Čínská studie

Dílo bylo v USA oceněno jako Kniha roku. Nejobsáhlejší studie o výživě všech dob. Colin Campbell, profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě, zaujímá přední místo ve světovém výzkumu výživy po více než 40 let. Obdržel granty financování výzkumu na více než na 70 let. Je autorem více než 350 výzkumných prací. Během 44 let biomedicínského výzkumu své teoretické konstrukce ověřoval pokusy ve zkumavce, 27 let na laboratorních zvířatech a později sledováním Američanů. Jeho odkaz, Čínská studie, je nejobsáhlejší a nejucelenější studií o zdraví a výživě, která kdy byla v dějinách moderní medicíny provedena. Je vyvrcholením 20letého partnerství Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství. Studie od r. 1983 sledovala a zkoumala na straně jedné stravu a jiné prvky životního stylu a na straně druhé zdravotní stav 6 500 lidí; odhalila 8 000 statisticky významných vztahů; vyhodnocení dosud neskončilo. Kvůli relativně stejnému genetickému pozadí, ustáleným stravovacím návykům a malé migraci sledovaných osob byli pozorováni Číňané z kontinentální Číny. Kniha je určena jak zdravotníkům, tak laickým zájemcům o opravdu zdravou výživu. Akcentuje praktické informace, z nemocí pojednává zejm. o rakovině, srdečně- a mozkověcévních nemocech, diabetu, vysokém krevním tlaku, artritidě, Alzheimerově nemoci a osteoporóze. Zdraví Západu ochabuje. Za zdravotní péči utrácí na hlavu daleko více než zbytek světa. Dvě třetiny z nás mají nadváhu, milióny trpí cukrovkou, onemocnění srdce jsou stejně častá jako před 30 lety, válku s rakovinou započatou v 70. letech minulého století ostudně prohráváme, polovina lidí má zdravotní problém vyžadující denní užívání předepsaného léku, stamiliony mají vysokou hladinu cholesterolu. Svádíme naše mladé na scestí: Děti onemocní stále v ranějším věku, užívají více léků na předpis než kdy dříve, třetina má nadváhu nebo trpí rizikem nadváhy, vypěstovali jsme jim cukrovku, která byla dříve pouze u dospělých. Všechny tyto problémy mají tři příčiny: snídani, oběd a večeři. Čínská studie představuje jasné a stručné poselství naděje. Rozptyluje velké množství mýtů a dezinformací o zdraví. Pokud chcete zdraví, změňte stravu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/89359/cinska-studie-89359.jpg 4.242

China study (2006)

Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Svítání

vlkcz

Chcete-li být zdraví, nejezte maso, resp. živočišné bílkoviny. Tak by se dalo jednou větou shrnout poselství této knihy. Důležité je, že všechny názory jsou podloženy studiemi, které to mají dokazovat.
Nejsem odborník, abych mohl knihu věcně kritizovat, přesto mi druhá část, ve které autoři ukazují, jaké praktiky se používají při potlačování studií, které tento názor podporují a překrucuje se argumentace vědeckých výsledků, přijde více než uvěřitelná a více než pravděpodobná.

theMarty

Je důležité si uvědomit, že je mnoho způsobů, jak jíst vegansky (veganství nutně neznamená 3 saláty denně a i vegan může jíst nezdravě). Čínská studie propaguje jen jeden - myšlenku maximálního omezení příjmu tuků a bílkovin.

Ve zkratce - sama souhlasím s menšinou tuků a bílkovin, ovšem ve vyšším procentuálním zastoupení než Dr. Campbell.
A také souhlasím s myšlenkou veganství jako prevence civilizačních chorob.

Na téma výživa bylo provedeno už mnoho studií, existuje mnoho druhů stravování a každý říká něco jiného, je tedy na čtenáři samotném, aby se rozhodl, kterému zdroji uvěří (není teda překvapení, že paleo web Č.S. rázně odmítá).
Proto bych knihu nebrala jako jediný zdroj informací, ale jeden ze zdrojů.

