medvídě medvídě komentáře u knih

Čtenářka Čtenářka Traci Chee

Tohle byla jízda. Příběh, který dokáže čtenáře pohltit nejen svým vyprávěním, ale i způsobem zpracování. S knihou si hodně vyhráli a výsledek stojí za to.
Je to příběh o dívce žijící ve světě, kde je čtení výsadou a ona samotná, opuštěná, potřebné základy k této výsadě má - výchova rodičů, i když často ve formě neškodných úkonů či her, jí postupně předávala základy abecedy, ale také, jak se v případě nebezpečí zachovat. Z děvčátka, které tragicky přišlo o rodiče, cestující po světě jen s tetou Nin, o kterou ale také přichází, se postupně stává dívka, která objevuje, jaký poklad měla u sebe celou tu dobu ukrytý - tajemnou knihu obsahující dějiny lidstva, ale také jeho budoucnost. A aby toho nebylo málo, má i určité schopnosti, které zdědila po rodičích, a které se postupem času učí ovládat. Často jí v tom pomáhá nový společník, Lučišník, kterého zachránila před krutým životem v zajetí.
Ale zjistí, kdo o knihu tolik usiluje a proč?
Dokáže zachránit tetu a najít si přátele, které doposud nikdy neměla?

PS. To s tím koncem nemyslí vážně! Jediné štěstí je, že 2. díl už vyšel v češtině :)

06.10.2019 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Knihu jsem z knihovny měla půjčenou již delší čas, ale nějak se mi do ní nechtělo. Před delší dobou jsem viděla část filmového zpracování, které mě ale nenadchlo, takže má nerozhodnost byla ovlivněna i touto zkušeností.
Opak se stal ale pravdou a do knížky jsem se začetla. Jsou zde pasáže, které čtenáře jen informují o nějaké skutečnosti, která se ale v průběhu času ukáže jako důležitá znalost k záchraně života.
Název knihy je mírně nepřesný. Na začátku knihy je v pár kapitolách shrnuto dětství hlavního hrdiny a na konci zase rozhovor s policií. Největší část příběhu ale zabírá plavba po moři, která tomuto trosečníkovi zabrala přes 200 dní. Čtenář se dozvídá útrapách, ale i malých radostech a dokonce i o samotné změně, která se v člověku v takové situaci udála. Ale také nezapomenutelné soužití s divokou šelmou - tygrem, o kterého je třeba se také postarat.
I když - byl tygr tygrem či jen pouhou metaforou ...

24.09.2019 5 z 5

Dokážete udržet tajemství? Dokážete udržet tajemství? Sophie Kinsella (p)

Prozradili jste někomu na sebe něco, co nikdo jiný nevěděl?
Něco takového se stalo Emmě, jen s tím rozdílem, že neprozradila jen tak něco, ale řekla všechna svá tajemství a lži úplně neznámému člověku v letadle, kdy už čekala na nejhorší - smrt, ale přitom to byly pouze silné turbulence.
Život plyne dál do chvíle, kdy se v práci chystá velká návštěva jednoho ze zakladatelů firmy. K Emmině smůle (nebo štěstí?) je tím zakladatelem cizinec z letadla, který teď o ní všechno ví.
Dokáže Emma získat srdce muže, který i ní všechno ví? Zvládne ji Jack prozradit i něco o sobě? Překonají spolu těžké chvíle? ...

PS. Už jsem zvědavá na film, co brzy bude i u nás :)

