medvídě medvídě komentáře u knih

Gemina Gemina Amie Kaufman

Nyní se příběh odehrává na skočné stanici Heimdall, ke které se snaží dostat loď Hypatie z minulého vyprávění, aby se dostal k červí díře a měla tak šanci na přežití. Ale není jediná, kdo sem míří. BeiTech totiž stále zahlazuje stopy a potřebuje poslat drony na zničení zbytku přeživších na Kerenzu. Vyšle jednotku, která nemá nejmenší problém nemilosrdně zabít. A aby to nebylo tak jednoduché, nejsou jedinou hrozbou posádky.
Poznáváme nové postavy, které se snaží přežít a zároveň se poznávají a sbližují.
Ale to by nebylo SPIRO, aby o sobě nedal vědět i zde :).
Také překvapí 2. stejný a zároveň jiný svět v jiné dimenzi (alternativní realita), který příběh tak trochu zkomplikuje.
A aby toho nebylo málo, autoři umí pěkně zamíchat zápletku a nakonec úplně překvapit.
Hurá (a nebo raději ne?) na 3. díl.

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Zatím závěrečný komiks této autorky, u které koutky úst rozhodně nezůstanou nízko :D. Na konci knihy autorka připojila zážitky z uměleckého života.
i když mám pocit z opakujícího se námětu, tak i tak stojí za přečtení.

17.02.2020 4 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Romantický příběh o dvou zlomených lidech, kteří zjišťují, že potřebují poznat jeden druhého, ale hlavně i sebe samotného.
Archer, který má jako připomínku jedné tragédie jizvu na krku a poškozené hlasivky, takže nemůže mluvit. To, že vyrůstal u strýce, který trpěl paranoií mělo za následek vyhýbání se městečku a uskutečňování jen těch nejnutnějších návštěv.
Bree, dívka, která potřebovala zmizet z města, které jí připomínalo tragédii, při které ztratila nejen otce, ale i víru v sebe samotnou.
A tito dva se potkají v přímořském městečku a díky Breeině znalosti znakové řeči se dorozumí a nejdou si společnou cestu.
Je tu ale bratranec Travis, který má i Bree také zájem, a Victoria, jeho mocí posedlá matka, která chce přebudovat historicky poklidné městečko v zábavní resort.
Zvládne si Archer věřit natolik, aby si uvědomil, že je pro Bree ten pravý a bude schopný převzít rodinné dědictví?
Dokáže Bree Archiemu ukázat, že není proč se skrývat před okolím? Najít pravý domov a zjistit krutou pravdu o Archieho minulosti?

"Špatné věci se nestávají proto, že si je zaslouží. Tak to prostě nefunguje. Je to prostě ... život. A bez ohledu na to, kdo jsme, musíme přijmout, co nám život přinese, jakkoli hrozné to může být, a přesto jít dál, přesto se zamilovat, přesto doufat ... a věřit, že to všechno má svůj důvod. Že ta cesta, na kterou jsme se vydali, má svůj důvod." (str. 325-6)

Město duší Město duší Martina Čekalová

Prvotina od české autorky a mohu říci, že vydařená. Není to na 5*, na to mi tam ještě něco chybělo, ale i tak si zaslouží vaši pozornost.
Po dočtení zjistíte, že stránky došly, ale odpovědi na nové a nové otázky jste nezískali. Takže - KDE JE KRUCI POKRAČOVÁNÍ?!
Hlavně po tom závěru. Co to mělo být? Mě se na něm sice stále něco nezdálo, ale tohle mě překvapilo. A dost by mě zajímala pravda ohledně její matky, na té vyprávěné verzi mi něco nesedí.
Kniha má rozhodně potenciál, takže doufám, že jí bude dán prostor, aby se mohl v dalších autorčiných dílech rozvíjet.

