Metroušek Metroušek komentáře u knih

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Téma je velice zajímavé a aktuální, ale zpracování je podle mne hodně rozvláčné, ploché až nudné. Novela by úplně stačila.

26.02.2019 3 z 5

Ať žijou mikrouti Ať žijou mikrouti Radkin Honzák

O mikrobiomu už je naštěstí na trhu dost dobrých populárně naučných knih, tak tuhle můžete klidně pominout...

22.02.2019 2 z 5

Lexikon světových náboženství Lexikon světových náboženství Christopher Partridge

Výborný, objektivní, vyvážený přehled starých i nových náboženství se spoustou kvalitních fotografií a citátů. Dobrá příležitost pro ateisty a agnostiky zamyslet se, zda jim opravdu nechybí vertikalita, a zda je opravdu uspokojuje suchopárný popis poznání Všehomíra pomocí rozumu a pěti smyslů. Přitom smysl pro posvátno a schopnost vnímat jemnou, hřejivou, pozitivní, avšak nepoznatelnou duchovní podstatu světa máme všichni v sobě. Jenom jsme tento dar v sobě většinou - alespoň v našem národě - nechali zeschnout, zetlít, ztrouchnivět. A dokud se neprobudíme z tohoto limbu, dokud se nepodíváme na věci z jiného úhlu nebo dokud nás nenadchne a nepromění nějaká púdža, mše svatá, návštěva chrámu, silná duchovní osobnost, meditace, energetická cvičení, NDE či ohromující přírodní scenérie, zřejmě nám nikdy nedojde, oč jsme tak dlouho přicházeli.

20.02.2019 5 z 5

Obchodník Obchodník John Grisham

Opravdu nechápu, co se s Grishamem stalo, že začal psát jinak, a bohužel hůře, a především, že mne ve většině svých posledních knih dokáže tak nudit. Obávám se dokonce, že zapomněl i své dříve výborně zvládnuté řemeslo. Námět a začátek bývají dobré, ale pak se něco zvrtne, a zbytek knihy se dá možná letmo pročíst, ale přečíst, to už je utrpení. Sám si docela plním předsevzetí, že ve stáří chci být malým chlapcem. Že by si Grisham předsevzal, že se z profesionála stane amatérem?! Pak je na nejlepší cestě.

19.02.2019 2 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Po téměř čtyřech desetiletích jsem si knihu znovu přečetl. Život je dneska mnohem rychlejší, kulisy se změnily, ale herci stále hrají podobné role. Pan Chevallier by se dnes jako nelítostný pozorovatel např. politické scény docela vyřádil. Je také výborný, byť velmi rozvláčný vypravěč, a vypravěčů je v dnešní literatuře strašně málo. Naše povrchní, těkavá doba jim logicky moc nepřeje. Tak za ně buďme vděční.

21.01.2019 4 z 5

Česko barokní Česko barokní Rostislav Křivánek

Skvěle nafocené restaurované památky z doby jednoho z největších vzepětí české architektury - co víc si přát? Spousta tipů na výlety či dovolené.

15.01.2019 5 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Vlastní životopisy čtu málokdy, a po čtení rozporuplných recenzí jsem byl na knihu dost zvědavý. Dopadlo to slušně. Autorka měla nepochybně zajímavý život, a zejména štěstí na zajímavé lidi z disidentské bohémy. Při její předvídavé snaze o zdokumentování svého života, otevřenosti a schopnosti psát je to dobrý dokument doby. První část se mi líbila nejvíce, a myslím, že autorka udělala chybu, že další části rozsekala deníkovými záznamy a citacemi dopisů. Ty věci mohla klidně popsat svými příhodnými slovy a větami, a nejdůležitější dokumenty pak přidat do přílohy s patřičnými odkazy. Doufám, že časem napíše o svých spirituálních zážitcích a cestách. Má na to.

08.01.2019 4 z 5

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Měl jsem to štěstí vidět po pádu sovětského impéria mnoho úchvatných děl evropského umění a architektury na vlastní oči, a moc bych si přál vrátit čas a vidět ty věci poprvé a o něco poučeněji. Tato kniha je vzácné, mistrovské dílo, byť jí ke konci dochází dech, a pomůže vám zpřístupnit řadu jiných mistrovských děl. Pokud vás umění a krása obecně zajímají, přečtěte si ji.

21.12.2018 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

To opravdu nemá žádný vydavatel "koule" dát tomuto mrazivému, vizionářskému dílu příhodnější český název než tradiční slabomyslný "Konec civilizace"?! Musíme zbytečně přicházet o tu úžasnou ironii?! Osobně se kloním k názvu "Báječný nový svět" nebo "Krásný nový svět", ale možná někdo vymyslí něco daleko lepšího, ačkoli dvojsmyslnost původního názvu těžko v češtině dokážeme vystihnout.

16.12.2018 5 z 5

Království Království Tom Martin

Tom Martin umí psát, podloží knihu poměrně důkladným studiem, a tentokrát neudělal z hrdinů až takové neználky jako v Pyramidě. Je to pořád jenom dobrodružná literatura na stokrát omleté téma, se vším tím klišé, ale dá se číst.

15.12.2018 3 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Skvělý počin! Velice chytrá a čtivá kniha, která zvídavým čtenářům pomůže dobře pochopit současné chaotické a nepřehledné světové dění.

