medvídě medvídě komentáře u knih

Z vůle Luny Z vůle Luny P. C. Cast (p)

Autorku znám díky sérii Škola noci, ale dlouho jsem od ní nic neviděla, tak jsem byla celkem zvědavá na její novou sérii. Nezklamala mě. Zajímavý a čtivý příběh odehrávající se mezi 3 různými skupinami "přeživších". Ano, lidmi tak úplně nazvat nemohu, nejsem si tím na 100% jistá, zda bych někomu neukřivdila.
Pokud máte autorku rádi a toužíte si přečíst něco jiného, než je téma upíři, tak rozhodně nečekejte. :)

31.12.2020 5 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

(SPOILER) Možný částečný spoiler!

Cas – mladý lovec duchů, kteří vraždí živé. Své poslání zdědil po otci, který zemřel násilnou smrtí jednoho ducha. Cas po něm zdědil zvláštní athame, které mu v tom pomáhá. Otec lovec duchů, matka wiccanská čarodějka – takže osud jasný. Ale vážně?
Cas z některých bitev vyjde lehce, z některých má plno modřin a šrámů. Ale jedno je jasné – po nějaké době si sbalí věci a stěhují se do jiného města, aby se tam zbavil dalších duchů a poslal je, ani sám neví kam. Vede ho však jediné – pomsta za smrt otce. Snaží se nabrat tolik sil a zkušeností, aby se mohl postavit tomu, kdo to vše zapříčinil – neznámé stvůře, která trhá maso.
Další stěhování ho vede za duchem přezdívaným Anna krví oděná. O domě, ve kterém žije se šíří zvěsti, že jeho návštěvu nikdo nepřežije – Anna všechny zabije. A těch chudáků nebylo málo. Tedy kromě Case, kterého tam noví spolužáci omráčeného přesunou. Anna Case sice nezabije, ukáže se mu ve své nestrašidelné podobě, ale i tak Cas tuší, že se jí musí zbavit – zvlášť poté, co před ním roztrhla vejpůl jednoho spolužáka. Cas to zkusí, ale poté, co si s ním hází přes pokoji jako s nafukovacím balonkem, to vzdá. Tedy skoro. Anna je mnohem silnější než ostatní, jaké kdy potkal, bere to jako výzvu. Problém ale spočívá v tom, že nemůže pořádně najít, jak Anna zemřela. Cas udělá i něco nečekaného – najde si zde přátele, které bude muset požádat o pomoc, aby Annu oslabili a pomocí kouzla zjistili, co se jí vlastně stalo a proč je tím, kým je.
Annu zabila její matka a pomocí černé magie ji uvěznila v domě. Proto tam Anna straší, nemůže ho opustit a všechny vraždí. Casovi a jeho přátelům se ji podaří oslabit, ale Cas ji nedokáže zabít. Něco k ní začíná cítit, i když je to duch. Jeden z pomocníků ale přítelem rozhodně není a athame ukradne, což se mu stane osudným – potká jej stejný osud, jako Casova otce. Což je velmi zvláštní. A athame se ocitne u Case v pokoji, ale on jej tam nedal … A co je to stále za ty zvuky z půdy? A kam zmizel kocour? Provedli rituál, takže se do domu nemůže nic nedostat, ne? Doma jsou v bezpečí …
Čitelné, má to spád ???? Autorka se mi již osvědčila u série Temné koruny a tato kniha je také velmi povedená.

„Neboj se tmy, Casi. Ale nenech si namluvit, že všechno, co je tam potmě, je tam i za světla. Není.“ (str. 114)

Spodní proudy Spodní proudy Nora Roberts

Autorce se vyloženě daří čtenář (hlavně tedy mě) zaujmout na první dobrou.
Kniha nám napřed ukazuje minulost hlavního hrdiny a následně jeho nový život a vše, co jeho minulost stále nějak ovlivňuje. Je to příběh o síle důvěry a lásky, ale také i pomsty a nenávisti.
Má to děj, má to spád a rozhodně se mi nechtělo knihu jen tak odkládat.
Dokážou hlavní postavy uvěřit, že mají možnost být v životě šťastní?
Dokážou udělat tlustou čáru za spodními proudy minulosti?