24.09.2019 4 z 5

Kam jsi odešla Kam jsi odešla Gayle Forman

Může obsahovat spoiler:
Tento příběh je vyprávěn z pohledu Adama, tři a půl roku po nehodě, tři roky po ztrátě Mii. Ne, Mia nezemřela, po probuzení, terapiích a rehabilitacích se vrátila zpět do normálního života. Tedy skoro. Odešla do New Yorku na Juilliard a ze dne na den se přerušila s Adamem veškeré spojení - nebrala mu telefon, neodpovídala na maily.
Tři roky poté se Adam se svou rockovou skupinou ocitá v New Yorku. Stala se z něj známá osobnost, ale jeho osobní život nestojí za nic. Vlastně je tím ovlivněn i vztah se členy kapely - bydlí jinde, než zbytek členů, rozhovory jsou poskytovány individuálně ... Sám bere prášky na uklidnění, kouří, trpí nespavostí ... Má odletět do Londýna na propagaci alba, které mimo jiné napsal po rozchodu a celou jeho kapelu to vyzvedlo do výšin slávy, ale po výbuchu s jednou reportérkou má odletět až následující den. Při cestě do hotelu se ale náhodou ocitne na vystoupení mladé cellistky - Mii, která si jej po koncertě pozve k sobě do zákulisí a tím začíná jejích dlouhý večer, který se zpočátku skládá ze zdvořilostních frází, následného poznávání tajemných zákoutí a oblíbených Miiných míst až po přespání u ní doma. Druhý den se stane to, na co Adam celou tu dobu čekal - zjištění, proč se s ním Mia rozešla.

Dost času jsem si říkala, o čem to vlastně čtu - temné myšlenky dvacetiletého kluka. Objevují se tam i vzpomínky na minulost, nebo děj předešlé knihy, ale nejvíce mě bavil asi až konec knihy. Přemýšlela jsem o 4*, ale tohle je max na ty 3.

08.09.2019 3 z 5

A hvězdy mi daly tebe A hvězdy mi daly tebe Karen McQuestion

Román pro náctileté. Musím poznamenat, že jsem Emmu chvílemi nemusela - její chování mi spíše připomínalo 10ti leté dítě, než 17ti letou slečnu. Postupem doby to ale odeznělo a Emma se začala chovat dospěleji. Na jednu stranu je to příběh 2 mladých zamilovaných lidí, kterým, dospělí nerozumí, ale také o tom, že když někoho vážně milujete, tak za něj bojujete, co to jen jde.
Na konci knihy mi ale chyběla kapitola, co bylo poté s Průzkumníkem. Škoda.

"Řekni Emmě, že jí posílám míň než tři."

08.09.2019 4 z 5

Pravidla touhy Pravidla touhy Rachel Van Dyken

Hašteření a hra na kočku a na myš. Jinými slovy Tom & Jerry pro dospělé :) Ale jinak to bylo fajn počtení, u kterého jsem se i zasmála. Sice závěr byl takový zrychlený a pokračování další knihou by nemělo smysl, ale i tak k odpočinku doporučuji.
PS. Hlavně bych se už mohla podívat na tu filmovou verzi 1. dílu :)

31.08.2019 5 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Zpočátku čtení jsem si říkala, po čem jsem to sáhla - romance pro náctileté? Mohu ale konstatovat, že jak kniha pokračovala, změnil se i její styl. Bylo to mnohem lepší a na odpočinek od reality ideální. I když jsou zde pasáže, které vám vženou slzy do očí.
Jednou se jistě dostanu k pokračování (je z knihovny a domácí knížky se už také tlačí na řadu). Z rančů, kde se většinou mnou čtené romány odehrávají, byla vinice příjemnou změnou.
PS: Blue by si měl také už někoho najít ... Že by o něm byl některý z následujících dílu? :)

28.08.2019 5 z 5

Interpretace Francouzské revoluce Interpretace Francouzské revoluce Jiří Hanuš

Knihu jsem četla s původním záměrem do školy. Publikace je rozdělena do dvou částí - na 19. a 20. století. V každé je několik příspěvků zaměřující se buď na určitou osobnost či skupinu lidí, kteří se Francouzskou revolucí zabývali, čím byli ovlivněni a jak se na to dívali.
Ne všechny příspěvky se mi četly lehce a často jsem se do toho musela hodně nutit. Vím, že se ke knize už nevrátím a tak ji dávám pouze 3*, i když jsem se rozhodovala mezi 3-4, tak to vidím spíše na 3.

