Čtenářka

Čtenářka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362395/bmid_ctenarka-QZP-362395.jpg 4 267 91

Moře inkoustu a zlata série

1. díl >

Představte si svět, kde je čtení chápáno jako výsada a je povoleno jen hrstce nejmocnějších… Selfia ovládá umění přežít. Poté, co byl její otec zavražděn, ukrývala se totiž společně se svojí tetou Nin v divočině. Naučila se lovit, stopovat a také krást. Když jednoho dne tetu unesou, zůstane sama a začne si klást otázky. Kdo Nin unesl a proč? Souvisí její zmizení s otcovou vraždou a s tím podivným hranatým předmětem, který teta tak pečlivě schovávala? Kniha, kterou však nedokáže přečíst, a záhadný němý chlapec, kterého zachrání před krutým zacházením, se stanou její nadějí. Klíčem k odhalení tajemství jejího světa – a otcovy tragické smrti…... celý text

Žánr:
Dobrodružné , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

The Reader , 2016


více info...

Komentáře (91)


emilieselden
emilieselden
22.09.2023 3 z 5

Průměrné fantasy. Dobře se čte ale zrovna nadšená jsem z toho nebyla.

Ráďa505
Ráďa505
21.09.2023 4 z 5

Nádherná obálka, hezký příběh, sympatické postavy.


kikikrat
kikikrat
09.06.2023 4 z 5

Ze začátku jsem se nedokázala začíst ale jak jsem četla dál a dál, zamilovala jsem si ten svět a hlavní hrdiny. Sefia je statečná a vyvíjející se postava a stejně tak Lučistník. Líbí se mi to tajemno kolem postav a celkově příběhu. Téma je zajímavé a pro mě neokoukané. Líbila se mi i linka s kapitánem a to jak se vše ve správný čas prolínalo. Ta třetí dějová linka mi nepřišla až tak zajímavá ale měla také své místo. Těším se na druhý díl i když vím, že ten třetí nevyšel. A ta obálka je skvostná!

HelVall
HelVall
22.05.2023 4 z 5

Je to nádherná knížka, jak obálka tak vnitřek. Svět je poutavý, líbí se mi jak jsou oddělené časti z knich. Jak jsou tam skryté věty a slova (jak u čísel strányk tak v samotném textu) někdy moc chaotické a tajemné, kdy neříkají celou pravdu a nepopisují svět. Ale to je to krásné. Nechávají stále čtenáře napnutého. Příběh kapitána (nevím jak se teď jmenuje, četla jsem to již před rokem) se mi líbí.

Škoda jen že je série nedokončená a nevydán třetí díl. Mám pocit, že třetí díl odhalí zbytek fungování světa

Arkagas
Arkagas
16.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Nebudu lhát, tuhle knížku jsem si pořídila za pár korun v nějakém výprodeji jen kvůli obálce - protože ta je prostě nádherná a na fotce zachytit nejde. Až když jsem po ní teď snad po 2 letech sáhla jsem zjistila, že se jedná o fantasy a ne román, jak jsem si myslela a byla jsem velmi mile překvapena.Čtenářka je rozhodně originální námětem - sledujeme tu hlavní hrdinku Sefiu, které byli brutálně zabiti oba rodiče, protože opatrovali něco, co chce celý zbytek světa a ona to teď má u sebe a chrání to svým tělem. Jedná se o magický předmět, o kterém kolují legendy a jen málokdo věří tomu, že je skutečný. Tím předmětem je kniha. Jsme totiž ve světě, kde je kniha posvátným a mocným magickým artefaktem, neb je v ní napsáno všechno co se stane. Čtenářů je na světě pár a ovládají tu nejvyšší magii, ke které jsou cvičeni v knihovně.. Sefia se ale po ztrátě tetičky Nin naučila číst knihu sama... a do osudného okamžiku netušila, jak je mocná. Světem putuje se svým společníkem Lučištníkem a společně poznávají nástrahy, zradu, krveprolití, ale i naději, která se skrývá za tajemným symbolem, který knihu zdobí a který musí Sefii dovést za její pomstou. 
Jedná se o první díl fantasy série, bohužel pro nás je druhý zároveň i posledním. 
Knížka je to zajímavá, místy hodně krutá, čarovná ale bohužel v některých částech i velmi utahaná a přiznám se, že jsem některé pasáže prolítla jen rychločtením. 
Moje hodnocení: 7/10

Steffy
Steffy
18.01.2023 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Zajímavý svět, ukryté zprávy v textu, proloženo útržky z Knihy, kterou Sefia četla Lučištníkovi. Hrozně jsem si oblíbila kapitána Rákose. Za mě moc pěkná knížka, která se četla dobře. Obdivuji Sefiinu odvahu, že vysvobodila Lučištníka a společně pak pátrali, co se děje, i když věděli, s kým musí bojovat. Opravdu obdivuji její odvahu!

