medvídě medvídě komentáře u knih

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Nemám slov ...
Knihu jsem právě dočetla, a myslím, že ji budu ještě nějaký čas vstřebávat.
Autorce se podařilo vytvořit nádherný a přitom i velmi bolestný příběh o dvou časových liniích, které se vzájemně propracovaně prolínají a doplňují.
Sice mi ze začátku trvalo začtení se do knihy a uvažovala jsem, co to bude, když to všichni vychvalují, ale byla jsem zaměstnána jinými povinnostmi a tak jsem se knize moc nevěnovala.
Teď jsem s ní strávila poslední 2 dny a nelituji. V práci (o přestávce, kterou jsem málem i přetáhla) mi neuvěřitelně zvedla náladu a chuť do života a hlavně touhu zjistit, jak příběh nakonec dopadl.
Takže, jestli někdo váhá na začátku, tak vytrvejte, stojí to za to.

12.07.2018 5 z 5

Ze života bulíka Ze života bulíka Romana Skálová

Pohodová knížka na zlepšení nálady doplněná o krásné fotky a občasné malůvky.
Občas jsem při čtení pokukovala po našem psíkovi, co si asi on může ve své hlavince myslet o nás :)
Pokud máte zájem o oddych, tak knihu vřele doporučuji.
Jen jedno mínus - občasné přeskočení vadilo = probíhá jeden dej, o něčem se zmíní a jde dál a následující odstavec se k té zmínce vrátí - to mi to trochu narušilo. Jinak nemám výhrady.

02.07.2018 4 z 5

Kupředu, Kájo! Kupředu, Kájo! Gaby Hauptmann

Být ve věku hlavní hrdinky (13 let), hvězdiček by bylo více.
Knihu jsem si vybrala z toho důvodu, že mi dlouho ležela v knihovně a potřebovala jsem něco krátkého a jednoduchého, cokoli nepřipomínající zkouškové.
Řekla bych, že náctiletí ji ocení, pro nás starší je to už jen krátká a jednoduchá povídka bez komplikací a dramatičností.

05.06.2018 3 z 5

Cestovní deník Lva z Rožmitálu a na Blatné 1465-1467 Cestovní deník Lva z Rožmitálu a na Blatné 1465-1467 Gabriel Tetzel

V knize se objevilo pár zajímavých poznatků ze zahraničních měst a obcí. Ale velmi často tu je psáno, jak někam přijeli a oni je s radostí vítali a platili za ně všechny výdaje a ještě jim dali dary. Bohužel už to bylo takové velmi monotonní. Přečtu si deník ještě z druhého pohledu, a snad bude o něco čitelnější.

06.05.2018 3 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Kniha se četla velmi dobře, i když měla slabší začátek, kdy jsem uvažovala o jejím odložení.
Hlavní hrdince bych ale v průběhu knihy řekla rozhodně více, než čerstvých 16 let.
Rozhodně se ale těším na pokračování.

23.04.2018 4 z 5

Vznešené paní z 12. století I Vznešené paní z 12. století I Georges Duby

Kniha ukazuje pohled mužů na tehdejší ženy ve společnosti. Ženy jsou skutečné i smyšlené, přesto dokázali ovlivnit svět ovládaný muži. Některá více, jiná méně a každá jinak.
Kniha se zmiňuje i o tehdejším pojetí lásky a touze. Vše spojené s vírou.

03.04.2018 5 z 5

Tudorovci – Král, královna a milenka Tudorovci – Král, královna a milenka Anne Gracie

Poutavě napsaný příběh z dob vlády Jindřicha VIII. Tudora a i když je to podle scénáře, neubírá tomu na kvalitě. I když se zde objevuje nějaká chyba, mohu příběh doporučit jako odpočinkovou četbu, kde není o napětí a intriky nouze.

28.03.2018 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Právě dočteno.
Je znát, že je to určeno pro mladší čtenáře, ale to mi moc nevadilo. Když chce člověk vypnout, tak je to ideální.
Autorka si vymyslela skvělý svět plný zvláštností a myslím, že se jí to povedlo velmi dobře. Už se těším na další díly, i když z původní trilogie je těch dílů trochu více.
Při čtení jsem si často vzpomněla jak na filmové tak i na seriálové zpracování, kdy mi je určité pasáže připomněly. Každé zpracování má něco do sebe a každý to pojal trochu jinak. V seriálu mají však ke všemu trochu více časového prostoru. Ale i tak obě zpracování hodnotím kladně.
Samotná kniha je velmi čtivá a stránky ubíhají, aniž by si toho čtenář všiml, jak daleko se najednou dostal. O napětí není nouze.
Takže, jestli někdo přemýšlí, zda se do této série pustit, tak má mé doporučení.