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Autor vypráví příběh založený na sesbíraném dobovém materiálu a představuje nám tak Bellu Gunnessovou – nejznámější americkou sériovou vražedkyni z počátku 20. století.
Příběh je psán čitelnou formou bez zdlouhavých a vyplňujících částí. Příběh vidíme z více úhlů, ale také je zde názorně vidět, jak byla kriminalistická práce ještě v plenkách – např. ohledávání spálených mrtvol = „poznáváte je někdo?“.
Sice nám svým způsobem chybí závěr – případ nikdy nebyl pořádně vyřešen, zda dotyčná osoba zemřela, nebo všechny přelstila a zajistila si nový život …

02.12.2020 5 z 5

Dudáci, draci a kouzelné víly Dudáci, draci a kouzelné víly Liba Švrčinová-Cunnings

U této knihy mohu říct, že jsem rozhodně čekala úplně něco jiného. Nějaké fantasy nebo jen mýty. Ale ne, tady dostanete rozhodně něco jiného, i když ani o pověsti nebo historii rozhodně nebudete ochuzeni.
Autorka vypraví knihu ve formě deníku z cest po Walesu, Skotku a Irsku. Kniha obsahuje krásné fotografie a k některá místo nebo události jsou doplněny zajímavostmi – ať už ohledně výslovnosti, nebo mýty. S autorkou se smějete, během dne několikrát zmoknete, dostáváte se do zapomenutých míst, kde už dávno vyšlapané cesty zarostly, ochutnáváte speciality a v duchu doufáte, že Vás to také jednou potká. Rozhodně mě navnadila na cestu jen s batohem a po vlastní ose.
Knihu jsem měla jen půjčenou z knihovny, ale v nejbližší době ji mám v plánu pořídit do osobní knihovny a podívat na další autorčinu tvorbu.

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Kniha plná fotek, dojmů, zážitků nebo informací z cest nebo autorčina soukromého života. Autorku znám jen jako herečku z pár jejich filmů a tohle byl zase na ni jiný pohled.
Je toho v ní hodně a přitom málo. Bohužel se mi občas zdálo, že zvětšením fotek se jim dost ubírá na kvalitě, což je škoda, ale nebylo to nic lesklého, nic, co by se k této knize nehodilo. Často jsem se také ztrácela, kdo s kým nebo v dané chvíli mluví (z čího pohledu je daná situace). To mě mátlo.
Čekala jsem něco trošku jiného, ale jako změna k obvyklé literatuře, proč ne.

02.12.2020 3 z 5

Atlas literárních míst Atlas literárních míst Cris F. Oliver

Takovou zjednodušenou formou jsou čtenáři přiblíženy různé literární světy. U mnoha z nich jsem si zavzpomínala na dobu, kdy jsem dané příběhy četla … a že někdy to už nějaká doba rozhodně bude.
Nečekejte nic světoborného, za chvíli je po čtení, ale jako takové zpestření to jde. Knihu bych si asi nekoupila, ale třeba mladší čtenáře nadchne více.