Jen mě mrzí, že u nás nevyšel třetí díl. A také je mi líto, že v knize není mapka, i když v originálu mapka je.

Nádherná básnička, která podle mě měla vyjít takhle. Pokud to vidí někdo jinak, tak si to určitě ráda přečtu :).

Tohle je kniha, a kniha je svět
v slovech jsou semínka významů vět
na stránkách moře a v okrajích zem
co je tu ukryto za obzorem
krvavé války, kde štětec je zbraní
civilizace, jež obsáhneš dlaní
když se však podíváš lépe a blíž,
život se nezvětšil zmenšil se spíš:
oceán inkoustu, lodice slov,
z papíru města a z nití jen krov.
Chápeš, kým jsi, nebo mýlíš se jen?
Jsi tím kdo čte, nebo tím, kdo je čten?

Fidibus
Fidibus
18.01.2023 3 z 5

Přišlo mi to takové nepřehledné a zamotané. Téma a hlavní hrdinka Sefia jsou zajímaví, pak zachrání Lučištníka a spolu hledají tajemství Knihy. Bohužel mi kapitoly z Knihy přišly nezáživné, stejně tak téma knihovny, které bude patrně rozvedeno dál. Vtipné mi přišly doplňky navíc, ale přesto si neumím představit, že je to kniha pro děti a mládež.

JointlieKat94
JointlieKat94
08.01.2023 4 z 5

Já prostě nemám ráda nedokončené série knih!

Konečně se uvolnil čas, a já mohla plnit novoroční předsevzetí. Přečíst i knihy, které na mě v knihovně čekají dlouho. A tak jsem dočetla Čtenářku..

Čtenářku, která se mi líbila od první stránky. Zaujal mě ten svět, ve kterém se tento příběh odehrává. To, že knihy může číst jen hrstka obyvatel. To, co knihy v tomto světě vyprávějí. To, jak funguje Vidění-Zrak. Vtiskovatelé. Garda..

Tak hezký příběh, plný napětí, akce a spoustu překvapení jsem, myslím, dlouho nečetla. Původně se mi nelíbil příběh "z lodi", ale když jsem to pochopila.. do knihy patří asi všichni, o kom je řeč (no jasný, mohlo být o pár postav méně..).

Bylo to prostě hezké čtení. Oblíbila jsem si Lučištníka, i Sefii, i jejich "kouzla", jasně že jo. Těším se na druhý díl.. škoda, že pro nás poslední.

lucky4ever
lucky4ever
06.01.2023 3 z 5

Příběh mě chytl hned na začátku, velmi se mi líbili hrátky s textem a skryté vzkazy. Co mi ovšem hodně zkazilo čtení bylo zjištění, že u nás nevyšel poslední díl.

Eva_Skala99
Eva_Skala99
16.11.2022 2 z 5

Táhlé, nudné, bez zápletky. Toto se opravdu nepovedlo. Přitom skvělý námět. Jen mi to přijde jako slátanina vícero nápadů. Škoda.

Makaja
Makaja
20.09.2022 4 z 5

Přiznávám, že mě kniha uchvátila obálkou. Ta je jedna z nejhezčích, co jsem kdy četla. A vnitřek - vymyšleno hezky, ale děj....jako ne, že by mě úplně nebavil, ale nějak mi 2/3 knihy moc neubíhal. Závěr byl už svižnější, ale úplně mě to nepřesvědčilo o tom, že si nutně musím hned přečíst druhej díl. Asi bych dala hvězdy spíš tři, ale jednu navíc prostě za tu obálku.

Vanka11
Vanka11
30.04.2022 4 z 5

Kniha pro náctileté, ale četla se mi velmi dobře. Takové lehké čtení.

Erika017
Erika017
26.03.2022 4 z 5

Tak to byla vážně zajímavá kniha. Líbil se mi děj, zápletka i svět ve kterém je čtení výsadou. Záviděla jsem Sefii její schopnosti a vůbec je kniha velmi hezký zpracovaná. Nicméně mě velmi mrzí, že u nás nevyšel třetí díl a tudíž máme sérii neúplnou. Jinak doporučuji

zirafinec
zirafinec
04.03.2022 5 z 5

Tahle kniha mi neskutečně bavila. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, zkoumala jsem, jestli ve stránce náhodou nejsou tučná písmenka, i slova pod stránkou. Jediné, co mohu knize vytkout je, že mi zoufale nebavily úryvky z Knihy.

