Metroušek Metroušek komentáře u knih

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Brutálně upřímná obžaloba komunistické víry a pravdivý popis jejího dopadu na tři generace čínské rodiny spisovatelky a potažmo na čínskou společnost, kde tato víra v prospěšnost násilných, nepřirozených změn dočasně zvítězila a kde napáchala - spolu s Kambodžou, Sovětským svazem a Severní Koreou - největší škody. Jenže ani tato kniha, ani sto miliónů obětí komunistických režimů ve 20. století nepřesvědčí řadu lidí, aby pořád nevěřili v prospěšnost sociálního inženýrství a v možnost dodání zářných zítřků na klíč pod vedením dalších fanatických, velkohubých a sebestředných kormidelníků, kteří stále rozvrtávají a mrší přirozený řád věcí. A přitom by stačilo jen málo. Nikoli Mao, ale TAO. Žít a nechat žít, pracovat na sobě a ne na druhých, sledovat dlouhodobý zájem společnosti a spolupráci win-win, nechat vše dobré a osvědčené plynout, a jenom občas podle potřeby ťuknout do kormidla sem nebo tam.

21.04.2018 5 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Je s podivem, kolik si takový tuctový, plytký a nepřesvědčivý thriller získá na tomto webu příznivců. To fakt neznají lepší knihy?

20.04.2018 2 z 5

Proroctví Proroctví Chris Kuzneski

Kuzneski je naprosto průměrný spisovatel akčních románů, kterého reklama vydavatelství a klanu spřízněných autorů tlačí na pozici špičkového spisovatele, na kterou nemá ani náhodou. Stálo mne dost peněz, než jsem tuto drsnou pravdu pochopil; naštěstí mám jeho knihy v angličtině, a mohu to vzít jako investici. Třeba takový James Rollins mne baví o mnoho víc.

31.03.2018 1 z 5

Kolo temnoty Kolo temnoty Lincoln Child

Podle mne jedna z nejlepších knih série o Pendergastovi. Skvěle jsem se bavil. Černý humor mám prostě rád, a o mysticismu vím dost na to, abych ho respektoval a občas se ho i bál.

31.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Na Langdonův kolotoč si sedám pravidelně, ale poslední tři jízdy mne opravdu zklamaly. Brown se od Inferna snaží rozlousknout základní otázky naší existence, ale moc se mu to nedaří. Přes poctivé studium problematiky je to plytké, dělané podle jednoho mustru, a rychle to vyšumí jako limonáda. Nejhorší na tom je, že počátek románů vzbudí naděje, které jsou nejpozději od půlky románu - jistě nechtěně - zklamávány, a díla se stávají tak nepřesvědčivými, že se téměř nedají dočíst. Proboha, odkdy se v thrillerech ve finiši zpomaluje tempo?! Opravdu se děsím, že se z toho zase nějaký nešťastník pokusí za velké prachy vyrobit "blockbuster". "Díky" Langdonovi jsem se přestal na Hanksovy filmy úplně dívat, už mu nevěřím, a Brownovi také ne.