"S člověkem, o kterém víš, že se s ním ještě shledáš, se nemusíš loučit. Stačí jen čekat, až tě znovu pozdraví." (str. 218)

17.02.2020 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Možný spoiler!
Napadlo vás někdy, jaký bude život za pár století?
Příběh se odehrává z počátku na planetě Kerenza, která je ale jednoho dne napadena vesmírnými loděmi společností BeiTech. Zranění jsou naloženi na loď Alexander, zdraví na Hypatii a pak je zde ještě jedna loď - Koperník. Ale bombový útok neměl být vše, co obyvatelé zažili. Společnost BeiTech vypustila vir, který ale díky omezenému prostoru a kyslíku začne mutovat. To, co lidi mělo pouze ochromit, aby byli lhostejní k okolí a později vyprchat je promění ve vraždící monstra toužící po krvi a trpící paranoií.
Na lodi Alexandr se vyskytuje program SPIRO (Síť počítačové inteligence k rozboru obrany), který se podle všeho zblázní. Zaútočí a zničí vědecké plavidlo Koperník. Hlavní hrdinka Kady tak přichází o matku. Jedné evakuované lodi se však z Koperníka podaří dostat na Alexandra. Pro bezpečnost svou i okolí jsou prozatím v izolaci. Což se ukáže jako dobrý nápad - byli mezi nimi infikovaní jedinci. SPIRO ale pokračuje - najde dívku, Kady, která je schopná jej pomoci opravit (poškozen po boji s BeiTechem). Lidé na Alexandru mu ale už moc nevěří a snaží se jej vypnout, což ale nemůže dopustit - musí ochránit lidi před blížícím se nebezpečím - jedna loď je totiž pronásleduje s úmyslem zničit všechny důkazy a svědky útoku. Jediné, co udělá - otevře karanténu, aby zabránil vedení lodi, aby jej zase odpojili.
Jak ale dostat Kady z Hypatie na Alexandra? Využije konverzace s hochem (Ezrou), který byl zraněn a v den útoku se s ním Kady rozešla, ale po tom všem si k sobě našli cestu - i když přes virtuální dopisování. SPIRO ji tak naláká k sobě a předstírá, že si píše s Ezrou, o kterém jí zatajil, že se za ní chtěl dostat na Hypatii a povedlo se mu to.
Linkoln (válečná loď) se blíží a čas se krátí. I když Kady zjistí, že ji obalamutil, zkusí mu a tím i zbytku přeživších pomoci. Společně to naplánují tak, že Linkoln sice Alexandra zničí (není jiná možnost), ale zároveň bude zničen i on sám. Kady se podaří na jedné záchranné lodi přežít a SPIRU s ní - na její malé konzole.
Kady později zjistí, kdo za útokem skutečně stál - Ezrova bláznivá matka, před kterou ho otec chránil a schovával.

Kniha je napsána velmi zvláštním a originálním stylem a příběh je velmi poutavý. A rozhodně stojí za přečtení - těm dvěma autorům se práce rozhodně daří. A abych musel knihu otáčet všemi směry, abych mohla pokračovat ve čtení se mi teda ještě nestalo.

17.02.2020 5 z 5

Mystikové, spiritualisté, alchymisté 16. století v Německu Mystikové, spiritualisté, alchymisté 16. století v Německu Alexandre Koyré

Tuto knihu nemohu ani hodnotit - bohužel se zařadila mezi výjimky, a to nedočtené knihy. I když se často přemůžu a knihu i s vypětím všech sil dočtu, u této jsem učinila razantní u rozhodnutí, kterému napomohl štos knih, které musím přečíst a vrátit do knihovny z důvodu rezervací.
Upřímně, čekala jsem od ní něco jiného a možná bych i postupem čtení třeba změnila názor k pozitivnějšímu, ale nebudu to zkoušet.
Bohužel.

11.01.2020

Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Počátky emancipace žen v Čechách: Dívčí vzdělání a ženské spolky v Praze v 19. století Marie Bahenská

Povinnou četbu do školy (historie) jsem četla spíše z donucení, protože se mi zdála nezáživná. Tato kniha je ale jiná. Čtenáře zaujme a předá mu nové informace o vzdělávání a postavení žen v době minulé, ale ne zase tak dávné. Popisuje, jak moc ženy musely bojovat - a to nejen s muži (i když ne se všemi), ale i s vlastními rodinami, aby mohli různé vzdělávací instituce a spolky navštěvovat, či dokonce zakládat.
Velmi mě třeba zarazilo zjištění, že když se žena v 19. století rozhodla pro povolání učitelky, nemohla založit rodinu. Toto jsem znala pouze u osob zasvěcených Bohu.
Kniha má 1 velký nedostatek - jsou zde pasáže, kde ve slovech chybí písmena a je zde jen mezera. Občas to bylo celkem otravné.