01.03.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Právě dočteno.
Je to nádherná knížka plná emocí a já nemám slov. Je tam tolik dětských nadějí, které se snaží přežít hrůznou dobu a nedobrovolnou, příliš rychlou dospělo.
U této knihy, i kdyby byl film, bych se na něj nechtěla podívat. V knize je tolik myšlenek a drobností, že by to i sebelepší filmové zpracování nikdy nemohlo dotáhnout do takových rozměrů.
I když období kolem světových válek moc nemusím, tak k této knize se jistě během života alespoň jednou vrátím.
A hlavně ji mohu s klidným srdcem doporučit dalším čtenářům toužícím zažít něco jiného, klidného i bolestného zároveň.

13.02.2018 5 z 5

Odpočinková kniha od herečky, kterou znám převážně z Gilmorových děvčat.
Jedná se o odpočinkovou knihu o jejím životě a životních zkušenostech, převážně pracovních. Jak někteří píší, je možno si to dohledat na webu, ale tohle bylo takové osobnější podání.
Bylo to zábavné a přitom uklidňující.
Měla bych však jednu výtku - proto o jednu hvězdičku méně - Lauren se tam zmiňuje o postavách, ale používá pravá jména bez vysvětlení, kdo koho hrál nebo kde. Nechtělo se mi každé druhé jméno vyhledávat.

12.02.2018 4 z 5

Krajina světla Krajina světla Nora Roberts

Další skvělá kniha s detektivní zápletkou, ve které nechybělo napětí i romantika. Dlouhou dobu jsem si myslela, že vím, kdo za vším stojí, ale překvapilo mně, jak jsem se zmýlila.
Někdy bych se do těch krajin chtěla podívat, protože popisy se mi velmi líbily a hlavně jich tam nebylo přehnaně moc.
Knihu mohu vřele doporučit.

24.01.2018 5 z 5

Svět helénismu Svět helénismu Pavel Oliva

Kniha pojednává především o době výbojů Alexandra Velikého a následném rozdělené jeho velké říše mezi jeho nástupce (diadochy). Na konci knihy je shrnutí helénistické kultury. I přes to, že autor přeskakuje na různá data, snaží své čtenáři ukázat, jaké byly příčiny a následky daných událostí.

13.01.2018 4 z 5

Lady Jana Greyová - Devítidenní královna anglická Lady Jana Greyová - Devítidenní královna anglická Faith Cook

Velmi čtivě podaný život Jany Greyové a okolnosti okolo ní, které měly na jejím osudu zásluhu. Kniha obsahuje i Janiny dopisy, paměti lidí, co s ní přišli do styku i autorů jejích životopisů a dalších zmínek o ní samotné.
Těm, kteří chtějí pohlédnout na Tudorovce z dalšího úhlu pohledu bych tuto knihu doporučila.

26.12.2017 5 z 5

Krvavé příběhy z hradů a zámků Krvavé příběhy z hradů a zámků Felix Krumlowský (p)

Zajímavě sepsané, mnohdy pro mě neznámé, pověsti a historická fakta z hradů a zámků. I když je zde varování, před zlými sny - v mém případě nehrozí - už jsem četla silnější příběhy.

Ubírám jednu hvězdičku z toho důvodu, že jsem zde narazila na chyby a nebo věty, které se mi zdály neúplné, jako kdyby je někdo načal, ale zapomněl dokončit, nebo snad umazal, ale neupravil.

Jinak knihu doporučuji k přečtení, dozvíte se mnoho i o historii samotných sídel.

