Metroušek Metroušek komentáře u knih

Bouře Bouře Boris Starling

Velmi přeceňovaný spisovatel. Srovnání s Thomasem Harrisem je podle mého názoru marketingová podpásovka, která je dnes bohužel běžná.

17.03.2017 2 z 5

Drahokam v lotosu Drahokam v lotosu Sunyata Saraswati

Skutečně příjemný způsob duchovní cesty... (:-) Vypadá to jako erotický rádce, ale je to hodně hluboká kniha o józe a o tom, jak probudit a využít energii kundaliní.

17.03.2017 5 z 5

Bhagavadgíta neboli zpěv vznešeného Bhagavadgíta neboli zpěv vznešeného neznámý - neuveden

Vážil jsem různá písma svatá, a většinu z nich jsem shledal příliš, příliš lehkými a lidskými. Bhagavadgíta je dílo, které je podle mne skutečně inspirováno Duchem, ať už jej nazýváme jakkoli. Jedno z mála, ne-li jediné. Prostě věřím, že tam promlouvá Duch Svatý sám. A také věřím, že Duch Svatý promlouvá veřejně velice, velice zřídka. Častěji mluví k jednotlivcům. O to větší důvod toto veledílo číst a promýšlet, a to v tomto kongeniálním překladu Rudolfa Janíčka. Toto je pro mne definitivní český překlad, stejně jako už nikdo nemusí překládat Egypťana Sinuheta. Bhagavadgíta, TO JE SÍLA!!!

15.03.2017

Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Jaroslav Žák

Výborný humor a skvělá oáza uprostřed pouště reálného socialismu. Takové knihy mi pomáhaly pochopit, že ne vždy byl život tak plytký a šedivý. Ani jsem nedoufal, že se to kdy může změnit. A hle! Hurá!

15.03.2017

Karaoke kapitalismus Karaoke kapitalismus Kjell A. Nordström

Velmi poučné předkrizové dílo, psané za vrcholící konjunktury. Snad zase nějaká konjunktura přijde. Rád bych si ji tentokrát vychutnal. Než přijde ta krize, co přijde po ní.

15.03.2017 5 z 5

Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Richard Alpert

Výborná kniha o meditaci se skvělými citáty. Se svým pokrokem na duchovní cestě jsem jí rozuměl víc a víc.

15.03.2017 4 z 5

Výpravy za dobrodružstvím Výpravy za dobrodružstvím Miloš Zapletal

Přiznám se, že mi příroda - ať už flóra či fauna - nikdy moc neříkala, a raději jsem vždycky žil v nějakém útulném pokoji s knihami a reprodukovanou hudbou dle mého výběru. Nicméně tuto knihu mám rád, a v mé knihovničce mi ukazuje, jak báječně by se dalo žít, kdybych čtení knih dokázal propojit právě s přírodou. Úžasná knížka! Kdo ty věci dokáže spojit, měl by pak zkusit Nevrlého Karpatské hry.

15.03.2017 5 z 5

Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře Stuart Alve Olson

Tuto knihu asi ocení jen málo z poutníků na duchovní cestě, snad jen nemnozí taoisté, buddhisté a jogíni. Nesmrtelnost, to je opravdu silná káva. Jenže já na ni u taoistů pořád narážím, a po létech teorie a praxe vnitřní alchymie snad trochu chápu, o čem to je, a proč to je možné uskutečnit a jak. Pár stop najdete na Databázi knih u některých mých komentářů, kdyby to někoho zajímalo. Mimochodem, Olson vycházel z Wareho překladu Ko-Hungovy knihy Alchemy, Medicine & Religion, která je slušná, ale Olsonův výpis je plně dostačující, takže Ko-Hungovu knihu v angličtině číst ani nemusíte. Stejně tak klidně vynechte Clearyho a dřívější pokusy. Pokud umíte dobře anglicky, tak hledejte pod jménem Wang Liping. Lepší překlad jsem zatím nenašel.

14.03.2017 4 z 5

Černá neděle Černá neděle Thomas Harris

I slovutný mistr Harris nějak začínal a nějak se hledal. Berme to prostě jako jeho učednická léta. Vždyť pak už na scénu přichází: "Dámy a pánové, doktor Hannibal Lecter!"

14.03.2017 2 z 5

Pro mladší, aby věděli, co to byl samizdat. Kamarádu Honzovi se jednou za socialismu dostali do ruky zakázaní Černí baroni. Koupil si tenké průklepové papíry a kopíráky, vložil pět průklepáků a čtyři kopíráky do psacího stroje, a začal dvěma prsty ťukat neboli datlovat. A své dílo za čas zdárně dokončil. Jeden výtisk si nechal, a čtyři dal přátelům. Byl jsem jedním z nich. Svého strojopisu si patřičně vážím.

Jak zdokonalovat sám sebe Jak zdokonalovat sám sebe Josef Toman

Vždycky jsem se divil, proč tak málo lidí usiluje o osobní rozvoj. Za socialismu byla tato kniha ojedinělá, a tehdy jsem byl a dodnes jsem za ni panu Tomanovi velice vděčný. Vskutku průkopnické dílo.

