medvídě medvídě komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Tolik chvály z okolí a já se k samotné knize dostala až teď.
Jakmile se v kinech objevilo filmové zpracování, věděla jsem, že na něj půjdů, ale měla jsem rozečtenou jinou knihu, abych hned přečetla tuto. Vrhla jsem se tudíž na audio verze, kterou namluvila Veronika Khek Kubařová a mohu říci, že to byla vážně jízda. Vyprávění jsem si musela několikrát i zastavit a počkat, až mě přejde záchvat smíchu. Audioknihy nejsou má parketa, ale od této osůbky si nechám vyprávět klidně i horor. Proto mě i mrzelo, že nebyla v hlavní roli mladé poslední aristokratky Marie.
Filmové zpracování se mi i líbilo, dobré herecké výkony, ale … Chyběly mi nějaké scény, předané části a úplně mi to podle vyprávění nesedělo. Audiokniha byla mnohem lepší.
Tohle se událo před 2 lety.
Nyní přišla na řadu kniha. Při čtení jsem stále slyšela hlas paní Veroniky, kterého jsem se nemohla zbavit až do konce knihy. Občas ji tedy zastoupil Hynek Čermák, kterého jsem přímo viděla s jeho snahou nějak přijít k penězům. Ano, film mi trochu ovlivnil představy jednotlivých postav, které jsem měla už zařazené, ale to vůbec nevadilo.
Bohužel, jak se říká - opakovaný vtip není vtipem, tohle u této knihy bohužel platilo a byly pasáže, u kterých jsem se už tolik nesmála. Dostat se mi do rukou ale jako první a číst ji někde na veřejnosti, tak si asi zajistím lístek směr Šternberk.
I když dávám jen 4,5*, tak kniha rozhodně stojí za přečtení - nebo za poslechnutí!

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Další ze série knih, které rozhodně nečtu v noci (za světla mi to nepřijde tak děsivé) - ano jsem trochu poseroutka, ale ráda si přečtu další její tvorbu. Kniha je kratší, asi by nevadilo některé pasáže více natáhnout, ale kouzlo to má - ne vše je tak, jak se na první pohled zdá.

rodina - rodinná historie - duchové

Čtenářská výzva 13 - Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen

Ohnivý soumrak Ohnivý soumrak Nora Roberts

K filmovému zpracování jsem se dostala už vícekrát, tak jsem chtěla konečně zjistit, podle jaké knihy příběh vznikl a byla to jízda. Nevadilo, že příběh znám, byly zde změny a také jsem se velmi nasmála. Reena a její posedlost požáry, nebo ji spíše ten oheň pronásleduje…?

láska na první pohled - požáry - rodina

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Čteníjsem si nechávala až na tento čas, abych ji mohla porovnat s druhou sérií. Kniha získala záložky v zajímavých cítátech, ale i historických zajímavostech. I když jsem ji četla delší čas, příběh mě velmi pohltil, poznala jsem další členy de Clarmontovy rodiny, dobu konce 16. století a další tvář hlavního hrdiny. Má to spád, různé komplikace, ale i šťastné události.

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Příběh s nádechem tajemna a kouzel, který nám ukazuje, že ne všechny báje a pověry z dávných časů jsou jen pohádky pro děti a zvyky se musí dodržovat, protože mají své opodstatnění. Kniha mě bavila a překvapovala a to dokonce i v tom, že mi autorka připomněla dětství - kouzla ze seriálu Čarodějky (Charmed).
Síla přátelství - pověry - zvyky - noční můry
Čtenářská výzva 13 - Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici

Pokračování Dexterových příběhů Pokračování Dexterových příběhů Romana Skálová

Olomoucký bulík, kterého sleduji na Facebooku a to možná bude ten kámen úrazu této knihy. Fotky a obrázky skvěle doplňovaly děj, ale chtělo by to změnit font písma, který měl spíše rušivý efekt. A k tomu kameni úrazu - kniha mě bohužel nebavila tolik, jako první díl, protože teď Dexe sleduji velmi často, takže mě nic moc nepřekvapilo a dokonce jsem i přemýšlela, zda to nezaznělo už v předchozí knize. I když se ale i přesto našly zábavné části, tak rozhodně příště zůstanu jen u fb.

