Metroušek Metroušek komentáře u knih

Lidské jednání: Pojednání o ekonomii Lidské jednání: Pojednání o ekonomii Ludwig von Mises

Autor by si jistě zasloužil pět hvězdiček, ale to by nesměl být čtenář tak pozadu za autorovým intelektem. Věřím, že si nadanější lidé se zájmem o ekonomii najdou v rakouské ekonomické škole spoustu zrna.

30.08.2019 4 z 5

Zásady ekonomie Zásady ekonomie Murray Newton Rothbard

Věřím, že kdybych měl tak 10 bodíků IQ navíc, tak bych dal pět hvězdiček. Chyba je jednoznačně na mojí straně.

30.08.2019 4 z 5

Ideální investiční portfolio. Jak dosáhnout investičního zenu Ideální investiční portfolio. Jak dosáhnout investičního zenu Aleš Tůma

Bravo! Vynikající, potřebná, moderní (up-to-date) a poučená investiční kniha českého autora, která může pomoci nejen začátečníkům, ale i pokročilejším investorům doladit jejich investiční portfolio. Doufám, pane Tůmo, že se nenecháte nalákat do zlaté klece, a že nepřestanete psát! Takové knihy chci číst! (Zdejšímu hodnocení naprosto nerozumím...)

30.08.2019 5 z 5

Ďáblův slovník ekonomie a financí Ďáblův slovník ekonomie a financí Pavel Kohout

Mám rád populární ekonomii, protože je poučná a zábavná zároveň. Jen posuďte sami: "DPH: Nejmocnější mechanismus pro vysávání peněz z lidí, který byl kdy vymyšlen." "Dávky (sociální): Výpalné placené jednou skupinou voličů jiné (hlasitější) skupině voličů na příkaz politiků." "Inflace: pohodlný způsob, jak zdanit úspory a příjmy obyvatelstva. Nepřímá dotace ve prospěch dlužníků, včetně vlády." "Sociální dávky: Permanentní předvolební akce: výkup volebních práv za peníze jiných lidí." A bude to stále poučnější a veselejší, protože rozumných vlád a opatření všude ubývá takovou měrou, že jsou dnes téměř raritou (Švýcarsko, Singapur, ???). A dokud nebudou volit jen občané, kteří platí daně, tak to jinak nebude. Nezodpovědní voliči prostě volí nezodpovědné politiky.

29.08.2019 4 z 5

Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé Prečo je vzduch zadarmo a panenstvo drahé Lukáš Kovanda

Takový ekonomický exhibicionismus. Ale proč ne.

28.08.2019 3 z 5

Dramata a frašky ekonomie Dramata a frašky ekonomie Pavel Kohout

Kdyby se jistá část voličů obtěžovala aspoň občas pročíst nějakou takovou populárně naučnou knížku o ekonomii jako je třeba tato... Přestože je poučné a k "smíchu skrz slzy" vidět ty zvolené "mluvící hlavy", Luďkem Frýbortem vhodně přezdívané "tlučhubové", které žvaní z obrazovek a snaží se předstírat, že jsou státníky, ač jsou přečasto jen hájenou škodnou zvěří (omluva a čest výjimkám). Je to totiž naše společné zrcadlo, a ten škleb, který v něm vidíme, je ukázka našeho selhání jako skupin občanů i jako celku.

27.08.2019 4 z 5

44 dopisů z tekutého moderního světa 44 dopisů z tekutého moderního světa Zygmunt Bauman

Dosti upovídaná kniha, ale ze zkušenosti vím, že sociology se - na rozdíl od politologů - vyplatí číst a poslouchat, a Baumana zvlášť. Člověk si tam najde spoustu postřehů a podnětů.

27.08.2019 3 z 5

Totální rauš. Drogy ve třetí říši Totální rauš. Drogy ve třetí říši Norman Ohler

Překvapivý, ale věrohodný kamínek do mozaiky zobrazující jednoho z největších šílenců, jaké kdy lidstvo zplodilo. Dává to všechno smysl, a nacismus je, pokud je to vůbec ještě možné, zase šílenější, ujetější a fantasknější. Flatulující feťák Führer Adolf Hitler, to nemá chybu! Skvělá investigativní práce!

27.08.2019 5 z 5

Mnohonásobný zdroj příjmů Mnohonásobný zdroj příjmů Robert Allen

Velmi podnětná kniha, zahrnující velký rozsah možností jak zvýšit své čisté jmění. Doporučuji.

