Metroušek Metroušek komentáře u knih

Ježíš žil v Indii Ježíš žil v Indii Holger Kersten

Dobře napsané, leč silně pochybuji, že to tak bylo. Ísa byl nejspíše zcela jiný prorok. Pokud jde o Ježíšovo dětství, osobně věřím esejské stopě, dává mi to daleko větší smysl. A se znovuzrozením a vzestupem na nebesa nemám po studiu taoismu sebemenší problém, takových lidí byla spousta. Tak proč to tak komplikovat?

28.09.2017 3 z 5

Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Jan Bauer

Od grafomanů nikdy moc nečekám, a tak mne toto docela potěšilo. Atraktivní téma alchymie, slušné zpracování, Rudolfinská Praha a naše jižní Čechy za předposledního z Rožmberků, trochu tajemna, trochu dobrodružství, přiměřená erudice, proč ne? Á propos, mohl by nějaký sportovec zkusit dojít rychlou chůzí z Rožmberku přes les a dolů ze Slupence do Českého Krumlova za dvě hodiny (jak praví kniha), a dát mi vědět reálně dosažený čas? (:-))

26.09.2017 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Auvajs, to bolelo! Autor dostal miliónový nápad ranku Koule nebo Setkání s Rámou, a odhodlal se ho přizabít tím, že odflákl práci, a celou knihu "odvážně" a "moderně", cha cha, podle mého však nesmyslně a diletantsky, pojednal ve formě řady dokumentů, většinou otázek a odpovědí. Sním či bdím?! Že ten skvělý nápad radši neprodal Schätzingovi nebo dalším schopným spisovatelům, kteří by z něho udělali velice slušný thriller! Téměř všichni by to zvládli lépe než tento dramatik (po prolistování třetího dílu mu titul spisovatel klidně upřu). A to bolí, protože svěžích nápadů je dneska (nejen) ve sci-fi už málo. Kladná hodnocení mě fakt šokují a nechápu je. Avšak proti gustu žádný dišputát! Pro mě je v Top Ten knih s nejhorší formou jaké znám.

26.09.2017

Život s himálajskými mistry Život s himálajskými mistry Svámí Ráma

Z knihy mám i přes několikeré přečtení a značné podtrhání rozporuplné pocity. Pořád mi připadá, že autor a hrdina vyprávění je jenom prosťáček, který měl velké štěstí setkat se s největšími mistry jógy své doby, a učit se od nich, ale že přes velkou výdrž a absolvování desítek let pokročilých učení pochopil a dosáhl jenom relativně málo, a možná se (vzhledem k možná neoprávněnému nepříjemnému obvinění ke konci života) i posléze zpronevěřil tomu, co se učil a co učil (čemuž by i napovídaly některé jeho způsoby, jako vydírání svého mistra: "Buď mi dáte samádhi, nebo spáchám sebevraždu!"). Nerad bych mu však křivdil, a tak doufám, že se mýlím. Kniha rozhodně stojí za přečtení i za koupení, je to pokladnice příběhů a osobností himalájských mistrů, kterou - pokud jste na královské cestě - budete číst opakovaně, neboť takovýchto svědectví o nadvládě mysli nad hmotou je nemnoho, snad jenom několik (nejnovější, které jsem četl, jsou značně upovídané a o dvě třídy slabší knihy autora Srí M "Apprenticed to a Himalayan Master: A Yogi's Autobiography" a "Journey Continues: A Sequel To Apprenticed To A Himalayan Master", které ještě česky nevyšly, a o nic nepřijdeme, a vynikající taoistické "Otevření dračí brány", které česky vyšlo; starý, skvělý Jóganandův Životopis jógina snad znáte...).

11.09.2017 5 z 5

Průvodce spekulanta Průvodce spekulanta Victor Niederhoffer

Uf, málokdy se mi podaří vyhodit za knihu tolik peněz zbytečně. Tentokrát se to povedlo. Že jsem si raději nekoupil flašku Jacka Danielse, já fůl! Zcela zbytečný, sebestředný investiční blábol. Kupte si Siegelovy Investice do akcií Běh na dlouhou trať, a zbytek peněz propijte na zdar svých akcií a na mé zdraví.

08.09.2017 odpad!

Otvírač cest Otvírač cest Vladimír Zajíc

Rozumím autorovi a fandím jeho úsilí, také bych byl rád, kdyby se odkryly příběhy Keltů na našem území. Obávám se však, že jsou nenávratně ztraceny, a že žádné "bójské rukopisy" k tomu, co se dělo, cestu neukazují. Musíme si tedy tuto dobu vysnít a představit každý sám. Nejsem příznivcem tohoto typu fantasy, takže snad proto jsem raději četl komentáře k příběhům než příběhy samotné.