Talisman Talisman Nicholas Sparks

Bohužel se mi tato kniha zdála taková slabší. Nevím, jestli to bylo samotným příběhem, nebo mou náladou při čtení. Některé věci mi tam přišly málo uvěřitelné, což mi většinou u autora nedělá problém, protože se do příběhu naplno ponořím, teď ale moc ne. Občas jsem si také vzpomněla i na filmové zpracovaní, které jsem už dlouhou dobu neviděla.
Knize ale v budoucnu dám ještě šanci - až na ni bude ta správná nálada.
Síla víry - láska - důvěra - touha ovládat druhé

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Knihu jsem získala zdarma k nákupu na nakladatelství Jota a neměla jsem o ní moc velká očekávání, ale hodila se mi do výzvy. Jak mile jsem byla překvapená, co se po obalem skrývá za příběh - zážitky ze začátku, ale i praxe jedné veterinářky v Irsku. Při čtení jsem se nejednou musela zastavit, protože jsem se smála na tím, co jí život přinesl za příhody. A to i tam, kde by to člověk nečekal. I tak jsem se tam objevila kapitola, kterou jsem četla se slzami v očích, protože mi připomněla smutnou událost z mého osobního života, která stále bolí…
Pokud plánujete vypnout, pobavit se, nebo se i jen ujistit, že “srážka s blbce” je možná v jakékoli chvíli i práci, rozhodně doporučuji všemi deseti.
Rodina - jít za snem - zvířata - pracovní zkušenosti
Čtenářská výzva 20 - Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty

31.12.2021 5 z 5

Adélie vin Helsin: Rukověť lovce draků Adélie vin Helsin: Rukověť lovce draků Martin J. Howard

Tuto knihu se mi podařilo získat úplnou náhodou na jednom antikvariátu - hledala jsem ji po zveřejnění příspěvku na fb, kde měla dotyčná osoba všechny 3 knihy. Jsou ještě démoni a upíři. Démony jsem měla z mladších let, takže jsem věděla co mě čeká - krátký příběh, který je protkán dopisy ale i krásnými ilustracemi.
Kniha si pozornost zaslouží hlavně díky svému zpracování (zvenku i zevnitř - fotka pro bližší představu). Troufám si říci, že mladší čtenáře určite okouzlí. Ve zkratce je to krátký příběh o tom, jak draci byli vyhnáni ze samotného pekla a nyní se chystají povstat a převzít náš svět.
Fantasy - lovci draků - draci

3,5*

Mýty Mýty Stephen Fry

(SPOILER) Na řeckých mýtech a bájích jsem vyrostla. Hlavně ty od Eduarda Petišky, i když v mé osobní knihovně stále schází, tak z knihovny jsem je měla vícekrát. O televizním zpracování nemluvě. Mají pro mě své kouzlo a vždy jsem si k nim nějak dokázala najít cestu. Proto jsem neváhala s koupí této knihy, i když mé nadšení trochu brzdila poznámka o britském humoru. Ale tahle kombinace, to byla jízda. Tolikrát jsem se smála, nevěřícně koukala, zda je to tam vážně takhle napsané. Byla to jízda a bomba v jednom, jinak se to říci ani nedá. Nebylo to pro mě pouze opakováním známých příběhů, ale našla jsem zde i takové, které jsem neznala a to platí i o jménech.

Ale … nevím, zda to byla chyba autora (nebo se to tak učil) nebo překladatele. Pár chyb jsem objevila a v danou chvíli mi ten zážitek ze čtení rušily.
- Měli 12 dětí, 4 dcery a 4 syny. - a co ten zbytek?

- Sestry Brontëovy - 3 psaly, nikoli jen 2

- Po useknutí hlavy hydře narostly 2 nové, nikoli 10

Jinak kniha rozhodně stojí za přečtení a v brzké době se pustím do pokračování, které nese název Hrdinové.

31.12.2021 5 z 5

Normanské královny Anglie (1066-1167) Normanské královny Anglie (1066-1167) Alison Weir