11.01.2020 4 z 5

Duchařské příběhy Duchařské příběhy Olga Krumlovská

Sbírka příběhů lidí, kteří měli tu čest či snad smůlu a setkali se s nějakou formou nadpřirozena. Jsou tam více i méně uvěřitelné příběhy - záleží, jak moc daný čtenář věří v existenci druhé strany.
Snad autorka někdy v budoucnu sepíše knihu v podobném duchu :)

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Pokračování vtipně zpracovaných komiksů ze života - jak (možná) autorky, tak i nás. Tento díl jsme nezhltla na jednu dobu, ale dávala jsem si jej v přiměřených dávkách a mohu říci, že jsem se u něj opět skvěle bavila. Už jen v knihovně vyhlíží možnost půjčit si 3. a zatím (?) poslední knihu.
Pokud máte špatnou náladu, rozhodně touto knihou neuděláte chybu, když si ji vyberete na zvednutí nálady :)

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Další temný případ, který padne na Eričina bedra. A vše začne celkem nevinně - při hledání ukrytých drog v zatopeném lomu, kde jsou nalezeny kosti malé dívenky, která, jak je záhy zjištěno, zmizela před více než 20 lety. Příběh sledujeme z více pohledů a jedním z nich je i naše záporná postava, ale kdo to vůbec ve skutečnosti je?
Jak hluboká a temná tajemství může skrývat rodina mrtvé dívky? A kdo skutečně může za její smrt? A jaký dominový efekt její smrt spustila v životě všech?
Tento díl se mi líbil asi nejvíce. I nová linka Eričina života vypadá dobře, tak doufám, že se ještě rozvine.

31.12.2019 5 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Poutavý příběh z daleké Indie v dávných časech. Autor výborně vymyslel a s tím koncem - chcete znát pokračování, protože příběh vám byl utnut v napínavé části. Není to sice příběh, který vás chytne tam moc, že tu knihu nedáte z ruky (alespoň pro mě to tak bylo a proto jen 4 hvězdičky), ale i tak se dobře čte a jste zvědaví, co se v životě hlavního hrdiny stane a jak svou cestu zvládne.
Místy byl pro mě příběh hotový jazykolam a v duchu jsem měla chuť cizí slova přeskakovat, až se nakonec nestalo a já jsme se to naučila plynule přečíst.

Jak může obyčejný cizinec změnit osud celých národů?
A jak ví, že in je tím pravým?
Získá nakonec to, po čem jeho srdce prahne?
Dokáže poznat pravdu a poznat skutečné zlo?

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

!!! Spoiler - obsahuje informace, které prozrazují klíčovou část děje !!!
Kráska a zvíře patří mezi mé nejoblíbenější Disney pohádky mého dětství a tudíž jsem nemohla odolat ani tomuto retellingu a rozhodně jsem neudělala chybu.
Příběh se drží základní linky - prokletý princ i s královstvím, uvězněná dívka. A konec. Vše ostatní je jiné.
Příběh se odehrává v našem světě, ze kterého jsou jednou za čas uneseny dívky a ve světě, kde existuje magie, žije zakletý princ na svém hradě a snaží se u unesených dívek vzbudit lásku, aby se zbavil prokletí - ke konci každého období se totiž promění v nějakou bestii, která terorizuje okolí a vše končí ve chvíli, kdy zemře a nastává další období. Poslední unesená dívka rozhodně není žádná kráska z módních časopisů - jmenuje se Harper a je poznamenána mozkovou obrnou (hůře se pohybuje). A je tvrdohlavá. A hlavně - ona neměla být tou "unesenou" dívkou pro prince Rhena, ale pokus o únos viděla a snažila se dívce pomoci, až ji Grey (osobní princův strážce a jediný přeživší na hradě, kterého se tudíž prokletí také týká) vezme s sebou do jiného světa. Rhen i Harper spolu z počátku soupeří než vychází, ale nakonec jsou si navzájem užiteční. Harper díky těm dvěma nachází sílu a odvahu a Rhen se snaží postavit za svůj lid a to hlavně před blížícím se nebezpečím. A když už to vypadá nadějně, tak se vše zkomplikuje.
A hlavně - ta, co prince proklela je stále chodí mučit. Ale něco princi také slíbila - toto období bude jeho posledním.
Byla to jízda. Celý příběh plný akce a nečekaných překvapení. Už aby vyšly ty zbývající 2 díly (2020 a 2021 podle Goodreads), protože tohle se autorce rozhodně povedlo.

