mclenin mclenin komentáře u knih

Říše Říše Roman Bureš

S radosťou musím konštatovať, že sa mi tento výlet do alternatívnej minulosti podarilo bezpečne absolvovať, ba čo viac, odnášam si z neho dojem viac než pozitívny, podkutý zvláštnou fascináciou zobrazovanej látky a zároveň zážitok z príbehu tak ľudského, až som mal v závere z neho zimomriavky. Páčil sa mi zvolený spôsob podania príbehu (bez ďalších spoilerov), ktorý je aj napriek svojej odlišnosti (prvá časť viac dynamická s prvkami fantastiky, druhá časť skôr dôraz na ľudskú stránku) kompaktný a smeruje k nevyhnutnému a nervydrásajúcemu záveru.

30.06.2021 5 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Truman Capote

Subžáner "true crime" patrí medzi moje obľúbené, hoci sa s ním stretávam skôr na poli seriálovej a filmovej tvorby. O to viac ma prekvapilo spracovanie v knižnej podobe, ktoré je zhustené do veľmi kompaktnej, "čtivej" podoby, ktoré prakticky od začiatku do konca nedá čitateľovi vydýchnuť. Je to síce sonda do minulosti, no štýlom písania nadčasová, vôbec nevyvoláva dojem akejsi "archívnosti". Príbeh, ktorý zasahuje hlboko pod kožu o to viac, že ide o skutočnú udalosť a pri predstave početného výskytu iných podobných prípadov (nielen) v Amerike, sa človek musí nevyhnutne pozastaviť nad otázkou pravdivosit idey "homo homini lupus". Výborné.

29.05.2021 5 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Not quite my cup of honey, em, I mean, tea. Dovolím si použiť jednu konkrétnu vetu z knihy, ktorá dokonale vystihuje môj dojem z nej : "Už si nie je ničím istý. Nie je si dokonca istý ani tým, či mu prekáža, že si nie je ničím istý." Zrejme nie som fanúšikom príliš metaforických príbehov (a to mám rád poéziu), no v tomto prípade toho bolo na môj vkus až príliš na úkor samotného príbehu, ktorý je síce zaujímavý, no stratil sa v mori metafor a obrazov a abstraktnosti a vo výsledku na mňa pôsobil ako to "bezhviezdne more" (nie v zmysle knižnom) - bez hviezd, bez iskry, bez vĺn. Hviezdičku prihadzujem za popkultúrne referencie. P.S. tuším som v závere cítil inšpiráciu Pirátmi z Karibiku, časť 3, bez ďalšieho spoilerovania.

17.04.2021 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Klasika na poli žánru sci-fi, o ktorej som počul dlhé roky zo sveta videohier a filmu, no až prednedávnom sa dostala ku mne kniha, a tá ma instantne pohltila. Už prvý diel predznačuje, že status literárnej klasiky alebo snáď aj kultu si Duna a jej svet právom zaslúži.

08.03.2021 5 z 5

Oheň a krv Oheň a krv George R. R. Martin

Majstrovské dielo, čo sa rozsahu aj obsahu týka. Je fascinujúce kam až siaha Martinova imaginácia a pri tom všetkom dokáže zaujať a baviť čitateľa bez stereotypizácie či opakovania motívov. Napriek veľkému množstvu postáv, v ktorom sa dá veľmi ľahko stratiť, a kronikárskej podobe textu s nie veľmi častým vstupom do priamej reči, je toto dielo pohlcujúce a dychberúce a určite sa oplatí ho prelúskať.

14.01.2021 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Nebojím sa hodnotiť plnou, autor opäť dokázal, že je majstrom svojho umenia, keď príbeh dýcha dobou a preberá charakter hlavných postáv - tentokrát sa čitateľ musí zaobísť bez notára Barbariča a skutočne je cítiť, že príbeh je chladný a hrubý ako Stein a nevyspytateľný a drsný ako Jaroš, no pritom stále dômyselne napísaný a pekelne zábavný.

28.11.2020 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Vlk a dýka. Je tu všetko čo Červenáka charakterizuje a čo na ňom máme radi, a pritom tu nie je všetko, keďže v prevažnej miere absentujú Stein a Jaroš, a to je paradoxne dobre. Týmto kreatívnym rozhodnutím autora totiž do série privial nový vietor a súčasne je knižka osobnejšia čo do lepšieho preskúmania charakteru Barbariča. A že ide o charakter skutočne pozoruhodný a zábavný, ktorý bez problémov dokáže sám uniesť na svojich pleciach tiaž príbehu a vyhnúť sa pritom nezaujímavým či zdĺhavým pasážam, a teda vo výsledku uspokojiť čitateľa. Vlk a dýka z hľadiska postupnosti jednotlivých dielov pre mňa zatiaľ predstavuje po Ohnivom znamení druhý najvydarenejší diel série.

