Metroušek Metroušek komentáře u knih

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Šmarjá panno! Vskutku skvělý nápad (skloubení dosud spolehlivě nevysvětleného samovolného vznícení a taktéž dosud spolehlivě nevysvětlené spirituality) je po tatínkově - až na výjimky - neslavném vzoru zabitý užvaněností a neschopností autora či editora vyškrtat otravnou a zbytečnou cca pětinu díla. Je smutnou ukázkou zduřelého ega, když si autoři myslí, že všechno, co ze sebe "vytlačí", je zlato jako by jim diktoval shůry samotný Duch Svatý. Strusku by měli eliminovat buď oni nebo, v případě začínajících autorů povinně, editoři. Nejhorší na tom je, že se dnes nelze spolehnout na nic než na svoje vlastní mínění. Dříve (jsem už pamětník) bylo celkem jasné, co je skutečně dobré a co ne. Dneska se každý blábol dočká skvělých recenzí nejen od vydavatele, ale i od autorů podobných děl či výtvorů, a také od řady čtenářů, kteří se zřejmě v záplavě knih hůře orientují a tak se nechali přesvědčit (nebo si to samozřejmě sami myslí), že dílo či výtvor je literární skvost. Jsem si zcela jist, že jsou lepší knihy. Hledejte dál. (:-)

22.06.2017 2 z 5

Porota Porota John Grisham

S posledními knihami Johna Grishama mám docela problém. Hodně zhuštěné, přehlcené fakty, postavami, jmény, plné dialogů... Nevím, proč se rozhodl - podle mého názoru - změnit styl, ale k lepšímu to podle mne není. Radši si přečtu vícekrát jeho již dnes klasické věci, než jedenkrát či dvakrát ty novější.

16.06.2017 3 z 5

Pole – Hledání skryté síly vesmíru Pole – Hledání skryté síly vesmíru Lynne McTaggart

Bravo a díky, Anagu! Po "pouhých" šestnácti letech od anglického vydání této převratné knihy u nás konečně vychází Pole. Velmi záslužný čin! (Ještě bych prosil vydat "The Intention Experiment".) Značná část naší odborné i laické veřejnosti dosud žije v pohodlném domnění, že se věda definitivně zarazila u Einsteina, a víc není (ta veřejnost) ochotna nebo schopna pobrat. Kvantová fyzika a další objevy zůstaly jakousi podivností, a karteziánský obraz světa se svými pilíři materialismem, mechanismem a redukcionalismem, který přece tak přesně "dokazují" jak naše smysly i s jejich přístrojovými vylepšeními, tak i náš "neomylný" selský rozum, dobyl svět a přetváří jej - naštěstí ve značné míře k dobrému (díky třeba za elektřinu!) - k obrazu svému. Nyní si tito lidé mohou přečíst o vědeckých pokusech a z nich vyplývající teorii, které ukazují skutečné lidské schopnosti, schopnosti vědomí, tedy onoho fenoménu, který je dosud vědou vysvětlen značně chatrně a dost možná i scestně. Přitom je jasné, kudy nalézání cesty k porozumění vědomí vede: přes roli pozorovatele - (spolu)tvůrce i svědka zároveň - v kvantové fyzice, zkoumání paranormálních schopností (siddhis), a seznámení se s poznatky, které za staletí, ba tisíciletí poctivé mystické práce přinesli zejména buddhisté včetně buddhistů tibetských, jogíni a taoisté, až k vytvoření nového paradigmatu, který by toto všestranné a podle mého názoru nezpochybnitelné a stupidně opomíjené poznání lidstva zohlednil a začlenil. O něco podobného se pokouší ve svých knihách, nově třeba v Síle osmi. Pro ty, kdo jsou ochotni připustit, že svět je zajímavější, tajemnější a mystičtější, než se v současné době v populární ořezané tzv. vědecké verzi vykládá, se může objevit vskutku nová cesta, a s ní nové krajiny a nová dobrodružství. Tak jen do toho! Á propós, sisyfáci, nebojte se, tato kniha vás neuštkne, a pokud ano, tak je to jen slabý, v podstatě léčivý jed, taková pseudověda. Přečtěte si ji, to přežijete!

18.05.2017 5 z 5

Ňork Ňork Stephan Wul

Příjemné překvapení, mně dosud zcela neznámá, tenounká knížečka se spoustou postapokalyptických nápadů, které by dnešním knižním chrličům a chrličkám vystačily na nejednu dlouhou sérii. Škoda, že se autor nerozepsal aspoň na pět set stran...

28.04.2017 5 z 5

Nebojte se myslet hlavou Nebojte se myslet hlavou Vera F. Birkenbihl

Jedna z nejlepších knih tohoto typu. Spousta použitelných nápadů.

24.04.2017 5 z 5

Učíme se snadno cizí jazyky Učíme se snadno cizí jazyky Vera F. Birkenbihl

Jedna z nejméně doceňovaných knih o metodách výuky cizích jazyků. Nadanějším žákům (pro méně nadané jinou metodu než narodit se do bilinguální rodiny nebo být hozen do vody přestěhováním se do cizí země bohužel neznám) se jazyk krásně nahraje do mozku. Svého syna jsem od jeho 10 do cca 13-14 let naučil pomocí této metody z angličtiny to, co se jinak naučí středoškoláci do maturity. Nekecám.

