Micha-Él Online Micha-Él komentáře u knih

Má je vina Má je vina Clare Mackintosh

Kdybychom úplně vynechali první část, jednalo by se sice o velmi napínavý thriller, ale jinak víceméně tuctový, protože téma není v současné literatuře (naštěstí!) ničím neobvyklým. Tím chci říct, že i když byla podle mého mínění první část zbytečně dlouhá, na druhé straně měla své opodstatnění. Mohla jsem nahlédnout na mravenčí práci detektivů a především se blíže seznámit s Jennou, jejími pocity a strachy. Clare Mackintosh od teď řadím k oblíbeným autorům thrillerů, protože mi nabídla nejen napínavý příběh, od něhož se nešlo odtrhnout, ale také příběh velmi psychologicky promyšlený s propracovanými postavami. Velká spokojenost!

16.05.2022 5 z 5

Krása a jed oleandru Krása a jed oleandru Teresa Simon (p)

Tahle knížka byla přesně podle mého gusta - plná lásky, mládí, života, ale také smutku a bezmoci. Zkrátka přesně odpovídající svému názvu - krásná, ale bolestná. Moc se mi líbilo, že autorka do příběhu šikovně zakomponovala oleandr a že se nevyskytl jen v názvu. Velmi mi sedlo prostředí kavárny v současné linii a všudypřítomná káva. K srdci mi přirostly všechny postavy, nejvíc ale obdivuju Sofii za její odvahu a nezlomnost.

10.05.2022 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Kniha věnovaná Janě Seymourové se mi četla obzvlášť dobře, protože jsem s ní na rozdíl od její předchůdkyně ve většině věcí sympatizovala. Trochu mi připomínala mě samotnou. Autorka jí opět svým geniálním způsobem vdechla život, takže přede mnou vyvstávala laskavá, starostlivá, ctnostná a milující žena z masa a kostí. Podobně tomu bylo i u dalších postav. Také oceňuji poznámky na konci každého dílu, kde Weirová objasňuje, proč román pojala, tak jak pojala, co je fikce a co skutečnost atd. V tomto ohledu žasnu nad tím, jak přirozeně dokázala na několik málo historicky doložených faktů napasovat možné varianty Janina života, o jejichž (ne)pravdivosti se nejspíš nikdy nedozvíme. Stručně řečeno, historie v podání Weirové je neuvěřitelně poutavá a troufám si říct, že zaujme i jedince, které třeba hodiny suchopárného dějepisu ve škole nudily.

25.11.2021 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Krásná kniha, která velice dobře ukazuje, jak jsou naše současné životy provázány s minulostí, a že chceme-li pochopit přítomnost, je potřeba se nejdřív ohlédnout nazpět. Zpočátku jsem si myslela, že linka ze současnosti pro mě bude nudná, ale jak jsem poznala, obě byly nakonec úžasné. I když válečná část pro mě samozřejmě byla více emotivní a dynamická, část s Emilií mě, hlavně díky Alexovi, chytila taky. Za upozornění stojí také autorčin čtivý styl, který je zajímavě úsporný a zbavený sentimentality. Tím, že se snaží věnovat přibližně stejně prostoru oběma linkám, může se zdát, že jednu z nich (nebo obě) popisuje jen okrajově. Já jsem tohle vůbec neřešila, protože mě těšilo, že není ani jedna z linek upozaděna. Rozhodně by se mi ale líbilo, kdyby za předpokladu většího rozsahu románu, byly záležitosti z války propracovány více do detailu. Na závěr chci vyzvednout Sophiiny velmi procítěné básně...

11.05.2021 5 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Nad touto knihou jsem váhala - slibně znějící anotace, ale absolutně jsem nevěděla, co čekat od názvu a obálky. Navíc zařazení mezi YA mě moc nepřesvědčovalo. Nicméně, po přečtení mě napadá jediné slovo - SUPER! Nemohla jsem se odtrhnout, jak moc mě zajímalo, co postavy skrývají, kam se bude děj ubírat a opravdu ty šílenosti provádí v domě Anna? Celou dobu, což je dost vzácné, byl román naprosto strhující, napínavý. Nabízí skvěle promyšlenou zápletku, u které, ač možná něco tušíte, do poslední chvíle si nejste naprosto jisti. Další silnou stránkou jsou postavy, na kterých si dala autorka opravdu záležet. Líbil se mi hlavně postupný vývoj u Anny a Lilly. Právě postavou Anny, dívky s duševní poruchou, a motivem strašidelného domu mě k sobě knížka připoutala nejdřív. Nečekejte nic prvoplánového nebo naivního, jako třeba já, ale kvalitní a poutavé čtení, které Vás ohromí nejen vším výše zmíněným, ale stejně tak neuvěřitelnou čtivostí. Někde v recenzích jsem četla, že se jedná spíše o psychologický thriller, s čímž se dokonale ztotožňuju. Mnohé z tohoto žánru Ceně nevinnosti nesahá napětím a propracovaností ani po paty. Doporučuji všem, i když nejvíc asi četba zaujme ženy.