10.08.2019 5 z 5

Ruská klasická literatura  (1789-1917) Ruská klasická literatura (1789-1917) Jiří Honzík

Skvělá práce!

10.08.2019 5 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Crichton byl jako investor, často riskoval, a často se sekl. Občas hodně vyhrál. Tohle byl jeden z těch případů, kdy prohrál.

10.08.2019 2 z 5

Inteligence kosmu Inteligence kosmu Ervin László

Kniha je trochu podvodem na čtenáře, protože Laszlo z ní napsal jen 44 stránek se širokým řádkováním. Hodnotím tedy jenom jeho příspěvek, jinak by hodnocení muselo jít o stupeň či dva dolů. Laszlo je podnětným filosofem a erudovaným, vizionářským systémovým vědcem, pokud ho tedy za vědce můžeme označit, nematerialistický vědec je trochu protimluv, ačkoli to může být dosti pravdivé pojetí. Jeho stať je výživná a hutná, se spoustou zrn k přemýšlení. Společně s ním se domnívám, že pravdivý obraz světa nemůže být tak ořezaný, jak nám moderní věda - s čestnou výjimkou především čelných představitelů fyziky 20. století (Tesla, Einstein, Schrodinger, Planck, Bohm...) - zatím předvádí. Laszlo hledá společného jmenovatele vědy, výzkumu vědomí a NDE, moudrosti a zkušenosti hinduismu, taoismu a buddhismu, a dospívá k zajímavé, provokativní, ale pro mne velice přijatelné vizi inteligentního kosmu, kde vědomí tvoří vesmír, a dává mu řád a pravidla. Není lehké dát takovému pohledu slovní vyjádření, aniž bychom sáhli do pojmosloví východních náboženství, ale Laszlovi se to (s výjimkou použití termínu "akáša") podařilo. Tak si zkusme představit, že jsme "klastry vibrací, formované kosmickou inteligencí", "nekonečné vědomí, spojené s konečným tělem", že "ve vesmíru musí být něco - mysl, princip, inteligence - co řídí nebo "formuje" vibrace, které zodpovídají za jevy, které pozorujeme," a že "tato nekonečná a věčná inteligence vytvořila konečnou doménu prostoru a času: vesmír." Takové paradigma sice není dokázáno, ale nepřímé důkazy a různé prožitky mnoha lidí různých věků a světadílů potvrzují, že je to oprávněný a v mnohém neméně správný pohled na Vše, co existuje, než jaký nám sebejistě avšak sporně (za tímto slovem si stojím, ale obhajoba jeho použití by zabrala příliš místa) předestírá věda. Pokud jde o poselství knihy (smysl naší existence a smysl vývoje lidstva obecně), bylo by hezké věřit, že brzy nastane rozvoj lidského vědomí, a že dojde ke "super-koherenci" těla, mysli, společnosti a životního prostředí, ale to už pokládám za pohádky, protože podle mého názoru se lidská povaha moc nemění, vyspělé 20. století přineslo dvě světové války, dva surové typy totalitních režimů a genocidy, a naše úžasné 21. století začínáme šestým vymíráním druhů, postupující devastací životního prostředí, válkou s terorismem, masivním zadlužením států a značné části občanů, posilováním diktátorských režimů, názorovým rozštěpením celých národů, přenesením značné části svého života do virtuálního prostoru počítačů a komunikátorů zvaných mobily, a relativně málo nebezpečnou epidemií, která stejně dokázala zbrzdit nebo přímo ochromit celé ekonomiky a společnosti. Tak raději přestaňme zvelebovat lidstvo, a spíše začněme pěkně u sebe. Tam je náš plácek, a tam něco můžeme změnit k lepšímu... (Také se vám ta možnost zdá nepřitažlivou, a jde vám proti srsti? Jasně, vždyť ego je přece tak dokonalé, a jediné, co potřebuje k dokonalému štěstí, je změnit okolní svět podle sebe sama. A proto se pořád motáme v tom kruhu jako štěně za svým ocasem.)

09.08.2019 5 z 5

Nikola Tesla Nikola Tesla Marc J. Seifer

Podrobný, fundovaný, ale pro mě - gymnaziální fyzikou poněkud méně dotčeného študentíka - až příliš odborný životopis jednoho z největších géniů lidstva. Doufám, že se jednou existence éteru prokáže! Ať žije volná energie!

