Metroušek

Robinsoni a donkichotiRobinsoni a donkichotiAleš Palán

Pan Palán se opět pokouší vstoupit do stejné řeky, a téměř uspěl, ale opět to není na výbornou. Mezi touto knihou a Raději zešílet v divočině je nějaký drobný, ale zásadní rozdíl. Tam to pro mě fungovalo, tady ne.

StínStínJames Swallow

Moderní feeling, plno akce, a přitom taková nuda...

Soumrak bílého mužeSoumrak bílého mužeBenjamin Kuras

Další kniha, dokládající soumrak bílého spisovatele Kurase. Škoda ho. Býval podnětný, zajímavý a zábavný.

SestrySestryKamila Hladká

Bohužel nemohu souhlasit s nadšenými ohlasy. Výpovědi se mi zdají poměrně plytké, na "pouhé" pokorné pěšačky církve (jichž si vážím daleko víc než jejích hodnostářů), které rozhodně musí znát i leccos z její odvrácené strany, příliš jednostranné a nekonfliktní. Angelika Pintířová mě oslovila mnohem více.

Energie! Zdravá cesta z labyrintu únavyEnergie! Zdravá cesta z labyrintu únavyAnne Fleck

Bravo, paní doktorko! Tohle promyslet a sepsat, to tedy smekám! Neuvěřitelně široký záběr, fundovanost a erudice. Nepřeberná studnice tipů, které by nám mohly vrátit energii, zdraví a chuť do života. Vřele doporučuji zejména lidem s oslabenou imunitou a potížemi s příjmem stravy.

K.O. sexu: Jak blaho vymýtitK.O. sexu: Jak blaho vymýtitBenjamin Kuras

Pan Kuras tvrdě najel na kvantitu místo kvality, a jeho dílka mi začínají připomínat politrukovy spisky. Ne, že by do značné míry neměl pravdu, ale rozhodně má na víc. Což takhle napsat místo pěti průměrných knížek ještě jednu pořádnou?!

Pod tlakemPod tlakemRobert Pobi

Slušný, inteligentní, současný techno-thriller. Trochu příliš filmový a překomplikovaný, a hlavní, geniální hrdina a jeho spolupracovníci samozřejmě musí školit FBI jako prosťáčky, ale což, u tohoto druhu literatury se to dá brát.

Falešný poplachFalešný poplachBjørn Lomborg

Výborná, dobře napsaná kniha plná faktů a grafů, kterou jistě politikové berou v potaz při rozhodování o tom, kam budou putovat veřejné peníze. (Dělám si legraci. Kdo by se s ní četl, když alarmisté, lobbisté a média mají takové krásné slogany...) Samozřejmě, že adaptace je základem. Zaujaly mě takové nápady, jako jsou bílé silnice a bílé střechy, nebo třeba standardní jaderné elektrárny. Jenže vizionářství je tak nakažlivé a sexy. A slibem nezarmoutíš. Lomborg a politikové, to je něco podobného jako Hazlitt a odboráři. Přesvědčit je k rozumu asi nelze.

Kronika zániku Evropy: 1984–2054Kronika zániku Evropy: 1984–2054Vlastimil Vondruška

O pana Vondrušku jsem se už několikrát nelichotivě otřel, a jsem velice rád, že ho tentokrát můžu za jeho podnětnou knihu pochválit. Sice s výhradami, protože bych mu román nemilosrdně o třetinu zkrátil, jak už to u chrličů bývá, rovněž mu chybí technologická vize, a spásu bych stále hledal daleko spíše na Západě než na Východě, ale to asi pan Vondruška nejpozději koncem února 2022 doufejme pochopil také. Jenže stejně jako třeba pan Kuras má pravdu v tom, že náš změkčilý svět blahobytu, tolerance a vlády lidu je třeba bránit před útoky fanatiků všeho druhu, neboť "středověk neskončil, středověk trvá". "Demokracie, to je takovej bordel," pravil jistý klasik, aniž by byl ochoten připustit, že nic lepšího zatím lidé nevymysleli a neprosadili. Buďme za ten "bordel" vděční, neboť to je odraz našeho kolektivního bordelu, a ne bordelu šílenců typu Napoleona, Stalina, Hitlera, Maa, Kimů, Putina nebo Sia. Demokracie vyžaduje odpovědné voliče, kteří nevolí podle emocí, a nenechají se utáhnout na marketingová hesla hulvátů a křiváků, a stejně tak odpovědné politiky s vizí delší než je volební období. Pokud tomu tak bude, a nemám o tomto národu příliš pochyb, neboť prozřetelně odmítl vnucované, nedemokratické "my to zvládneme", aby jenom o pár let později přijal na 390 tisíc uprchlíků ze stejného civilizačního okruhu, bude v této zemi dobře. Neboť její těžiště je na správném místě, a dělá to, co dělat má.