02.12.2020 3 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

(SPOILER) Možný spoiler
Příběh se odehrává v současné době, ale také je velmi často prolínán vzpomínkami hlavní hrdinky Elin, nyní úspěšné a velmi slavné fotografky v New Yorku, tehdy chudé dívky ve Švédsku.
Elin za vším z minulosti udělala tlustou čáru, snaží se být dokonalá – manželka, fotografka, matka … Ale minulosti se nedá uniknout. Je stále více uzavřená do sebe, zabraná jen prací a nic jiného ji nezajímá. Vše se změní v době, kdy dostane dopis od dávného přítele z minulosti – koupil a pojmenoval po ní hvězdu. Sam, Elinin manžel, už neví, co v manželství dál a jak jej udržet, tak Elin prozatím opouští, aby si dali pauzu a ona si uvědomila, co vlastně od života chce. Elin má teď hromadu času vzpomínat a ukazuje se, že rodina ji vůbec nezná – nepochází z Francie, jen se tam jako náctiletá ocitla jako modelka a následně se stala fotografkou a také tam poznala Sama, kterému už nevymlouvala, že její minulost je jiná. Hodně jiná. Nedokonalá.
Na malém ostrově totiž v minulosti vypukl požár, který si Elin klade za vinu – zemřeli při něm lidé. Lidé, kteří ji byli nejbližší. Přežila jen matka. Ale skutečně?
Alice, dcera Elin, se rozhodne nenechat věci a jen tak a postupem času se jí podaří z matky dostat její skutečný původ, a i strašlivé tajemství. Tvrdohlavá dívka se rozhodne poznat svou babičku, a také krajinu, odkud její matka pochází, tak zařídí pro ně dvě letenky na následující den.
Návštěva Švédska vše změní – Elin zjistí, co se skutečně tehdy stalo a že někteří z jejích známých zemřeli teprve nedávno. A někoho může stále vidět – svého bratra, toho, kterého se jí podařilo tu osudnou noc zachránit. Ani s matkou to není tak horké, jak si myslela.

Do knihy mi chvíli trvalo se začíst, ale vytrvalost se vyplatila. Příběh je velmi čtivý a vtáhne čtenáře, kterého nehodlá jen tak pustit. Ostrůvek Gotland jsem si musela i vygooglit a vypadá to tam nádherně????
„Aina říkávala, že jejím tajemstvím je čtení, že stačí, když toho hodně přečte a všechno se nakonec urovná.“ (str. 248)

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Původně jsem chtěla udělit jen 4 hvězdičky, ale za ten závěr a bráno jako celek to muselo být 5.

Spoiler
Emily si konečně našla pravou lásku, ve kterou už nedoufala. Její ex totiž jí totiž zahnul s její nejlepší kamarádkou.
S Adamem se cítí správně. Mají se rádi, přitahuje je to k sobě. Ale aby to nebylo až tak růžové, je tu jeho matka Pamela - neboli Pammie. Všichni ji mají rádi, vycházejí s ní. Tedy až na Emily. Pammie dělá co může, aby Emily znepříjemnila život - překrucuje její slova, využívá situace proti ní ...
Ale je Pammie tím skutečným nepřítelem?
A co Adam? Z toho, že Emily otěhotněla a ještě ke všemu to bude dcera (Poppy), nebyl moc nadšený. A co se skutečně stalo s jeho ex?

06.09.2020 5 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Velký závěr celé série.
Chystá se maturitní večírek a kde jinde, než v jeskyni. A Finta začíná ukazovat svou pravou tvář v Bóďově těle. Odčerpá vodu dole v jeskyni, pomocí stínů vytvoří nové schodiště a využije velkého množství studentů, aby mohl získat část své rodiny. Dost studentů ale zahyne a mezi nimi i 2 přátelé Kinsey a Tylerova přítelkyně.
Tyler ale pomocí svého strýce vytvoří klíč nový - aby osvobodil duše posedlých. Bohužel i tak dotyčný umírá.
Vše se uzavírá, Fintova duše je také osvobozena, Tyler si přestane dávat vinu za otcovu smrt, Bóďa se vrátí v pořádku.

Celkový objem ze série = Paráda, tohle se vážně povedlo a to i graficky. Některé díly byly sice slabší, ale jako celek doporučuji.
Seriálového zpracování se mírně bojím.

