Metroušek Metroušek komentáře u knih

Nesmrtelná duše Nesmrtelná duše Ervin László

Ervina László si velice vážím za objevnou knihu Věda a akášické pole, ale tato kniha nesplnila mé očekávání. Větší část plní případy přenosu vědomí blízko smrti a po smrti, které jsou vcelku známé i z jiných knih. Vysvětlení je podnětné, ale je spíše jen načrtnuté v závěru knihy; uvítal bych podrobnější rozpracování. (A překvapuje mne, že autoři ignorují případy z vynikající knihy Pole od McTaggartové, kterou všem hledačům vřele doporučuji.) Přesto má i tato poslední část nepopiratelnou hodnotu, neboť přináší paradigma, které je zřejmě blíže pravdě než ortodoxní pojetí současné vědy.

04.03.2017 5 z 5

Návod na použití člověka Návod na použití člověka Vlastimil Marek

Výborná kniha o tom, jak přežít v dnešním světě, poučná jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší na duchovní cestě.

01.03.2017 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Pátá hvězdička za odvahu něco takového tehdy napsat a vydat. Číst tohle za socialismu byla opravdová lábuž. Je to přesné, nemilosrdné a pravdivé. Mnoho dnešních hajzlíků na vyšších i středních místech by se tam mohlo najít. Bohužel je to tak, kulisy se mění, aktéři zůstávají. Šit!

Věčná filozofie Věčná filozofie Aldous Huxley

Skvělá kniha o spiritualitě. Moc doporučuji, výborné citáty a přesné vysvětlení mnoha věcí, které se týkají duchovna.

Otevření Dračí brány Otevření Dračí brány Chen Kaiguo

Bravo, DharmaGaio! Toto je jedna z mála celosvětově (tj. mimo čínštinu) dostupných knih, které popisují vzestup adepta taoistické vnitřní alchymie od počátku tréninku až na mistrovský stupeň, na kterém dochází k tomu, co z nedostatku poznání a správné praxe obvykle nazýváme zázraky. Není to příručka, je to životopis mistra, žijícího a praktikujícího v naší době. Jak už to u podobných knih (nejznámější a zároveň nejlepší jsou Jóganandova klasika a Svámí Rámova kniha Život s himalájskými mistry, a nejnovější jsou pokud vím o dvě třídy slabší knihy autora Srí M "Apprenticed to a Himalayan Master: A Yogi's Autobiography" a "Journey Continues: A Sequel To Apprenticed To A Himalayan Master", které nestojí za vaši pozornost) bývá, pro neznalé či začátečníky to vypadá jako báchorky, ale věřím, že čím pokročilejší adept na královské cestě, tím jasnější mu bude, že tak to opravdu chodí. Doporučuji porovnat s vynikajícím Životopisem jógina, který o své cestě napsal Jóganánda. Pokud se zajímáte o duchovní cestu, taoismus a taoistická vnitřní alchymie jsou jedny z nemnoha věci, které byste neměli přehlédnout. Není to kniha, podle které byste mohli praktikovat. Je to kniha, která ukazuje, co všechno je možné, a jak malou část všeho, co existuje, jsme si zvykli vnímat a snad i chápat. Podobné knihy nás učí poodhrnovat si klapky z očí. Tato kniha má větší cenu než stovky povrchních, rádoby duchovních a osvícených knih. Howgh.

Dobrý borec Antonín Dobrý borec Antonín Jaroslav Žák

Kdo má rád laskavý, inteligentní slovní humor, středoškolská léta, starosvětský život a počátky atletiky v naší vlasti, najde tu vše v neodolatelném podání slovutného Mistra Žáka.

Kluk z irských močálů Kluk z irských močálů Charles Lever

Skvělá jízda a kopec legrace. Nezaslouženě téměř zapomenutá kniha. Kolik tak inteligentního a zároveň funkčního humoru vůbec existuje?!

28.02.2017 4 z 5

Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Zářivá prázdnota - Průvodce Tibetskou knihu mrtvých Francesca Fremantle

Vynikající kniha, která vysvětluje Tibetskou knihu mrtvých. Podle mne její téměř nepostradatelný doplněk.

Delpassův experiment Delpassův experiment James Bedford

Pokud to není celé vymyšlené (nic moc o tom nejde dohledat), tak se jedná o neprávem opomíjenou knihu o tom, co se děje v okamžiku smrti a po smrti. Autoři nabízejí odvážnou teorii o tom, jak vědomí může přežít smrt, a jaký má smysl náš život.

Příběh čaje Příběh čaje Zdeněk Thoma

Nádherná kniha o čaji pro milovníky čaje i pro ty, kdo se teprve pro čaj rozhodují.