08.09.2017 2 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Smith je výborný vypravěč, ale bohužel dává přednost kvantitě před kvalitou. Čaroděj má všechny předpoklady k tomu, aby se stal důstojným nástupcem Řeky bohů, a přesto zklamává. Kniha přes všechna ta dobrodružství a zvraty nemá sílu, nemá tah, a není to českým překladem, stejné je to i v anglickém originálu. Škoda, přeškoda.

29.08.2017 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Velice příjemné počtení, tato husitská trilogie. Neuvěřitelná, živá, zemitá, poctivá, zábavná a inteligentní směska dobrodružství "on the road", historických reálií (husitství, křížové výpravy, spanilé jízdy, detailně popsané metody boje husitů včetně všelijakého psychologického působení na nepřítele, rozličné podoby "náhlých úmrtí", středověká medicína, alchymie, čarodějnictví a mysticismus), vtipných, nemilosrdně přesných a často jízlivých debat či monologů o církvích, náboženstvích a potažmo o jiných, daleko novějších ideologiích, o lásce k moci až za hrob, a obecně o fanatismu, který tak často mrší životy lidí snad na věky věků. Občas mne při čtení těch eskapád napadal Leverův Kluk z irských močálů, Rabelais nebo Waltari, naše a polská nedávná historie... A kongeniální překlad, přestože to od polštiny k češtině není zase tak daleko. A ještě jedna věc, při čtení takovýchto historických lahůdek si člověk uvědomí, jak moc si většina autorů, o autorkách raději nemluvě, ulehčuje svoje domácí úkoly, a pojedná svobodně, bez nátlaku, dobrovolně zvolenou historickou dobu bez erudice, plytce, nadto pohříchu s anachronickým, absurdně moderním jednáním postav, čert takové pisálky sper! Nikoli však Sapkowski! Klobouk dolů, co všechno nastudoval a promyslel! Pravda, mohl to pokrátit na dva díly, ale což. U mě je to borec.

26.08.2017 5 z 5

Předpeklí ráje Předpeklí ráje Ivo Wiesner

Uf, to byl nářez... Je to jako by pejsek s kočičkou psali knížku a pomotali všechno dohromady. Poctivé hledání někdy může skončit v Říši klamu. Na proklamované budoucí duchovní vůdcovství českého národa v Evropě si rád počkám, a vyhlížím jeho první známky... (Pro méně chápavé čtenáře přikládám: Cha cha cha!)

27.07.2017 1 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Po několika zklamáních z Grishamovy nové tvorby konečně zase zajímavý a čtivý právnický thriller. Trošku škrtat by však neškodilo. Zejména citovat dvakrát rozsáhlé výňatky z poslední vůle a pokynů k pohřbu, to bych od takového autora vskutku nečekal. Nelámu nad ním hůl, ale obávám se, že už se vypsal. Rád bych se mýlil.

27.07.2017 4 z 5

Alchymie a theurgie svatého ohně Alchymie a theurgie svatého ohně Ivo Wiesner

Zcela spekulativní kniha, která se zabývá vnější alchymií a pomíjí alchymii vnitřní. Obávám se, že vnější alchymie, pokud kdy měla nějaké úspěchy, je dnes zcela mrtvá, a z těch trošek informací, které zejména po evropské alchymii zbyly, nelze nic nespekulativního rekonstruovat. Pak zbývá jenom fabulace, včetně "podrobného" vylíčení technologií tzv. Atlantidy (sic!). Podle mého názoru jediná alchymie, kterou dnes lze z knih zkoumat, je čínská taoistická a indická jógínská vnitřní alchymie. Na jejich nejvyšších stupních se zřejmě lze dostat také k vnější alchymii, ale to už bude poněkud jiná věc, když už bude adept vědět, jak svět funguje, tedy jako Mája.

27.07.2017 1 z 5

Ježíš Ježíš Deepak Chopra

Křesťanské církve (roz. úspěšné sekty) a křesťanské sekty (roz. neúspěšné církve) předstírají, že mají patent na výklad učení Božího Syna, a někdy dokonce na jeho cenzurování (sic)! Domnívám se, že je spousta prostoru pro jiné výklady, a že by se každý věřící měl vynasnažit udělat si svůj vlastní výklad sám. Gnostický výklad, který nám zde Chopra předkládá, má své nepopiratelné místo, a podobnost Ježíšovy cesty s cestou osvícení není vůbec náhodná. Ti, které tato podobnost zajímá, si mohou přečíst nejen Tomášovo evangelium, které však není lehké bez jistého pokročení na spirituální cestě pochopit, ale zejména buddhistické, taoistické či jogínské spisy o pouti na duchovní horu. Pak budou číst Nový zákon i další křesťanská díla s větším porozuměním a s větším nadhledem, a nebudou se muset spoléhat na značně ořezaný výklad, který nejmenované církve a sekty přinášejí. Nicméně od Chopry bych očekával, že tak důležitou knihu zvládne daleko lépe. Jenže ani tento vskutku osvícený autor zřejmě často nedokáže pochopit, že méně je někdy více, a píše jako na běžícím pásu. Škoda. Gnostický pohled na Ježíše je stále velkou výzvou a nabízí mnoho možností, jak jednu z nejdůležitějších postav historie uchopit.

