Metroušek Metroušek komentáře u knih

Kořist Kořist Michael Crichton

Jeden z nejlepších Crichtonových románů. Fakt mě z něj mrazí. Velmi dobrý překlad. Crichton byl především vizionář, který si často a pečlivě vybíral témata, která jsou "cutting edge", a s některými se trefil přímo do černého (myslím tím střed terče, nejsem rasista). Toto je jedno z těchto témat, kdy si lidstvo hraje s něčím, čemu příliš nerozumí a následky čehož si moc nedovede představit, ale s dětskou bezstarostností si to vesele švihá dál a dál přímo za horizont. Obávám se, že 21. století bude hodně zajímavé, a že nás za horizontem lidského poznání čekají některá nemilá překvapení. Byl bych rád, kdyby se Crichton mýlil, a já také. Ale lidstvo neochvějně míří k nějaké formě singularity, a ta jízda bude jistě úchvatná. Tak si ji užijme! (:-)

12.03.2017 5 z 5

Nebojte se nepracovat Nebojte se nepracovat Ernie J. Zelinski

Pro mne - na rozdíl od mnoha lidí, kteří ke stejnému poznání zřejmě došli intuitivně a často ve velmi raném věku - velice objevná kniha. (:-) Než jsem si ji přečetl, bál jsem se nepracovat. Nyní nepracuji, a nebojím se nepracovat. Bohužel mám zase problém. Bojím se pracovat. Čekám na druhý díl. (:-)

12.03.2017 5 z 5

Tajné dějiny světa Tajné dějiny světa Jonathan Black (p)

No, je to hodně ulítlé pojetí, ale proč ne. Nicméně je to skvělý pramen různých duchovních učení, směrů a postav celé historie lidstva, vhodných pro další studium mystiky. A ilustrace jsou vskutku nádherné. Tak jen do toho, rozšiřte si obzory a najděte si svoji cestu!

12.03.2017 4 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Jak je u Cobena zvykem, tradičně nevěrohodné a překombinované. Vysoká hodnocení a slušná čtenost tohoto autora mne opravdu překvapuje. Cizinec se mi dost líbil, ostatní tři knihy, které jsem četl, mne zklamaly. Na jedno brdo, řekl bych.

11.03.2017 2 z 5

Obrázkové dějiny národu českého Obrázkové dějiny národu českého Jan Dolenský

6. vydání z roku 1910 mne v dětství těšilo vydařenými ilustracemi a později nádherným starým českým jazykem a vlasteneckým duchem. Skvělá práce, předkové!

09.03.2017 4 z 5

Krutost Krutost Thomas Erikson

Poctivá knížka o oběti znásilnění a o soudním přelíčení s násilníky. Jako doplněk se nabízí vynikající film Špína.

08.03.2017 4 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Podle mne nejlepší, dočasnou svobodou opojený Páral. Bylo pro mne zážitkem číst za normality staré vydání z roku 1969, mělo v sobě krásnou příchuť volnosti 60. let a dočasné nepřítomnosti komunistického cenzora. Nejvíce miluji medailónky Kdo je kdo, krásně ukazují historický vývoj lidiček v totalitářském 20. století. Ty veletoče (jako třeba život mého tatínka): demokracie a svoboda - fašismus a válka - osvobození a polodemokracie - komunismus a studená válka - chvilka socialismu s lidskou tváří - okupace a normalizace - demokracie a svoboda - a někdo by dodal "a rozkrádání státu". Uff! Kniha by si zasloužila krásné vydání s nějakými šílenými ilustracemi.

08.03.2017

Fantastická cesta Fantastická cesta Ray Kurzweil

U nás podle mne neprávem opomíjená a neúspěšná kniha, kde zejména Grossmanova část stojí za pozornost, zejména těch, kdo jsou ohroženi rakovinou či infarktem. A Kurzweilovi přeji hodně štěstí v dosažení nesmrtelnosti. (Sám v tomhle spíše důvěřuji taoistům, ale jeho přístup obdivuji a dlouhodobě sleduji.)

08.03.2017 4 z 5

Mozek v kondici: Netušená síla střevních mikrobů a cesta ke svěžímu mozku Mozek v kondici: Netušená síla střevních mikrobů a cesta ke svěžímu mozku David Perlmutter

Autor, neurolog, má opravdu mozek v kondici, a po skvělém Moučném mozku máme u nás další knihu, která může zlepšit zdraví leckoho z nás. Zní to dost logicky, ačkoli je to překvapivé. Vřele doporučuji každému, kdo má sám nebo v rodině nějakou autoimunitní chorobu, zejména pak cukrovku, RS, Crohnovu chorobu, Alzheimerovu nemoc nebo autismus. A pro ty ostatní, to, co je dnes v USA, u nás bývá tak za 10-15 let. Je lepší být připraven.

