michaela.97 michaela.97 komentáře u knih

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Z ohlasů jsem se na knihu strašně těšila. Bohužel autor (za mě) nevyužil potenciál námětu, který je jinak super. Začátek mě bavil. Seznamování s hlavní hrdinkou, která je z mnoha důvodů zavřená ve svém vlastním světě. Jenže minimálně polovina knihy byla omílání toho stejného dokola - Anna měla chuť na alkohol a slibovala si jen jednu skleničku. Vypila lahev. Sledovala sousedy, filmy a pila dál. Usnula. Probudila se, nalila si skleničku a nakonec vypila lahev. Sledovala sousedy, dívala se na filmy, nadopovala se léky na spaní a usnula. Kde byl nějaký vývoj?

Když už přišel rádoby zvrat, tak se stal jakoby se nechumelilo. Taková pěst na oko. Jen aby se tam teda po těch 100 stranách něco stalo. Navíc se vždycky všechno vyřešilo tak rychle, až neuvěřitelně. Stejně jako konec. U toho mi chyběla nějaká gradace.

Knížka teda vůbec nesplnila má očekávání a i kdybych žádná neměla, byla bych zklamaná. Neříkám, že jsem se u čtení nudila. Děj plyne, čte se rychle, ale to je skoro všechno. Bohužel.

15.03.2022 2 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Nejdřív jsem byla skeptická. Bála jsem se, že je kolem Terezčiny knížky "boom" jen kvůli ní a teď mě nesmírně mrzí, že ji nemám ve fyzické podobně (kvůli fotkám, jejímu zpracování a lepíkům, kterýma bych ji olepíkovala celou)!

Poslouchala jsem ji jako audio a už od prvního momentu jsem si ji zamilovala. Jsem milovnice podcastu, který Terezka nahrává se svým mužem, takže mám zákulisní informace o tom, jak kniha vznikala a tím víc jsem si jí vážila. Tím víc jsem si užívala každičký jedno slovo.

Nikdy bych neřekla, že bude Terezka umět tak nádherně psát. Že tolik cestuje. Že mi bude tak velikou inspirací. Opravdu - klobouk dolů! U poslechu jsem se smála i plakala. Byla jsem dojatá, ale i smutná. Byla jsem šťastná a nabitá chutí do života, do cestování. Byla jsem zahloubaná a hlavou v oblacích. A pak zas nohama pevně na zemi. Některé pasáže jsem si pouštěla několikrát - a bůh ví, kolikrát ještě budu. Taky jsem je pouštěla všem, které znám - a komu ještě ne, toho to teprve čeká!

Ráda bych vyzdvihla nádherný zpracování audia, protože Terezky hlas a hudební doprovod ke každé kapitole, to byla lahoda pro uši. Celému příběhu to dalo korunu a já nemůžu jinak, než ji doporučit! A Terezce poděkovat. Děkuju.

21.02.2022 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Já vůbec nevěděla, do čeho jdu. Když jsem Metu rozposlouchala jako audio asi před rokem, řekla jsem si „jééé, superhrdinové“ a neměla žádný očekávání. Šanci jsem jí dala teprve před pár dny - do té doby jsem audio brala jen jako „ukolébavku“ před spaním a poslouchala každý večer jiný příběh (vždy prvních pár minut do usnutí).

Už po prvních pár minutách mi došlo, že mě neskutečně baví hlavní hrdinka a nechápu, jak autor - muž, dokázal takhle perfektně sepsat postavy holek, který se chovají tak, jak by se chovala každá taková holka v jejich věku a situaci - teda, alespoň myslím (tady se projevuje autorův talent)!

Moc mě bavilo, jak „čtivě“ ten příběh plynul. Jak přirozeně jsem - jako čtenář - dostávala odpovědi na otázky. A vždycky mě mrazilo po celým těle. Audio je navíc absolutně perfektně načtené a zpracované, takže mě mrazilo docela často a zamilovala jsem se do hudebních přechodů mezi kapitolami - kéž by jich bylo víc!