17.11.2018 5 z 5

Kód 1: Tajomstvo zázraku Kód 1: Tajomstvo zázraku Jozef Banáš

Nejsem stoupencem dnes tak módních dvou časových linií v románech, a vůbec si nevzpomínám, že by se to někdy někomu povedlo. Pan Banáš se však zřejmě ošidil o spoustu peněz, když román nelítostně rozsekal na kousky, a nenechal jenom nosný a silný Ježíšův příběh. Světová poptávka po oněch "ztracených", zcenzurovaných letech Ježíšova dětství, dospívání a mladého mužství je stále veliká, a vysvětlení pobytem v Indii je atraktivní a silné, ačkoli podle mne málo pravděpodobné. Pobyt v sektě esejců někde v horách nebo na pobřeží Středozemního moře by Ježíšova "zmizelá léta" měl dostatečně dobře osvětlit. Ten, kdo rozezná Boha od boha by neměl být podobností mezi Ježíšovým učením "pravých" i "nepravých" evangelií a buddhismem překvapený. Autor tyto věci nastudoval dostatečně a umí psát. Snad někdy sepíše Ježíšova "zmizelá léta" ještě jednou, pořádně, podrobně, s větším důrazem na evangelia než na buddhismus, jako monumentální historickou fresku. A ať ho pro mě za mě zavede třeba i do Indie, když v éře New Age Blízký východ nestačí.

03.11.2018 4 z 5

Devět komentářů ke komunistické straně Devět komentářů ke komunistické straně kolektiv autorů

Kniha je ostře protikomunistická a proFa-lun-kungovská, a po jejím přečtení se není čemu divit. Je to další otřesná obžaloba nenávistné komunistické ideologie, mafiánského státu, nelidské komunistické mašinérie, či slovy knihy "zlého kultu", který ovládá sedminu lidské populace, pokřivuje životy těch, kteří "jdou s nimi", a šikanuje, rafinovaně mučí a mrzačí a bestiálně zabíjí ty, kdo "jdou proti nim". Čísla obětí čínského komunismu už v našem osvíceném století (jasně, myslím to ironicky, ještě neuběhla ani pětina) naskakují přece jenom pozvolněji, k cca 80 miliónům mrtvých přibývají "jenom" desetitisíce, ale pokud k nim přičteme SSSR, Kambodžu a další komunistické režimy 20. století, není těch cca 100 000 000 mrtvých, notabene v mírových dobách, extrémně zrůdná cena za budování "spravedlivé společnosti"?! Ledaže by ta zářivá budoucnost byla v Pekle samotném. Jenže myslíte, že to stoupence "zlého kultu" zajímá?

02.11.2018

Přízraky a zjevení Přízraky a zjevení Aniela Jaffé

Kniha je přínosná zejména shromážděnými svědectvími, která vypadají věrohodně, a která jde těžko vysvětlit. Obávám se, že též jungovské vysvětlení je velice nedostatečné, ale je to daleko lepší, než se tvářit, že tyto jevy neexistují.

02.11.2018 4 z 5

Tajemství Karla Kryla Tajemství Karla Kryla Dagmar Světlovská

Obávám se, že se jí ti dva osudoví muži trochu pletou dohromady...

19.10.2018 1 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

Za některé veleplodné spisovatele už by mohli psát učedníci nebo počítače. Mrzí mne, že mezi ně začíná patřit i schopný spisovatel Rollins. Co je pořád žene po dráze kvantity, když by se měli soustředit na kvalitu?!

16.10.2018 2 z 5

Velká kniha spiritismu Velká kniha spiritismu Przemyslaw Grzybowski

Tak velká kniha, a na Břetislava Kafku nezbylo místo?!

15.10.2018 3 z 5

Malá kniha buddhismu Malá kniha buddhismu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Moudrá kniha, jako už buddhistické knihy bývají. Jen jeden citát: "Pokud dojde ke ztrátě lásky ve vaší mysli a jiné bytosti vnímáte jako nepřátele, pak bez ohledu na to, jak jste chytří, vzdělaní nebo jakým materiálním komfortem oplýváte, bude následovat jen utrpení a zmatenost." Toto bych nechal vytesat ve sněmovně hned vedle "T. G. Masaryk Zasloužil se o stát", a vepsat jako motto nekrologu i pravdivé biografie jistého žlučovitého, uječeného, prolhaného, křiváckého, bohatého ubožáka.

14.10.2018 4 z 5

Lexikon alchymie a hermetických věd Lexikon alchymie a hermetických věd Claus Priesner

Poctivá, střízlivě pojatá faktografická kniha o alchymii. Nic víc, nic míň. Rozhodně nemůžete čekat, že vás kniha zavede blíže kamene mudrců, pitelnému zlatu a dalším libůstkám...

05.10.2018 4 z 5

Zachraňte Itálii Zachraňte Itálii Benjamin Kuras

Pan Kuras bohužel začíná vidět svět hodně černobíle, a měl by svým novějším knihám věnovat více času a péče, aby nebyly příliš poplatné době a ventilování jejích problémů. Z této knihy mohl být krásný, ilustrovaný, poučený a staromilský průvodce jednou z nejúžasnějších zemí našeho pestrého kontinentu. Jenže Kurasovo civilizační rozhořčení, které většinou chápu, se už značně projevuje na kvalitě jeho knih, což je škoda. Je to prostě odbyté. A zde mě to mrzí dvojnásob, protože poznávací dovolená v Itálii opravdu stojí za to!

05.09.2018 3 z 5