07.08.2019 4 z 5

Život bez zánětu - Jak snížit riziko nemocí Život bez zánětu - Jak snížit riziko nemocí David Frej

MUDr. Frej opět dodal velice aktuální a potřebnou knihu o výživě a zdraví. Dobře podloženou mnoha výzkumy, samozřejmě tendenčními a vybranými, neboť, jak známo, výzkumy dokáží potvrdit leccos, bez nějakého fanatismu (rozumná konzumace alkoholu či masa povolena, "raw" s mírou atd.), s rozborem jednotlivých poživatin a dokonce i s některými recepty (což nepokládám za plus, ale budiž). Letošní léto v naší turistické destinaci opět odhalilo, že Češi a bohužel i Češky váží zase o pár kilo víc než loni, a to znamená, že se uvnitř pomalu klube něco ještě horšího. Tudíž se domnívám, že by se tato kniha společně s předchozím autorovým Zánětem leckomu hodila, dokud není moc pozdě. Doporučuji zkombinovat s nepřekonatelnou webovou kuchařkou ze Svatojánu báječné šéfkuchařky Evy Francové. Věřte mi, to nemá chybu! Nikdy v životě jsem tak chutná a zároveň zdravá jídla nejedl...

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Velice čtivý a dobře napsaný krimi thriller, škoda, že je trochu přehlcený, překombinovaný, a závěr mohl být vydařenější. Ale po těch blábolech, které jsem v této oblasti občas nucen pročíst, to bylo docela potěšení.

Malý mystický slovník naučný Malý mystický slovník naučný Květoslav Minařík

Na můj vkus až příliš fundamentalistický mysticismus...

01.08.2019 3 z 5

Strážce počátků Strážce počátků Graham Hancock

Docela slušná knížka o Sfinze, ale obávám se, že už v této oblasti nic moc nevymyslíme. Na můj vkus příliš mnoho výpočtů, ačkoli s poselstvím knihy souhlasím, a takto bych to nějak shrnul: Sfinga, Osirion, a nejstarší (roz. nejdokonalejší) pyramidy jsou dílem ztracené civilizace, která předcházela Staré říši. Tato úžasná díla se snažila skloubit předobraz ve vyšších nebích s naší realitou tak, aby si vládci zajistili příznivý osud své říše. Několik tisíciletí to asi vycházelo, ale pak synchronizace přestávala fungovat, katastrofy zničily některé části synergetického systému, a zbytek známe z oficiální historie. (Nikomu tento názor nevnucuji, jen se mi to zdá nejpravděpodobnější.)

01.08.2019 4 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Podle názvu bych za autora tipoval nějakého Čecha, ale jinak kniha moc nepřekvapila a točí se jako kolovrátek kolem základního tématu. Od Tomanova socialistického "Jak zdokonalovat sám sebe" jsem už řádku těchto motivačních příruček přečetl, některé věci jsem zvnitřnil, a dneska už si pečlivě vybírám. Věřím, že platí moudré rčení: "Kdo na sobě nepracuje, na tom pracuje někdo jiný." A život kolem mě mi to docela potvrzuje, vezměte si třeba jenom jak se na nás snaží makat Křivák a jeho mediální divize... Klidně si kupte fialový náramek, ale především jako jeden ze základních kroků stejně jako autor doporučuji přestat fetovat (Špatné) Zprávy, (Špatné) Televizní noviny atp., a nestříkat si tak do mysli každodenní dávku naštvanosti. Život je mnohem lepší, než se může zdát.

01.08.2019 3 z 5

Lovec duší Lovec duší John Edward Douglas

Vádemékum mnoha autorů krimi thrillerů, které jsem si chtěl od Mlčení jehňátek dávno přečíst. Zajímavá, ačkoli pochopitelně nepříjemná až otřesná literatura faktu. Tolik zrůdnosti, tolik šíleného vzteku, mučení a násilí vůči ženám, těm většinou křehkým a pacifistickým "negrům světa" (jak je bolestně drsně pojmenoval macho John Lennon) ... Překvapilo mě, jak často je profilování úspěšné v chycení nebo usvědčení sériových vrahů. Tuhle práci fakt kriminalistům nezávidím.

31.07.2019 5 z 5

Touha po absolutnu - Svatí muži Indie Touha po absolutnu - Svatí muži Indie Viliam Poltikovič

Autor ví, o čem píše, je to poctivé spirituální hledačství.

28.07.2019 4 z 5