Milenci a vrazi

kniha od:


Koupit

Jeden z prvních románů slavného českého spisovatele Vladimíra Párala (* 1932 v Praze) je satirickým podobenstvím o lidské existenci. Odehrává se v Ústí nad Labem, v prostředí místních chemických závodů, jež autor, původem chemický inženýr a vědecký pracovník, ze své vlastní praxe velmi dobře zná. Příběh, jehož hlavními tématy jsou životní stereotypy a sexuální "praxe" (za zmínku stojí, že Páral se v ústecké chemičce podílel na vývoji sexuálních hormonů), ztvárnil formou ironicky zabarveného vyprávění. Jeho dějovou linku pomáhají rozvíjet vnitřní monology, "slovníkové" portréty postav a citace zdánlivě nesouvisejících zpráv ze světa. Koneckonců, tuto až kolážovou pestrost své knihy Vladimír Páral sám zdůraznil, když román v podtitulu označil jako "magazín". Ale navzdory svému vnějšímu uspořádání jsou Milenci a vrazi hutným a živým literárním textem, který si čtenáři vychutnají dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1799/milenci-a-vrazi-1799.jpg 4318
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Dialog, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (37)

Kniha Milenci a vrazi

Přidat komentář
Asterixxka
dnes

Četla jsem na střední - moc mě nenadchlo, četla jsem cca v 25 - bavilo mě moc, už teď se těším, až se třeba ve 40 začtu znovu a uvidím to pohledem zase té jiné generace! Aneb v každém věku lze knihu vnímat z jiného úhlu pohledu - a to je geniální!

ArwenAragorn
12. června

Páral mě nikdy moc nebral, četla jsem ho spíš v době, když vycházelo málo knih a stály se na ně fronty. Ale tahle se mi docela líbila.

Dimas
11. června

Tohle mě bavilo stejně jako před lety, nejspíš pro tu opravdovost...

SSTknihy
07.11.2018

Jsou červení a modří. Ti červení mají všechno, jsou na vrcholu, jsou bohatí, mají krásné domy, užívají si života. Muži jsou úspěšní, ženy krásné. Alespoň tak to vidí ti dole – modří. Ti, kteří nemají nic, jen sami sebe, své sny, touhy a ambice. A tak se ti modří snaží dostat na pozice těch červených, aniž by tušili, že vrchol, na který se šplhají je plný nudy, zoufalství, kompromisů, vyhoření, stesků po dávných časech a neschopnosti něco změnit. Když to modří konečně pochopí, je už bohužel pozdě, už jsou oni sami těmi červenými. A ze samého nicotného dna se k nim derou noví modří...
Můj rozhodně nejoblíbenější Páralův román, skvěle propracovaný, výborné charaktery. Doba a prostředí možná poněkud zastaralé, ale jinak se na tom koloběhu nic moc nezměnilo.

Damato
30.10.2018

Možná se ani nedivím, že mladší generace Páralovi nerozumí - kdo tu dobu nezažil, neumí si představit, jak pravdivě ten tehdejší život vykresluje do nejmenších detailů. Když jsem jako malá holka jezdívala o prázdninách na výlet na Větruši, bylo to tam zaostalé, ponuré, takové "papundeklové " - přesně tak, jak to Páral umí popsat. Kdo si pamatuje doby, kdy i "vesničtí papaláši" ale totálně přehlíželi cokoli dělnického ví, jak pravdivě je tahle doba popsána . A že tam byly pěkný podrazy a křivárny, to víme všichni. Teď se dějí , pravda, taky a pořádný křivárny, ale přeci jen- není nám o fous lépe?

lapagerie
26.09.2018

Milenci a vrazi mě baví. I tak malý prostor, jako je jeden dům, poskytuje množství nejrůznějších osudů a povah. Od rodiny vedoucího pracovníka Gráfa, žijící v "luxusu" a přesto nespokojené, až po protřelou Maddu, využívající každou příležitost k získání toho, co zrovna chce. Démonický Alex, andělský Julda, snaživý Bořek, manželé, marně se snažící získat "byt pro Tušla" a další figurky vás provedou svými životy. Postupně se mění pod vlivem zkušeností, někd velmi tvrdých.
Milenci a vrazi jsou prostě top.

zluk
23.08.2018

Zajímavě načrtnuté charaktery, které nenudí. Občas se mihne něco k zamyšlení. Páral má svůj nezaměnitelný styl.

los
10.07.2018

opět Páralova nápaditá kompozice
uchvátil mne závěr, v němž se umocní paralela osobního a globálního prostoru, intimních lidských vztahů s politickým obrazem světa
pro mne nejlepší Páral