Cítit znovuCítit znovuMona Kasten

Pravda, vůbec nejsem cílová skupina, ale stejně bych od knihy s 91% očekával alespoň nadprůměrnou kvalitu. Á propós, děvčata, co takhle někdy zabloudit mimo ohrádku YA? (;-))

LovLovBernard Minier

Oceňuji, jak dobře a řemeslně autor píše, jak dokáže vtáhnout do děje, a také reálie postmoderní, stále do větších problémů zabředávající Francie, ačkoli tam mohl autor ještě trochu politicky nekorektněji přitvrdit. Nicméně Minierovo přemoudřelé, nesmrtelné alter ego mi je čím dál tím nesympatičtější, a opravdu se těším, že ho snad někdy autor nechá zemřít hrdinskou smrtí. Vyvrcholení svých děl podle mě absolutně nezvládá, a ani tato kniha není výjimkou. A bez toho sice může být úspěšným a bohatým autorem, ale nikoli vynikajícím spisovatelem. Škoda, měl by na to.

SpasitelSpasitelAndy Weir

Jednoznačný bestseller pro lidi, kteří mají blízko k matfyz. My ostatní si počteme o hodně méně, ale stejně je to slušný sci-fi nářez. Doporučená hudba k četbě: Jóhann Jóhannsson - Arrival.

Výživou proti rakoviněVýživou proti rakoviněRichard Béliveau

Výborná, rozumná, vědecká knížka o rakovině. Kdo má zájem o prevenci nebo se snaží o potlačení rakoviny, určitě neprohloupí, když si knihu přečte.

Normální lidiNormální lidiSally Rooney

Autorka se mi jeví jako dobrá, přesná a poměrně "intelektuálská" pozorovatelka života a složitých mezilidských vztahů. Její popis je docela odtažitý, chladný, "neženský", ale přesto pod povrchem citlivý. Nebude to sedět každé čtenářce (muži o knihu asi zavadí jen výjimečně), ale pro mě je lepší 221 poctivých stránek než stovky stran iritujících plytkostí. (Seriál je značně rozvláčný, však má bezmála šest hodin, ale hlavní hrdinka je slušná herečka, o které doufám ještě uslyšíme. Stejně jako o Sally Rooney.)

Odpověď rakovině: Nedám ti nikdy šanciOdpověď rakovině: Nedám ti nikdy šanciHari Sharma

Vynikající kniha, která se dívá na rakovinu z jiného, ayurvédského pohledu, a poradí hodně tipů jak na prevenci rakoviny, tak její léčení, a případně i snazší přetrpění chemoterapie.

Luciferovo evangeliumLuciferovo evangeliumTom Egeland

Rád bych se připojil k nadšeným komentářům, ale nemůžu. Téma je velice zajímavé, a autor si dal záležet na studiu problematiky, ale jeho nudné psaní mě do ní ani na chvíli nevtáhlo. A překladem to asi není.

Tekutý písekTekutý písekMalin Persson Giolito

Skandinávské krimi a thrillery sleduji většinou jenom zpovzdálí, protože se mi často zdají na jedno brdo. Někdy mi připadá, že stačí mít skandinávský pseudonym, využít severských reálií, a chladně popisovat co nejmorbidnější a nejujetější vraždy, a penízky a sláva se jen hrnou. Jednoduchý business plan.

Jenže pak jsou skandinávské knihy jako Tekutý písek. Inteligentní, uvěřitelný příběh o zločinu, s mnoha postřehy a přesahy, plný současných švédských reálií. Zejména v první polovině je to psychologický nářez, a jistě nastavuje dosti věrné zrcadlo části - nejen švédské - moderní společnosti. Bohužel mu v poslední třetině dochází dech, a šustí papírem, ale přece jen je to velice slušné soudní drama, psané právničkou, a zdařilá psychologická sonda do duše obviněné teenagerky.