28.08.2019 3 z 5

Když přijde soumrak Když přijde soumrak Nora Roberts

Další Roberts a tentokrát rovnou s detektivní zápletkou, ale i s romantickou linkou, která v jejích knihách nesmí chybět.
Děj se ve 2 hlavních linkách.
1. Na rodinném ranči a ve středisku, které vede 4 generační rodina. Bo dělá šéfku a snaží se vše řídit, jak nejlépe dokáže. Jednoho dne se ale znovu objeví Cal, dávný rodinný přítel, nejlepší kamarád jejího staršího bratra. Toho, že je to k sobě táhne, jsou si oba vědomi a postupně tomu nechají volný průchod. Problém ale nastává, když se najdou mrtvé ženy a zástupce šerifa si je na 100% jistý, že za to může Cal. Ale je to skutečně tak? ...
2. se točí okolo Alice, tety Bo, která před lety utekla z domu a při svém návratu domů nastoupila k nesprávnému řidiči. Následně je odsouzena k životu bez denního světla, poslušnost a rození synů - dcery nejsou k ničemu a jsou následně prodány. Za několik desítek let se jí však podaří, částečně omylem, uprchnout. Rodina její chování nepoznává - čistotná, pobožná ... a kdo je kruci Pán? ...

14.08.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Teda. Na to, že horory vůbec nečtu a tentokrát jsem se nechala zlákat tak velkou reklamou a kladnými ohlasy, musím říci jediné: Páni, to fakt stálo za to.
Zpočátku jsem si říkala, co na tom má být tak moc strašidelného a pak to přišlo - venku se setmělo a příběh začal být ponurejším a temnějším. Chtěla jsem to dočíst a zjistit, jak to dopadne, ale v tomto jsem posera a musela jsem ji zavřít a na čtení si počkat na denní světlo. S odstupem času si říkám, že to mohlo být i horší, ale teď je den a v noci, v té chvíli, to vypadalo úplně jinak. Možnost tohoto konce - kdo za tím je, mě sice jednou napadla, ale odsunula jsem ji do pozadí a vzpomněla si na ni až nyní.
Kniha rozhodně stojí za přečtení a už abych měla v rukou další autorčinu tvorbu :)

14.08.2019 5 z 5

Okouzlená šamanka Okouzlená šamanka Nora Roberts

(obsahuje spoiler)
Závěrečný díl magické série, který rozhodně nezklame a každou romantickou duši potěší.
Ana je velmi citlivá – i jako čarodějka. Dokáže totiž léčit, ale bohužel ne vždy se jí to podaří. Proto raději žije v ústraní.
Jednoho dne se ale vše změní – tehdy, kdy v růžích objeví malou holčičku Jessie, kterou si okamžitě zamiluje. Je to její nová sousedka, ale její otec se Aně moc nezamlouvá. Tedy zpočátku. Postupem času si k sobě najdou cestu. Ale je tu jeden problém – Anna mu neřekla, kým skutečně a to ze strachu, že jej ztratí stejně, jako bývalého přítele. Vše ale vypluje na povrch ve chvíli, kdy je Jessie smrtelně zraněna a Anastasie při jejím léčení málem sama zemře. Boone si napřed není jistý, ale včas si uvědomí, že tuhle ženu miluje a nechce o ni přijít.
Klan Donovanových se znovu rozrůstá – Morgana a Sebastian mají dvojčata a Anastasie dokonce trojčata.

05.08.2019 4 z 5

Strážce Strážce Nicholas Sparks

(možné spoilery)
Páni. Stále mě udivuje, jak tento autor dokáže sepsat příběh z tolika úhlů pohledů a dává nahlédnout do myšlenek, nejen kladných hrdinů, ale hlavně těch záporných (brr). Jedno vím jistě - nikdy bych nechtěla potkat jeho knižní záporáky.

Živo Julie se zdá zasmušilý a obyčejný. Domov sdílí s dogou - Singerem, který je jejím věrným společníkem od smrti manžela. Julie začíná znovu hledat partnera, ale v žádném muži nenalézá toho pravého. Náhle se na scéně objeví Richard. Pracující, zabezpečený, svobodný, mající přehled a překvapivě dost společného s Julií. Ale je tu problém. Ráda s ním tráví čas, ale nepřeskočila pomyslná jiskra. Tu objevuje až u dávného přítele Mikea, muže, který vyrůstal s jejím zesnulým manželem Jimem. Tak to s Richardem ukončí. Ale to je teprve začátek.
Richard to nemůže nechat jen tak, vždyť ji přeci miluje a ona mu tak moc připomíná jeho bývalou ženu Jessiku (akt. stav: pohřešovaná). Julii dokonce odpouští sblížení s Mikem a celou dobu na ni "dává pozor". Vše se vyhrotí po incidentu s Andreou, Juliinou kolegyní z práce, která omylem objeví pokoj plný fotografií. Následně je nalezena brutálně zmlácená nedaleko silnice. Když se o něj policie konečně začne zajímat, vyplují na povrch další skutečnosti - falešné jméno (osoba pohřešovaná, ve skutečnosti po smrti), záhadné úmrtí rodičů považované za sebevraždu a manželka Jessika ...