16.09.2017 4 z 5

Příhody včelích medvídků Příhody včelích medvídků Jiří Kahoun

Krásná vzpomínka na dětství a sledování Večerníčku spolu s písničkami, které tam zazněly. Hned se mi vybavily melodie i samotná slova :)

25.08.2017 5 z 5

Můj mušketýr Můj mušketýr Sandra Menšíková

Dočteno a nemám slov. I když jsem částečně naštvaná.
I když se ten skvěle vymyšlený příběh odehrává částečně v jiném, je to originální. Pohled do 17. století a na Dumasovi mušketýry se autorce vážně povedl a měl i to, co mi občas v knihách při cestování do minulosti chybí - řešení detailů, které se u náš řeší jinak nebo vůbec. Je to čitelné a dokáže to pohltit tak, že si přejete, aby to byla skutečnost a vy ji mohli prožívat s hlavní hrdinkou a stát tam, ve chvílích štěstí i strachu.
Jen naštvanost z toho konce - proč to nemohlo dopadnout jinak?? Čtenáři je to až líto.
Po dlouhé době kniha od české spisovatelky (většinou čtu jen zahraniční autory) a mohu říci, že jsem neudělala chybu. Jen je škoda, že nemá další knihy, ráda bych si od ní ještě něco někdy přečetla.
PS. Asi si někdy budu muset konečně přečíst Tři mušketýry.

24.08.2017 5 z 5

Záhada pavoučího domu Záhada pavoučího domu Enid Blyton

Chtěla jsem změnu a hlavně přečíst i knížky, ke kterým jsem se v dětství nedostala, ale na poličkách stále čekají. Tato kniha, ač je určena mladším čtenářům umí vtáhnout do děje lehkou dějovou linkou, ve které se objeví i napětí a nebezpečí. Je to něco jiného, než ten dospělý stereotyp - tady je vše rychle vyřešeno bez jakýchkoli průtahů. Takže jako oddychové čtení to není pro dospělé čtenáře vůbec špatné a mladší to musí posoudit sami, ale věřím, že se jim to bude líbit a sáhnou po dalších dílech.

28.07.2017 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Páni!
Ze začátku knihy jsem si říkala, co na ní všichni mají, protože mě to moc nechytá, i když jsem se na ni těšila, protože Alenku v říši divů mám ráda. Pak se příběh rozjel na plné obrátky a vy jste objevovaly trochu jinou Říši divů, než jakou ji všichni známe. Barvitě vylíčený děj plný akce a překvapení neměl chybu. Postupem děje zjišťujete, že ne vše, co bylo k začátku vyřčeno je pravda, a že některé věci mohou být ještě více zamotané. A teď jsem ji dočetla s úsměvem na rtech a touhou po dalším dobrodružství.
Jistě se brzy pustím do pokračování samotného příběhu a přidružených povídek a příběhů.

25.07.2017 5 z 5

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Tato kniha čekala na přečtení v mé knihovně už nějaký rok a až letos jsem se odhodlala do ní pustit.
I když jsem během čtení první kapitoly začala nenávidět hlavní hrdinku díky její zbytečné ukacenosti a motání děje, že jsem nevěděla, která věta je z přítomnosti a která z minulosti a říkala jsem si, že tuto knihu nejspíš asi nedočtu, opak se stal pravdou. Kniha se následně rozjela a stala se čitelnou tak moc, že jsem měla pocit, že příběh zažívám spolu se všemi zúčastněnými osobami. A občas jsem měla chuť křičet na Alex, ať už něco udělá a ji to došlo až později, nebo se tomu vyhnula úplně. Hlavní postava si na to musí přijít sama.
Jediné, co mě ale štve je to, že není pokračování!!! Nesnáším načaté příběhy, u kterých není jistota konce - a to jakéhokoli, ale uzavřeného (alespoň náznakem). Tohle se týkalo jen jejích začátků vytváření nových přátel a domova.

29.06.2017 5 z 5

Kráska a zvíře – Román podle filmu Kráska a zvíře – Román podle filmu Elizabeth Rudnick

Právě jsem s úsměvem na rtech dočetla příběh, který mám snad ze všech pohádkových příběhů nejraději. Nové filmové zpracování a následná knižní verze musí snad okouzlit každého - velkého i malého. Kniha mi dodala to, co mi ve filmu chybělo - myšlenky postav. A i když je kniha podle písma určena mladším čtenářům, nemyslím si, že bych ji četla naposledy. Příběh plný lásky a naděje, po kterém touží naše dobrodružné duše čtenářů si pozornost jistě zaslouží.

17.06.2017 5 z 5