Bavilo mě, že se děj obešel bez „raw“ scén - občas mi u takových témat přijde, že se autoři snaží vyždímat maximum a pak je to až nechutný - příliš sexu, příliš násilí, příliš všeho. Tady nebylo vlastně vůbec nic z toho, ale čtenář moc dobře věděl, i bez toho.

Jediné co, tak - po jednom z posledních zvratů jsem čekala, že atmosféra bude gradovat. To jsem sice nedostala - děj tak trochu upustil od napětí, ale - v návaznosti na konec, který jsem čekala úplně jiný, to vlastně nemohlo dopadnout „líp“.

Já moc děkuju autorovi, že jsem díky němu po dlouhý době četla (poslouchala) něco, od čeho jsem se nedokázala odlepit! A určitě si koupím i papírovou knížku, ať si ji můžu olepíkovat! To jediný mi během poslechu chybělo.

11.02.2022 5 z 5

Dialogy Dialogy Bára Vencálková

Tohle je opravdu ne-milé počtení. Z reálného života. Člověk se v těch řádcích ztrácí a nachází. Hledá. Jsem moc ráda, že autorka píše a tvoří. Jen tak dál :)

07.01.2022 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Čekala jsem hodně, ale tohle teda vůbec :D Je to bizár.
Škoda, že autor neumí moc psát (nemůžu hodnotit po jedné jeho přečtené knize, ale myslím, že ty ostatní nebudou o moc lepší, co do stylu psaní), protože oni ty příběhy mají něco do sebe. V každém příběhu jsem viděla hlubší myšlenku, která ale byla schovaná pod směsicí sprosťáren, které se podle mého názoru, daly prostě napsat líp - chytlavěji, smysluplněji. Víc komplexně. Škoda.

Jinak je to taková sranda - blbina. Autor musí mít hodně bujnou fantazii :D

26.10.2021 1 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Po dočtení se ve mně mísí všechny možné emoce. Ani nedokážu slovy popsat, co ve mně převládá - byla to tak zvláštní a přitom krásná a zajímavá knížka!

Líbily se mi postavy - to, jak jsou v příběhu vykreslené - každá měla něco do sebe a i tu nejprotivnější jsem měla ráda a chápala ji. Každá ta postava měla hloubku. Svůj život. Svůj příběh. Své démony, starosti i strachy.

Hodně mě bavily dialogy - autor umí! A to málo který autor umí napsat dialogy tak, že jdou přes pusu a nebijí člověka do očí.

No a taky jsem žasla nad koncem knihy. Jak byla najednou plná napětí a držela čtenáře při chuti. Navíc ta směsice žánrů. Krásný.

05.10.2021 4 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Pro milovníky upírů a vlkodlaků je tahle útlá komiksová knížečka nutnost!
Hezká ilustrace, výstižné situace a někdy (sem tam to bylo takové - neurazí, nenadchne) jsem se i nahlas zasmála! Tohle bude jedna z těch knížek, kterou budu vytahovat z knihovny, až mi bude ouvej.

Jednu hvězdičku ubírám, protože mi chyběl příběh. Čekala jsem, že na sebe budou jednotlivé části navazovat, ale nevadí. Stejně super počin!

04.10.2021 4 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Od knížky jsem nečekala nic velkolepého - přece jen, Terka není spisovatelka, ale bylo poznat, že bloguje a má se psaním zkušenosti :) Její osobní a upřímná zpověď se mi líbila. Baví mě příběhy, které jsou psány podle skutečnosti - ráda nahlížím do života lidí a Terka mě moc baví - na sociálních sítích, tak nebylo o čem.
Některé části mě bavily víc, jiné zase míň, ale ve směs to byla fajn oddechovka. Člověk by se do ní měl začíst bez očekávání a brát ji jako příběh, který mu povídá kamarádka na kafču :) Jsem zvědavá na džungli.

