokázala i odpočinout. Už se těším, až se dostanu k pokračování.

01.12.2023 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Tohle byla jedním slovem - krása.
Stránky jsem obracela jednu za druhou a příběh tak strašně hezky a přirozeně plynul, že jsem už dlouho nečetla nic takového. Podtrhala jsem si v knize hned několik krásných vět a myšlenek. Zároveň jsem se při čtení i zasmála a bylo mi vlastně hrozně příjemně.
5 hvězdiček jsem nedala prakticky jen za konec, který jsem čekala ještě o chlup dojemnější, ale vlastně jsem s ním spokojená. Takhle nějak jsem si představovala, že to dopadne.
Miluju ten námět, miluju to zpracování. Miluju ty postavy a celý příběh se mi odehrával před očima. Krásná kniha, opravdu. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Update: nakonec jsem těch 5 dala :)

30.12.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

* audioknížka * Opět se mi osvědčil hlas Vasila Fridricha – perfektně načtená knížka a výborné přechody mezi jednotlivými kapitolami (i oddělení minulosti a současnosti). Nevím, jak je to v papírové knize, ale v audiu jsem se díky tomu neztrácela.

Co se týče žánru – hororem bych knihu nenazývala. Prvky Kinga jsem cítila, ale bohužel jsem se vůbec nebála (což neznamená, že vy se bát nebudete – já mám horor v kterékoli formě ráda). Naopak pro mě bylo přidanou hodnotou napětí. Od začátku do konce mě zajímalo, kam bude děj směřovat a Petrovi jsem fandila.
To mě přivádí k postavám, které byly naprosto bravurně napsané. A dialogy též. Za to autorce tleskám. A za Imbuse, který si získal srdce nejednoho čtenáře – a právem!

Je pravda, že i já jsem si u některých částí říkala "tady bych to pokrátila", ale ani v takových místech mě knížka nepřestávala bavit. Stejně tak mě nepřestával bavit květnatý jazyk, kterým autorka píše. Už jen díky němu se do další autorčiny knížky pustím.

Konec mě trochu zklamal. Možná jsem ho ani nepochopila, ale zamrzelo mě, že v moment, kdy děj začal doopravdy gradovat, až jsem přestávala dýchat, bylo po všem. Pokud je tu někdo, kdo nad koncem přemýšlí jako já – neváhejte mi napsat do zpráv, ráda se o něm pobavím a třeba zjistím, že mi něco uniklo. Celkově jsem ale ráda, že taková knížka v českém rybníčku vznikla a budu doufat za další takové.

17.11.2023 4 z 5

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

Kniha, na jejímž vzniku jsem se podílela a dala bych za ní ruku do ohně, protože se povedla a vidím v ní veliký potenciál :)

Tahle žlutá publikace vás provede vtipně, lidsky a odlehčeně všemi možnými tématy ve spojitosti s alkoholem (zejména u nás).
Najdete v ní nejen zajímavá fakta, ale také rozhovory s odborníky, či sušiči, kteří se nebáli sdílet svůj příběh. O to víc je to kniha plná nejrůznějších životních cest, které vzájemně spojuje myšlenka Suchýho února.

V neposlední řadě stojí za zmínku grafika, která se opravdu vyvedla a díky které bude knížka #insuchoveritas na poličkách knihoven dělat velkou parádu O:)

Rozhodně to není kniha určená (jen) pro pijany. Slouží všem, kteří se chtějí dozvědět o závislostech více a těm, které baví kampaň Suchej únor. Kampaň, která už spoustě lidem pomohla a pomáhat bude i dál.

16.02.2021 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Po přečtení téhle knížky jsem se oficiálně zamilovala do manželů, tvořících pod jménem Lars Kepler. Děj mi utíkal a já se ani chvíli nenudila. Možná také proto, že krátké kapitoly se mnohem lépe čtou než obsáhlé a jednotvárné texty. Příběh se stupňoval a konec jsem dočetla s otevřenou pusou. Při čtení jsem se bála a zároveň se neskutečně těšila, jak bude knížka pokračovat dál. Za mě rozhodně jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četla!

06.05.2019 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

*audioknížka* byla zase super, vtipy nezevšednily, ale klidně bych druhý díl spojila s prvním. Pokud si chce ale čtenář odpočinout od krimi příběhů a detektivek, tahle jednohubka je perfektní volbou.

17.03.2024 3 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

*audioknížka* Film jsem kdysi dávno viděla, bavil mě. Knížka nezklamala. Nejvíc mě na knížkách Fan Vavřincové baví její humor. I když jsou některé postavy trochu natvrdlé nebo hloupoučké, tak to obecně nikdy není hloupé a trapné.

V téhle knížce jsem si zamilovala tu dobu, ve které se děj odehrává. Oblíbila jsem si postavy, které při čtení ožívají. I samotná zápletka byla skvělá. Zasmála jsem se a bylo to takové milé pohlazení na duši.

Velké doporučení!

27.01.2024 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl je za mě slabší než ten první, proto dávám o hvězdičku méně. Oba díly jsem četla formou audia a pamatuju, že od jedničky jsem se nedokázala odtrhnout. To jsem u druhého dílu necítila. Je to trochu i má chyba. Myšlenky mi často utíkaly jinam, ale na druhou stranu - kdyby mě děj vtáhl tak jako ten předchozí, tohle by se asi nestávalo.