Na autorku jsem četla samou chválu, tak jsem si pár (ehm více) jejích knih zakoupila a po přečtení první jsem zjistila, jaký poklad to doma mám.
Spolu s autorkou jsem se přenesla do středověké Anglie, kterou jsme dobyli spolu s Vilémem Dobyvatelem a jeho ženou Matyldou. Poznali jsme jednotlivé královny, které měly něco společného - bojovaly za svou věc, vlast, potomky, ale také i víru. Je zde vidět, že nevládli pouze muži, ale žena jim mnohdy byla velkou oporou. Dokonce takovou, že jim přenechávali moc vládnout, ale i možnost rozhodovat v soudních přích v dobách, kdy byli na vojenských výpravách, nebo se museli postarat o jinou zemi (Normandie / Anglie). Některé věci jsem si zopakovala ze školy, ale v mnohém mi kniha pomohla si dát věci do lepších souvislostí.
Velké plus jsou rodokmeny na začátku knihy, které čtenáři pomohou s lepší orientací v osobách, ale také poznámkový aparát, kde jsou všechny zdroje a prameny, ze kterých autorka čerpala. V dodatcích takové najdeme celé znění dopisů, které jsou ve vyprávění použity ve zkrátce, aby byl kladen důraz na důležité informace. Nepohrdla bych tedy ani fotografiemi originálů, ale budeme skromní.
Díky velkému množství poznatků se mi kniha četla pomaleji, ale u tohoto typu literatury to tak mám. V letošním roce mám rozhodně v plánu si přečíst ještě minimálně jednu autorčinu knihu, takže snad se mi to podaří dodržet

Matylda Flanderská
Matylda Skotská
Adelizase Lovaňská
Matylda Boulogneská
Císařovna Maud

31.12.2021 5 z 5

Olomouc rabína Bertholda Oppenheima Olomouc rabína Bertholda Oppenheima Zdeněk Melotík

Krátké přiblížení Židů v Olomouci v době První republiky a ve 2. světové válce. Autor se zmiňuje, že není moc literatury, ze které by šlo čerpat, proto to není tak obsáhlé dílo, jak bych čekala. Rozhodně velké plus jsou ale rozhovory s přeživšími, dávají tomu jiný pohled na celé období. Dozvěděla jsem se ale nové informace a nyní se na město budu dívat trochu jinýma očima. Překvapilo mě také mládí synagogy, o které jsem si myslela, že tu byla dlouhá léta před válkou (1897 – 15. 3. 1935).

Pokusím se si sehnat deníky, o kterých je v knize zmínila – Židů, kteří to zažili (Deník Otty Wolfa a Zítra jedeme, synu, pojedeme transportem. Deník Egona Redlicha z Terezína).

V knize jsou bohužel také použité židovské či německé výrazy, které postrádají vysvětlení a překlad, což trochu kazí dojem.

Rychle a smyslně Rychle a smyslně Kristy Bromberg

(SPOILER) K přečtení knihy jsem se dostala díky objevu seriálu.
Je to taková pohádka pro dospělé. Ona pracuje s dětmi, chlapci, kteří v životě už něco zkusili, tak se jim snaží pomáhat na cestě do normálního dětství. On, věhlasný automobilový závodník, který dostane každou, na kterou si ukáže. A rozhodně není zvyklý na odmítnutí.
I když je to klasika bad boy a good girl, tak kniha má v sobě vtip i momenty překvapení. Přiznávám, že jsem si u toho vzpomněla i na Padesát odstínů, ale je to jiné.
Podle traileru bych řekla, že se seriál držel předlohy, takže jsem zvědavá, co mě čeká.
PS. u této knihy jsem si začala hledat písničky, kterými je příběh prodchnutý a postavy jimi vyjadřují své emoce. Tohle se mi na tom hodně líbilo.

Letní kraťasy Letní kraťasy Šárka Hieková

(SPOILER) Tato kniha se ke mě dostala díky betování. Jinak je možné ji získat jako e-knihu (odkaz níže) a to zdarma.
Kniha je totiž dílo trošku zvláštní a to v tom, že se snaží zviditelnit dětský hospic v Brně - Dům pro Julii. Sama jsem o jeho existenci neměla ani tušení. Celý týn honoráře ve prospěch tohoto zařízení a čtenář má možnost také přispět.

Miriam Blahová: Díky ti, Franzisko
Příběh nás zavede do nádherné přírody Českého Švýcarska, konkrétně Dolského mlýna, který je většině z nás znám z pohádek Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou.
Zde jsem si vybavovala místa z loňské dovolené. Hned bych se tam vrátila.

Theresa Black: Teorie prvního polibku
Autorka nám ukáže taje a zákoutí Benátek a jednoho průvodce.

Jana Jánská: Jinolický trip
Jana nás přenese do kempu v Čechách v 90. letech. Zde čtenáře nečeká jen klidná voda rybníka, ale i chvíle napětí.