15.11.2019 5 z 5

Zákon smečky Zákon smečky Nancy Lindsay Jones Holder

Pokračování fantasy série o vlkodlacích a nováčkovi ve smečce - Katelyn.
Příběh více méně pokračuje tam, kde předchozí kniha skončila a pouze získáváte další informace a zažíváte nové životní situace hlavní hrdinky ve smečce, kterým moc nerozumí a přijdou jí divné.
Co je ale hlavní - kniha opět nemá konec. Je to vážně takový mezidíl a je potřebné (věřte osobní zkušenosti) mít po ruce závěrečné pokračování.
Ale i tak se člověk, alespoň částečně dozví něco nového o dědečkovi a otci Katelyn.

11.11.2019 5 z 5

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

Sbírka komiksů, kterou sice slupnete jako malinu během chviličky, ale za to se člověku úsměv ze rtů rozhodně neztratí. Uvěřitelné i neuvěřitelné zážitky ze života vykreslené vtipným způsobem.
Už se těším, až se mi do rukou dostanou další autorčiny sbírkové knihy.

08.11.2019 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Další autorčina kniha, která pohltí svým příběhem a nepustí do doby, než zjistíte, jak to vlastně ve skutečnosti je a kdo je či není padouchem.
Příběh nebyl až tak hororový, jak se může na první pohled zdát. Přítomnost duchů a záhadné vzezření majitele panství díky stylu psaní přijmeme společně s hlavním hrdinou jako samozřejmost a ne jako něco neobvyklého.
Příběh je správně tajemný se silnou záhadou, která se na první pohled jeví jinak, než ve skutečnosti je, a hlavně dávka napětí (pozor spoiler: i když se to vyřešilo celkem samo).
Rozhodně jsem nesrovnávala autorčinu předchozí knihu s touto, i když jsem ji četla celkem nedávno. Takže doufám, že překlady dalších na sebe nenechají dlouho čekat :)

08.11.2019 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Možný mírný spoiler.
Co mají společného tři mrtví muži - doktor, novinář a spisovatel? Ne, to není začátek nějakého vtípku. Někomu ublížil, a i když ne vždy úmyslně, nějaká osoba si to s nimi spojila.
Jak to dopadne, když doktor nevěří týrané ženě, novinář vytiskne článek o malé holčičce, dceři drogově závislé, která ji připoutala k radiátoru, a spisovatel má velmi sadistickou fantazii vůči ženám, která někoho může inspirovat v reálném životě ...
Je to čtivé, občas komplikované a Erika na to, díky štěstí opět přijde a přežije (jak jinak, když jsou už další díly vydané). Není to žánr, který bych vyhledávala a první díl jsem si přečetla díky autorově autogramiádě v Praze a také nerada nechávám rozečtené série, takže jednou za čas změna žánru neuškodí. A vůbec mi tam nevadilo, že vrah byl znám tak brzy.

