Moc geografie v 21. století

Moc geografie v 21. století
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504608/bmid_moc-geografie-v-21-stoleti-BQR-504608.jpg 5 93 93

Kam se bude svět ubírat v 21. století? V knize Moc geografie v 21. století, bezprostředně navazující na mezinárodní bestseller V zajetí geografie, který ukázal, nakolik jsou možnosti každého národa omezovány a určovány řekami, horami, pouštěmi, jezery, oceány a množstvím dalších geografických a geopolitických faktorů, Tim Marshall nastiňuje, kde leží ohniska budoucích lokálních i globálních krizí a epicentra hrozících konfliktů a střetů. V deseti kapitolách, věnovaných regionům, které budou v nadcházející éře formovat globální politiku, shrnuje to nejdůležitější, co potřebujeme vědět, abychom porozuměli současnému, dynamicky se proměňujícímu světu a dokázali předjímat, co nám blízká, ale i vzdálená budoucnost přinese. Po přečtení knihy snáze pochopíme, proč další dějství uprchlické krize nastane možná dříve, než si myslíme, proč se právě teď rozehrává velký boj o Tichomoří, jaký vývoj se rýsuje ve Středomoří a na Blízkém východě, nebo jak a proč se z vesmíru stává nové bojiště, kde se světové velmoci budou nevyhnutelně střetávat. Stejně jako v předešlé knize i ve svém posledním díle Tim Marshall v širších souvislostech objasňuje klíčové geografické a geopolitické podmínky a zákonitosti, které ovliv¬ňují minulost, přítomnost a budoucnost jed¬notlivých re¬gio¬nů. Vypravme se spolu s ním do Austrálie, afrického Sahelu, Řecka, Turecka, Spojeného království, Íránu, Etiopie, Saúdské Arábie, Španělska a nakonec i do vesmíru a hledejme odpovědi na otázku, čeho se v 21. století můžeme nadít. Kniha je doplněna mapami.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Rybka Publishers
Originální název:

The Power of Geography: Ten Maps That Reveal the Future of Our World, 2021


více info...

Přidat komentář

iam.sokol
27.10.2024 4 z 5

Tim Marshall se opět zaměřil na vybrané světové regiony z pohledu geografie, což navazuje na jeho předchozí dílo. Kniha nabízí čtenářům vstup do základů globální geopolitiky. Pro běžného čtenáře může být tento přístup přístupný a podnětný, ale knize jako celku bych přisoudil omezenější informační nebo vědeckou hodnotu. Jisté kapitoly jsou trochu diskutabilní, jako ty zaměřené na separatistická hnutí a vesmírnou politiku. Například představa o aktuálnosti samostatnosti Sicílie nebo Slezska působí poněkud odtrženě od dnešní reality.

Ozzy86
16.10.2024 5 z 5

Kniha, která bezvadně funguje jako úvod do dané problematiky. Pro hlubší vědění to sice není (což je dáno i rozsahem, kdy má každý region velice omezený počet stránek), ale jako základní seznámení s politickou geografií jde o parádní četbu.


Haloon
22.08.2024 5 z 5

Naprosto báječné navázání na předchozí publikaci V zajetí geografie. V tomto díle se autor i nadále věnuje smysluplnému a přehlednému rozboru regionu, kde vysvětluje geografické příčiny politického, diplomatického, ale i vojenského směřování, přestože tentokrát se zaměřil na užší oblasti, respektive několik vybraných států plus problematiku jednoho malého vesmíru. Jde o báječnou publikaci, která mnohé objasní a čtivost ji rozhodně nechybí.

Y2T
04.07.2024 2 z 5

Pro rozšíření obzorů o světě zajimavé, ale nebral bych mnohá uváděná tvrzení zas tak vážně. Úplný exces je hlavně poslední kapitola o vesmíru, kde autor blouzní o potřebě mezinárodně právní úpravy (celým dílem se jaksi prolíná naivita, že když je něco upraveno, tak o to nebudou spory o výklad, bude se to dodržovat a už vůbec si autor nepřipouští, že by snad suveréní stát měl právo i mezinárodní smlouvu vypovědět). V kapitole autor blouzní o spojení lidstva a společném dobývání vesmíru a zjevně odsuzuje variantu, že by jednotlivé země mohly kolonizovat vesmír samostatně. Autor zcela opomíjí lidskou přirozenost, která rozhodně nevede k dobrovolnému spojení všech a "konci dějin", ale vždy, když se náhodou vyskytně někdo, kdo opanuje celý známý svět, tak začně stát zahnívat, být neproduktivní a spíše dříve, než později se objevý nový vyzyvatel.