28.03.2018 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Na takovou reklamu, jaká je dělána této sci-fi trilogii, rád slyším. První díl je podle mnou čtených recenzí čtenářů patrně považován za nejslabší, a velice nerad jeho relativní slabost potvrzuji. Dokud nezačne atmosféra opravdu houstnout, autor podle mne spíše tápe a hledá, jak by svůj zlatonosný nápad co nejlépe zhmotnil. To, co by podle mne šlo zhustit do několika málo kapitol, se vleče většinu knihy. Střídání žánrů, návraty do minulosti, nezáživné výslechy a zbytečné dialogy obecně... Znám nespočet sci-fi autorů, kteří by to napsali mnohem lépe. Někdo si řekne, že se autor snažil podat to "jinak" než třeba space opera, ale pořád to je jen částečně povedený pokus, a můžou mu dát cen kolik chtějí. Škrtal bych jako divý. Avšak! Nápad je velice nosný, hra je skvěle rozehrána, a těším se na zbývající dva díly. Je zde autor, který je fundovaný, zjevně rozumí klasické i moderní fyzice včetně kvantové fyziky, která je skutečným darem sci-fi autorům, a nebojí se je použít! S tímto základem bude zřejmě možné se v dalších dílech odpíchnout od současného pojetí světa a dovést trilogii k podobně ohromující vizi budoucnosti, jako se to třeba kdysi povedlo Neilu Stephensonovi v památných, a snad i bezkonkurenčních sci-fi Sníh a Diamantový věk. Kéž by! Hodnotím tedy průměrně, ačkoli nápad samotný je skutečně skvělý. Provedení však není podle mne nejšťastnější. Ale možná se to bude jiným, zejména mladším čtenářům, líbit. A proč ne? (Doufám, že za sebou mají vynikající Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea. Pokud ne, tak vřele doporučuji! Film bude určitě velkým hitem.) Tak do toho, další díly čínské ságy se už překládají! Po přečtení druhého dílu čínské ságy v angličtině musím bohužel zůstat u svého střízlivého hodnocení. Slabiny přetrvávají, a kvalitní sci-fi se rodí velmi pomalu. Děj jde kupředu převážně dlouhými dialogy, a je brzděn spoustou zbytečných fakt. Někdy mi připadá, jako by autor absolvoval roční stáž v Evropské komisi, tak moc mě irituje jeho záliba ve vymýšlení a popisu práce nejrůznějších zbytečných organizací pro boj s emzáky. Číňané jsou stále hlavními hrdiny, a ostatní národy jim buď překážejí nebo jen sekundují. Naivita Pozemšťanů je bezbřehá. Jenže bitva mezi mimozemšťany a pozemskou nebeskou flotilou je vskutku originálně pojatá a výborně napsaná, a máte se na co těšit! Třetí díl má docela spád, a je myšlenkově neuvěřitelně nabitý. Líbil se mi ze všech dílů nejvíce. Celkově bych dal trilogii čtyři hvězdičky. Za přečtení stojí, zakoupení musí zvážit každý sám, osobně si nejsem jistý, zda jsem těch cca tisíc korun, které jsem za tři anglické díly dal, nemohl investovat lépe. Dílo je vskutku originální, chytře vychází z problémů, do kterých se lidstvo může díky své chytrosti i hlouposti zároveň dostat, jako dějiště si bere celou Sluneční soustavu, dobře popisuje nebezpečí, která pro sebe navzájem mohou představovat vysoce vyspělé civilizace, a ukazuje možnosti, kudy se mohou vydat. Autor si pochopitelně musel vybírat, a trochu mne mrzí, že se více nevěnoval třeba androidům nebo nanotechnologiím, a že zpracoval dílo pouze z materialistického hlediska. Jeho skepse, odvaha rozpoutat apokalypsu, a ukázky neschopnosti vlád a organizací řešit adekvátně hrozící problémy jsou však osvěžující, a doufám, že další spisovatelé budou pokračovat v autorových stopách. Vlastně nepochybuji. Touto trilogií se podle mne sci-fi zase otevřely nové obzory, a vyrojí se řada následovníků. Rád si ty alternativní dějiny budoucnosti přečtu!

Pekelné vynálezy Pekelné vynálezy Philip Reeve

Čtenáři, kteří jsou silní ve fyzice, by asi měli k mobilním městům značné výhrady, a ani já si jejich fungování a přesouvání moc dobře nedovedu vysvětlit, ale od teďka budu jenom chválit. Takhle nějak si představuji správnou sérii, ta spielbergovská radost z vyprávění a z pádivé akce je okouzlující. Atmosféra je správně postapokalyptická, nápady si zřejmě berou leccos z předválečných komiksů a sci-fi, což kvituji s povděkem, hrdinové jsou uvěřitelní, a ačkoli nejsem dvanáctiletý kluk s bohatou schopností vizualizace, dokáži se do jeho zážitku velice dobře vžít a užít si celou sérii. Bravo!

Pomsta jednooké letkyně Pomsta jednooké letkyně Philip Reeve

Čtenáři, kteří jsou "silní na fyzice" (jak by řekli naši hokejisté), by asi měli k mobilním městům značné výhrady, a ani já si jejich fungování a přesouvání moc dobře nedovedu vysvětlit, ale od teďka budu jenom chválit. Takhle nějak si představuji správnou sérii, ta spielbergovská radost z vyprávění a z pádivé akce je okouzlující. Atmosféra je správně postapokalyptická, nápady si zřejmě berou leccos z předválečných komiksů a sci-fi, což kvituji s povděkem, hrdinové jsou uvěřitelní, a ačkoli nejsem dvanáctiletý kluk s bohatou schopností vizualizace, dokážu se do jeho zážitku velice dobře vžít a užít si celou sérii. Bravo!

