mclenin mclenin komentáře u knih

Nedokážem hodnotiť očami nefanúšika, neznalca, nečitateľa či nediváka predlohy, jednoducho očami mukla / mudlu. Naopak očami vyššie uvedených kategórií bude tento pohľad do zákulisia (nielen) natáčania Potterovskej série ale aj Tomovho života ťažké hodnotiť nezaujato, objektívne, a preto vlastne nemá veľký zmysel hodnotiť. Napriek tomu však musím konštatovať, že pri čítaní knihy som zažíval podobné pocity ako pred mnohými rokmi pri prvom čítaní kníh / zhliadnutí filmov, a teda tešil sa na návrat do Rokfortu / Bradavic a každý dotyk s týmto magickým svetom. Pritom Tomov príbeh siaha aj pred a za obdobie natáčania HP, a z jeho rozprávania má čitateľ pocit akoby sa s Tomom dennodenne stretával a poznal. Knižný život Toma Feltona pritom nejde nijak zvlášť do hĺbky, no poodhaľuje nám vzťah k svojim postavám (najmä Dracovi), rodine, ostatným hereckým kolegom, a najmä k sebe samému a je to čítanie svojim spôsobom fascinujúce. Navyše kníh z tohto sveta je ako šafranu a ako fanúšik by som ocenil viac takýchto kúskov. Recenzie a hodnotenia sú teda zaslúžené, veľmi dobrá záležitosť.

20.02.2023 5 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

Určite zaujímavý a v mnohom obzory alebo rozhľad rozširujúci (a miestami znepokojivý) vhľad do sveta spánku a snov, ktorý je napísaný čitateľovi zrozumiteľným jazykom a ide priamo k veci bez zbytočných "omáčok". Autor objasňuje význam spánku v živote (nielen) človeka, ponúka tiež návrhy na zlepšenie spánku na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Kniha mi potvrdila, že by som mal na svojom spánku rozhodne zapracovať . Hviezdičku strhávam za záverečnú časť, ktorá sa týkala práve vyššie zmienených úvah o tom ako by mohlo dôjsť k úprave spánku vo vzťahu k spoločnosti / školstvu / práci atď., ktoré ma vo vzťahu k zvyšku obsahu knihy až tak nezaujali, nakoľko ide skôr o ideály autora než reálny presah do života. Každopádne však ide o ojedinelú a dobrú knihu.

17.12.2022 4 z 5

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Stieg Larsson

Obával som sa či ma príbeh zameraný na Lisbeth bude baviť, nakoľko v prvej časti ma jej linky až tak nenadchli, no musím povedať, že kniha prekonala všetky moje očakávania a páčila sa mi viac než prvý diel. Zo začiatku môže plynúť a pôsobiť trochu pomalšie, no akonáhle sa rozbehne hlavná zápletka, ťažko sa od knihy odtrhnúť a prečíta sa v podstate úplne sama. Výborná záležitosť.

13.12.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Keď sa mi dostala do rúk táto kniha, nemal som veľké očakávania, predsa len mám od Kinga radšej hororové námety a myslím, že svoj autorský a kreatívny vrchol už pán King dosiahol. No musím konštatovať, že ma príjemne prekvapil. Majstrovstvo pera autora spočíva(lo) takmer vždy v dramaturgii vzťahov a psychológii postáv vrátane ich vzájomnej dynamiky, a to vo svojej podstate využíva v plnom rozsahu aj tu. Kniha ma zaháčkovala hneď na začiatku a potom sa už čítala sama, pričom z posledne čítaných (Inštitúcia, Spiace krásavice, Outsider) ma bavila vo svojej komplexnosti asi najviac.

18.09.2022 5 z 5

Ako som vozil Nórov 2 Ako som vozil Nórov 2 Ondrej Sokol

Zábavné, vtipné, objavné a kreatívne ako prvý diel, len už o niečo menej šokujúce a prekvapivé, keďže čitateľ približne vie čo očakávať. Nič to však neuberá umnosti a puncu autorovho rukopisu. Pokojne by som si dal aj tretí diel ak by niekedy bol býval chcel byť napísaný a vydaný :)

07.08.2022 4 z 5

Dobré vibrácie, dobrý život Dobré vibrácie, dobrý život Vex King

Kniha skôr pre začiatočníkov v uvedenom žánri. Pre čitateľa, ktorý má v danej oblasti už čo to načítané neponúkne v zásade nič nové, skôr pomôže osviežiť a zopakovať nosné princípy, avšak oceňujem prehľadné spracovanie ako aj ľahké a zrozumiteľné podanie základných ideí, ku ktorým je možné sa opakovane vracať.