Sarah Parsley: Klíčové rozhodnutí
Tentokrát se příběh odehrává nejen u nás, ale i ve slunném Bulharsku, kde si na začátek nedáme pozor na sluníčko, ale odměna za utrpení bude stát za to. A aby nám nebylo pouze teplo, ochladíme se s příchodem zimních svátků.

+se zde nachází menší literární překvapení. Takže vzhůru do čtení a příjemného léta s cestováním a láskou.

31.12.2021 4 z 5

Příběhy ze staré židovské Prahy Příběhy ze staré židovské Prahy Magdalena Wagnerová

Podle anotace knihy jsem čekala něco jiného. Něco ve stylu Petišky nebo Jiráska. Příběhy se zde sice vyskytují, ale některé části mi přišly spíše popisného a naučného rázu. Velké plus ale knize dávám za vysvětlení židovských názvů.
I přes tento menší problém se už těším, až se do Prahy na některá místa vydám. Kniha obsahuje také velké množství černobílých fotografií, občas by mi u nich nevadilo přesné umístění, ale i tak je na co se dívat.

Rychle a vášnivě Rychle a vášnivě Kristy Bromberg

Kniha navazuje na děj ve chvíli, kdy jsme zavřeli první knihu.
Vidíme (čteme) příběh ze strany Esa (Coltona) i Rylee, takže si můžeme udělat obrázek, co se tam vlastně všechno událo, a jak to vlastně chceme pobrat. Postavy se vyvíjí, mění a spolu s nimi i názory a pohledy na různé situace.
A ten konec tohoto dílu … je nutné mít po ruce 3. díl

„Když člověk dělá všechno podle pravidel, přijde o veškerou legraci“ (str. 204)

Dracul Dracul Dacre Stoker

Myslela jsem si, že příběh o Draculovi dobře znám, tato kniha mě však přesvědčila o opaku.
Pomocí deníkových záznamů a nalezených indícií je nám předkládán příběh, který není úplně jednoznačný. Nebo je? A co když je to nakonec úplně jinak?

Kniha vtáhne do děje a i přes svůj pomalejší začátek, kdy jsem si nebyla jistá, co se tam vlastně děje a kde jsem se to ocitla a proč, se náhle dostanete doprostřed příběhu, o kterém musíte zjistit více.

Ale jak to tedy skutečně bylo, to je na každém zvlášť …

“Všem, kdo vědí, že nestvůry jsou skutečné”

Čtenářská výzvy 2021 #3: Kniha, která je vyprávěna retrospektivně

Cech objevitelů Cech objevitelů Kevin Costner

Tak tohle se nepovedlo. Do knihy jsem se musela velmi nutit a kdyby tam nebyly komiksové části, které rychle utíkaly, tak knihu snad i odložím, a to se většinou snažím knihu přes všechny problémy dočíst. Ale tohle ne. Některé části postrádaly překlad, jiné zase smysl v tom, co se v dané chvíli vlastně stalo a jak. Ta jediná hvězdička je za to, jak kniha na první pohled vypadá (o její váze raději pomlčím, taška váhou připomínala cihly.
Vůbec se nedivím, že nevyšlo pokračování, protože ani pořádně nevím, co se tam stalo.

12.03.2021 1 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Pohádku, která se stala motivem příběhu, znám vážně jen mizivě, a tak jsem byla zvědavá, co mě nakonec v knize čeká. Tohle jsem však neočekávala ani v nejmenším. Příběh mě do sebe vtáhl a držel i po přečtení.
Autorka skvěle vykreslila nový svět, vyvíjející se postavy, ale i tragédie, kterými to začalo…
V budoucnu si přečtu originální verzi pohádky, ale teď mám v myšlenkách jen solný lid, bohy, kteří navštěvují smrtelníky a lásku, za kterou stojí bojovat.
Knihu jsem si zapůjčila v knihovně, ale teď vím, že si ji budu pořizovat i domů.

…v sůl se obrátíme …

11.03.2021 5 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Příběh je poutavý, nechybí láska, řešení problémů - ať už z minulosti nebo současné. Také rozplétání rodinného tajemství, které mělo zůstat skryto.
Hvězdičku dolů musím dát díky místy katastrofálnímu překladu - strojově překládané věty, kterým občas chybí smysl, nebo jsou tam vážně hlouposti. Kniha (a tím myslím každá) by si zasloužila slušný překlad

31.12.2020 4 z 5