P. S. Mnohem víc se mi líbí obálka v originále, nechápu, proč ji měnili...

13.03.2023 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Souhlasím, že se jedná spíš o mysteriózní román s hororovými prvky, protože ač je atmosféra tajemná, místy i napínavá, rozhodně čtenář nebude vyděšený. A také souhlasím s tím, že se občas děj vlekl. Celkově ale u mě převládá pozitivní pocit, jde o moc zajímavou knížku s hezky vykreslenými postavami a prostředím mokřadu.

13.06.2022 4 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Super psychothriller! Člověk váhá, která z postav je šílenější, a napětí graduje a graduje. Rozhodně o této knize platí, že je psycho.

16.09.2021 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

(SPOILER) Další krásná kniha od Nicholase Sparkse, kterou nemůžu hodnotit jinak než 5*. Kromě romance se zde setkáváme i s dost závažným a stále aktuálním tématem domácího násilí, za které Sparksovi děkuji, protože je nezbytné na tato témata upozorňovat. Žen, jako je Katie/Erin, je bohužel mnoho a málokteré z nich se podaří ze svého "soukromého pekla" utéct. Nicméně, abych se vrátila k samotné knížce. Ano, příběh je předvídatelný, vcelku šablonovitý a dost často i kýčovitý, ale díky autorově schopnosti psát čtivě a podávat lidské osudy tak citlivě, nenásilně a přitom naléhavě, mi to vůbec nepřišlo na škodu. Naopak, ke knížce jako je Bezpečný přístav trocha toho kýče tak nějak podle mě patří. A já jako romantická duše jsem si opravdu přišla na své. Ale přesto není příběh jenom oddechový, je zde plno napětí, kdy jsem skoro nedýchala. Závěr mi přišel kouzelný, nádech mysteriózna do děje hezky zapadl. Zamilovala jsem si všechny hlavní postavy, pochopitelně kromě Kevina. Doporučuji! :)

22.10.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

(SPOILER) Koncept knížky se mi moc zamlouval, jenomže autorka mu z mého pohledu uškodila hned několika věcmi. Zaprvé, únavným natahováním. I když mě děj zajímal a osobně preferuji spíše pomalejší tempo vyprávění, přijde mi, že kdyby měla Chůva aspoň o 100 stránek míň, bylo by jí to jen ku prospěchu. Na obálce se píše "plná napětí", to já říct vůbec nemůžu. Mírně napjatá jsem byla až ke konci. Zadruhé, neuvěřitelná naivnost Jocelyn hraničící s hloupostí. To vlastně souvisí s předchozí výtkou. A za třetí, nelogické a přemrštěné chování postav. Chápu, že autorka měla vytyčený cíl a potřebovala je k němu dovést, ale řešení à la Univerzální uklízečka (s Rowanem Atkinsonem) není úplně pravděpodobné, i když... No, to jsem se vypsala z toho, co mi na knížce vadilo, což však neznamená, že byla jen špatná. Autorka hezky popsala jednotlivé hrdinky. Tím, že žádná kromě malé Ruby není vyloženě sympatická, působily vlastně reálněji, paradoxně k některým jejich činům. Knížka se skvěle četla díky stylu psaní a hlavně krátkým kapitolám. Děj samotný mě také bavil. Když to však shrnu, hodnotila bych tak 2,5*, víc ne.

06.03.2023 3 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

Za závěr dávám o * víc, než jsem původně zamýšlela. Jinak je to pořádná ptákovina psaná jednoduchým, až primitivním stylem. Části s Reném mě celkem bavily, ale Liz mě totálně minula, její část byla hrozně táááhlá. Jsem ráda, že to mám za sebou...