Tak či onak, knížka je to místy vážně napínavá a ke konci jsem byla natěšená, jak to celé skončí. Některé scény byly dokonce nechutné, čímž chválím autorku za její umění psát a popisovat děj tak, že se odehrává prakticky sám před očima. Těším se na třetí díl!

06.10.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Stejně jako Mezi dvěma Kimy jsem i tuhle poslouchala v audio verzi a bylo to hodně znepokojivý, silný a nepříjemný. Kdo alespoň něco málo ví o tom, jak to funguje v KLDR, dá mi za pravdu.

Tahle kniha - narozdíl od Mezi dvěma Kimy byla tahle napsaná formou rozhovorů se severokorejskými uprchlíky a opět můžu doporučit.

Jednu hvězdičku jsem ubrala jen proto, že mě kniha Mezi dvěma Kimy bavila o něco víc (bavila = určitě víte, jak to myslím), ale jinak bych obě dvě rozdávala (nejen) ve školách, aby před problematikou v KLDR přestaly lidi zavírat oči. Je to smutné a jsem vděčná, že tady a teď žijeme ve svobodné zemi. Opravdu můžeme být rádi za život, jaký žijeme.

09.04.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Do audioknížky jsem se pouštěla úplně naslepo. Brzy mě zaujalo téma zaměněných dětí, což mě bavilo i v Kukačkách (viděla jsem zatím jen seriál - velký doporučení za mě!), takže jsem zajásala (i když je samozřejmě něco takového v reálném světě úplně hrozivé a už jen si o tom číst není nic příjemného a celou dobu přemýšlíte, jak byste se zachovali vy).

Postupem času se začaly objevovat další a další okolnosti, které mě držely v napětí. Musím říct, že jsem od začátku tak nějak tušila, že "ta druhá" rodina bude trochu mimo (něco mi na nich tak říkajíc "smrdělo"), ale pořád jsem netušila, jakým způsobem. To, co jsem dostala mi vyrazilo dech.

Maličko mi sem tam přišlo, že se některé postavy zachovaly jinak, než by se v příběhu dle mého měly zachovat (zkrátka takové autorovy loutky, které dělaly, co on zrovna potřeboval, i když to tam bylo tak nějak navíc), ale obecně mě nic z toho nerušilo, takže dobrá práce a celkově jsem z knížky nadšená! :)

Velké ocenění patří autorovi také za to, jak bravurně umí vystavět napětí! S každou další stránkou potřebujete víc a nevěříte, co se ještě dokáže zkomplikovat.

Audioknížka byla dobře načtená (zamilovala jsem si hudební přechody - hrozně příjemně nepříjemná melodie, která skvěle sedla k příběhu), ale víc mi seděl hlas Matouše Rumla. Také bych víc souznila s tím, kdyby Matouš načetl mužské postavy a Marie Štípková ženské. Jak se střídaly po kapitolách, občas mě to trochu mátlo.

28.12.2022 4 z 5

Na základě recenzí jsem sbírku sháněla po všech čertech, až jsem na ni skoro zapomněla, a objevila ji až úplnou náhodou v jedné kavárničce v centru Tábora, kde jsem byla s přáteli na útěku z Prahy. Sehnala jsem tam krásné 3.vydání, které jsem tam nemohla nechat!

Když opomenu ilustrace a naprosto úchvatnou obálku, zhltla jsem ji na prosezení, protože tuhle sbírku nejde odložit. Jde o básničky smutné a morbidní, někdy ale směšné (směšně morbidní). U většiny z nich jsem si řekla, že jsou opravdu zvrácené a geniální. Našla jsem si svých pár oblíbených, ke kterým jsem se už několikrát během dne vrátila. Přemýšlím si nad nimi… něčím mě uchvátily. A ráda bych si jednou tuhle sbírku přečetla i v originále.

16.10.2022 5 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Poslouchala jsem jako audio knihu a v podání Terezy Bebarové naprostá paráda! :) Humorný příběh, skvěle vykreslené postavy a zápletky ze života. Líbí se mi autorčiny slovní obraty. Ani na okamžik jsem se nenudila. Nečekala jsem, že by mě zrovna tahle knížka tolik bavila a teď bych si ji dala znovu :) Doporučuji všema deseti!

Jediné, čeho jsem si všimla, že se hodně opakovala jedna a ta stejná zápletka - někdo něco řekl a formou „tiché pošty“ se k poslednímu člověku doneslo něco zcela opačného. To mě sice moc bavilo, ale když už to tam bylo poněkolikáté, říkala jsem si, že by to chtělo změnu, ale nic, co by mě při poslechu rušilo. Kdybych knihu četla klasicky, asi bych si toho ani nevšimla :)

25.03.2022 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

King je pro mě opravdovým králem literatury (a samozřejmě králem hororu), takže tuhle knížku beru jako skvost. Hodně mě bavila první část knihy, kde píše o svém dětství/životě, protože člověku dojde, že i naprosto obyčejný člověk jako on, může díky svému talentu a vytrvalosti dosáhnout svého snu a stát se někým ve svém oboru :) King je pro mě doopravdy inspirující člověk a druhá část knihy byla velkým přínosem pro mou tvorbu. Vypsala jsem si několik jeho myšlenek a budu se k nim ráda - a často - vracet!

25.12.2020 5 z 5