Ako som vozil Nórov 2

Ako som vozil Nórov 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422839/bmid_ako-som-vozil-norov-2-1db-422839.jpg 4 56 14

Ako som vozil Nórov série

< 2. díl

Ondrej Sokol omnoho radšej počúva, než rozpráva. Vypočul teda modlitby i zbožné priania svojich fanúšikov a napísal pokračovanie svojho úspešného debutu o patáliách s vozením Nórov v autobusoch. Tentokrát sa dozvieme, aké je to šoférovať ekologické hybridy v extrémnych severských podmienkach, aké sú výhody vozenia turistov na Nordkapp a prečo jazdiť MHD, hoci aj v Nórsku, nemusí byť až taká výhra. Táto kniha má naozaj všetko: politicky nekorektný humor, intermezzo s ňuňu mačiatkom a dokonca virtuálnu prehliadku najsevernejšieho WC Európy. Viacerých čitateľov určite prekvapí tiež fakt, že nielen u nás sa zadávajú a vyhrávajú tendre s absolútne nezmyselnými podmienkami. V knihe Ako som vozil Nórov 2 je študovaný prekladateľ a vášnivý šofér autobusu Ondrej opäť v plnej sile - dočkáme sa trefných prirovnaní a zábavných historiek, cez ktoré nakukneme oknom autobusu do prostredia príťažlivej škandinávskej krajiny. Je to jednoducho Sokol taký, akého ho máme radi - otrlý, nad vecou a s chuťou voziaci rôzne národnosti po napínavých trasách. Nech mu to vydrží.... celý text

IgorGebiza
18.05.2023 3 z 5

Oddychová, vtipná, ale akoby sa už autor vyčerpal v prvej časti a odrazu sa mi zdalo, že túto knihu čítam dlhšie.

MoonR
06.05.2023

Dala by som tomu 3,5 hviezdičky :) Skvelá oddychovka! :D ..hoci ako neznalec autobusovej dopravy po stránke technickej (čo boli pasáže,pri ktorých som bola rada, že ubehli), som sa určite zabavila výrazne menej ako človek z odboru. Napriek tomu boli kapitoly, keď som vôbec nemala čas na nádych, len aby som sa začala zadúšajúco smiať znovu :D.. popísané úžasne hovorovo s výraznou dávkou úprimnosti (nielen v emóciách). Holt, tu je presne vidieť ako niečo vyzerá neuveriteľne jednoducho a aký veľký omyl to je.. Milujem kontrasty.. :D

Nyctophile
17.01.2023 odpad!

Takže význam slov "prova" a "korma" si autor (lingvista) musel hľadať v gúgli, zato význam slov "bullshit", "customer friendly", "out of the box", "challenge", "defaultne" a tony ďalších mu jasné boli. Prepáčte mi, ale cez takéto prznenie slovenského jazyka sa proste nedá preniesť, takže principiálny odpad!

mclenin
07.08.2022 4 z 5

Zábavné, vtipné, objavné a kreatívne ako prvý diel, len už o niečo menej šokujúce a prekvapivé, keďže čitateľ približne vie čo očakávať. Nič to však neuberá umnosti a puncu autorovho rukopisu. Pokojne by som si dal aj tretí diel ak by niekedy bol býval chcel byť napísaný a vydaný :)

Dada077
30.09.2021 5 z 5

Keď píše o svojej práci niekto, kto ju naozaj a vážne miluje, našiel sa v nej a je jeho koníčkom, z textu srší humor, dobrá nálada a bohatstvo myšlienok, prirovnaní, opisov, že ani bedeker k Nórsku som nepotrebovala. A keď vie, chce a dokáže sa o tieto pozitíva podeliť s čitateľskou verejnosťou, vznikne knižka, ktorá poteší, osvieži, zaujme, dá sa prečítať na dva razy, lebo neskrývanú radosť zo života z nej túžite nasávať každým pórom. Po dočítaní v kútiku srdca dúfam, že Ondreja Sokola písanie neprestane baviť.

Dani25
12.09.2021 4 z 5

Aj dvojka je fajn čítanie, ale pri prvom diele som sa viac smiala :)

Deia
10.02.2021 4 z 5

Čítanie oboch kníh ma veľmi bavilo. Rozprávač pôsobí veľmi sympaticky, ani pri jednej knihe som sa nenudila, obidve boli svižné, veselé a sarkastické. Obidve knihy sú vážne zaujímavé, plné (nielen) vtipných Ondrejových zážitkov, ktoré za tie roky nazbieral, ale aj plné zaujímavých informácií o Nórsku. Humor v knihách mi naozaj sadol, málokedy sa mi pri čítaní stane, že sa nahlas zasmejem a pri týchto knihách sa mi to stávalo opakovane. Opisy krajiny boli veľmi zaujímavé, až mám chuť sa do Nórska vydať. Pri niektorých situáciách som krútila hlavou, niektoré veci ma naozaj prekvapili, napríklad údržba nórskych ciest, to som tak nejak očakávala, že to tam bude lepšie ako u nás alebo nasadenie hybridných autobusov za severnou polárnou kružnicou. Jediné, čo ma na knihách vážne iritovalo bolo slovo „substrát“ používané na označenie cestujúcich. Ináč som si čítanie oboch kníh užila a dúfam, že autor čoskoro príde aj s ďalšou časťou.

