Metroušek Metroušek komentáře u knih

Proroctví o Evropě z knihoven palmových listů Proroctví o Evropě z knihoven palmových listů Thomas Ritter

Nějak se to "proroctví" odmítá plnit... A čím víc to vypadá jako podvod.

20.02.2020 1 z 5

Základy tajných nauk Základy tajných nauk Helena Petrovna Blavatská (p)

Na duchovní cestě člověk nalezne spoustu odboček, slepých cest a labyrintů, a také spoustu podvodníků, kteří z různých, většinou zištných, důvodů hledači "pomáhají" na cestě vzhůru. Jeden se pak nestačí divit, čemu všemu jsou lidé schopni věřit, a za co jsou ochotni vydat těžké peníze (jako třeba cca sto tisíc Kč za pobyt v ášramu). Za jednu z průkopnic této pokroucené spirituality, která bohužel dodnes vzkvétá, pokládám Madame Blavatskou.

20.02.2020 odpad!

O výživě O výživě Andrea Jakešová

Bludného balvanu se mladé, ambiciózní nutriční terapeutky skutečně obávat nemusejí. Hlásají bezpečný učebnicový mainstream, a jde o ukázku toho, co se dnes učí na jistě dobře prolobbované vysoké škole, a co je tudíž dnes - avšak nikoli pozítří - považováno za vzorovou, "vědecky podloženou" výživu. Jako dlouholetý vegetarián si sice myslím ohledně potřebnosti a nezávadnosti masa, mléka a mléčných výrobků, doporučeném množství proteinů, vápníku a dalších nutrientů své, ale možná - na rozdíl od nutričních premiantek - skutečně podléhám hoaxům a nevhodným dietám, které v knize dobře popisují. Jenže kdo ví. Třeba je právě ta jejich osvícená tzv. moderní vědecká výživa jedním velkým hoaxem, a její následování vede k ničení životního prostředí a k masovému chovu, utrpení a vybíjení zvířat. Dost dobře si neumím představit, že se již brzy osm miliard lidí bude těmito "racionálními" a "bezpečnými" doporučeními svědomitě, zarytě a bezohledně řídit. Když si to totiž začnu představovat, jímá mě hrůza. Ale rozhodnutí a odpovědnost je na každém z nás. Mladé, sebevědomé, ale již dnes patřičně konzervativní autorky si svými doporučeními vzaly část viny na svá bedra, a ještě je podle mne čekají mnohá prozření, pokud na sobě budou ochotny nadále pracovat a trochu si rozšířit obzory. Na trhu jsou lepší knihy, namátkou Frej, Slimáková nebo Nutriční kompas.

20.02.2020 3 z 5

Moudrost a umění starých Indů Moudrost a umění starých Indů Dušan Zbavitel

Poctivý, erudovaný sborník textů, který s láskou, pokorou a respektem ukazuje "zázrak, jímž byla stará Indie".

18.02.2020 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Zcela zbytečná knížka, alespoň pro mě, a jsem tomu rád. Odcizení bylo už popsáno lépe, ačkoli málokdy nechutněji.

14.02.2020 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Doufal jsem, že to bude opět za pět, ale stejně jsem spokojený, a děkuji Prostoru za další výpravnou, dotaženou knihu. Je osvěžující číst otázky empatického tazatele, i poctivé, syrové, v lecčems jaksi starosvětské odpovědi lidí, kteří netráví svůj čas tam, "kde je to celé ze středu vymknuté, šíleně roztočené", v komfortu, informační mlze (podle výzkumu přijímáme za den tolik informací, jako člověk před sto lety za celý rok) a téměř permanentním soužití s jinými lidmi se všemi klady i zápory jako většina z nás, ale v tichu, které často přináší trochu jiné poznání, jistou moudrost, a v neposlední řadě vertikalitu, o kterou se většina z nás dobrovolně ořezala do té míry, že paradoxně ani trochu nechybí. Je dobré, důležité a povzbuzující vědět, že takoví lidé vedle nás stále žijí, a o čem zrovna oni přemýšlejí. (O čem přemýšlí většina z ostatních, víme většinou o mnoho víc, než bychom vědět chtěli.) A že se takový člověk "ocitá blíž centru nenásilného a přirozeného běhu věcí", kde "v míru všecko plyne a vzájemně se přátelsky stýká". Prostě jako v nebi, jenže jinak.