11.09.2021 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Bohužel. Paganiniho smlouva mě tolik nebavila.
Začátek byl fajn, ale potom jsem se začala zamotávat do postav a příběh začal zabíhat do tématu, které mě tolik nezaujalo (ale to je čistě problém mého osobního vkusu). Do čtení jsem se přemlouvala a dlouho jsem zvažovala, jestli pokračovat. Bavila mě jen jedna napínavá linka v ději (kdyby tam nebyla, asi bych to vzdala).
Nakonec mě ale mile překvapilo, že se to po polovině obrátilo a i když jsem byla pořád zmatená z postav, bylo tam něco, co mě nutilo číst dál :) Naštěstí!
Posledních třeba 100 stran jsem přečetla víceméně na jeden zátah a konec mě moc bavil :) Já bych téhle knížce pár stran ubrala, ale jinak to vlastně bylo fajn čtení :) Trochu jiní Keplers, než je známe :)

27.08.2021 3 z 5

My Cooking Diary 2 My Cooking Diary 2 Kateřina Saint Germain (p)

Stejně jako první kuchařka od Kačí je i tahle krásně zpracovaná! Má v sobě nádherný fotky a je opravdu vymazlená do posledního detailu :) Najdete v ní několik základních, ale i spoustu "pokročilejších" receptů, které ale zvládne každý :) Jsou napsány jednoduše a přizpůsobené tak, aby je uvařil kdokoli - to stejné platí i u ingrediencí. Nic složitého k sehnání :) Za mě opravdu povedená kuchařka, kterou doporučuji!

23.06.2021 5 z 5

My Cooking Diary My Cooking Diary Kateřina Lustigová

Kačí mám opravdu hodně ráda a sleduju ji na instagramu téměř každý den. Líbí se mi, že kuchařku vytvářela prakticky sama a je to na ní poznat! Je absolutně vymazlená do posledního detailu :) Líbí se mi nejen fotky v ní, ale i samotné recepty. Spousta z nich je základních, takže bych kuchařku doporučila i (nebo - spíš) začátečníkům, ale najde se v ní i kdokoli pokročilejší. Kuchařka je plná barev a napsaná je hovorovou češtinou, takže vám při procházení receptů přijde, že dostáváte recepty třeba od dobré kamarádky :)

23.06.2021 5 z 5

Holky sleduju na instagramu a mám ráda především jejich diktáty, díky kterým si čas od času osvěžím různé češtinářské základy, ale i "pokročilejší" věci. Je dobře, že někdo takový i v tom online světě existuje a pomáhá tak spoustě z nás :)

Knížka je krásně graficky zpracovaná a najdete v ní plno užitečných příkladů, pravidel, perliček a rad. Občas do ní nakouknu a ujistím se, abych nepsala hlouposti :) Za mě opravdu povedené vydání.

23.06.2021 4 z 5

Deset let se ségrou Deset let se ségrou Nicole Ehrenbergerová

Knížku jsem přečetla během dvou dnů, nemohla se odtrhnout :) Holky sleduju téměř od jejich začátků, takže mě moc baví a mám je ráda. Jako bych je znala! A o to raději jsem si přečetla jejich novou knížku, která je moc hezky napsaná. Tím, jak holky sleduju každý den jsem se vlastně nedozvěděla nic nového, ale nevadilo mi to. Čtu si od nich všechno, co můžu. Sleduju s chutí jejich příběh a vývoj. Motivují mě a inspirují v mnoha směrech a jako jedny z mála, které sleduju takovou dobou mi přijde, že jsou pořád ty obyčejné a sympatické slečny, jako když jsem je poprvé zaregistrovala. A to se mi na nich líbí vlastně nejvíc. ♡

Pokud někdy vydají další knížku, koupím si ji a přečtu hned! :) A tuhle bych doporučila všem ženám, slečnám a dívkám, které si jdou za svými sny, ale třeba nemají dostatek motivace nebo se jim ne–daří. Podle mě dokáže skvěle ukázat, že když se chce, všechno jde. A pokud si jdete za svými sny, přejdete přes všechny překážky a na konci budete šťastní. A nebo si uvědomíte, že máte vykročit na opačnou stranu, protože všechno zlé je pro něco dobré :)

22.06.2021 3 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

Tohle bylo moje první setkání s gamebookem a i když jsem netušila do čeho jdu, potřebuji další! Zároveň jsem zvažovala, jestli se do recenze pouštět, protože jsem gamebook ještě tak docela nedokončila, ale to by taky mohlo trvat pěkně dlouho :D (a jestli vůbec!)