rumova_kulicka
02.02.2021 5 z 5

Super super super! Ještě lepší než první díl. Jedinou vadou knihy je, že už nemá pokračování :-))) Autorovy hlášky nemají chybu a popis norské krajiny láká k návštěvě.

happy-smile
21.08.2020 5 z 5

Autor si vyzkoušel i jiné typy dopravy v Norsku, tentokrát se dává na dráhu zájezdového řidiče. A je vidět, že mu tato změna prospěla. Pokud se vám líbila předchozí kniha, bude se vám líbit i tato. Ondrejovi přeju hodně štěstí, aby našel své místo, ať už v Norsku nebo na Slovensku.

Helena0405
18.07.2020 5 z 5

Jednotku som nečítala. Kniha Nr. 2 začína svižne a vtipne a až pri 5. kapitole som sa od nej dokázala konečne odtrhnúť a urobiť si prestávku. Vytkla by som ako žena jediné - vzťah k ženám vyznieva dosť zle, za toto autor body od mladých slečien nezíska. Podľa vlastných slov toto pokračovanie písal už pre normálneho čitateľa, na ženy pod 50 (rokov) - ako čitateľky - pritom zjavne nemyslel. Jeho komenty sú určené pre mužov, ktorým sa to bude isto páčiť, česť výnimkám.

neznamasue
16.06.2020 3 z 5

Pokračovanie úspešnej jednotky ma nesklamalo, príbeh pokračuje, autor si zachováva svoju vtipnú nôtu (politicky ladených prirovaní ubudlo - pre mňa plus).
Pohodové čítanie.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Je tu pokračovanie skvelej knihy od Ondreja Sokola, na ktoré som sa veľmi tešil. Spravil to, čo sám nečakal a vrátil sa do jamy levovej a opäť v Nórsku vozí Nórov a „inostrancov“ z rôznych kútov sveta po nevyspytateľných nórskych cestách. S nonšalantnosťou písaný cestopis ľudských karikatúr a prostredia, ktoré občas pripomína kocúrkovo. Absurdistan v severskom štýle nemá v niektorých situáciách ďaleko od toho nášho slovenského. Páči sa mi jeho sarkastický humor a nadhľad nad vecou. Verte, že hybridy v snežnej krajine, asi nebudú to pravé orechové, verejné peniaze sa pri tendroch „radostne“ míňajú aj v takej krajine akou je Nórsko. Už chápem infarktové stavy vodičov hromadnej dopravy z prevážaného substrátu, planktónu a zakomplexovaných jednotlivcov, ktorí na duševnom zdraví vodičov zanechajú stopy ako v snehu na neudržiavanej komunikácií z Tr?msa. Veselé príhody a neopakovateľné prirovnania, padajúce na hlavy knižných postavičiek, sú čerešničkou na torte. Možno vyznie, že humor je miestami preexponovaný, nie je to tak. Koho chytí táto nórska odysea za srdce, toho už nepustí. Verím, že toto nebude posledný počin z prostredia „autobusárskeho undergroundu“ a autor nás ešte povozí nórskou cestou-necestou aj v treťom pokračovaní.

Ladiva
30.12.2019 5 z 5

Opäť som sa skvele bavila ! Vtipná a svieža knižka, ktorá zmení váš pohľad na prácu šoféra autobusu. Veľmi ma bavili aj autorove komentáre.

Jodgo
13.12.2019 5 z 5

Druhy diel zacina zhruba tam, kde predosly konci a zahrna teda podstatne kratsie casove obdobie. Aj tak vsak autor stihol opat zazit nemalo nielen veselych prihod. Oproti prvemu dielu kde autor zhrnul svoju karieru od uplneho zaciatku v Bratislavskej MHD az po zazitky skuseneho gastarbeitera na dalekom severe, nema dej az taky spad co je pochopitelne. Grotesknych postavicikek tipu "sociopat" ci "Ivan Viďjstedebilové" je tiez pomenej ale tych si clovek hold nevymysli. Dostojnou konkurenciou im tak ostava aspon "Kapitán Adidas". Kazdopadne to opat bolo skvele citanie.

auta, automobily etnografie, národopis politická geografie

Ondrej Sokol
slovenská, 1980