20.08.2022 3 z 5

Pamatuj na mě Pamatuj na mě Mary Higgins Clark

Prolog navozující tísnivou a napínavou atmosféru slibuje mrazivý zážitek z četby. Příběh ale většinu knihy stagnuje a navíc se hodně pozornosti věnuje druhé lince vyprávění, která mě zpočátku tolik nezaujala. Moc se mi líbilo zasazení děje na mys Cod do starého domu a záhady vršící se kolem něj. Ty se ale scvrkly jen do jakýchsi náznaků a skutečně napínavých se mi zdálo až posledních asi třicet stránek. Závěrečné rozuzlení bylo naprosto úžasné, bohužel však dost rychle odbyté. I když jsem tedy od tak známé autorky detektivek čekala víc, ráda se po nějaké době vrhnu na další její počin. Oblíbila jsem si totiž její vynikající čtivý styl psaní a plastické popisy postav, díky nimž jsem si je dokázala živě představit.

18.07.2022 3 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Kelly mě o svých spisovatelských kvalitách přesvědčila už románem Až budu bez tebe. Matčino vyznání se od předchozího liší tématem, ale nikoliv intenzitou příběhu a emocí. Obojí dokáže autorka vylíčit tak sugestivně, že se člověk s postavami opravdu sžije.

13.03.2022 5 z 5

Plantážníkova žena Plantážníkova žena Dinah Jefferies

Tento román se musí dotknout srdce každé ženy... Zamilovala jsem si úžasné exotické prostředí Cejlonu a moc se mi líbilo, že jsem se seznámila jak se životem plantážníků, tak i domorodců. Samozřejmě, mohla bych mít pár výhrad, např. postava Verity si podle mě zasloužila víc pozornosti, jak píší jiné uživatelky. Co se týká příběhu, ten byl neuvěřitelný, dojemný, krásný, citlivý! Některé pasáže se daly snadno předvídat, některé méně, ale každopádně mě čtení po celou dobu moc bavilo. Kdyby autorka napsala další díl nebo další knížku věnovala Verity, což se asi bohužel nestane, by bylo super. Doporučuji!!!

24.03.2021 5 z 5

Nezapomenutelná cesta Nezapomenutelná cesta Nicholas Sparks

V první polovině jsem byla z Jamie na rozpacích a přiznávám, že mi tím svým Božím plánem lezla na nervy, přestože jsem věřící člověk. Za to jsem se ve druhé půli styděla... Nicholas napsal další z nezapomenutelných, kouzelných příběhů, který v sobě nese nádherné poselství lásky a víry. Intenzitu románu umocňuje fakt, že předlohou Jamie byla autorova zemřelá sestra. Ač mám tedy mírné výhrady, např. že se první půlka příliš táhla nebo že mohlo být víc objasněno z Landonova pozdějšího života, cit, s jakým byla kniha napsána, a všechno výše zmíněné, nemohu hodnotit jinak než 5*.

16.02.2021 5 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná knížka, k níž mě přivedl podle mého názoru velmi zdařilý film! Příběh je sice uváděn jako romantický či milostný, ale pro mě to určitě nebyla přeslazená, bezmyšlenková červená knihovna. Romantická linka zde byla sice nesmírně důležitá a krásně, citlivě popsaná, ale všimla jsem si několika jiných kvalit. Zaprvé je to zajímavá a pravdivá kritika měšťanstva, které Körnerová opravdu nešetří. Dokázala jsem si celkem přesně představit, proč se Charlottě chování lidí příčilo. Zadruhé jde o zachycení vývoje všech tří hlavních postav. Napadlo mě, že podtitul knihy by mohl být Proměna. Zaujalo mě rovněž, jak autorka vystihla lidskou slabost snadno podléhat předsudkům. Jemný, sympatický Raoul přece musí být laskavý, naopak drsně a zanedbaně vypadající Filip chladnokrevný, bezcitný, krutý... Happy end se mi moc líbil, i když mi v mnohých romantických příbězích spíš vadí, tady bych jiný konec nejenže nechtěla, ale nedokážu si ho ani představit. Příjemně polaskal moji romantickou dušičku :)