V první řadě bych chtěla vyzdvihnout obálku, která je moc krásná a taková správně tajemná - to se mi líbí! :)
Taky je fajn, že je knížka maličká, takže se vejde kamkoli - a bude super klíďo někam na cesty, kde určitě zabaví!
Příběh Alenky (zatím - podle toho, co a kam jsem dočetla) mě baví a musím říct, že mě baví i ten temný podtext - s ním děj nemá chybu. Zároveň je v příběhu i pár správných ulítlostí, takže čtenář nikdy neví, na co narazí.

Co mě občas trochu mátlo, tak například některá pravidla / úkoly. Dost možná to bylo mnou, ale když jsem si nevěděla rady, musela jsem si v hlavě několikrát opakovat, co se po mně chce a v ten moment jsem chtěla knížku odložit, což by byla škoda. Třeba právě i proto mě zajímají jiné gamebooky, abych je mezi sebou porovnala.

Jsem zvědavá, jak budu pokračovat a jestli ne-změním na Alenčinu noční můru názor. Uvidíme!

15.06.2021 4 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Útlá povídková knížečka, která se čte velmi rychle. Bavila mě - nijak neohromila, ale ani nezklamala :) Hodně jsem soucítila zvlášť s povídkou od Aleny Mornštajnové - Kopretina, protože přesně vystihuje moje strachy a obavy ze zubařů.

Líbí se mi také grafické zpracování. Knížka vypadá krásně s přebalem i bez něj :)

05.06.2021 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Betty uměla napsat knihu ze života tak, že vám při čtení přijde, jako kdyby psala o tom vašem. Nebo alespoň já se dokázala na příběh a autorku tak nacítit, až mi přišlo, jako bych byla ona. A moc se mi líbilo, jak vtipně je její - vlastně dost náročný - život vyobrazen.

Její Láryfáry je klasika z dětství, ale když jsem kupovala její životopisné knihy, roky mi stály v knihovně bez dotčení. Z nějakého důvodu jsem si o nich myslela, že budou nudné a nebudou mě bavit, ale jak já se u čtení nasmála! Zároveň byla kniha zajímavou sondou do života na slepičí farmě. Už se těším, až rozečtu další! A veliká škoda, že autorka nedostala v životě víc času - víc let - pro napsání dalších, takhle skvělých knih.

06.05.2021 4 z 5

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

Kniha, na jejímž vzniku jsem se podílela a dala bych za ní ruku do ohně, protože se povedla a vidím v ní veliký potenciál :)

Tahle žlutá publikace vás provede vtipně, lidsky a odlehčeně všemi možnými tématy ve spojitosti s alkoholem (zejména u nás).
Najdete v ní nejen zajímavá fakta, ale také rozhovory s odborníky, či sušiči, kteří se nebáli sdílet svůj příběh. O to víc je to kniha plná nejrůznějších životních cest, které vzájemně spojuje myšlenka Suchýho února.

V neposlední řadě stojí za zmínku grafika, která se opravdu vyvedla a díky které bude knížka #insuchoveritas na poličkách knihoven dělat velkou parádu O:)

Rozhodně to není kniha určená (jen) pro pijany. Slouží všem, kteří se chtějí dozvědět o závislostech více a těm, které baví kampaň Suchej únor. Kampaň, která už spoustě lidem pomohla a pomáhat bude i dál.

16.02.2021 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

King je pro mě opravdovým králem literatury (a samozřejmě králem hororu), takže tuhle knížku beru jako skvost. Hodně mě bavila první část knihy, kde píše o svém dětství/životě, protože člověku dojde, že i naprosto obyčejný člověk jako on, může díky svému talentu a vytrvalosti dosáhnout svého snu a stát se někým ve svém oboru :) King je pro mě doopravdy inspirující člověk a druhá část knihy byla velkým přínosem pro mou tvorbu. Vypsala jsem si několik jeho myšlenek a budu se k nim ráda - a často - vracet!