Motorem pokroku vždy bylo soutěžení, ne společné plánování. Autorem prezentované vize dobývání vesmítu připomínají mnohem více utopistickou budoucnost jako je např. v seriálu Návštěvníci, než faktické soutěžení o kolonizaci nově objevených končin, které bylo s lidstvem až do 20. století, kdy došla místa k objevování a zabírání.

Je zajimavé, jak v kapitole o Evropě řeší rozsáhle separatistická hnutí, ale věří ve společnou celosvětovou spolupráci ve vesmíru. U těch separatistických hnutí je také s podivem, že v něm má vyznačená i taková jako Morava, české Slezsko, polské Slezsko, která sice myšlenkově existují, ale rozhodně nejsou v současné době nějak výrazně aktuální, a přitom v mapě nemá vyznačené Podněstří, Gagauzii, Kosovo, Republiku Srbskou v Bosně a Hercegovině nebo albánce v Makedonii - což jsou dnes (či v nedávné době byla) patrně mnohem aktivnější hnutí. Krom toho mapa nezobrazuje celou Evropu, takže nezahrnuje ani Krym, donbas, Abcházii či Osetii.

Metroušek
11.12.2023 4 z 5

Opět přínosná a důležitá kniha, ale... Zatímco v knize V zajetí geografie autor zvolil zřejmě optimální formu, drobnohled, který použil zde, text nepříjemně přehlcuje a pro většinu čtenářů obsahuje obrovské množství relativně nepodstatných informací.

elcapitano
03.11.2023 5 z 5

Já jsem, narozdíl od některých zde diskutujících, naprostý amatér v oboru. Mě se kniha opravdu líbila, otevřela mi obzory, protože o některých regionech jsem dosud prakticky nic nevěděl, teď vím aspoň něco :) Nečetlo se mi to snadno, protože jsem si z pilnosti dohledával další věci na mapách a webu. Mám rád, když se historie a geografie ukazuje v souvislostech a širším kontextu a toto přesně Marshallova kniha splňuje.
Je to vhodná četba pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět současnému světu, případně budoucím tendencím.

ondra295
02.11.2023 5 z 5

Typické populárně naučné dílo, které ale má velkou přidanou hodnotu. Je sice napsáno čtivě a srozumitelně i pro naprosté geografické analfabety, ovšem poskytuje spoustu nových a zajímavých informací, které jsou občas tak podrobné, že by mohly být klidně v disertační práci na podobné téma.

Jako minulé knihy od tohoto autora přináší tato komplexní pohled na světovou geopolitiku, přičemž se snaží zaměřovat i na regiony, o kterých se třeba tolik nemluví a pro mnoho lidí jsou spíše velkou neznámou. Podobné knihy opravdu velice oceňuji, protože alespoň částečně pomáhají zvyšovat kolektivní vzdělanost.

Jizi
22.10.2023 3 z 5

Jiný název, jiné země, stejné kopyto jako v předchozím titulu aneb Tim Marshall je v každém exkrementu vařaja a nebojí se nám to v plné parádě předvést.
Opět je to v případě, že o dané oblasti víte kulové, zajímavé, přínosné a dokonale přístupné. Pokud ale o ní něco víte, anebo toho víte dokonce i víc než jen málo, narazíte na to, jak nesmírně Marshall zjednodušuje, jak si některé věci vyzobává, něco rozebírá více něco zcela opomíjí. Jistě, to, do čeho pustil, je absurdně obtížná disciplína dál může fungovat jako skvělý odrazový můstek, ale jen jako ten. Dál už musíte plavat v úže zaměřených textech, jinak se utopíte.
(Ad hoc poznámky pod čarou českého překladatele, nadbytek floskulí a nejednotné transkripce arabštiny a turečtiny začaly časem dost otravovat.)

Vidlička
01.09.2023 4 z 5

Stejně zajímavé jako autorův předcházející výběr geografických oblastí. O něco méně tragičtější mapky, ale stejně bych předpokládala, že když se tam mluví o nějakém průlivu bo městě, že bude zakresleno, aby furt člověk nemusel, himl hergot, třímat v prackách ten zpropadenej mobil!

bravefox
05.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která přiblíží jak svět funguje i v těch nejskytějších koutech Země. Obsahuje velké množství informací, takže jsem tuhle knihu prokládala ještě druhou, ale je to skvostné.