Smrtelné stroje Smrtelné stroje Philip Reeve

Čtenáři, kteří jsou "silný na fyzice" (jak by řekli hokejisté), by asi měli k těžkým mobilním městům značné výhrady, a ani já si jejich fungování, pohon a přesouvání moc dobře nedovedu vysvětlit, ale od teďka budu jenom chválit. Takhle nějak si představuji správnou sérii, ta spielbergovská radost z vyprávění a z pádivé akce je okouzlující. Atmosféra je správně postapokalyptická, nápady si zřejmě berou leccos z předválečných komiksů a sci-fi, což kvituji s povděkem, hrdinové jsou uvěřitelní, a ačkoli už nejsem dvanáctiletý kluk s bohatou schopností vizualizace, dokáži se do jeho zážitku velice dobře vžít a užít si celou sérii. Bravo! Pokud váháte s pořadím kniha - film, není co řešit: nejprve přečtěte tři česky vydané knihy, a pak případně shlédněte film, což bohužel není podmínkou.

10.03.2018 5 z 5

Tajemství ztracených civilizací Tajemství ztracených civilizací Philip Coppens

Obvyklá, pro tento typ knih typická směska informací pravdivých (zejména úžasné Gobekli Tepe by nemělo uniknout vaší pozornosti), spekulativních (Atlantida, Mu / Lemurie, Šambala, El Dorado aj.) a falešných. Je mi záhadou, proč autor věnuje tolik prostoru zjevným podvodníkům nebo psychicky narušeným "badatelům".

07.03.2018 1 z 5

Nedávno mi moje maminka (mezi námi, obětavá a svědomitá služka zpanštělého, nevychovaného psího pána, spratka podvraťáka) vyčetla, že nemám rád Zvířata. Odpověděl jsem jí zhruba takto: "Tak já jsem vegetarián, nekupuji a nejím maso ani výrobky z něho, nechovám Zvířata, nezabíjím je (až na Komáry, Vosy, Mouchy, Klíšťata apod., když mě obtěžují, a na Mravence, když zaútočí přímo v našem bytě - na balkóně je nechávám žít, a až na jednoho nešťastného Kapříka o Vánocích 1988), neubližuji jim, a nechávám je žít tak jak sama chtějí. A JÁ nemám rád Zvířata?! A VY Zvířata chováte na maso, zabíjíte je, jíte jejich maso, a přitom je máte RÁDI?!" Tahle scénka se mi vybavila, když jsem četl tuto svéráznou, podnětnou knihu, a sledoval neméně dobrý, syrový film s vynikající hlavní hrdinkou, který podle ní vznikl. Velice rozhorlení a zhnusení autorky a její kontroverzní hrdinky chápu. Lidé si zvykli, že jsou pány (a nikoli správci) planety Země, a že jsou povýšeni nad ostatní život. Považují za správné, chutné a zdravé krmit se mrtvolami Zvířat, a kvůli tomu je po miliardách chovají, mučí, mrzačí, loví, zabíjejí a vybíjejí, a to tak, že to hraničí s genocidou, řádově 56 miliard Zvířat za rok (a to bez Ryb, které se počítají na tuny a ne na kusy; patrně to nejsou zvířata, ale jakási podzvířata, tak jako nacisté považovali některé národy a rasy za podlidi), a pak jejich upravené, naaranžované a lákavě nasvícené maso prodávají, kupují a baští, a většina z nich to považuje za normální. Vybrané, privilegované druhy Zvířat, zejména pak Psi a Kočky, paradoxně získaly téměř lidský statut, a užívají si skvělého, rajského života v lásce, bezpečí, teplíčku, vydatné zdravé stravě, hrách a lenošivém blahobytu, zahrnovány infantilní péčí svých lidských sluhů, včetně péče medicínské, která je současně miliardám lidí upírána. Myslím, že je to zásadně špatně, a že bude ještě hůř, až budou lidé v rozvojových zemích požadovat po vzoru lidí z vyspělých zemí "zdravou, vyváženou a pestrou moderní výživu" (roz. masitá jídla) přinejmenším čtyřikrát týdně. Toto masové vyvražďování podpořila nejenom věda, ale nepochopitelně také většina náboženství, s čestnými výjimkami hinduismu, buddhismu, džinismu a některých dalších, Bůh jim žehnej. Ke své hanbě žádné z náboženstvích příkazů a zákazů (židovské, křesťanské a islámské) nepřidalo také zákaz zabíjení Zvířat, a nepřiznalo Zvířatům to nejzákladnější právo, právo na život, a de facto posvětilo jejich zabíjení a konzumaci jejich mrtvol. Zákony všech států to také dovolují. Takže je vlastně všechno v pořádku, a mohu vám popřát dobrou chuť.