Ekonomie v jedné lekci Ekonomie v jedné lekci Henry Hazlitt

Povinná četba pro všechny politiky, odboráře, komunisty, sociální demokraty a jiné populisty včetně jejich voličů. Jenže oni čtou trochu jiné knihy. A proto to pořád pytlíkujeme tak, jak to pytlíkujeme.

14.03.2017 4 z 5

Války a válečníci Války a válečníci Pavel Augusta

Báječná kniha pro všechny malé i velké, mladé i staré kluky.

14.03.2017 5 z 5

Osobní a rodinné bohatství - Jak chytře investovat Osobní a rodinné bohatství - Jak chytře investovat Miloš Filip

Naprosto zásadní, vynikající a potřebná kniha o rodinných financích. Klobouk dolů, pane Filipe, a díky!!!

14.03.2017 5 z 5

Osobní a rodinné bohatství - Jak se dobře zajistit Osobní a rodinné bohatství - Jak se dobře zajistit Miloš Filip

Naprosto zásadní, vynikající a potřebná kniha o rodinných financích. Klobouk dolů, pane Filipe!!!

14.03.2017 5 z 5

Osobní a rodinné bohatství - Kam s penězi Osobní a rodinné bohatství - Kam s penězi Miloš Filip

14.03.2017 5 z 5

Investice do akcií - běh na dlouhou trať Investice do akcií - běh na dlouhou trať Jeremy Siegel

Bože můj, jenom šest hodnocení pro takový klenot?! Tohle je vynikající kniha, která vás provede investováním do akcií, a vysvětlí dobrou strategii. Moc doporučuji, jedna z nejlepších a nejspolehlivějších, jaké u nás zatím vyšly. Nebuďte blázni, a kupte si ji! Čtvrtstoletí po pádu vlády Bratrstva kočičí pracky u nás stále investuje zřejmě jenom několik stovek tisíc lidí. Ostatní buď nemají peníze, nebo si myslí, že je nemají, ale kouří (alkohol vynechám, ten je i mou drogou), pravidelně sázejí (196 miliard Kč v roce 2017) a hrají hazardní hry (40 miliard Kč). Takhle ty šťastnější země (pro neználky: na Západě), které využily Marshallova plánu (který nám Stalin a KSČ svinsky zatrhli) a poválečného drajvu kapitalismu (který nás z výše uvedených příčin bohužel minul), opravdu nikdy nedoženeme. Investování je podle mne jedna z mála možností, jak to dohánění urychlit. Není to bez rizika, ale nejsou to zároveň vyhozené peníze jako u sázení (viz matematika a pravděpodobnost výhry), u hazardu nebo u "spoření" s bankami nebo pojišťovnami (nula od nuly pojde)... Koupit si nějaký ETF trhu nebo nějakého perspektivního odvětví, nebo akcie nějaké slušné firmy by mohl zvládnout téměř každý. Forrest Gump to s ovocnářskou společností Jablko zvládl také... (:-)) P.S: Píše se rok 2021, a kolem knihy je zde pořád mrtvo. Nemám slov...

Bohatství a bída národů Bohatství a bída národů David S. Landes

Ólalá!!! Málokdy čtenář narazí na knihu psanou tak vysoce inteligentní myslí! Přitom je to kniha čtivá, a v jistém slova smyslu dobrodružná. Skutečné intelektuální obžerství pro čtenáře, který chce lépe porozumět světu a jeho různým podobám. Podle mne lepší než Diamondova podobná kniha i než novější "Proč státy selhávají. Kořeny moci, prosperity a chudoby", a daleko lepší než nová, ambiciózní bichle Raye Dalia "The Changing World Order". A přinejmenším stejně skvělá jako Harariho "Sapiens". Podobně geniálně popsal a porovnal dvě světové civilizace, západní a čínskou, Ian Morris v úžasné, dechberoucí, zatím však do češtiny bohužel nepřeložené monumentální knihy "Why The West Rules (For Now)". Přeložte ji, vy truhlíci! Výše uvedené knihy by měly být povinnou četbou pro politiky, a nedostali by ode mne nažrat z korýtka, pokud by z nich neudělali testík!!!

13.03.2017 5 z 5

Tajemství kvantového života Tajemství kvantového života Frank J. Kinslow

Myslím, že se mi na základě knihy povedlo prodloužit dva menší prsty na rukou, ale zmenšit levé ucho a zkrátit egyptské palce u nohou se mi nepodařilo, a to bych uvítal mnohem víc. (:-) Tak nevím... A cvičení na rozprostření vědomí do prostoru je vynikající, a vřele je doporučuji. Už to samotné stojí za přečtení knihy. Léčebné výsledky se bohužel nedostavily.

12.03.2017 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Toto byla kniha, kterou jsem četl těhotné manželce v posteli před spaním. Krásné chvíle pro všechny tři.

12.03.2017 5 z 5