Smrtelné stroje

1. kniha série Kroniky hladového města. Představte si, že žijete v Londýně daleké budoucnosti, který se pohybuje prostorem pomocí motorů a kol a požírá jiná města. Představte si, že vypadnete ze svého rodného mobilního města do zlověstného neznáma. Přesně to se přihodí Tomovi, hrdinovi prvního dílu slavné sci-fi tetralogie. Je zrazen svým velkým vzorem, významným historikem Valentinem, a ocitne se uprostřed nehostinné pustiny. Jeho jedinou společnicí je nemluvná dívka Hester, která se touží pomstít Valentinovi za to, že zabil její rodiče a ji samotnou zmrzačil. Vydají se spolu zpátky do Londýna a na nebezpečné pouti je čekají mnohá dobrodružství. Přitom si Tom postupně uvědomuje, že dosud slepě věřil lidem, kteří si to nezasluhují, a myšlenkám, které vedou svět do záhuby… -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28959/smrtelne-stroje-6mK-28959.jpg 4.1146

Kroniky hladových měst / Smrteľné stroje 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Mortal Engines, 2001

Kniha Smrtelné stroje

kikikrat

Jako první jsem viděla film a moc se mi líbil, hlavně ten námět a tak jsem musela sáhnout po knize. Kniha byla v některých věcech jiná a rozhodně ještě lepší než film. Nejvíc ze všeho mě bavil ten svět. Pohyblivá města, pustiny, bažiny.. ano prosím! Bavila mě každá postava, děj s nimi parádně utíkal. Takže za mě velké ano! Skvělé dobrodružství.

Ronnie68

Tuhle knihu jsem opět našla až po shlédnutí filmu (který mi nepřipadal tak špatný :) ) ... ale je pravda, že kniha byla jiná (ale jen trochu - spíš bych řekla, že konec byl jiný), ale děj se mi líbil jako celek ... nějak jsem se nemohla odtrhnout ... rozhodně doporučuji ... za mě skvělé sci-fi ... těším se na další díl

Shaxx
01.11.2019

Škoda, že se ke mně Smrtelné stroje nedostaly tak o deset let dřív.
Když má člověk něco málo načteno, ten prožitek je trochu utlumenější, než když má přečteno pár knih a narazí na tohle :)
Film jsem neviděla, ale už teď mi není sympatické, jak v rámci toho, že lidi se rádi dívají na hezké věci, upravili Hester na kočku i přesto, že kniha několikrát zmiňuje, že je ošklivá, ba přímo šeredná.
Moc se mi nedařilo věřit citům, které vznikaly mezi postavami, přišlo mi, že jsou tam násilně vecpány, protože se to hodí...Klidně bych se bez toho obešla. Ale palec hore za těch pár úmrtíček, to mě autor potěšil :) Sice si člověk nestihne postavy ani pořádně oblíbit, ale mám ráda, když se toho autor nebojí :)

P.S.: Pod filmovým přebalem je NÁDHERNÁ obálka.

sola_lupa
29.08.2019

Tak tahle kniha mi vážně sedla. Ráda bych přiblížila, o čem je nebo co je na ní tak skvělého, jenomže to bych ji pak musela celou převyprávět. Co se týče dalších dílů, nemohu se dočkat, až se do nich pustím.

Fantasysvet
23.07.2019

Jednoznačne sa mi najviac na knihe páčilo to chladné steampunkové prostredie. Na každej stránke bola cítiť úplne úžasná atmosféra, ktorá len svedčí o tom, že autor dokáže úžasne vytvoriť prostredie a tým aj celú chladnú steampunkovú odyseu prebrať k životu tak, aby si ju čitateľ do sýta užil. Dielo má neskutočnú hĺbku, a komplexné postavy, pobaví vás aj to, že v sebe ukrýva odkaz na divadelnú hru od Williama Shakespeara Othello. Avšak jednoznačne najlepšie vykreslená bola postava mechanického vraha Krutohlava, ktorého príbeh dojme nejedného čitateľa. Od knihy som zo začiatku nečakal veľa, pretože sa navôkol nej urobila jedna veľká reklamná bublina a film, po pravde, fanúšikov Philipa Reeva neohúril. Ostal som však príjemne prekvapený, pretože univerzum, do ktorého s hlavnými postavami vstupujeme, je premyslené od prvej súčiastky po spoločensko-politické zázemie, s ktorým musia jednotlivé postavy bojovať. Jediné mínus, ktoré sa tu predsa len nájde, sa nieslo v podobe predvídateľnosti príbehu. Ten bol taký trochu priamočiary, a to napriek tomu, že sa hlavne vo vzťahoch začal nepekne zamotávať. To, že som ako čitateľ vedel, ako sa bude príbeh ďalej vyvíjať a že sa skutočne nedostaví žiadny zvrat, ktorý by ho niečím okorenil, kazilo trochu dojem z knihy, ktorá mohla byť takmer dokonalá!

petgona
19.07.2019

Toto patri medzi slabsie. Napad perfektny, hladne pohyblive mesta tu este neboli. Ale jazyk a sposob podania mi nevyhovoval. Je to sice YA kniha, ale mala som z nej pocit, ze je skor pre deti ako pre mladych dospelych. Aj ked uznavam, ze toto do urcitej miery mohla byt sposobene prekladom (neznasam, o.i., ked niekto na miesto slova oranzova pouziva slovo pomarancova ????).

Monni
01.07.2019

Dystopie moc nevyhledávám, ale jelikož mě naprosto dostala smrtka a poslední číslo a když jsem ji uviděla v knihovně, tak jsem si řekla proč ne. Doma jsem zjistila, že je i film (trailer mě ve srovnání s knihou vůbec nenadchl, takže se na něj podívám rozhodně později), tak jsem se do ní pustila.
Kniha je rozhodně napsána velice čtivě. Čte se skoro sama, ale nemůžu si pomoct a něco mi tam prostě chybělo. Rozhodně musím říct, že smrtka a poslední číslo se mi libily mnohem víc. Chvilakama mi to připoínalo GOT :D oblíbila jsem si nějakou postavu a ona potom umřela. Vždycky jsem si říkala ,,to jako fakt?" :D Za tohle musím dát rozhodně hvězdičku navíc.
Mám v plánu i další díly, ale nechám si je na později. Momentálně mám na seznamu knihy, které si chci přečíst víc.

B4LU
27.04.2019

Taková (velmi) nenáročná jednohubka. Poprvé jsem ji četl asi před patnácti lety, a dojmy jsou přibližně stejné jako tehdy.
To prostředí je fascinující. Města, která se pohybují a požírají se navzájem jsou dokonale nereálná, ale i tak je zábava o tom číst. Je to na první pohled tak dokonale mimo realitu, že člověka ani nenapadne nad tím nějak víc hloubat a prostě si užívá tu jízdu.
Skutečný problém přichází s tím, že je to naprosto evidentně knížka pro děti. Hlavní postavy (zdráhám se říct hrdinové) jsou naivní a přecitlivělé děti, kterým nevěříte ani těch údajných cca patnáct let (kor v nesmlouvavě-drsném post-apo světě), které by měly mít - neustále pláčou a ohromně je překvapují "zvraty", které vidíte na X stran dopředu.
Fascinující, ale dost jednoduché čtivo.