28.02.2018 5 z 5

Reinkarnace - Opožděný návrat Reinkarnace - Opožděný návrat Karel Naxera

Reinkarnační příběh mě moc nezaujal, avšak popis reálií na sklonku reálného socialismu v 80. letech byl zajímavý a rád jsem si s jeho pomocí na ty doby zavzpomínal. Autor by v tomto ohledu mohl zaujmout čtenáře více, kdyby sepsal tuto nebo příští knihu ve stylu dejme tomu Zapletalových Půlnočních běžců.

23.02.2018 4 z 5

Nevysvětlené fenomény lidské mysli Nevysvětlené fenomény lidské mysli Rupert Sheldrake

Důležitá kniha poctivého badatele, který se snaží dokázat a vysvětlit řadu záhadných jevů a schopností. Pokud věříte, že vědomí je pouhou funkcí lidského mozku, a že nedosahuje dál než na špičku našeho nosu, zbystřete a rozšiřte si obzory. Pár podobných slušných knih jsem si dovolil přidat do Podobných knih.

Ruiny Ruiny Scott Smith

Depresivní, nepříjemný horor s hustou atmosférou, který se upřímně řečeno obávám podruhé číst, už párkrát jsem to odložil. Puntičkář Smith se dovede slušně dostat čtenáři pod kůži a pořád pod ní něčím rýpat, škubat, bodat, pilovat, tahat a tlačit. Ve filmu jsou sice hezké holky, ale stojí za houbičky.

Praotcové Praotcové Luděk Frýbort

Sympatický pokus ukázat, jak se u nás mohli smísit zbývající Keltové s příchozími Slovany, a jak z toho vznikli slovansky mluvící lidé (snad) s kusem keltství v srdci nebo v genech. Tradičně frýbortovsky upovídané, krátil bych, ale mám jeho starosvětskou řeč rád, a těší mne, že se někdo nelehkého tématu chopil a pojednal je. Kdo ví, jak to doopravdy bylo, a kdo ví, co se v nás, voříšcích Evropy, pořád hárá, že to půlku z nás dodneška táhne na Východ (jehož způsob myšlení a žití je dobře Frýbortem popsán) a půlku na Západ...

Supergeny Supergeny Deepak Chopra

Obávám se, že tato kniha, stejně jako předchozí kniha stejných autorů nazvaná Supermozek, slibuje více, než skutečně dodá, zejména člověku, který "už" dbá na svůj mikrobiom, snaží se mít nízké hodnoty CRP, praktikuje zdravou stravu nebo přímo vegetariánství, medituje a snaží se redukovat stres. "Mrak příčin" (ten termín se mi moc líbí), který nás dělá tím, čím jsme, není bohužel o moc jasnější, ale tak to má asi být. Termín "supergeny" je dobrý reklamní tahák, ale obávám se, že skutek uteče. Naštěstí jsem se podruhé nenechal nachytat, a knihu si nekoupil.