13.12.2019 4 z 5

Nutriční kompas Nutriční kompas Bas Kast

Po delší době opět rozumná, vyvážená, erudovaná a užitečná kniha o výživě. Autor na to šel šikovně, hledáním jakéhosi těžiště tisíců výzkumů vlivu potravy na zdraví lidí i pokusných zvířat. Myslím si, že se mu to hodně povedlo, vyšla z toho velice slušná a chutná střední cesta, a nejen lidé, kteří mají problémy s nadváhou nebo s cukrovkou, ale třeba i padesátníci a senioři by si knihu měli přečíst. Autor podle mého názoru velmi úspěšně pojednal obtížnou problematiku proteinů a tuků, a pochopitelně také oddychové a jednoznačné téma sacharidů. Těžko bych hledal munici proti jeho argumentaci, a to se mi často nestává. Knihu rozhodně doporučuji, je jednou z nejlepších v tomto oboru na našem trhu! O mnoho lepší než zdejší hodnocení. Chyba není v autorovi.

04.12.2019 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Žij a nech žít! Takový logický, prospěšný imperativ by měl být v každém z nás, a život by byl o tolik snazší. Po nekonečné sérii jobovek je to první pozitivní zpráva o katolické církvi, pochopitelně ze života pěšáků či spíše pěšaček církve. Od "věrchušky" a středního kléru se moc dobrých zpráv už asi nikdy nedočkáme, neboť i ten historicky tristně řídký pramínek zcela vysychá. Pro mne nejsilnější byla první, dojemná část, popisující nesnadný - a pro většinu české populace dodnes nepochopitelný - život tajných řeholních sester za socialismu. Cítím velké zadostiučinění, že alespoň v jejich případě pravda a láska zvítězily, že se pokřivené narovnalo, a že mohou otevřeně žít, mluvit, oblékat se, a modlit podle svého. A potřebným jedincům a celé společnosti opět pomáhat tak, jak samy uznají za vhodné, a to s pokorou, obětavostí a nezištností. Jak nezvyklé, zastaralé a osvěžující v době, kdy poslední dvě věty platí povětšinou spíše opačně...

21.11.2019 4 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Ačkoli neupírám Tolkienovi Jr. jeho zásluhy, jde zde spíše o náčrt, o převyprávění příběhu v pouhém povídkovém formátu, a finální zpracování by zřejmě bylo radikálně jiné. Raději bych viděl Tolkienovy nedodělávky jako franšízu (á la Star Wars nebo Barbar Conan), kde by schopní spisovatelé a fandové v jedné osobě jednotlivé příběhy rozvedli do románové formy. Tolkienova imaginace byla mimořádná, a pokud se jeho dílo završí s odchodem Tolkiena Jr., svět se ošidí o mnoho silných románů. Třeba o kilovou bichli Pád Gondolinu, ilustrovanou Tedem Nasmithem...

15.11.2019 3 z 5

S androidkou v posteli S androidkou v posteli Vladimír Pikora

To docela bolelo i jenom pročíst; číst se to snad ani nedá, a nikomu, kdo má raději sebe než tuto hyperaktivní manželskou dvojici, bych to ani nedoporučoval. Je to takový užvaněný komentář k rešerším z internetu, který ukazuje, kam to naši dva chrliči v počtu knih (1/rok) a dětí (příhodněji anglicky: "six and counting") dopracovali. Ačkoli mnohé obavy s nimi sdílím, a o mnohá předestřená témata se zajímám (např. současná totalitní Čína je opravdu silný, děsivý, a možná na dlouho aktuální námět), "PikoŠichta Style" je snad ještě šílenější než Gangnam Style. Být klientem Next Finance, byl bych velice znepokojený, a rychle bych vycouval. Takhle se ale můžu jen bezrizikově divit a bavit.

14.11.2019 1 z 5

Starověk Starověk Fiona Chandler

Nádherná, úžasná encyklopedie, všechny čtyři díly. Být tak ještě jednou klukem, někde se zašít, číst si, prohlížet si ty krásné obrázky, oživovat je, a prožívat v nich své sny...

30.10.2019 5 z 5

Cari Mora Cari Mora Thomas Harris

Druhý přešlap Thomase Harrise. Ekonomové znají termín "náklady obětované příležitosti". Harris v sobě bohužel zatím nenašel sílu pokračovat v tom, co mu jde nejlépe, tedy trýznivě, v potu tváře tesat do kamene znepokojivý příběh Hannibala Lectera. To je jeho poslání, a tam ho chceme vidět tvořit. Jeho prvotina i jeho poslední kniha jsou o dvě třídy horší, a pohříchu zbytečné, poněvadž takto umí psát tisíce autorů. Věčná škoda, protože místo průměrné knížky Cari Mora mohlo vzniknout několik kapitol ze života Hannibala, a já stále věřím, že stárnoucí Harris ještě jeden Lecterův příběh dodá. Protože o Hannibalovi dokáže psát jenom jeden člověk: Thomas Harris.

29.10.2019 3 z 5

Praha Praha Vladimír Soukup

Tuhle knihu by měl mít každý Pražan ve své domácí knihovničce.