Musím uznat, že je to po dlouhé době kniha, jejíž poslední stránky mě dohnaly k slzám.
Možná by mi ani nevadilo vidět filmovou verzi.

26.07.2019 5 z 5

Pravá čarodějka Pravá čarodějka Nora Roberts

Klasická romance od Nory Roberts, tentokrát s nádechem magie- Kniha je taková, jakou čekáte a splní svůj účel znamenitě - odpočinete si u ní. Nic složitého zde nehledejte, ale i tak se s chutí pustím do následujících 2 dílů.

16.07.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Čitelné povídky ze zaklínačova života a jeho dobrodružství, které je navázáno na chvíle strávené v chrámu u kněžky Nenneke. Je zde upravena spousta klasických pohádek - např. Kráska a zvíře. Je tu ale jedna nevýhoda - občas by se hodil výkladový slovník některých výrazů (o jeho existenci jsem se dozvěděla až na konci knihy :D )
Rozhodně si ale přečtu i zbylé díly než se pustím do seriálových zpracování, na která se velmi těším.

16.07.2019 4 z 5

Tri temné koruny Tri temné koruny Kendare Blake

Obsahuje i spoiler

Tak tohle je opravdová bomba!
Když si člověk říká, že už ho snad nic nepřekvapí, tak nastane plný zvrat a vše se otočí o 180°. A ten závěr? Já nutně potřebuji pokračování!!! V originále už vyšlo více dílů, takže doufám, že se u nás brzy všechny objeví. Plusové body nejen za dechberoucí příběh musím dát i za tu mapu na předsádce knihy (obdivuji mapy v knihách).
Příběh tří 16letých sester, rozdělených v 6 letech a poslaných do rodin na výchovu. Pouze jedna z nich, Mirabella, využívá svůj dar od útlého dětství – živly (elementálka). Ale i přes všechny opatření kněžek se jí jednoho dne podaří uprchnout a zamilovat se do přítele ochránkyně své sestry Arsinoe – Jules. Také si ale jako jediná vzpomíná na společné chvíle se sestrami a o to je pro ni těžší, že je m zabít, aby přežila a stala se královnou.
Arsinoe vyrůstá u naturalistů, kteří mají dar ovlivnit zvířata i rostliny. Velká část z nich má svého familiára – zvíře, které je s ním spojené, ale Arsinoe se žádné zvíře doposud nepodařilo přivolat. Její ochránkyně a přítelkyně Jules má pumu – Camden, a je tak považována ta jednu z nejsilnějších naturalistů. A je zamilovaná do Josepha, který byl na 5 let vyhoštěn za pomoc při útěku královny, který se ale nezdařil. On sám je do Jules také velmi zamilovaný. Tedy až do nečekaného setkání s královnou Mirabellou, která mu zachrání život na rozbouřeném moři.
A chudinka, křehká, vyhublá, strupy po jedech posetá Katharina. Ta je vychovávána traviči. Pod vedením Natalie, kterou si oblíbila a její sestrou Genevieve, která ji jen trápí a míchá silnější jedy, pomalu vyrůstá a snaží si budovat imunitu, i když to pro ni není vůbec snadné. Traviči totiž raději jedí a pijí vše, co obsahuje nějaký jed, jinak tím pohrdají. S tím má ale Katharina problém. Jak jen by mohla vyhrát, když se její dar také ještě neprojevil? A vypadá tak křehce? Vše se změní s příjezdem Nataliina příbuzného, Pietyra, který se do Kathariny zamiluje (a ona do něj) a který ji hlavně úplně změní – vystupování, sebevědomí a i to, jak vypadá – konečně začne být přitažlivou mladou dívkou, o kterou by mohl lid projevit zájem, a moc by zůstala v rukou travičů další roky. Ale Pietyr ji zradí …
Kněžka čekatelka Elisabeth řekla Mirabelle jednu důležitou věc – všichni mají dvě tváře a každý dar má 2 strany mince. Každý dar může něco dobrého dát, ale i ublížit. Na což někteří zapomněli.
Říká se, že královna ihned po porodu ví, jaký dar má která její dcera …

27.06.2019 5 z 5

Vlčí princezna Vlčí princezna Cathryn Constable

Milý napínavý příběh pro náctileté, ve kterém nechybělo napětí, zamotání celého příběhu, nalezení nových přátel a důležité životní rozhodnutí.