06.09.2020 5 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Možný spoiler
V tomto díle poznáváme historie Klíčova a původ zámků, který sahá do konce 18. století, kdy jsou popraveni rodiče našeho klíčotvůrce za zradu a napomáhání nepřátelům.
V jeskyni objevujeme tajemné dveře a nebezpečí, které za nimi číhá - démony, kteří se nešťastníků, jenž jsou k nim nalákáni, přisají k duši a ovládají tak celu lidskou bytost, nebo když se ijm nepovede získat člověka a pokouší se sami prchnout, proměňují se ve zvláštní kov. Takto posedlí lidé touží po krvi. A tak vzniká první zámek a klíč Omega, aby zjistili tyto nebezpečné dveře. Vše z toho zvláštního kovu.
Pak se dostáváme do doby mládí otce našich 3 hrdinů a zjišťujeme, co se tehdy stalo. Jako využívali klíče a díky touze po výrobě nového pootevření zakázané dveře a ztratili tak Fintu.

06.09.2020 4 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Tento díl se mi zdál poněkud hektický.

Může obsahovat spoiler:
Klíč animální - Bóďa objevil svou zvířecí schránku - proměnil se ve vrabčáka, kterému se s hejnem ostatních podařilo zachránit sourozence od útoku krvelačných psů, z nich jeden byl Luke.

Klíč kožoměnný - Kinsey na jedné obchůzce s přáteli pozná jednu paní, jejíž jméno bylo na stěně s jejím otce. Promluvit s ní bude ale problém - psychiatrická léčebna + paní je černošského původu. S problémem pomůže Bóďa a jeho nově nalezený klíč - změní si tak barvu pleti a mohou se vydat na návštěvu. Zack je ale rychlejší, spáchá sebevraždu zaměstnanců, které si najal, aby mu vyfotili pokoj staré paní a dveře do něj. Kinsey pomocí lebečního klíče zjistí, že se všechny vzpomínky u staré paní na bílou barvu a jinak má v hlavě prázdno.

Další kapitola je takový mix, kde získávají křídla, ohromnou sílu, objevují tajemné komnaty. Kinsey se ale také vrtá do hlav přátel, což má nemilé následky.

Klíč filosofů - Bóďa má v domě návštěvu - syna učitelky, u které Zack bydlí - Rufuse. Ten je ale malinko zvláštní - jako kdyby si žil ve vlastním světě. A dokonce vidí a slyší duchy, čehož Sam využije, aby mu prozradil zákeřný Zackův plán. Všechno ale pozoruje Zack pomocí klíče filosofů, jen nic neslyší a vidí tam jen Rufuse. Jak je vše řečeno, Rufus chce varovat Bóďu, což mu ale v ten čas překazí příchod Zacka, který mu v soukromí vyhrožuje smrtí matky, pokud něco prozradí.

Klíč muzikální - Zack se účastní šermířského turnaje, během kterého ale Tyles s Bóďou odejdou a zamíří ke své učitele, u které Zack bydlí. Tyler totiž Zackovi přestává věřit, a tak se mu chce podívat do pokoje. Zack si toho ale všimne, během pausy se vytratí, pomocí muzikálního klíče Tylera zastaví, zraní detektiva Mutuku, který zrovna přišel, a zabije učitelku, u které přebýval. A aby toho nebylo málo - unese Bóďu. Protáhne ho dveřmi pomocí zjevního klíče, aby se z obou stali duchové. Sam si vezme Zackovo tělo, Zack Bóďovo. Má to vymyšleno, i když se ho Sam snaží zbavit, objeví se Kinsey, a koho vidí jako Zacka, toho zabije. Nikdo si však nevšimne, že s Bóďou je něco v nepořádku.

06.09.2020 3 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

(SPOILER) Možný spoiler!