Jrsnbl
18.05.2023 5 z 5

Naprostá pecka! Jakožto politickému geografovi se mi tento Marshallův počin velice líbil. Knihu sice nelze brát jako odbornou četbu, ovšem právě proto to svým populárně-naučným stylem a stravitelným jazykem, dává jistý pocit lehkosti.

Marshall se v tomto díle zaobírá specifickými státy (v případě Sahelu i regiony), které mají ve světové geopolitice velké slovo, ale nevešly se do Marshallovo předešlého spisu V zajetí geografie.

Musím říci, že mě tento díl upřímně bavil i více. Írán se Saúdskou Arábií mě vždycky zajímaly, překvapila mě do jisté míry i Británie s Austrálií, ale nejvíce mě dostala závěrečná kapitola o vesmíru, kterou jsem zprvu upřímně ani neměl v plánu číst. Nabudila mě takovým optimismem, ale i strachem, že to v řádcích nelze jen tak popsat. :D

Každopádně čtěte, je to super!

teeyinka
18.03.2023 5 z 5

Opět kniha nabitá informacemi, zvlášť ve mně rezonovala věta "Kdyby si každý pozemšťan prohlédl Zemi z vesmíru, ledaco by pak fungovalo jinak." Jo, kéž by. Po rozboru všech konfliktů, válek, třecích ploch a vlastně dost špatných vyhlídkách jsem byla velmi ráda za poměrně optimistický až patetický závěr.

NemmamSlov
15.03.2022 5 z 5

Austrália - má veľký potenciál, čo sa týka budúcnosti tohto regiónu. Má významné geografické postavenie, ktoré momentálne využíva hlavne Americké námorníctvo, keďže je spojencom Austrálie. Austrália sa už čoraz viac dištancuje od Veľkej Británie, ktorá nie je schopná zabespečiť bezpečnosť, hlavne pomocou námorníctva, preto svoju náklonosť prejavuje Amerike, ktorá jej pomáha držať kontrolu nad rozpínajúcov Čínov, ktorá si nárokuje veľkú oblasť Juhočínskeho mora. Odtial je to už len na krok do Austrálie. Táto krajina dlhodobo bojuje s rasizmom a domorodí obyvatelia to mali veľa krát ťažké, no Austrália sa to snaží zmeniť a robí veľké kroky aby domorodých obyvateľov zapojila do života.

Irán (Perzia) - ďaľší veľký hráč v budúcnosti hlavne kvôli jeho jadrovému projektu a IT sektoru, ktorý je v blízkom východe najvyspelejší. Vďaka jeho geografii je ťažké túto krajinu napadnúť a preto je ťažké poraziť šiitské mocnosti. Irán má veľké bohatstvo ropy, no keďže je odstrihnuté od medzinárodného obchodovania SWIFT, nedokáže toto bohatsvo využiť. Spomína sa aj konflikt medzi Iránom a Irakom.

Saudská Arábia - Tim Marshall tu opisuje dôležité informácie, ako vlastne celý konflikt medzi Amerikou a bin-Ládinom vznikol. Popisuje celú históriu tohot štátu a aj keď je bohatá na ropu, má tento štát veľa krvi na rukách. Štát ovládajú hlavne sunniiti, čo je ďaľšia skupina islámistov a vedú trvalý konflikt medzi šiitmi a Iránon. Treba spomenúť, že tu vznikla skupina Al-Kaida, ktorá neskôr operovala aj v iných štátoch.

Veľká Británia - Tim Marshall sa venoval Britom aj v knihe V zajatí geografie. Tu sa venuje hlavne histórii tejto bývalej supervelmoci. Británia mala najväčšiu mocnosť všetkých čias, no po 2. sv. vojne si muselo zvykať na to, že už nie sú veľkým hráčom a preto sa snažilo dávať svoju priazeň hlavne USA. Rieši sa tu vystúpenie z EÚ a aká hrozba by bola pre Britániu, keby sa Škótsku podarilo osamostatniť sa.

Grécko - možno trošku prekvapujúce, ale Grécko predstavuje dôležitý múr proti vpádu Tureckých síl, alebo o čom sme sa presvedčili aj múr proti emigračnej problematike. Grécko zažilo najhoršiu ekonomickú krízu, no podarilo sa jej zachovať obranné jednotky aby si zachovalo vplyv v Egejskom mori. Vzniká tu nový konflikt o plyn, ktorý objavili v Stredozemnom mori a o jeho nárok sa hlási nie jeden štát. Je to cesta, ktorá by mohla oslobodiť Európu od závislosti Ruského plynu, čo Rusom moc nevonia.