08.11.2019 4 z 5

Mág z Monterey Mág z Monterey Nora Roberts

Prostě romantika ve stylu N. Roberts.
Detektivní zápletka založena na únosech nemluvňat a vydávání je za legálně adoptované děti. Opět šlo jen o peníze.
Tento díl s hrdiny obdařeny kouzelnou mocí mi chyběl přečíst. Zklamaná nejsem, je to taková odpočinková četba. Kdyby to bylo ale více obsáhlejší a pod, také by mi to zas tak nevadilo.
Dokáží dva zastánci práce jako jednotlivci spolupracovat na tak emotivně založeném případu?
Uvěří Mary Ellen Sebastianovi, že to není jen nějaký podfukář, ale je skutečně obdařen jistou mocí?
Zvládnou ti dva udržet své city tak, aby jim nezasahovaly do osobního života nebo je na to už příliš pozdě?

06.11.2019 4 z 5

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

Může obsahovat spoiler:
Příběh ze světa, kde je nebezpečné být nějak výjimečným. A mezi takové patří naše hrdinka - Skřivánek. Díky svému daru byla její matka zavražděna a ona sama přišla o hlas. Otec patří k lidem bez Nadání, ale opatruje ji jako oko v hlavě díky posledním slovům její matky - když zemře Skřivánek, zemře i on. Jednoho dne se na panství ukáže mladý král, který ale cestou narazí na Skřivánka a následně ji vezme jako rukojmí do doby, než vyhrají nad nepřáteli, proti kterým její otec dosud odmítal poslat vojáky. Co se ale z počátku zdálo jako klec, se nakonec vyjasňuje - král Tiras Skřivánka učí číst a psát a ona sama tak nachází svůj vnitřní hlas, kterým má sílu ovlivnit věci a zvířata s jednoduchostí, jako kdyby jim byla přirozenou. Král jejího daru využívá v boji a sám, jako i některé další osoby ji v myšlenkách slyší. Královi ale usilují o život i páni radní, protože není loutkou a nejde krutěji proti Nadaným. Vše se vyvine tak, že si Skřivánek vezme krále, ale dokonce k sobě navzájem začnou něco cítit. Král má ale tíživé tajemství - prokletí, a někdo v jeho blízkosti ho zná a králova bezpečnost je tak ještě více ohrožena.
Kdo ale stojí za stvůrami, které napadají království?
Dokáže si král udržet svou lidskou podobu a kdo ho vůbec proklel?
Zvládne Skřivánek znovu objevit svůj hlas včas, aby zachránila nejbližší?

V poslední době se mi do rukou dostává young adult fantasy a mohu prohlásit, že jsou skvěle napsané a dokážou během chvíle pohltit a od příběhu se vám nechce odcházet. V zahraničí se už dávno dozvěděli, jaké je pokračování série, takže doufám, že i u nás se brzy dočkáme, protože tato autorka si překlady svých děl zaslouží.

06.11.2019 5 z 5

Koruna nenávisti Koruna nenávisti Amo Jones

Příběh na pár stránkách, kde se toho odehraje tolik a přitom nic. Byl to vážně úlet, od kterého jsem podle anotace čekala úplně něco jiného.
Co se z počátku zdálo jasné, a to i city postav vůči druhým, tak se velmi rychle změní a to bez pořádného postupného vývoje. Jen takové blik a hned je vše jinak.
Ale tak Brooke, to bych teda nečekala.
Celkově mi kniha přišla jako úvodní kapitola knihy, která vám toho o samotném příběhů moc neprozradí.
Já teď jen lituji toho, že jsem si první díl už přečetla a nepočkala, až bude celá série venku, protože ... Tohle vážně potřebuje rozvést a vysvětlit !!!

03.11.2019 4 z 5

Pýcha, předsudek a zombie Pýcha, předsudek a zombie Jane Austen

Klasika, kterou mnoho lidí četlo a oblíbilo, ne-li přímo zamilovalo se do pana Darcyho.
Ale teď trošku jinak. Ponechejme hlavní dějovou linku, ale přidejme zombie a špetku novodobého humoru a máte tuto knihu.
I přes několikrát zpracované dílo (hlavně filmově a seriálově), tak se to dobře četlo a vykouzlilo mi nejen úsměv na tváři, ale i výraz, kdy jsem přemýšlela, zda tím autorka vážně chtěla říci to, co si myslím.
Rozhodně se mi líbilo i filmové zpracování této knihy, které je ale v některých částech pozměněno - někdy i zásadně.

03.11.2019 4 z 5