Na závěr musím uznat, že kniha je psaná srozumitelně a čtivě, jednoduše se "dá" přečíst.

maara
31.08.2017

Nejlepsi je neverit nikomu. Nedalo me to a zkusil jsem veganskou stravu protoze podle knihy ma tato strava logiku, co bych mohl tratit. Resil jsem problemy se srdcem nekolik let. Resil, spise jsem jen o tom kecal ze musim s tim neco delat a vlastne nevedel co. Po pul roce na veganske strave jsem sel na testy, protoze se okoli obavalo o moje zdravy. Bohuzel obavy okoli byly zbytecne, spise doktor nemohl uverit vysledkum, nejlepsi vysledky po 12ti letech a zaver, chlape vy jste uplne ale uplne zdravej. Knihu jednoznacne doporucuji, svoji logikou me presvedcilo konat a neco zmenit.

Metroušek
23.02.2017

Ať si klidně tuto knihu kritizují a označují za kontroverzní. Nejsem takový optimista, abych si myslel, že podobnou stravou lze vyléčit řadu nemocí, neboť příznivý účinek vidím především v prevenci nemocí, ale vegetariánská strava podobná té v této knize se mi dlouhodobě osvědčila. Kritikové by si tuto stravu měli vyzkoušet aspoň půl roku nebo rok, a potom teprve kritizovat.

šebory
01.05.2016

Mám opravdu štěstí na knihy.

LucKub
10.09.2015

Pro me jednoznacne velmi zajimava, motivujici a naucna kniha, kterou by povinne meli cist vsichni studenti mediciny. At si pak nazor udelaji jakykoliv. Kniha se velmi dobre cte, vse je vysvetlovano tak,a by to pochopil i naprosty laik a sdeluje to, co je jiz delsi dobu jasne a to, ze stravovani a zivotni styl jedince ma na jeho zdravotni stav obrovsky vliv.

Andrej.s
13.03.2015

Ať si každý věří čemu chce. Podle mě za znehodnocení knihy může masný průmysl, který svými donucovacími metodami najal lidi, kteří napadli údaje v knize a převrátili vzhůru nohama. Rozumný člověk neuvěří tomu, že hnijící tělo v zažívacím traktu je zdraví nezávadné. Já jsem veganem ňákou dobu a výsledky mého zdravotního stavu jsou 100%! Ani to nemusím zaťukat, protože vím, že to tak zůstane pokud nebudu zabíjet a konzumovat své spoluobyvatele na planetě.

Jana_Z
22.12.2014

Kniha má zbytečně moc stran. Informace v ní obsažené jsou rozhodně zajímavé, ať už jsou správně interpretovány nebo ne, ale často se opakují a to postupně začne nudit. Také není tištěna na běžný papír, ale na "čtvrtku", takže vypadá mnohem obsáhlejší, než ve skutečnosti je. Co tím chtěli autoři sdělit? Jinak se kniha četla dobře. Ještě jedno malé zamyšlení - pokud přečtete Čínskou studii a pak Život bez pšenice, zbyde vůbec něco, čím bychom mohli zahnat hlad? (A to jsou jed dvě knihy - vemte si, kolik jich dnes o výživě máme k dispozici a co z toho může vyplynout.)

petiiiii
08.06.2014

Dobrá manipulace s daty, ale svižná, zábavná a fascinující. Autoři očividně netuší, co je relevantní studie..

lada1
14.04.2014

Činská studie se ukázala jako podvod /viz zde: http://www.paleo.sk/pravda-o-cinskej-studii / v podstatě je vše naopak a vegetariáni a vegani časem až se najde více odvážných ,kteří se postaví proti titulům neomylných výzkumníků budou plakat nad omyly kterým uvěřili.

VojtechU
10.02.2014

Kniha obsahuje hodně přesvědčující důkazy o tom, že člověk je ve skutečnosti bíložravec.

Jack Bauer
21.07.2013

Činská studie je nejvýznamější kniha o výživě a zdraví, která vyšla v posledních sto letech. každý by si ji měl přečíst. Podloženo dobře zdokumentovanými, recenzovanými studiemi a ohromující statistikou. Napsáno velmi čtivou formou. Nudit se rozhodně nebudete. Studuje vztah mezi stravou a nemocí - její závěry jsou překvapující. Určeno pro vyžrané američany, kteří se cpou jen hamburgery a hot dogy, stravují se ve fast foodech apod. Pokud se opravdu nechcete stát vegetariány a vegany tak je zbytečné knihu číst.

AndyG
26.02.2013