Příhodná hudba k četbě: Jóhann Jóhannsson, Max Richter, Röyksopp, Sólstafir, pro tvrďáky i Burzum. Seriál podle knihy je také slušný, ačkoli dvouhodinový film by úplně stačil.

21.12.2021

Zimní přízrakZimní přízrakDan Simmons

Simmons je vskutku prostě brilantní, zejména v Hladových hrách, ale bohužel nikoli v této knize. Jako pokračování velice slušného Temného léta to nefunguje, psychické problémy spisovatelů byly už popsány daleko lépe, rozbředlý příběh tápe a nemá sílu a tah. Z rozporuplných komentářů jsem čekal, že to bude dost průměrné dílko, ale přesto jsem zklamán. Celá léta si přeji, aby autor napsal pokračování Hladových her, ale pokud by mělo dopadnout takto bídně, tak je lepší, aby je nechal spát.

17.11.2021

Babišovo Palermo IBabišovo Palermo IJaroslav Kmenta

"Byl jednou jeden břídil, který všechno sám řídil. No a jak léta plynula, přidal se truhlík, bambula. Budižkničemu s mamlasem, nekňuba, trouba s ťulpasem..." (Jiří Dědeček) Pán moci je zároveň jejím otrokem, a na s. Babišovi se to nádherně projevuje. Jeho absurdní, přízračně groteskní života běh je exemplární mravoličná bajka, po které by Ezop, Bidpaj, de La Fontaine i Krylov skočili všemi deseti, Moliére by v něm našel fantastického Harpagona, Pat a Mat i kníže Potěmkin mistra par excellence, a Gogol by už asi nepsal satiry na nikoho jiného. Važme si proto vzácných chvil, které nám nevyzpytatelný, potměšilý Osud ve své neskonalé milosti jako očitým svědkům tohoto pitoreskního rejdění připravil! Jak fascinující je každodenně sledovat tak nestoudnou frašku a tragikomickou burlesku ctného hrdiny bez náznaku páteře, sebereflexe, bázně a hany, nadopovaného steroidy dotací, peněz, moci, masy oddaných slouhů a pohůnků, ega, bájivé lhavosti a totálně flexibilního, gumového marketingu, na vlastní nevěřící oči! Jeho slavná, prolhaná, křivácká anabáze "blábolivé oligarchizace" a pokus o mafiánské unesení českého státu bude časem po zásluze zvěčněna v mnoha knihách, a zůstane mementem na desítky let. A je tak úžasné a úlevné vidět, jak mu to všechno začíná karma vracet: "Řídit stát - jako bordel". "Vláda nemehel." "Bude líp." "Všetci kradnú!" "Urputné hovado!" "Protikorupční hnutí." "Mikromanažer." "Best in Covid!" Navrhuji, aby jednou, až pomine současný čs. svinčík, v budově českého parlamentu hned vedle plakety "T. G. Masaryk Zasloužil se o stát" pověsili další, úplně stejnou plaketu, jež bude na věčnou památku všech svědků Babišových a podvedených českých voličů a na výstrahu budoucím generacím politiků, oligarchů a voličů hlásat: "Andrej Babiš Ojebal stát."

Pan Kmenta to opět dal dohromady velice dobře, a dodal další nepříjemné, bolestně truchlivé čtení o tom, jak může selhávat demokracie, když selhává lid v podobě postfaktického voliče hnaného emocemi a chamtivostí. Tak aspoň "veselý" příznačný citát z knihy jako pobídka končícímu trestně stíhanému premiérovi, který nikdy neodstoupí, a - potěš koště - budoucímu prezidentskému kandidátovi: "Podoj mámu, podoj tátu, podoj vše, co patří státu, ovce, kozy, krávy, laně, podoj právo, podoj daně, dotace i dluhopisy, imunitu, trestní spisy, pravdu, lásku, naději, jen to podoj, Andreji!" (Strana mírových revolučních tradic)

08.11.2021

FaraonFaraonB. Prus (pseudonym)

Velké zklamání. Romantický, plytký, naprosto zastaralý a nevěrohodný román, kde by prostředí starého Egypta šlo lehko nahradit téměř jakýmkoli jiným prostředím. Škoda.