07.08.2022 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Excelentné. Autor neprestáva udivovať neohraničenosťou svojej imaginácie, berie nás na jej pomyselný vrchol, ba trúfam si povedať, že až niekam za horizont čitateľskej imaginácie. Obrazy, ktoré nám predostiera sú ešte komplexnejšie a fascinujúcejšie než v predošlých dieloch, tam kde Temný les skúmal dotyk ľudstva s mimozemskou civilizáciou, Vzpomínka na Zemi expanduje rozsah skúmania na vesmír ako taký no pritom sa v oblúku stále vracia späť k človeku, a teda obsahuje motívy nielen nadčasové ale aj aktuálne. Pri čítaní som mal podobný pocit ako pri sledovaní filmu Interstellar, odpálilo ma do inej dimenzie. Celkovo ide o jedno z najlepších sci-fi čo som mal doposiaľ možnosť čítať, jednu z najlepších trilógií, ktorej veľkým plusom je, že kvalitatívne sa od jednotky k trojke zlepšuje, a obávam sa, že budem mať problém nájsť knihu, ktorá sa jej aspoň priblíži, lebo latka je nastavená skutočne vysoko, snáď až niekde vo hviezdach.

24.06.2022 5 z 5

Životom na zelenú Životom na zelenú Matthew McConaughey

Fajn kniha, veľmi svieža s niekoľkými vrstvami. V prvej vrstve - biografia populárneho amerického herca od jeho detstva až po súčasnosť. V druhej vrstve - autentické zážitky človeka na jeho ceste životom, z ktorých vanie človečina ("mokré hovno - zanechať dojem"). V tretej vrstve - presah do zľahka motivačno-osobnostnej roviny, avšak vôbec nevyznievajúc ako prvoplán. Fajn čítanie, ktoré zanechá dojem a môže zanechať stopu.

17.05.2022 5 z 5

Ako som vozil Nórov Ako som vozil Nórov Ondrej Sokol

Kurwapitcha dobré čítanie. Nečakane zábavné s humorom ostrým ako lakte Gizky Oňovej a situáciami preexponovanými miestami až za hranicu absurdna, avšak stále v miere uveriteľnosti. Výborná kniha na odreagovanie, srší z nej človečina.

01.05.2022 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Fascinujúce čítanie. Oproti prvému dielu geopolitika ustúpila do úzadia a dôraz sa kladie na filozoficko-vedeckú a fantazijnú zložku príbehu, kniha je síce rozsiahlejšia avšak dynamickejšia, pričom s postupne blížiacou sa civilizáciou Trisolarisu k Zemi graduje aj tempo a čitateľská zvedavosť, ktorá mne osobne nedovolila sa od knihy odtrhnúť. Teória Temného lesa sama o sebe je fascinujúca a znepokojivá zároveň. Taká je aj predstava budúcnosti ľudstva, Zeme a vesmíru.

26.04.2022 5 z 5

Chlapec, vtáčik a truhlár Chlapec, vtáčik a truhlár Matilda Woods

Pohladenie na duši. Po celý čas sa mi pred očami premietali výjavy ako z animovaných filmov v štýle Pieseň mora, Brendan a tajomstvo Kellsu alebo Vlkochodci. Presne taký štýl by tomuto príbehu pristal aj vo "filmovej" podobe.

15.04.2022 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Strácal som sa v historicko-politických reáliách a menách za čo strhávam jednu hviezdičku, neskutočne som si užíval vedecko-filozofickú časť knihy za čo ponechávam zvyšné 4. Akonáhle sci-fi zložka preváži tú "geopolitickú" od knihy je ťažké sa odtrhnúť, najmä z dôvodu pocitu odhaľovania niečoho tajomného, niečoho čo nás presahuje spôsobom, že človek sa cíti veľmi malý. Už sa teším na Temný les, ktorý na mňa nenápadne pomrkáva z poličky.

02.04.2022 4 z 5

Marián Gáborík - Otec, teraz to už môžeš vydať Marián Gáborík - Otec, teraz to už môžeš vydať Pavol Gáborík

Zaujímavý pohľad do zákulisia hokeja v priereze kariéry Maja Gáboríka, ktorá má čo ponúknuť, písaná z pohľadu tretej osoby - Mariánovho otca. Práve kvôli tomu môže kniha budiť dojem akejsi neosobnosti alebo neautentickosti, no nie je tomu tak - autor rozpráva pútavo a dáva nahliadnuť na opisovanú látku z iného uhla pohľadu ako by tomu bolo keby to písal samotný Marián (podobne ako je to pri knihe Volali ma bitkár od Borisa Valábika), navyše z knihy srší otcovská hrdosť a láska voči syno(m)vi čo podčiarkuje dojem úprimnosti. Fajn oddychové čítanie a pre fanúšika hokeja o to viac.

21.03.2022 4 z 5

Diabol a temné vody Diabol a temné vody Stuart Turton

Predchádzajúcu knihu autora som nečítal, očakávania som nemal žiadne, knižka ma nesklamala ale ani nenadchla, povedal by som, že je to taký priemer. Pozitívom je členenie na krátke kapitoly v rozsahu 2 - 3 strany vďaka čomu sa príbeh ľahšie číta (resp. aspoň to budí dojem ľahšej čtivosti), a tiež zasadenie deja do sveta moreplavby čo sa nevidí často a teda námet ako taký je vcelku svieži. Na druhej strane som sa strácal v záplave mien a postáv, s ktorými som nedokázal až na výnimku hlavnej postavy (Arenta) sympatizovať, a to až do záverečného vyvrcholenia, ktoré je síce celkom podarené, no zápletka sama o sebe na mňa pôsobila akosi neprirodzene, akoby "ušitá nasilu". Asi skúsim ešte prvú knihu autora, ktorá má výrazne lepšie recenzie.