22.10.2019 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Chladný severský styl kriminálních románů s co možná nejděsivějšími vraždami dneska táhne, ale asi to ukazuje hodně o naší době, o spisovatelích, a o čtenářích. Možná též o vnitřní prázdnotě, kterou je potřeba hned, pořád, okamžitě přehlušit, a co nejčastěji to opakovat. Přednosti prvního dílu se vytratily, a jeho nedostatky se projevily v netušené míře. Uvěřitelnost je strašně důležitá věc, a tady zoufale chybí. Autor se snaží šokovat, ale nemá na to. Chtěl, aby to bylo ujeté (snad lépe anglicky: deranged), ale nemá na to. A může na sebe kupit vražd kolik chce. Nemá na to.

22.10.2019 2 z 5

Rodinné finance, Ekonomická krize a krach optimismu Rodinné finance, Ekonomická krize a krach optimismu Luboš Smrčka

Tato poněkud upovídaná kniha jistě trochu zastarala, ale pro svoji komplexnost rozhodně stojí za přečtení. Autor totiž pojednal nejen obligátní ekonomická a finanční témata, ale také se zevrubně věnoval zadlužení států i rodin, a dokonce i exekucím. Kniha tedy může pomoci jako seznámení s nějakou problematikou z oblasti rodinných financí, a novější data si pak čtenář může najít na internetu. Knize by neškodilo určité zeštíhlení, protože se některé věci zbytečně opakují, a seznámení s historií některých ekonomických jevů, zejména pak v souvislosti se dvěma nejrozšířenějšími světovými náboženstvími, opravdu nebylo nutné.

22.10.2019 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Blake vytvořil velice silný příběh o hledání svého já a svého místa ve světě, a o vlivu velkých, fatálních změn na život komunit a jednotlivců, a velmi dobře ho pojednal. Je vidět, že do své prvotiny vložil mnoho ze své osobnosti a svých životních zkušeností. Jistá romantizace Komančů - které si jinak není třeba idealizovat - tu není na škodu, ale k prospěchu věci. Jaká to chamtivost, zuřivost, agresivita, nadřazenost a bezohlednost poháněla bílé kolonisty a vojáky na cestě na západ Severní Ameriky! Kniha stojí za opětovné přečtení. Mrzí mě, že se u nás vžil poněkud přiblblý název díla i filmu. (Ten, jenž) "Tančí s vlky" by mi sedlo mnohem víc. Knihu i neméně zdařilý film mám moc rád. Dobře vím, jak je těžké najít a vyjádřit své já, a najít své místo ve světě, kde mnoho z nás jsou na tom stejně jako Sinuhet, Ten jenž je osamělý.

17.10.2019 5 z 5

Tradingem k bohatství Tradingem k bohatství Alexander Elder

Tradingem se nezabývám a docela bych před ním čtenáře varoval. Velice by mě zajímaly dlouhodobé statistiky úspěšnosti traderů. Osobně čtu titul knihy takto: "Tradingem k bohatství a zpět".

20.09.2019 2 z 5

Proč chytří lidé dělají hloupé chyby když jde o peníze a jak tyto chyby napravit Proč chytří lidé dělají hloupé chyby když jde o peníze a jak tyto chyby napravit Hary Belsky

Kniha jako celek mě tolik nezaujala, ale věřím jí, a zejména shrnutí v závěru rozhodně stojí za přečtení všem zájemcům o investování.