V tomto díle se objevuje náš vrah Sam - jako duch, který ale znovu touží po těle. Luke, nebo jak se vlastně jmenuje, o něm moc dobře ví. A my zjišťujeme, že není tak docela sám sebou, ale něco jej ovládá.
Kinsey se s přáteli dostává do jeskyně utopenců, aby na zdi objevila jméno svého otce, ale je tam i spousta dalších z roku 1988 - co se tam dělo?
Bohužel schody nevydrží a ti, co na nich byli, padají za Kinsey do vody. Je díky náhodě a také tomu, že se Kinsey ničeho nebojí, se jim podaří se zachránit.
Luke stále hledá studniční klíč a klíč omega. Tentokrát na pomoc použije klíč stínů - aby ovládal všechny stín a pokusil se z dětí dostat potřebné informace. Tyler si ale vzpomene na klíč gigantů, který mu Bóďa ukázal, a tak se mu podaří stíny přemoci.
A dokonce se dostane jeden z klíčů do ruky jejich matce - klíč nápravný, který ve spojení se skříňkou dává dohromady rozbité věci, které jsou následně jako nové. Ale v kombinaci s alkoholem ... Z urnou jejich otce už nic nesvede. Díky shodě náhod se ale urna rozbije a Tyler tam objeví hledaný klíč omega.

Příběh se nám v některých věcech rozmotává, ale v některých zase zamotává. Rozhodně se pustím do dalšího pokračování.

06.09.2020 4 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Druhý díl jsem si přečetla spíše ze zvědavosti, zda se mi zalíbí více.
Stále je to takové temné a tajemné.
V tomto díle se řeší další objevený klíč, který umí otevřít hlavu a díky tomu do ní můžete cokoli vložit nebo naopak vytáhnout.
Použít to při problémech ve škole, kdy nestíháte dohánět četbu? Fajn. Ale co se stane, když se dostane do nepravých rukou?
A jak to, že moc klíče mohou vidět pouze děti?
A kdo je záhadný chlapec, který tu před lety byl jako nejlepší přítel jejich otce, ale zemřel?
Na konci knihy máme malé představení známých klíčů a také popis, jak vlastně takový komiks vznikal.
Svým způsobem se mi to líbí, ale ten seriál si nedovedu moc představit.

17.02.2020 4 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Možný spoiler!
Komiksy jsem objevila díky novému seriálu, na které se teprve chystám, protože chci napřed poznat jeho předlohu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, kdo je autorem.
Musím konstatovat, že příběh je zajímavý, ale moc mě to nezaujalo. Je to pro mě jiný a velmi nezvyklý styl.
V tomto díle se seznámíme s rodinou Zámkovou, která se skládá z matky, 3 dětí a jednoho strýčka, za kterým se stěhují do Klíčova v Lovecraftu. Vše začíná násilným přepadením rodiny, kde je zabit otec dětí. Jeden z vrahů je zabit následně na místě, druhý je však součástí děje. Je v moci tvora žijícího v Klíčově ve studni, který prahne po klíči, pomocí kterého se dostane, kamkoli chce. Tvor (žena/muž?) se snaží najít pomoc i u nejmladšího z dětí, který objeví klíč, pomocí kterého duše dokáže opustit tělo.
Vše se zamíchá, když usvědčený vrah prchne z vězení a dostane se do Klíčova, napadne rodinu a pomocí toho všeho se dostane na svobodu záhadná bytost a zmizí. Ale skutečně zmizí? Rodině se podaří zachránit a přežít.
Kdo je ale tajemnou bytostí ze studny a co skutečně chce?

17.02.2020 3 z 5

To bylo tvé jméno. 02 To bylo tvé jméno. 02 Makoto Šinkai (p)