12.07.2017 3 z 5

Život po smrti Život po smrti Deepak Chopra

Jedna z nejlepších Deepakových knih. Pro mnohé čtenáře může být obtížné zbavit se nánosu "jediného správného" výkladu světa, který je pro většinu vzdělaných lidí v současnosti ve vyspělých zemích vždy a všude k mání (myslím tím moderní vědu), ale pokud si zachovají otevřenou mysl, možná je právě takováto kniha zavede k mnohem zajímavějšímu a snad i pravdivějšímu obrazu světa. Naše vytěsňování smrti je už patologické, a je osvěžující vidět, že jsou náznaky a snad i důkazy, že smrt je jenom přechod na druhý břeh, kde se to jenom hemží životem... (:-)

09.07.2017 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Souhlasím s tím, co autor píše, ale bohužel mi nesedí forma a styl, které k tomu zvolil. Mohla to být skutečně jedna z nejlepších knih o těch osudových dnech, které tak poznamenaly historii Sapiens, a možná ji i rozdělily na dvě velice různé éry, přičemž nechám na vás, jestli éra po zavraždění Božího Syna je ta lepší nebo ne. Už jenom kvůli setkání se zmrtvýchvstalým Kristem na hoře a popisu glosolalie apoštolů stojí za to knihu číst.

09.07.2017 3 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Velice svěží, nový, inteligentní a kousavě kritický pohled na všetečného, polointeligentního Sapiense jako logického, avšak bohužel notoricky nezodpovědného správce planety Země, a na jeho vysoce kontroverzní dílo či "dílo". Naše činy hovoří za nás a karma, kterou jsme jako Sapiens vytvořili, nás pomalu dostihuje. Pokud se vám kniha líbí, velmi doporučuji dvě dechberoucí, monumentální, mistrovská díla, Landesovo Bohatství a bída národů a Morrisovo Why the West Rules... For Now.

09.07.2017 5 z 5

Hovory s Bohem I – Neobvyklý dialog Hovory s Bohem I – Neobvyklý dialog Neale Donald Walsch

Fakt jsem netušil, že s Bohem může být taková nuda. Pro mě je to skvělý, tichý, vnímavý, vědoucí a inteligentní přítel s výborným smyslem pro humor, který se dokáže dívat na tento svět vskutku originálním, svěžím a inspirujícím pohledem. Ale asi platí to, že každý to má tak, jak si to udělá.

09.07.2017 1 z 5

Nejvyšší nauka Nejvyšší nauka Osho

Popularitu tohoto sebestředného grafomana a nejspíš i podvodníka vskutku nechápu. Škoda zbytečně zabraného místa v knihovnách. Osobně vůbec nevěřím, že šlo o osvíceného člověka. Ušetřete si čas a zkuste něco z mého seznamu doporučené spirituální literatury.

09.07.2017 1 z 5

Pozitivní leader Pozitivní leader Jan Mühlfeit

Možná si někdo myslí, že současné tempo, který vyspělý svět nabral, je udržitelné, ale já o tom pochybuji. Nový software (neúměrné požadavky doby) na starém hardwaru (mysl / tělo) buď prostě nefunguje, nebo se časem zahltí a zadře. Sám jsem vyhořel za posledních cca třináct let dvakrát, tak vím, o čem to všechno je. Jsem proto vděčný lidem, jako je autor této knihy, že se snaží dostat čtenáře, leadery a pokud možno svět tam, kde by měli být, tedy v nějaké pozitivním, dlouhodobě výkonném a udržitelném programu. Kapitol, Amway a podobné chamtivé společnosti a jedinci to asi nepochopí, ale mnohé jiné společnosti a jedinci to pochopí, a to bude jejich a naše naděje. Než tedy vyhoříme všichni.