26.02.2017 5 z 5

Kámen mudrců: Výprava za tajemstvími alchymie Kámen mudrců: Výprava za tajemstvími alchymie Peter Marshall

Poctivé hledání současných alchymistů, které zahrnuje i pátrání v Číně a Indii, a dokonce i v Česku. Vhodné zejména pro začátečníky nebo jako odrazový můstek k dalšímu hledání.

26.02.2017 4 z 5

Ztracené město v Amazonii Ztracené město v Amazonii David Grann

Ano, to by mohla být definitivní kniha o Fawcettovi a jeho hledání Eldoráda. Eldorádo už můžeme definitivně škrtnout.

25.02.2017 3 z 5

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Pro mne jeden z nejsilnějších historických románů. Naprostá klasika, plasticky pojednávající výcvik bojovníků ve staré Spartě a statečný boj Řeků za svobodu proti perské přesile. Jedna z mála knih, u kterých se neubráním slzám.

25.02.2017 5 z 5

Brrr! To byla síla! Vynikající kniha o zrůdnosti dvou totalitních režimů (fašismu a komunismu) jen pár set kilometrů od nás. Čtěte, pokud se odvážíte... Buďme rádi za to, že nás tohle minulo, respektive že jsme většinou zažili jenom soft verzi (těm, kdo zažili hard verzi se předem omlouvám)! No, a když už budete tak krásně rozečtení, tak si zkuste dát nášup: Laskavé bohyně od Jonathana Littella. Je to román a slušná bichle, ale některé části jsou hodně dobré, zejména pak pro masochisty. A také nějaká vhodná hudba, kromě obligátního Mozartova Rekviem třeba Góreckiho Symfonie č. 3 (Symfonie žalostných písní) nebo Laibach - Spectre. Bezkonkurenčním filmem je pak samozřejmě fenomenální Smarzowského Volyň z roku 2016, což je jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Jděte a dívejte se.

Svět bez růžových brýlí Svět bez růžových brýlí Luděk Frýbort

Jeden z nejlepších cestopisů, které znám.

Taoistická detoxikace Taoistická detoxikace Daniel Reid

Výborná kniha jednoho z předních světových taoistických autorů, který se tématem detoxikace zabývá několik desetiletí.

24.02.2017 5 z 5

Žití, snění, umírání - Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých Žití, snění, umírání - Praktická moudrost z Tibetské knihy mrtvých Rob Nairn

Moudrá kniha o fenoménu, který se snažíme mermomocí a poměrně úspěšně vytěsňovat, o smrti. Je dobré přečíst si na umírání a smrt také jiný názor, a zapřemýšlet o něm.

24.02.2017 5 z 5

Věda a ákašické pole - Integrální teorie všeho Věda a ákašické pole - Integrální teorie všeho Ervin László

Absolutní bomba pro ty, kdo se snaží hledat pravdivější a poctivější výklad vesmíru, než je v současnosti běžně k mání. Výborné, a podle mého názoru potřebné skloubení vědy s mysticismem. Teorie posloupných informovaných vesmírů by mohla leccos objasnit, zdá se mi to jako zatím nejlepší vysvětlení mnoha jevů, na rozdíl od stupidní teorie paralelních světů.

Tajné učení Tao Te Ťing Tajné učení Tao Te Ťing Mantak Chia

Důležitá kniha dvou předních současných taoistických mistrů, vysvětlující alespoň částečně dílo Starého Mistra, ten nestárnoucí evergreen, který bude moderní i za tisíc let.

23.02.2017 4 z 5

Čínská studie Čínská studie Colin Campbell

Ať si klidně tuto knihu kritizují, a označují za kontroverzní. Nejsem takový optimista, abych si myslel, že podobnou stravou lze vyléčit řadu nemocí, alespoň v naší rodině se tak bohužel nestalo, a osobně tomu už nevěřím. Příznivý účinek vidím především v prevenci dalších nemocí, a to mohu potvrdit. Nicméně vegetariánská strava podobná té v této knize se nám dlouhodobě osvědčila, a pro nás už není cesty zpět. Bylo by to jako se dostat z michelinské restaurace do fastfoodu. Pěkně děkuju! Kritikové by si tuto stravu měli vyzkoušet aspoň půl roku nebo rok, a potom teprve kritizovat. Nemusí se ničeho bát, horší to fakt nebude. Pokud si dáte trochu záležet, a v tom vám pomůže třeba tahle Paní Kuchařka (http://kucharkazesvatojanu.blogspot.com), tak si to fakt užijete.

23.02.2017 5 z 5