Možný spoiler!
Příběh začíná tam, kde skončil. Taki se vydal Misuhu najít a zjistit, co se s ní stalo. Jak ji ale najít, když nezná jméno vesnice? Štěstí mu přeje a díky jeho umění kreslit a vzpomínek, které se mu vynořují v paměti se vesnice a místa pobytu dopátrá. Jaké je ale překvapení, když zjistí, že vesnice je už pár let zničená po pádu meteoritu, který měl za následek velké množství obětí. A Micuha byla mezi nimi ...
Taki se ale nehodlá vzdát - jde na místo svatyně bohů, objeví tam saké, které Micuha vytvořila s pomocí vlastních slin, a pomocí tohoto a modlitby se ji snaží přivést zpět. Něco se stane a on se probudí v jejím těle v den dopadu meteoritu a snaží se pomoci, ale ...
POTŘEBUJI DALŠÍ DÍL!!!
Tento díl mě pohltil asi mírně více než ten předchozí. Pokud mě trpělivost přemůže, tak se povídám na filmové (animované) zpracování, které komiksům předcházelo ...

17.02.2020 5 z 5

Souboj Souboj Nancy Lindsay Jones Holder

Možný spoiler!
Velký závěr trilogie. Ale skutečně tak velký?
Katelyn se konečně dozví, kdo zabil jejího otce a proč. Najde tajemný důl plný stříbra. A pozná pekelného psa a jeho učence. A aby toho nebylo málo - vypluje napovrch pravda o vraždách v okolí a o tom, kdo ji napadl.
Věci se konečně rozmotají, ale upřímně - čekala jsem to trochu více akčnější, když se tam toho tolik dělo.
Ale jinak se mi to líbilo. Povedená série.

Nezvaný host Nezvaný host Nora Roberts

Tohle byla slabší knížka od mé oblíbené autorky. Všechno se tam dělo na můj vkus až příliš rychle. Třeba se taková zamilovanost stát může a vyústí v tak rychlou nabídku k sňatku.
Detektivní a zároveň romantický příběh odehrávající se na klidném ostrůvku v malém penzionu.
Kde se náhody jeví jako pohádka. Ale přitom to byl skvěle naplánovaný plán jednoho agenta, aby se mohl do podniku dostat a zajistit důkazy ve falešných penězích a přepravy lidí do zahraničí (propašovat je tam).
Charity, majitelka penzionu, je původně jednou z podezřelých, ale po příjezdu Romana, který se do ní neúmyslně a naplno zamiluje, ze seznamu mizí.
Po odhalení, které se ale zvrtne, protože Charity je držena jako rukojmí, Charity neví, jak na Romana zapomenout, protože si myslí, že všechny city, které jí ukazoval Roman byly lži. Ale byly?

17.02.2020 4 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Na tuhle knihu jsem měla asi příliš velká očekávání. Při čtení mi chyběla ta jiskra, díky které vás příběh tak pohltí, že vše prožíváte spolu s postavami.
Námět má takový potenciál, ale něco mi tam prostě chybělo. Chvíle mi to táhlo, ale konec byl velmi zrychlený.
Ale i tak dám šanci autorčině nové knize, který vypadá velmi lákavě.

17.02.2020 3 z 5

To bylo tvé jméno. 01 To bylo tvé jméno. 01 Makoto Šinkai (p)

Možný spoiler!
Moje první manga a už teď můžu říci, že rozhodně ne poslední. Jen je to takový zvláštní styl čtení.
Příběh se odehrává na dvou místech - ve vesnici, kde se podle hlavní hrdinky nic neděje a nic ji tu nečeká, a tak touží být chlapcem ve velkém městě, což je druhé místo děje.
Jaké je překvapení, když se Micuha jednoho dne probudí v chlapeckém těle a zjišťuje, že ani tady život není med. A aby toho nebylo málo, další den je opět sama sebou, ale všichni se jí ptají, co to s ní předchozí den bylo, že se chovala velmi podivně. Ale ona o ničem z toho neví ... Totéž se odehrává i u Takiho. Postupně si oba začnou tyto výměny užívat a hlavně psát deníky a vzkazy, aby ten druhý věděl, co se předchozí den stalo :) Jednoho dne ale výměny ustanou. Taki zkouší telefonní číslo, ale to mu nikdo nebere. Co se stalo?

17.02.2020 5 z 5