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Velké časy často plodí velká díla, která nemilosrdně a přesně zachycují Zeitgeist, ducha doby. Ačkoli je Němá barikáda rozsahem útlá knížečka povídek, na vnímavého čtenáře dopadne silou své osudovosti. Protentokrát je mi jedno, že to napsal komunista; je to bezesporu mistrovské dílo z doby, kdy byl nepřítel jasný a jasně pojmenovaný, a kdy se na chvíli zdálo, že nový, lepší svět přichází ze sovětského východu. (Nepřišel, a nikdy nepřijde, to už je snad jasné.) Opravdu stojí za to si čas od času znovu přečíst tak silné, dojemné povídky jako je zejména Včelař, Vyšší princip, Hlídač dynamitu nebo Nenávist, a vzpomínat na svět, kde zlo a dobro ještě nebyly tak promíchané a rozbředlé jako dnes. Dovolil jsem si v Podobných knihách doporučit podobně přesná, syrová díla, Rudou jízdu a Azurovou step. Bylo by škoda, kdyby zapadla českému čtenáři za obzor.

20.02.2018 5 z 5

Obránce Obránce Sam Barone

Poměrně čtivý akční román, který ale nevybočuje z dnešního standardu historických románů. Nešvary typu moderního myšlení a jednání hlavních hrdinů nebo emancipované hrdinky jsou dnes bohužel běžné, ale použití jednotek jako hektar, metr (a tuším také km) nebo hodina lidmi v přímé řeči před 4,3 tisíci lety by si autor mohl opravdu ošetřit, to fakt bolí! Pokud rádi čtete o obležených městech, sáhněte raději po úchvatném Řádu nebo po Pádu Cařihradu.

10.02.2018 3 z 5

Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství Ježíšova dynastie : skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesťanství James Tabor

Inu, i poctivým čtyřicetiletým archeologickým bádáním, studiem a přemýšlením lze dospět k naprosto mylným, a také na můj vkus příliš přízemním, materialistickým závěrům, odporujícím duchu Ježíšova učení. Nicméně zajímavých věcí je tam dost, a kniha se dobře čte. Zvláště informace o záhadném prameni evangelií Q a pravděpodobném Ježíšově bratru Jakubovi pro mne byly často objevné.

09.02.2018 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Výborná, ač dosti temná a depresivní kniha o čecháčkovství v nás, která dobře popisuje naši současnou rozpolcenou společnost v "zemi nikoho" mezi Východem a Západem. Otázka kam vlastně kráčíme je velice legitimní v situaci, kdy víme, že jsme od Masaryka a Havla nějakou prapodivnou cestou došli až k Zemanovi a Babišovi, a že to značná část obyvatelstva vnímá jako pokrok (sic). Snad skutečně nejde o "nenávist k civilizaci" (Jenssen), ale jenom o dobře míněnou, avšak nešťastně prováděnou snahu zbrzdit to současné pádění vyspělého světa do neznámých končin, navíc s problematickými pasažéry i posádkou. Avšak vybírat si jednoduchá řešení, "neomylné" vůdce, lidi, kteří mají problém zvládnout své vlastní opuchlé ego, zjevné křiváky, notorické lháře a manipulátory, mstitele skutečných i domnělých křivd, hlasatele "alternativních fakt" a masové výrobce užitečných strašáků a "užitečných idiotů"? Co dobrého může vzejít z téhle směsky?! I většina se může mýlit, i změna může být k horšímu, i dobré úmysly (o nichž v tomto případě silně pochybuji) mohou vést k ďábelským výsledkům, jak zrovna naše historie bohatě dosvědčuje. Ale náš hobití národ přečkal horší šlamastiky, jistě zvládne i tohle. Vypíchl bych dva Taberyho citáty: "Temná strana síly je v každém, ale tak obrovskému pokušení čelí v tuto chvíli jen jeden z nás. Andrej Babiš." (Kéž by ještě čelil, dodávám, pokud tedy vůbec kdy čelil...) "Připravme se na větší pravděpodobnost neočekávaných událostí, chaosu, kombinace náhod, cílené manipulace a dezinformace." Rád bych končil optimisticky, ale po přečtení této knihy to nějak nejde. Možná jsme opravdu bezprizorní, opuštěná společnost, zahleděná do své zbytečné, uměle přikrmované neurózy, a dožadující se lobotomie od halasně povykujících středověkých felčarů s rezatými kovářskými nástroji, ať to stojí co to stojí. Příhodná hudba: Nohavica - píseň Poruba a album Divné století, Kryl - alba Rakovina a Maškary.

09.02.2018 5 z 5