Turecko - čierna ovca NATO. Je to komplikovaný, ale zároveň veľký hráč. Do NATO vstúpilo tesne po 2. sv. vojne, no nedrží sa celkom jeho pravidiel, dokonca Turecko skoro zaútočilo na ďaľšieho člena NATO. Jeho účasťou sa naďalej 100% moc nepočíta. Okolo seba ma veľa nepriateľov, či su to kmene Kurdov, alebo samotné Rusko. Z juhu si moc dobre nerozumie s Egyptom a Líbiou a dokonca zamrzli vzťahy s Izraelom. Je to nestabilná krajina, ktorá je schopná všetkého.

Sahel - je africká oblasť, ktorá sa nachádza pod Saharov a je veľmi bohatá na nerastné suroviny, a kedy si bola bohatá aj na úrodnú pôdu, ale globálne oteplovanie všetko mení a úrodnej pôdy je čoraz menej. Preto tu vzniká kopu konfliktov. Francúzske vojsko sa snaží ako tak držať poriadok, keďže tu vlastní uránové bane, no nájazdy tuarégov podporované islamským štátom to francúzskym légiam kompikuje. Štáty v tejto oblasti sú chudobné a nevedia brániť svoje nerastné bohatstvo, preto má záujem o túto oblasť Čína, či Rusko.

Etiópia - má veľký potenciál. Je jediná krajina v Afrike, ktorá nebola kolonizovaná a zachovala si nezávisloť. Jej bohatstvo na vodu, vďaka Modrému Nílu, robí krajinu silným hráčom v Západnej Afrike. Jediným problémom sú snáď len nepokoje medzi kmeňmi, ktoré Etiópiu tvoria. O tento kraj ma záujem hlavne Čína, Turecko a Rusko.

Španielsko - Európska krajina, ktorú zužujú neustále občianske šarvátky. Má momentálne jednu z najsilnejších ekonomík EÚ, no jej nestabilita je tŕňom oku únie. Pri možnosti rozpadu, hrozí, že by o Katalánsko bojovali rôzne mocnosti, ako Čína, Rusko. Španieli sú strážcovia Stredozemného mora, keďže kontrolujú Gibraltársky prieplav.

Vesmír - Tim Marshall uvažuje už aj za hranicami zeme. Vesmír. Vyberiema sa cestou bojou, alebo cestou spolupráce? Tim si myslí, že vesmír je kľúčom spolupráce, aby sa rôzne mocnosti nepozerali na seba ako ja, ale ako my. Bodaj by sa svet vybral tou druhou cestou, no je isté, že sa to naša generácia pravdepodobne ešte nedozvie. :)

Deia
09.02.2022 5 z 5

Celá kniha sa mi čítala veľmi príjemne. Síce obsahuje veľké množstvo informácií, ale sú (opäť) podané veľmi zaujímavo, s nadhľadom a občas aj vtipne. Autor poukazuje na mnohé súvislosti, ktoré, aj keď poznám geografiu daného štátu, som si nikdy neuvedomila (neviem prečo ma nikdy nenapadlo, akou bariérou sú napríklad Pyreneje pre Španielsko :D). Každá kapitola obsahuje aj veľké množstvo histórie danej krajiny, ako sa vyvíjala, čím si prešla... pri niektorých štátoch ma to bavilo, prišlo mi to až fascinujúce, o mnohých veciach som nevedela, ale pri niektorých ma to nudilo, celkovo tej histórie tam na mňa bolo až príliš veľa, hlavne mien jednotlivých panovníkov (a ja si to nikdy neviem zapamätať, možno, keby tam bol nákres...). Tiež sa mi veľmi páčilo objasnenie niektorých vzťahov medzi štátmi, prečo je napríklad Austrália v takej situácii v akej je, či čo by pre Spojené kráľovstvo znamenalo odtrhnutie Škótska. Veľmi ma bavila aj kapitola o vesmíre. Rozhodne je to skvelá kniha a určite stojí za prečítanie.

Martinmmm
08.12.2021 5 z 5

Veľmi zaujímavé zhodnotenie histórie, súčasnosti a možnej budúcnosti 9 aktérov/regiónov súčasného sveta strednej veľkosti a navyše zamyslenie na súčasným stavom a budúcnosťou "dobývania" vesmíru..