06.11.2021

Novinářem v ČíněNovinářem v ČíněTomáš Etzler

Na můj vkus až příliš podrobné, téměř na hraně nečitelnosti. Méně je podle mě někdy více. Čínský "kapitalistický komunismus", nebo jak to uchvácení státu partou soudruhů nazvat, je velice zajímavý, děsivě obludný systém, o němž ještě hodně uslyšíme, a téměř nikdy v dobrém. Mezitím budou k té stovce milionů dosavadních obětí komunismu pomalu ale jistě přibývat další a další desetitisíce...

06.11.2021

Plantáž ShadowbrookPlantáž ShadowbrookBeverly Swerling

Velice dobrá, monumenální freska, poctivě zobrazující dění na americko-kanadské hranici v druhé polovině 18. století. Neuvěřitelné množství reálií, skvělé prolínání makro a mikro pohledu, války, rodinného a kmenového života... Je to paráda, když historička umí psát! 90%.

04.11.2021

Šedý mužŠedý mužMark Greaney

Tak tohle bylo opravdu dobrodružné čtení... Začal jsem natěšeně na pěti hvězdičkách, celý nadšený, že konečně zase další autor akčních thrillerů umí psát. Chápu, že hrdina série musí přežít za každou cenu, a očekávám, že si to uvědomuje i autor, a tudíž mu do cesty staví překážky, které může bez znásilnění čtenářovy mysli jakž takž překonat. Pan Greaney si to bohužel neuvědomoval, a tak mé hodnocení klesalo postupně na čtyři a pak na tři hvězdičky, na nichž se posléze s bídou udrželo, protože s každým filmově detailně popsaným soubojem má trpělivost s každou větou vyprchávala. Další díly série raději vynechám, ale na film se podívám. Tam mám o něco více hroší kůži než při čtení. Škoda, pořád věřím, že Greaney by zvládl i náročnější žánr než je akční thriller.

01.11.2021

Země bohů a démonůZemě bohů a démonůZdeněk Thoma

Další z vynikajících cestopisů pana Thomy, který za ta desetiletí příliš nezastaral. Fotografie jsou výborné, ale kvalita reprodukcí není dobrá, což není chyba autora, ale socialistického tiskařského průmyslu.

14.10.2021

Jedno horké indické létoJedno horké indické létoDušan Zbavitel

Autora si vážím, ale tato kniha beznadějně zastarala.

12.10.2021

Síra – Život MohamedaSíra – Život MohamedaB. Warner (pseudonym)

Náboženství míru a cca 270 000 000 mrtvých káfirů za 1400 let...

03.10.2021

Moje cesta k lamůmMoje cesta k lamůmOle Nydahl

Duchovní cestopis, na kterém si cením upřímnost podobnou vlastnímu životopisu Daniela Reeda. Za Nydahlem stále cítím silné ego, a docela by mě zajímalo, jak se něho a podobné své následovníky dívá Buddha Šákjamuni.

03.10.2021

Mexiko - Společník cestovateleMexiko - Společník cestovateleNick Caistor

Kdykoli někam jedu, snažím se přečíst dvě příslušné edice cestovatelských průvodců: Společník cestovatele a Rough Guide. Nikdy mě žádná z nich nezklamala. Vřele doporučuji!

02.10.2021

Pod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangri-laPod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangri-laZdeněk Thoma

Nádherný příklad takřka bezkonkurenční kvality "Made by Thoma". Zajímavý, erudovaný, skvělými fotografiemi doplněný cestopis, kterému většina konkurence nesahá po kotníky. Kdybych nebyl Metrouškem, chtěl bych se narodit jako Thoma.

Všechny chutě severní IndieVšechny chutě severní IndieLenka Koukolová-Pallotti

Na prvotinu slušné a poctivé dílko, které z první ruky popisuje nesnadné cestování Indií. Ovšem nafotit za půl roku tak fotogenickou zemi jakou je Indie tak bídně, to je na pováženou. Zdejší hodnocení je poměrně nadsazené, a je vidět, že hodnotící nemají dost načteno.