Bebe2004
Bebe2004
22.12.2021 4 z 5

Po rereadingu musím trochu změnit hodnocení. Tentokrát jsem četla mnohem pozorněji a viděla věci, které předtím ne. Bavilo mě kontrolovat, jestli v textu nejsou zvýrazněná písmenka, hledala jsem vzkazy dole na stránkách. Svět sice pořád nepatří mezi moje oblíbené, ale Sefia s Lučištníkem to skvěle vynahrazovali.

michaela4776
michaela4776
02.10.2021 5 z 5

Tohle byla super kniha.
Je to příběh o dívce žijící ve světě, kde je čtení výsadou a ona samotná, opuštěná, potřebné základy k této výsadě má - výchova rodičů, i když často ve formě neškodných úkonů či her, jí postupně předávala základy abecedy, ale také, jak se v případě nebezpečí zachovat. Z děvčete, které tragicky přišlo o rodiče, cestující po světě jen s tetou Nin, o kterou ale také přichází, se postupně stává dívka, která objevuje, jaký poklad měla u sebe celou tu dobu ukrytý ( tajemnou knihu obsahující dějiny lidstva, ale také jeho budoucnost) A aby toho nebylo málo, má i určité schopnosti, které zdědila po rodičích, a které se postupem času učí ovládat. Často jí v tom pomáhá nový společník, Lučišník, kterého zachránila před krutým životem v zajetí.
Ale zjistí, kdo o knihu tolik usiluje a proč?
Dokáže zachránit tetu a najít si přátele, které doposud nikdy neměla?
Knihu bych doporučila milovníkům fantasy.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
24.09.2021 3 z 5

S touto knihou jsem bojovala tak dlouho! Vůbec nebyla špatná, ale asi mi prostě nesedla. Nemohla jsem se začíst a v ději jsem se neustále ztrácela.
Přitom je to tak hezky napsané! Kol a kolem je to fajn knížka, ale mě prostě asi nesedla. V sérii tedy nebudu pokračovat.

petr_
petr_
02.06.2021 4 z 5

Zatím dobrý, uvidíme co bude v dalších dílech.

Jessybelle
Jessybelle
13.05.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, nejen pro její krásnou obálku, ale také autorka přichází s novým tématem, kdy číst není běžné... Sefia mi byla sympatická, i když se občas chovala neuváženě, nicméně vzhledem k jejímu věku se to dá chápat...
V knize se rozvíjelo více linií, které nakonec zapadly do sebe, něco mě tak trochu překvapilo, ale to si už raději přečtěte sami.
Další díl si ráda přečtu.

dia.riedl
dia.riedl
09.05.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila a moc dobře se četla. Neřekla bych, že byl jazyk jednoduchý, k tomu výhrady nemám. Mínusem bylo pro mě to, že autorka v knize rozehrála několik zajímavých myšlenek, o kterých se toho ale moc nedozvíme, na konci spousta věcí zapadne do sebe, ale přesto mi to přišlo málo. Také jsem měla problém s hlavní hrdinkou, tak úplně jsem nerozuměla jejím záměrům. Kamkoliv přišla, komukoliv na potkání vyzradila, kdo je, co nese a co má za poslání, ačkoliv to často měl být, alespoň z kontextu příběhu, jejich nepřítel. A na druhou stranu mi přišlo, že má působit jako hrdinka, co má vše srovnané v hlavě, počíná si logicky, ale potom udělala něco, co mi přišlo jako naprostá hloupost. Moc se mi líbila moc Zraku/Vidění a naprosto dokonalá obálka knihy, která vystihuje úplně celý příběh, to ještě umocnila. Snad nejlépe provedená obálka, co jsem viděla! Plus dávám také za děj s Rákosem a jeho posádkou. Autorka se také snažila rozjet trochu politiky, ale podle mě měla buď trochu víc přidat nebo to úplně vypustit. Nepomáhala tomu ani absence mapy. Co je na knize zajímavé, jsou skryté texty a vůbec myšlenka moci slov, která provází celý příběh.

Štítky knihy

moře a oceány písmo, dějiny psaní knihovny čtenářství o knihách fantasy

Autorovy další knížky

Traci Chee
americká
2018  72%Čtenářka
2018  81%Mluvčí

Kniha Čtenářka je v

Právě čtených12x
Přečtených386x
Čtenářské výzvě104x
Doporučených28x
Knihotéce250x
Chystám se číst330x
Chci si koupit60x
dalších seznamech10x