Sofie, mladý sirotek z internátní školy, získá pozvaní navštívit během prázdnin Rusko, a tak i přes zákaz opatrovatelky zažije dobrodružství v mrazivé a zapomenuté krajině Ruska, v zapomenutém a rozpadajícím se zámku, o kterém se jí (ne)snilo. A hlavně zjistí, kde jsou její kořeny a že někteří dospělí by kvůli bohatství neváhali ani zabíjet.

PS. příjemné schlazení ruskou zmrzlou krajinou v těchto parných dnech.

22.06.2019 5 z 5

Dogman Dogman Dav Pilkey

O knize jsem často slyšela pozitivní ohlasy, v okolí na ni byly různé reklamy, a tak jsem neodolala a půjčila si ji. Musím konstatovat, že okolí MĚLO PRAVDU! Je perfektní :) ! I když dávno nejsem ve věku, pro který je určena, tak ta hodinka s ní byl příjemně a zábavně strávený čas, kterého nelituji. Grafika je sice jednodušší, ale ani to jí neubírá na originalitě (nic takového jsem doposud nečetla).
Pokračování si rozhodně nenechám ujít ;)

16.06.2019 4 z 5

Pravidla dohazovačů Pravidla dohazovačů Rachel Van Dyken

Příběh z pohledu Iana, u kterého jsem se často velmi bavila - hlavně u jeho myšlenkových pochodů. Úsměvné bylo i pošťuchování Gaby s Lexem, u kterých doufám, že bude více prostoru v pokračování knihy.

(Možný spoiler)
Každý se zde něco naučil:
Ian, že je někdy třeba porušit pravidla a výsledek stojí za to
Blake, že vysněný kluk může být pitomec a ten pravý je na "úplně jiné straně hřiště"
a Lex by si měl zkontrolovat svůj program na úspěšnost vztahů.

Rozhodně to byly fajn trávená odpoledne ve společnosti těchto postav a velmi brzy se budu muset pustit do pokračování.
Snad se pustí i do překladu dalších autorčiných knih. :)

16.06.2019 5 z 5

Tajemství Abigale Hall Tajemství Abigale Hall Lauren A. Forry

Od knihy jsem původně očekávala úplně něco jiného. Během čtení první části jsem měla chuť ji odložit, ale pak mě začalo zajímat, zda se z toho domu vůbec dostane a jak to s ním ve skutečnosti je.
Bohužel u této knihy mi chyběla ta "jiskra" a budu ještě přemýšlet, zda se pustím do autorčiny další knihy, protože i po té jsem se dívala.

04.06.2019 3 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Pozor, obsahuje spoilery!!!

Tajemný příběh o 12ti leté Makepeace ukrývající se s matou ve městě Poplar, městě puritán, u příbuzných. Po matčině smrti je však dána k příbuzným z otcovy strany - mocné rodině Fellmottů do Grizehayes. Co se zpočátku jeví jako splněný sen, záhy dostává novou a temnou podobu. O dívenku je zájem čistě materialistický - jako o náhradní schránku pro duše Starších. Po útěku, který se jí povedl až po 3 letech, a při pokusu o záchranu nevlastního bratra Jamese získává nové přátele - duše Medvěda (kterého si už do Grizehayes přivezla§), infiltrátorku Starších - Morgan, doktora Quicka a vojáka Livewella.
Vše se odehrává v Anglii v 17. století, v době války mezi králem a parlamentem. A tak Makepeace, zažívá strach o to, jestli se jí podaří bratra z vlivu duše starších vymanit, ale i o to, jestli ji dříve nedostihnou sami Starší nebo nějaké znepřátelené vojsko považující ji za špiona.

31.05.2019 5 z 5