17.01.2022 3 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Oscilujem medzi 3 a 4 *. Pozitívom tejto časti bol pre mňa menší rozsah (to platí tak pre kapitoly ako aj celú knihu) a z toho plynúca ľahšia "čtivosť", vďaka znalosti motívov z Duny ani orientácia v reáliách nie je tak náročná a za plus považujem aj zjednocujúci motív zrady, ktorý je pomerne prehľadný a držal ma pri knihe od začiatku do konca. Zvyšok, ako to tu už viacerí spomínajú, je oproti Dune slabší, počnúc príbehom, končiac vrstevnatosťou.

25.12.2021 3 z 5

Štrkáč Callahan Štrkáč Callahan Juraj Červenák

Divoký západ nebol nikdy divokejší a krvavejší .... alebo možno aj bol, no ctihodný pán Callahan mu dáva pocítiť silu Krásky a Beštie, ktoré nosí proklatě nízko, a že ho často svrbí prst na spúšti, ani netreba zmieňovať. Spojenie westernu a nadprirodzena k sebe akýmsi zvláštnym spôsobom patrí a funguje, alebo prinajmenšom miešanie žánrov poskytuje priestor pre zábavnejšie rozvíjanie príbehu. Jedinou nevýhodou je, že bremeno príbehu nesie celé na svojich pleciach práve len hlavný antihrdina, ktorému by sa nepochybne šikla pomoc aj od nejakej inej charakterovo výraznejšej postavy. Vedel by som si toto dielko predstaviť aj v podobe komiksu.

20.11.2021 4 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

PPPetra ako youtubera alebo kreatívneho vlogera a tvorcu mám nasledovaného, jeho humor mi imponuje, jeho tvorba ma baví. Ku knihe som však pristupoval trochu opatrne, s istým rešpektom a miernymi obavami, predsa len je niečo iné napísať scenár a niečo iné knihu. S úľavou musím konštatovať, že obavy z nezáživnosti či "klišé-idnosti" sa vonkoncom nenaplnili, práve naopak, ide o plnotučnú, výživnú zbierku príhod a zážitkov pretkaných humorom petrovi tak vlastným, ktorá sa číta jedným dychom a baví od začiatku až do konca.

18.11.2021 5 z 5

Volali ma bitkár Volali ma bitkár Marián Szűcs

Veľmi milo ma prekvapila táto nenáročná, oddychová sonda do života Borisa a zákulisia hokeja ako takého. Nejde síce o vyčerpávajúci a detailný pohľad na dianie vo vrcholovom športe, avšak to ani nebolo jej cieľom - v tomto prípade ide o obraz hokeja pohľadom jeho priameho účastníka, pričom rozprávanie je presiaknuté úprimnosťou, nadhľadom a ľudskosťou akú cítiť z Borisa aj na televíznych obrazovkách. Nečakal som, že ma to až tak chytí, no je to skutočne zaujímavé čítanie a pre fanúšika hokeja obzvlášť. O to viac, že podobných kníh na trhu nie je veľa.

03.10.2021 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Stotožňujem sa s komentármi, že ide o jeden z najvydarenejších dielov, ak nie snáď dosiaľ aj najvydarenejší, teda prinajmenšom tento ma strhol od začiatku a bavil až do konca bez nejakých únavnejších či zdĺhavejších pasáží, avšak to platí asi pre väčšinu dielov z tejto série. Všetko tu má svoje miesto, v príbehu sa objavujú aj staré známe postavy, ba dokonca sa pridalo aj na ostrovtipe a vulgarizmoch. No to najdôležitejšie čo dokáže aj z obyčajného príbehu vykresať funkčný, spletitý detektívny celok je chémia medzi ústrednou trojicou Stein - Barbarič - Jaroš, to je to, čo dodáva celej sérii ten správny šmrnc a kvôli čomu sa teším aj na ďalšiu časť.

06.09.2021 5 z 5

Inštitúcia Inštitúcia Stephen King

Úvod a stred knihy najviac pripomína starého Kinga - postupne sa rozvíjajúce (zdanlivo nesúvisiace) linky, ktoré sa zhruba od polovice začnú zlievať do jednej, to je jedna z vecí, ktoré som na Kingovi mal vždy rád. Zároveň zhruba v polovici, - SPOILER - v časti "Útek" - KONIEC SPOILERU - sa dej začína dramaticky zrýchľovať a práve táto pasáž sa mi páčila najviac, pričom spolu s udalosťami v DuPray ide podľa môjho názoru o predčasný vrchol knihy. Záver ako taký (udalosti v inštitúcii) už nedosahuje takú intenzitu a napätie a je skôr len zrejmým vyústením predchádzajúcich udalostí. Celkovo je to lepšie ako Spiace krásavice a porovnateľne dobré ako Outsider.

14.08.2021 4 z 5