24.04.2017 5 z 5

Žít bez lítosti Žít bez lítosti Arnaud Maitland

Jo, je to poctivě napsané, ale podobných věcí je dnes už více. Taková Tibetská kniha o životě a smrti mne oslovila mnohem víc.

24.04.2017 3 z 5

Dcery Lamače kostí Dcery Lamače kostí Ted Dekker

Vykonstruované, nepravděpodobné, psané na efekt... Škoda času.

18.04.2017 2 z 5

Vaše bludy Vaše bludy Wayne W. Dyer

Vskutku užitečná kniha, zejména pokud si potřebujete uvědomit a přepsat omezující programy, které vám byly vštípeny v dětství rodiči, okolím, školou či systémem. Mně i mým blízkým, kterým jsem knihu doporučil, a bylo jim třeba padesát (!), tato kniha hodně pomohla. Škoda, že jsem ji neznal v mládí. Ušetřil bych si mnoho zbytečných starostí, respektive bludů.

15.04.2017 5 z 5

Most času Most času Bruce Leininger

Kniha je důležitá, protože důkazů o přenosu vědomí po smrti mnoho není, zejména pak v západním světě. Nemusí zde jít o reinkarnaci; čtení z Akáši by případ také mohlo vysvětlit. Každopádně díky za každý střípek do mozaiky.

12.04.2017 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Coben umí psát, to je jasné. Problém mám vždycky s uvěřitelností těch příběhů. Ta věčná zmizení bez vysvětlení... Ta věčná šokující odhalení o blízkých lidech... V mém světě to takhle nechodí. Přesto je to slušná oddechovka.

12.04.2017 4 z 5

Mlha nad Pendlem Mlha nad Pendlem Robert Neill

Docela příjemné, ale psané příliš moderním stylem, hrdinové se chovají moc moderně a hlavní hrdinka je zcela moderní emancipovaná mladá žena. Přestože je nám tím blízká, erudovaný autor by to neměl dopustit.

02.04.2017 3 z 5

Kniha mrtvých Kniha mrtvých Lincoln Child

Je radost číst knížky této dvojice autorů. Většinou jsou inteligentní, nápadité, vkusné, vtipné a čtivé.

02.04.2017 4 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Nevím, proč podobní autoři vždycky musí pomotat tolik věcí dohromady. Bez ohledu na proběhlé i hrozící katastrofy se musí bojovat a soutěžit atd. Mám Rollinse rád, ale tato klišé žánru mi vadí. Přitom by pátrání po ztracené civilizaci mělo stačit na silný a v dobrém smyslu dobrodružný příběh.

31.03.2017 2 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Tolik jsem se těšil, a reklama mi přizvukovala... Milovaná Florencie, kde jsem už dvakrát byl, Dantovo Peklo, kde možná za nějaký čas budu... A takové zklamání. Fakt nesnáším, když v závěru knihy místo nadšení z vyvrcholení děje zcela ztrácím sílu ty neuvěřitelné pitomosti, které si Brown vycucává z prstu, když už mu sličné múzy nedávají ze svých prsů inspiraci sát (však vidíte, jak dlouho už nic nenapsal, aktualizováno 2020), dál číst. V Brownových dílkách bylo vždycky daleko víc řemesla než umění, ale všechno je to na jedno brdo, a pomalu se vytrácí i to řemeslo. Tuhle knížku prostě neměl zkazit, a totálně to podělal! Tiše závidím těm, kteří si ji dokáží užít. To se to pak čte...

25.03.2017 2 z 5

Smrtící prostředky Smrtící prostředky Leonard S. Goldberg

Knížky, které docela slušně začínají, a čím více se blížím konci, tím méně mě baví, a "vyvrcholení" odzívám, ty mám fakt rád.

24.03.2017 2 z 5

Jack London - Námořník na koni Jack London - Námořník na koni Irving Stone (p)

Vynikající životopis, popisující život velice zajímavého muže. Dámy a pánové, to byl ale chlap!

22.03.2017

Supermozek Supermozek Deepak Chopra

Mám pana Chopru rád a do značné míry sdílím jeho vidění světa, ale už je poněkud "přechoprováno". Pokud se jeho knihy nevěnují nějakému specifičtějšímu problému (spánek, zažívání...), je to v podstatě pořád jedno a to samé. Jako většina probuzených čili osvícených autorů, i on rozmělňuje své poselství do mnoha (nad)průměrných knih, místo aby vytvořil několik silných věcí, které by přetrvaly. Pro nováčky v tomto oboru však může být kniha přínosná.

22.03.2017 4 z 5

Sběratel nevěst Sběratel nevěst Ted Dekker

Příjemné překvapení, slušný thriller. Sice pochybuji, že by sebeinteligentnější vrah dokázal to, co tento vrah dokázal, ale je to dobrá kniha.

19.03.2017 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Velmi přeceňovaný spisovatel. Srovnávání s Thomasem Harrisem je podle mého názoru marketingová podpásovka. Jak v poslední době vidíme, samotná krutost neznamená vůbec kvalitu. Nemluvě o tom, že by kriminalisté takového vraha (nechci odhalovat pointu) odhalili z jistých pochopitelných důvodů daleko, daleko dříve.

17.03.2017