23.11.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Knihu nelze zaškatulkovat, je to stejně milostný román jako filozofický, společenský či psychologický, každý čtenář si v něm najde, co ho zajímá. A právě toto na Kunderových románech obdivuju! Nesnesitelná lehkost bytí je jako symfonie, prolínají se různé části, aby vyvrcholily ve strhujících posledních dvou. Kundera zde dokonale kombinuje děj s filozofií - otázky lehkosti a tíhy, duše a těla, kýče nebo krátký odstavec o spisovatelském umu, všechno je perfektně popsané, uspořádané a přínosné. Přestože člověk s ním nemusí ve všem souhlasit, autorův styl je natolik poutavý, že je čtení pro čtenáře požitek. Nutno vyzvednout to, že ač se bezesporu jedná o intelektuální prózu, je kniha psána velmi srozumitelně a čtivě. Jako mírně nadbytečné mi přišly kapitoly o hovně (!), i když i ty mají svůj skrytý význam. Druhá polovina byla více úvahová a tím pádem melancholická. Na závěr musím říct, že je sice Kundera cynik na slovo vzatý, ale sepsal román v jádru velmi dojemný.

26.08.2020 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Jedná se o opravdu silnou a mnohovrstevnatou knihu. Jako v každém románu byly některé pasáže zajímavější a jiné nudnější. Mě osobně moc nebavilo popisování rasových rozdílů v Americe nebo Stingovy milostné aférky. Naopak Sophiin příběh jak v NY, tak za války byl velmi emotivní. Vytkla bych však (pro mě) příliš popsané sexuální scény. Vím, že děj někdy potřeboval odlehčit, ale připadalo mi, že ho to ruší. Moc mi to sem zkrátka nesedělo. I když jsem věděla, jak román skončí, pořád jsem Sophii tak nějak přála, ať odejde se Stingem a žijí si spokojeně na farmě... Co se týká samotné "volby", nutno podotknout, že Sophiin život byl plný strašlivých voleb, ta, kterou musela učinit v Osvětimi, pro mě byla neskutečně drásající. Ač nejsem zatím matka, se Sophií jsem cítila tu bolest, žal, beznaděj... Klobouk dolů před všemi, kdo museli projít Osvětimí a jinými koncentračními tábory!

31.08.2019

Lakomec Lakomec Molière (p)

Líbila se mi, je až k podivení, jak aktuální tematika lakomství stále je. Molière dokáže skvěle pobavit a zároveň je velmi moudrý.

17.07.2019 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Moc hezká knížka, která si mě podmanila kromě jiného svou tajemnou brontëovskou atmosférou. Ze začátku byla hodně podobná Janě Eyrové, což mě k příběhu připoutalo, protože J. E. miluju. Nicméně se rozhodně nejedná o bezmyšlenkovou kopii románů od sester Brontëových, ale o svébytný, hluboce propracovaný příběh. Podoba s J. E. je opravdu jen zdánlivá, protože hlavní hrdinka je povahově doslova opakem Jany. Její povahokresba se mi zamlouvala, i když se musím přiznat, že chvílemi jsem nemohla uvěřit, že by mohl někdo být tak naivní. Pak jsem si ale uvědomila, že lidé jsou různí a v době před 2. svět. v. skutečně byly poměry odlišné, tak proč by se hrdinka nemohla chovat tak jako v knize. Musím vytknout jen drobnost - chybělo mi jméno mladičké hrdinky. To nic ale nemění na tom, že od autorky si určitě přečtu i další knížky, její styl jsem si oblíbila.

30.01.2019 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nemůžu rozhodně říct, že by mě Hvězdy nechaly chladnou, to rozhodně ne. Je to pro mě vzácná knížka plná citu, přátelství, lásky, ale zároveň také smutku, smrti a ztráty. Je to prostě takové must-read... Nicméně, přišlo mi, že postavy Hazel a Guse jsou příliš přemoudřelé, že neustále chrlí nějaká moudra. Na druhé straně se mi líbilo, že jsou to chytří a inteligentní mladí lidé, ale nějak mi nesedly. Možná je to i divným obdobím, které jsem sama v době četby prožívala. Paradoxně se mi ale právě ty citáty moc líbily... J. Green zvolil hodně bolestné a složité téma rakoviny, za jehož velmi dobré uchopení mu dávám 4* :) Co se týká filmu, ten mě zaujal ještě o trošku víc, Hazel s Gusem mi tam přišly sympatičtější, takže nejspíš se ke knize ještě vrátím. :)

14.11.2018 4 z 5