07.03.2017 4 z 5

Chybějící článek Chybějící článek Walt Becker

Kdo překoná odpor k hnusné obálce (zodpovědný "PataMatér" by se měl podívat na anglická vydání knihy, jak se to má dělat), najde docela slušnou a podnětnou, ačkoli na můj vkus příliš dobrodružnou knihu, která vysvětluje a spojuje vznik Homo Sapiens s mýty o Zářících, tedy mimozemšťanech, kteří navštívili Zemi (na rozdíl od autora to vidím na polovinu druhého tisíciletí př. Kr.), a razantně urychlili vývoj lidstva. Potěší nejen příznivce Michaela Crichtona nebo Jamese Rollinse (Labyrint z kostí). Trochu, inu trochu víc, to skřípe, zejména pak v ulítlém závěru, ale to tak v podobných knihách bývá. Nechápu, proč tolik spisovatelů musí v případě takových zajímavých témat děj "obohatit" zbytečnými boji znesvářených skupin a zbytečnou dramatizací na úkor logiky. Oč lepší je třeba Spielbergův přístup v úžasném filmu a knize Blízká setkání třetího druhu! Tak má legenda o poznání vypadat.

07.03.2017 4 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Tolik nápadů v jedné knížce, to se jen tak nevidí! Nevím, čím se Lem za komunismu sjížděl, ale byl to skvělý matroš. A jestli to byla jenom jeho vlastní imaginace, tak tedy volám "Bravo!".

06.03.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Zásadní knížka, nejen jako sci-fi. Jsou dva druhy lidí: ti, kteří čtou, a ti, kteří nečtou. Jsem rád, že patřím tam, kam patřím.

06.03.2017

Péťa Vařič aneb Snadné etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé Péťa Vařič aneb Snadné etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé Petr Hora (p)

Tahle kniha mne na vejšce "jistila", ale naštěstí jsem ji moc nepotřeboval. (:-)

06.03.2017 4 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Kdysi to musela být síla. Jenže slova zatím devalvovala.

06.03.2017 4 z 5

Vnitřní cviky pro zdraví Vnitřní cviky pro zdraví Stephen T. Chang

Vynikající kniha, která může člověka přivést k taoismu a k jeho lehkým, poněkud směšným, ale účinným cvičením. Či-kung, taj-či, čan čuang, pakua čang, ólalá!

05.03.2017 5 z 5

Odvrácená tvář Ameriky Odvrácená tvář Ameriky Kazimierz Jankowski

Byl to malý zázrak, že se tuto knihu podařilo za socialismu vydat, byť jako kritiku prohnilého kapitalistického systému, proti němuž se bouří jeho vlastní děti. Byla to pro mne jedna z nejvzácnějších knih, a jeden z mála tehdejších pramenů o hippies. A také pořádný vánek s vůní svobody v nesvobodných 70. a 80. letech. Tehdy jsem si myslel, že se za celý život nedostanu za dráty ani do Rakouska. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se jednou budu potulovat sanfranciskou čtvrtí hippies Haight-Ashbury, asi bych mu dal pěstí (sorry, byl jsem mladý). A vida, stalo se, a bylo to nádherné! A už polovinu života si žiji jako svobodný člověk, a ne jako bolševikův musulman.

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Myslím, že fanouškové Dne trifidů budou spokojeni. Pochybuji, že by to v Americe vypadalo tak, jak autor píše, ale klady převažují nad zápory, a umístění na jiný kontinent pokračování rozhodně prospělo.

Roky rýže a soli Roky rýže a soli Kim Stanley Robinson

Skvělý nápad, který by si zasloužil lepší než průměrné provedení. Oceňuji, co vše musel autor nastudovat a pochopit. Kniha rozhodně stojí za přečtení, říká hodně o lidstvu obecně a o lidech jednotlivě. Miluji alternativní dějiny.

Den poslední Den poslední Glenn Kleier

Vynikající, přemýšlivý, podnětný a inteligentní thriller, zejména pak pro ty, kdo se zajímají o náboženství, církve a jiné sekty, spiritualitu i ateismus, a snesou jejich oprávněnou, sžíravou kritiku. Neprávem opomíjený thriller o konci milénia, který byste neměli minout. Druhý příchod Krista je velice přitažlivě popsán a Kristus je dozajista sexy jako nikdy předtím... Výše uvedená anotace knihy nijak nepřehání, je to brilantní dílo. Nedejte na zdejší nízké celkové hodnocení, tedy pokud nechcete prostoduchou, snadno čitelnou i zapomenutelnou jednohubku. A co takhle přeložit autorovu další knihu The Knowledge of Good & Evil, než k ní dopíše druhý díl? Je fakt dobrá, má skvělý a neotřelý nápad, a druhý díl bude zřejmě ještě lepší, protože ke konci se autor v popisu cesty svého hrdiny podsvětím slušně rozjel. Kleier píše až moc pomalu, ale je to síla.

04.03.2017 5 z 5

Hluboká pravda Hluboká pravda Gregg Braden

Lehko vydělané peníze (pro autora). Je to přinejlepším Hluboká polopravda.

04.03.2017 2 z 5