medialstar medialstar komentáře u knih

Apokryfy Apokryfy Karel Čapek

Čapek musel mít obrovský přehled, který, jak se ukázalo, u mě trochu pokulhává... Krásný jazyk, představivost autora nezná mezí. Agathon čili o moudrosti je počin, který snad musí vyvolat blaho u všech čtenářů.

29.12.2019 4 z 5

Rozmanitá sbírka osob, povah a situací z policejní praxe. Tam nuda nehrozí. Psáno svižně, bez vaty a s vtipem. Má lehká nedůvěra byla šmahem rozmetána po pár řádcích. Milé překvapení. A navíc Syrový poslouchá dobrou muziku. :-)

29.12.2019 4 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Něco udeřilo na hlavičku, něco mě nechalo úplně chladnou. Knihu beru jako vstupenku do Balabánovi tvorby díky Čtenářské výzvě.

28.12.2019 3 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Mnohem vyspělejší než Mléko a med. Některé kousky velmi zdařilé. Ilustrace výborné. Pokud to tak půjde dál, ještě se máme na co těšit.

24.11.2019 4 z 5

Jak chytit krtka: A najít v přírodě sám sebe Jak chytit krtka: A najít v přírodě sám sebe Marc Hamer

Vlídné a moudré vyprávění muže, který zasvětil život přírodě a krtkům. Až doteď mě vlastně ani nenapadlo, že je tohle regulerní povolání:-). Knižní překvápko, které mohu s čistým svědomím dopoučit.

24.11.2019 5 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

Svižné rodinné dramátko. Pěkně to plynulo, konec obstojný. Jedná se ovšem o ryze ženský román se zápletkou. Neumím si představit, že by tohle dočetl chlap do konce. :-) Na vypnutí hlavy ideální.

14.11.2019 4 z 5

Žít jako single Žít jako single * antologie

Vyvážené, není slabšího kusu. Seznam autorů sliboval mnohé a taky se tak stalo. Velká spokojenost!

04.11.2019 5 z 5

Hlemýždím tempem Hlemýždím tempem Cung-wej Čou (p)

Více než text mě oslovily ilustrace. Hlemýždí melancholie o koloběhu a pomíjivosti života.

28.10.2019 4 z 5

V sibiřských lesích V sibiřských lesích Sylvain Tesson

Nečetla jsem ji určitě naposledy. Víc netřeba dodávat.

28.10.2019 5 z 5

Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu * antologie

Trocha té severské melancholie, přírody a drsného života. Od některých autorů si ráda přečtu více. Nezklamala.

09.10.2019 4 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Tallent má talent. Tahle kniha má prostě něco navíc, jen to nedokážu přesně pojmenovat. Věřím, že někdo to nedá, mně to však sedlo maximálně.

09.10.2019 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Ano, tlačí to na pilu, krapet je to nereálné, zbytečně solí vulgarity a hrdina je jak ze železa. Ale děj mě chytl hned od začátku, má to atmosféru. Občas si vtipně hraje se čtenářem, i když někdy už z něho dělá trochu trubca. :-) Žánrová jednohubka na dva večery, která má sice k dokonalosti daleko, ale i tak solidně zapůsobila. Jsem zvědavá na Propast.

09.08.2019 4 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Těžko hodnotit tento druh literatury. Naše snaha vše pojmenovat, zařadit, zaškatulkovat je protipólem této knihy. Nikdy není na škodu nastavit sám sobě zrcadlo. Ti vnímavější si z četby určité mnohé odnesou.

05.08.2019 5 z 5

Expedice: Můj milostný příběh Expedice: Můj milostný příběh Bea Uusma

Nádhera. Zpracovaní, styl vyprávění, silný příběh. Četlo se to jak detektivka. Autorčina zapálenost je naprosto odzbrojující. Tohle by byl hřích si nepřečíst. Doporučuji všem a hlavně těm, co běžně cestopisy nečtou. Což je i můj případ. Divila bych se, kdyby autorka věc brala za uzavřenou, když tomu věnovala tolik a třeba není všem dnům konec a ještě doskládá chybějící dílky. Ovšem už teď obrovská poklona nad tím, co po tak dlouhé době od události dokázala. Stačilo jen chtít, moc chtít.
P.S. Jen mi vrtá hlavou, když se pak dostala k těm utrženým kalhotám, kde byla i krevní stopa, nešlo to využít? Ale možná mi něco uniklo. Asi za sebou už měly zásahy, které to zhatily. Nebo je to totální nic pro laborku. Nebo jsem totálně mimo já. :-)

05.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Naprosto jsem byla vtažena do děje. Ani k tomu nemám moc co dodat. Velká spokojenost.

28.07.2019 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Možná bych měla oprášit můj starý pubertální deníček, třeba by to taky byl trhák. Spíše než básně to působí jako momentální vypisování bolavé duše. Chválím kresby, několik "básní" mnou rezonovalo, ale zbytek byl pro mě spíš soubor již slyšených mouder a bolístek mladé slečny. Věřím však, že kdybych si tohle přečetla v pubertě, tak je to můj favorit. Protože se s většinou může ztotožnit naprosto každý a promítnout si to na sebe. Záleží, v jakém rozpoložení knihu čtete. Může dodat naději ale i posunout blíže ke srázu. Stála za přečtení, ale zázrak se nekonal.

28.07.2019 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

King je výborný vypraveč. Chytne a nepustí. Ke konci sice tempo lehce polevilo a měla bych výhrady, ale i tak dobrý kus.

28.07.2019 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Po návratu z Vysokých Tater jsem si řekla, teď je správny čas na tuto knihu. A potvrdilo se. Příběh, který vás přemístí do hor, kde kráčíte po stopách rodiny, přítele z dětsví a hledáte své místo na zemi. A ať už je to někde nahoře či dole, Cognetti vás vytrhne z vaší reality a vezme vás na výlet, který za to stojí.

13.07.2019 5 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Pomalejší rozjezd a chytlavost, ale pak jsem byla vtažena až do konce na jeden zátah. Tak moc jsem byla zvědavá, jak to všechno dopadne. Ouha, nejsem si jistá, zda mi vše správně docvaklo. Určitě by bylo zajímavé si celou knihu pročíst znovu a bedlivě hledat ty občasné lži, když už člověk zná rozuzlení. Ale to se mi už asi nechce. Nicméně solidní počtení.

24.06.2019 4 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Do třetice všeho dobrého. Paris potvrdila, že umí. Ano, občas je to trošku kolovrátkové, ten konec bych si uměla představit jiný, protože je to přece jen trošku nereálné, ale budiž. Co se jí ale nedá upřít je svižnost děje a alespoň já mám nutkání číst stále dál a dál. A to přesně u thrilleru chci. Její knihy si užívám a těším se na další kus.

20.06.2019 5 z 5