28.06.2017 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Na takovou reklamu, jaká je dělána této sci-fi trilogii, rád slyším. První díl je podle mnou čtených recenzí čtenářů patrně považován za nejslabší, a velice nerad jeho relativní slabost potvrzuji. Dokud nezačne atmosféra opravdu houstnout, autor podle mne spíše tápe a hledá, jak by svůj zlatonosný nápad co nejlépe zhmotnil. To, co by podle mne šlo zhustit do několika málo kapitol, se vleče většinu knihy. Střídání žánrů, návraty do minulosti, nezáživné výslechy a zbytečné dialogy obecně... Znám nespočet sci-fi autorů, kteří by to napsali mnohem lépe. Někdo si řekne, že se autor snažil podat to "jinak" než třeba space opera, ale pořád to je jen částečně povedený pokus, a můžou mu dát cen kolik chtějí. Škrtal bych jako divý. Avšak! Nápad je velice nosný, hra je skvěle rozehrána, a těším se na zbývající dva díly. Je zde autor, který je fundovaný, zjevně rozumí klasické i moderní fyzice včetně kvantové fyziky, která je skutečným darem sci-fi autorům, a nebojí se je použít! S tímto základem bude zřejmě možné se v dalších dílech odpíchnout od současného pojetí světa a dovést trilogii k podobně ohromující vizi budoucnosti, jako se to třeba kdysi povedlo Neilu Stephensonovi v památných, a snad i bezkonkurenčních sci-fi Sníh a Diamantový věk. Kéž by! Hodnotím tedy průměrně, ačkoli nápad samotný je skutečně skvělý. Provedení však není podle mne nejšťastnější. Ale možná se to bude jiným, zejména mladším čtenářům, líbit. A proč ne? (Doufám, že za sebou mají vynikající Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea. Pokud ne, tak vřele doporučuji! Film bude určitě velkým hitem.) Tak do toho, další díly čínské ságy se už překládají! Po přečtení druhého dílu čínské ságy v angličtině musím bohužel zůstat u svého střízlivého hodnocení. Slabiny přetrvávají, a kvalitní sci-fi se rodí velmi pomalu. Děj jde kupředu převážně dlouhými dialogy, a je brzděn spoustou zbytečných fakt. Někdy mi připadá, jako by autor absolvoval roční stáž v Evropské komisi, tak moc mě irituje jeho záliba ve vymýšlení a popisu práce nejrůznějších zbytečných organizací pro boj s emzáky. Číňané jsou stále hlavními hrdiny, a ostatní národy jim buď překážejí nebo jen sekundují. Naivita Pozemšťanů je bezbřehá. Jenže bitva mezi mimozemšťany a pozemskou nebeskou flotilou je vskutku originálně pojatá a výborně napsaná, a máte se na co těšit! Třetí díl má docela spád, a je myšlenkově neuvěřitelně nabitý. Líbil se mi ze všech dílů nejvíce. Celkově bych dal trilogii čtyři hvězdičky. Za přečtení stojí, zakoupení musí zvážit každý sám, osobně si nejsem jistý, zda jsem těch cca tisíc korun, které jsem za tři anglické díly dal, nemohl investovat lépe. Dílo je vskutku originální, chytře vychází z problémů, do kterých se lidstvo může díky své chytrosti i hlouposti zároveň dostat, jako dějiště si bere celou Sluneční soustavu, dobře popisuje nebezpečí, která pro sebe navzájem mohou představovat vysoce vyspělé civilizace, a ukazuje možnosti, kudy se mohou vydat. Autor si pochopitelně musel vybírat, a trochu mne mrzí, že se více nevěnoval třeba androidům nebo nanotechnologiím, a že zpracoval dílo pouze z materialistického hlediska. Jeho skepse, odvaha rozpoutat apokalypsu, a ukázky neschopnosti vlád a organizací řešit adekvátně hrozící problémy jsou však osvěžující, a doufám, že další spisovatelé budou pokračovat v autorových stopách. Vlastně nepochybuji. Touto trilogií se podle mne sci-fi zase otevřely nové obzory, a vyrojí se řada následovníků. Rád si ty alternativní dějiny budoucnosti přečtu!

27.06.2017 3 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Šmarjá panno! Vskutku skvělý nápad (skloubení dosud spolehlivě nevysvětleného samovolného vznícení a taktéž dosud spolehlivě nevysvětlené spirituality) je po tatínkově - až na výjimky - neslavném vzoru zabitý užvaněností a neschopností autora či editora vyškrtat otravnou a zbytečnou cca pětinu díla. Je smutnou ukázkou zduřelého ega, když si autoři myslí, že všechno, co ze sebe "vytlačí", je zlato jako by jim diktoval shůry samotný Duch Svatý. Strusku by měli eliminovat buď oni nebo, v případě začínajících autorů povinně, editoři. Nejhorší na tom je, že se dnes nelze spolehnout na nic než na svoje vlastní mínění. Dříve (jsem už pamětník) bylo celkem jasné, co je skutečně dobré a co ne. Dneska se každý blábol dočká skvělých recenzí nejen od vydavatele, ale i od autorů podobných děl či výtvorů, a také od řady čtenářů, kteří se zřejmě v záplavě knih hůře orientují a tak se nechali přesvědčit (nebo si to samozřejmě sami myslí), že dílo či výtvor je literární skvost. Jsem si zcela jist, že jsou lepší knihy. Hledejte dál. (:-)

22.06.2017 2 z 5