25.12.2020 5 z 5

Bez filtru Bez filtru Kristýna Dolejšová

Autorku projektu mám moc ráda a ráda ji sleduju. Je to nesmírně inspirativní bytost, která si hodně prožila a místo toho, aby se sesypala a dala životu stopku, rozhodla se udělat opak - za to si jí vážím a taky za to, s jakou energií tvoří projekt #zanormálníholky. Dokáže dodat sílu a pomoci spoustě žen/dívek, ale určitě i chlapcům/mužům. Možná třeba jen v tom, že jim ukáže, co prožíváme a jak přemýšlíme - my, ženy.
Bohužel, knížka mě trochu zklamala :/ Těšila jsem se na ni, ale nedostala jsem nic navíc, co bych se nedočetla už z jejích předešlých příspěvků... Knížka se moc vyvedla, co se týče obálky. Zaujaly mě statistiky, které doplňují obsah knihy a stejně tak i povídání o životě autorky. Nespisovné psaní mi rozhodně nevadilo - píšu tak i já, ale trochu mi vadil styl, jakým byla knížka napsaná. Zkrátka mám ráda, když si autor s textem vyhraje, ale na druhou stranu - Kristýna není žádná spisovatelka, takže si netroufám podle toho knihu hodnotit. To rozhodně ne.
Víc mi vadilo, že kapitoly nedávaly dohromady moc smysl. Kdyby byly něčím zajímavě propojené, navazovaly na sebe nebo by kniha byla pojata trochu jinak - lépe rozdělena, lépe strukturována ... bylo by to pro mě o něco příjemnější čtení :)
Věřím, že si v knížce každý najde svoje. I já si v ní našla pár vět, který je třeba si připomínat, ale bohužel v ní nebylo nic, co by se mnou nějak víc rozonovalo :/ A to se mnou rezonuje spousta autorčiných příspěvků. Zkrátka bych knížku pojala spíš jako blog. Připadalo mi, že texty v ní by stálo použít spíš v on-linu, ale zase je obdivuhodný, že si za knížkou stojí a že má být za co - na sebe - pyšná!

10.11.2020 2 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Druhá knížka od autorky, kterou jsem přečetla a udělala jsem asi tu chybu, že jsem je četla hned po sobě. Kdybych je četla s rozestupem, možná by mi nepřipadaly tak stejné.

Zkrátka a dobře - manželský pár, co má nějaké své nevyřešené problémy a skrytá tajemství. Detektiv, který v příběhu zas tak nevystupuje, protože dějem provází hlavně myšlenky/úvahy/výpovědi postav, které spojují jejich vzájemné vztahy - různě propletené, které se řeší a občas se až moc často opakují.
Mám tyhle příběhy ráda, o tom žádná. Baví mě, jak je knížka napsaná - napínavě. Nutí člověka číst a nepřestat. Od začátku (nebo i v průběhu) tušíte, kdo za vším stojí a třeba měníte svoje podezření podle toho, kdo zrovna vypovídá, protože autorka hází vinu ze strany na stranu. A to je možná něco, co mi později už přišlo trochu otravné. Postavy se mezi sebou obviňují, každý si myslí o tom druhém, že je vinen ... obviňují se například i manželé, kteří byli ještě před minutou zamilovaní ... do toho všeho vstoupí detektiv, který zase svalí vinu na dalšího. A někdy na mě bylo až moc toho opakování. Moc často postavy opakovaly, co si myslí o tom a tom ... jako by nestačilo předložit to čtenáři jednou.

Rozhodně knihu ani námět nehaním. Spíš jsem trochu zklamaná. I podle názvu jsem očekávala něco trochu jiného. A v tomhle případě jsem udělala chybu já, že jsem s další knihou od autorky nepočkala. Pravděpodobně bych ji tak nespojovala s tou předchozí.

Ale ... opravdu nemůžu popřít to, jak je napínavá, jak je dobře napsaná!! A moc se těším na další knížku - ale nechám si ji na někdy “pak”.

05.11.2020 3 z 5