20.09.2019 3 z 5

V komentáři k autorovi Kiyosakimu jsem se vyjádřil dostatečně jasně, takže jenom pár vět k jeho nejznámější knize; přečetl jsem jich však víc, a to, co zde píši, platí o všech, které jsem četl, a víc jich číst nebudu. Napřed pochválím. Kiyosaki má slušný motivační talent, umí čtenáře zaujmout pro finanční gramotnost, pomůže jim pochopit co je aktivum a co je pasivum, tok peněz, rozvaha a výsledovka, a pár podobných věcí. Na základě těchto několika věcí vypotil (spisovatelský talent rozhodně nemá) mnoho gumově pružných a kolovrátkových povídaček, kterými dokázal přesvědčit milióny lidí včetně mě, aby si jeho díla kupovali, a snažili se zlepšit svoji finanční situaci. Především však zlepšil finanční situaci svoji, nikoli však svých čtenářů a následovníků. Pokud si dáte trochu práce s hledáním na internetu, a umíte anglicky, zjistíte, že je to tak. Myslím, že jeho knihy jsou hodně vzdálené realitě, a nedokáží pomoci ani Američanům (vzpomeňme na poslední velkou krizi, způsobenou do značné míry hypotékami, kolik nešťastníků ho asi proklínalo!), natož pak Čechům, kteří jsou ve zcela jiné situaci, bohužel. V Česku šance na zbohatnutí nemovitostmi do velké míry skončila po roce 2008, a 90. léta divokého kapitalismu a pohádkové zbohatnutí zejména těch dravějších, křivějších a bezpáteřnějších z nás (čest a sláva mnoha výjimkám) se těžko někdy zopakují. (Asi víte, že průměrný nový byt o 70 m2 nás vyjde na 11 průměrných ročních platů. Na hypotéku se zmůže jenom menší část z nás. Toliko ke zbohatnutí kupováním a prodáváním nemovitostí.) Stejně tak, doufejme, skončila éra Kiyosakim opěvovaného MLM (Amway, Kapitol atd.) a podobných parazitických "šmejdů". Investování způsobem, který Kiyosaki doporučuje, nejspíše také nedopadne moc dobře, ostatně není se tam moc čeho chytit, je to všechno velice vágní. Jsou lepší, poctivější a fundovanější knihy o investování. A tak by šlo pokračovat dá; ekonomové by jistě dodali dosti munice, a Kiyosakiho kůlničky srovnali jednu po druhé se zemí. Velice chápu čtenáře, kteří se snaží dosáhnou na vyšší životní úroveň, než je v naší - i po 30 letech stále právem postkomunistické - zemi zvykem. Stačí jedna cesta na vzdálenější sever (v Norsku je snad všechno 3x dražší než u nás) nebo na bližší i vzdálenější západ a jih (naši německy mluvící sousedé jsou v průměru 3x bohatší než my; průměrný Čech má čisté bohatství 16 785 EUR, průměrný Rakušan 53 980 EUR). Kiyosakiho knihy mohou podle mě působit jen na motivační, a navíc počáteční úrovni, jinak jsou plytké, povrchní, neucelené, matoucí, nereálné a potenciálně velmi nebezpečné, neboť vytvářejí opojný, ale falešný stav mysli. Je tudíž třeba hledat dál, protože asi chceme být v Evropě za jakž takž středně zámožné, a nikoli za paštikáře jako počátkem 90. let, kdy nás - zesláblé nejen finančně - vypustili ze sovětského pašalíku do svobodného světa. Dovolím si zde doporučit můj nedokonalý, částečný seznámek literatury o investování a financích, dostupný na Databázi knih, a věřím, že v mnoha z těch knih se najde víc zrna, než ve všech Kiyosakiho knihách dohromady. Nemusíte s tím souhlasit, ale můžete se na to aspoň podívat. A překonat Kiyosakiho. Až ho překonáte, možná se vám otevře cesta s výhledem na nový svět, který falešný prorok Kiyosaki jenom marně slibuje pro své vlastní obohacení. Finanční svoboda je hezký cíl, ale je to jenom jeden z cílů, které bychom v životě měli mít. Skončím stejně, jako jsem končil komentář ke Kiyosakimu jako autorovi: "Prostě vydělávejte, šetřete, skoncujte s dluhy, a investujte. Toť vše." (To není citát Kiyosakiho, ale citát jednoho z jeho kritiků.) Investujte do nějakých nízkopoplatkových ETF, nejlépe asi do indexových fondů s minimálními poplatky, které pokrývají celý trh (třeba americký nebo světový trh). V současnosti pro nás představuje dobrou možnost jak začít investovat třeba Portu.cz (za reklamu nic nemám, a tip je bez záruky), protože si tam nastavíte riziko, a pak jenom každý měsíc nebo tak zašlete vámi zvolenou částku. Obsah tohoto citátu se mi zdá jako reálná, schůdná a rozumná cesta pro Čechy dnešních dnů. A věřím, že když se jí budeme držet, tak ten Západ někdy doženeme nebo ho aspoň budeme mít konečně na dohled. Protože většina z nás je ve vyspělých zemích svobodného světa pořád spíš nuznými postkomunistickými paštikáři, než důstojnými evropskými občany. A to se musí změnit, ksakru!

16.09.2019 2 z 5

Průvodce úspěšného investora Průvodce úspěšného investora Aleš Tůma

Tato potřebná kniha je určena zejména začínajícím investorům, a velmi dobře poslouží jako přehled investování do fondů. Může tak čtenáři ušetřit spoustu peněz utopených ve špatných investicích, nebo na účtech hamižných finančních institucí a jejich bezskrupulózních, rychle a nekvalitně vykvašených "poradců". Je lepší učit se z chyb cizích lidí než ze svých vlastních. Dlouhodobé investování do nízkonákladových indexových fondů má určitě smysl. A na krátkodobé investování prostě zapomeňte, to je protimluv.

05.09.2019 4 z 5