Smrtelné stroje

1. kniha série Kroniky hladového města. Představte si, že žijete v Londýně daleké budoucnosti, který se pohybuje prostorem pomocí motorů a kol a požírá jiná města. Představte si, že vypadnete ze svého rodného mobilního města do zlověstného neznáma. Přesně to se přihodí Tomovi, hrdinovi prvního dílu slavné sci-fi tetralogie. Je zrazen svým velkým vzorem, významným historikem Valentinem, a ocitne se uprostřed nehostinné pustiny. Jeho jedinou společnicí je nemluvná dívka Hester, která se touží pomstít Valentinovi za to, že zabil její rodiče a ji samotnou zmrzačil. Vydají se spolu zpátky do Londýna a na nebezpečné pouti je čekají mnohá dobrodružství. Přitom si Tom postupně uvědomuje, že dosud slepě věřil lidem, kteří si to nezasluhují, a myšlenkám, které vedou svět do záhuby… -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28959/big_smrtelne-stroje-6mK-28959.jpg 4.1189

Kroniky hladových měst / Smrteľné stroje 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Mortal Engines, 2001

Kniha Smrtelné stroje

frantisek8324

Diky vysokemu hodnoceni jsem ocekaval vyrazne propracovanejsi, hlubsi a celkove dospelejsi dilo. Pokud vam je do 15 let, pridejte si dve hvezdicky, ale pro zkusenejsi ctenare je to prilis povrchni dilo, ktere zdaleka nevyuziva svuj potencial.

farys_books

Tahle knížka byla dobrá. Díky tomu, že jsem viděla film, jsem samozřejmě znala děj, ale i tak mě spousta věcí dokázala překvapit, hlavně pak na konci.
Vlastně bych řekla, že kdybych byla mladší a neznala film, tak knížku považuju za vynikající.

Možná bych uvítala více mechanismů toho, jak vlastně fungují pohyblivá města, jak to vlastně všechno vzniklo a jaká je situace ve světě, ale chápu, že něco by bylo moc popisné na knížku mladé. A je možné, že něco víc se dozvím v dalších dílech, které bych si rozhodně někdy chtěla přečíst.

S tím, že se jedná o knížku pro mladší čtenáře se taky pojí to, že většina hlavních postav byla dost mladá. Bohužel mi občas nesedlo to, jak se někteří chovali až moc dětinsky. Ale na druhou stranu, někdy z nich vyšla docela velká moudrost.

No a nakonec nemůžu nezmínit jednu věc, která se mi na tomhle vydání moc líbila - to, jak hezky je tu vyřešená filmová obálka. Filmový motiv je totiž jenom na přebalu a pod ním knížka krásně ladí k ostatním v sérii, které přebal nemají.

KrysaHelena

Skvělá a velmi dobře čtivá kniha. Doufám, že takové budou i její následovnice.

GeRaltzRiVie01
31.10.2021

Celý ten nápad s pohybujícími se městy zní dost absurdně, ale docela to bavilo. Myslím, že to co nejvíce formuje postavu Hester je její znetvoření - dopředu ji pohání pomsta a naopak jindy ji to drží zpátky, kdy se cítí méněcenná a proto je škoda, že se ve filmu s maskou více neodvázali - vyznělo by to úplně jinak.

Percabethka
18.08.2021

Mrzí mě, že jsem se ke knížce nedostala dřív, oproti filmu se moc líbila a věřím, že kdybych ji četla třeba ve dvanácti, dokázala bych se do ní začíst a užít si ji.

kikikrat
23.04.2021

Jako první jsem viděla film a moc se mi líbil, hlavně ten námět a tak jsem musela sáhnout po knize. Kniha byla v některých věcech jiná a rozhodně ještě lepší než film. Nejvíc ze všeho mě bavil ten svět. Pohyblivá města, pustiny, bažiny.. ano prosím! Bavila mě každá postava, děj s nimi parádně utíkal. Takže za mě velké ano! Skvělé dobrodružství.

Ronnie68
15.04.2021

Tuhle knihu jsem opět našla až po shlédnutí filmu (který mi nepřipadal tak špatný :) ) ... ale je pravda, že kniha byla jiná (ale jen trochu - spíš bych řekla, že konec byl jiný), ale děj se mi líbil jako celek ... nějak jsem se nemohla odtrhnout ... rozhodně doporučuji ... za mě skvělé sci-fi ... těším se na další díl

Shaxx
01.11.2019

Škoda, že se ke mně Smrtelné stroje nedostaly tak o deset let dřív.
Když má člověk něco málo načteno, ten prožitek je trochu utlumenější, než když má přečteno pár knih a narazí na tohle :)
Film jsem neviděla, ale už teď mi není sympatické, jak v rámci toho, že lidi se rádi dívají na hezké věci, upravili Hester na kočku i přesto, že kniha několikrát zmiňuje, že je ošklivá, ba přímo šeredná.
Moc se mi nedařilo věřit citům, které vznikaly mezi postavami, přišlo mi, že jsou tam násilně vecpány, protože se to hodí...Klidně bych se bez toho obešla. Ale palec hore za těch pár úmrtíček, to mě autor potěšil :) Sice si člověk nestihne postavy ani pořádně oblíbit, ale mám ráda, když se toho autor nebojí :)

P.S.: Pod filmovým přebalem je NÁDHERNÁ obálka.