04.11.2020 5 z 5

Kniha nepochybne zaujme, o tom žádná. Obsahuje však aj mnoho pasáží, ktoré boli na môj vkus trochu zdĺhavé a vedel by som si predstaviť ich obsahové zoštíhlenie. V každom prípade sa však tu a tam nájdu, ako to tu už niekto písal, perly, pre ktoré sa oplatí pokračovať v čítaní, obzvlášť záver predstavuje to čo čitateľ od knihy očakáva už na začiatku - tak trochu fascinujúcu a zároveň tak trochu desivú víziu budúcnosti ľudstva.

28.06.2020 4 z 5

Zmiznutie Stephanie Mailerovej Zmiznutie Stephanie Mailerovej Joël Dicker

Hodnotím v porovnaní s prvou knihou autora (Pravda o afére HQ, ďalej v texte len "HQ"), ktorú som prečítal v poradí skôr a ktorej som udelil plnú. Zmiznutie SM (ďalej len "SM") vychádza z obdobných formálnych prvkov ako HQ, ktoré oživujú text a činia ho zvláštnejším (retrospektíva, abstrakty z novinových článkov či divadelných hier) súčasne autor pridáva aj striedanie rozprávača alebo POV jednotlivých postáv, hoci hlavná postava má stále pochopiteľne najviac priestoru. Uvedené striedanie postáv síce pomáha autorovi posúvať príbeh avšak podľa môjho názoru ho zároveň mierne zneprehľadňuje, pričom hlavne v úvode má čitateľ trochu problém sledovať dianie a stotožniť sa s tou ktorou postavou. Príbeh je pomerne zamotaný, dôjde aj na niekoľko zvratov no napokon všetko do seba pekne zapadne (bez ohľadu na to či sa s vyvrcholením čitateľ stotožní alebo nie). Vo výsledku sa jedná o podarenú kriminálku, ktorá sa dobre číta a odhliadnuc od drobných nedostatkov spĺňa to čo človek od daného žánru očakáva.

15.06.2020 4 z 5

Pravda o afére Harryho Queberta Pravda o afére Harryho Queberta Joël Dicker

Veľké prekvapenie pre mňa, nakoľko som sa ku knižke dostal v podstate náhodou a nemal som od nej takmer žiadne očakávania. Forme príbehu pomáhajú ozvláštnenia v podobe prepletania časových rovín, úryvkov z fiktívnych kníh či vyšetrovania a v neposlednom rade aj niekoľko zvratov, ktoré nechajú čitateľa v napätí takmer do samého konca. Čo mi však imponovalo na knihe najviac je, že hoci má dej primárne dané kriminálne kontúry, hlbšie pod povrchom sa skrýva príbeh lásky a tematika spisovateľstva s myšlienkami schopnými presiahnuť do života čitateľa. ".... Kniha je dobrá vtedy Marcus, keď nám je ľúto, že sme ju dočítali."

13.05.2020 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Silné svedectvo pohnutej doby očami dospievajúceho dievčaťa, zintenzívnené osudom samotného dievčaťa a jej blízkych, ktorý je v absolútnom kontraste s jej snami, plánmi a vyjadrenou nádejou v očakávaní konca vojny, ktorý však pre mnohých ľudí napokon nikdy neprišiel.

26.04.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Výborné. Chce sa mi povedať, že starý dobrý a tradičný King, pretože presne taký pocit som mal pri čítaní tejto knižky, ktorá na mňa istým spôsobom dýchla dávkou nostalgie. Outsider je napísaný štýlom Kingovi tak vlastným - v úvode "hodí" návnadu, ktorú mu čitateľ zhltne a potom už nemôže zastať, pričom celé je to tak akurát, ... tak akurát mysteriózne, tak akurát "hororové" (hoci opäť, horor trochu ustupuje do úzadia), tak akurát zapletené a pritom stále veľmi prehľadné, ergo správne vybalansované po obsahovej aj formálnej stránke. Páči sa mi, že King kráča s dobou a neodpustí si sem tam aj nejaký ten easter egg. No aby som len nechválil, záver skutočne mohol byť o niečo intenzívnejší a snáď sa aj mohol trochu viac pohrať s otázkou mytológie outsidera. Inak však prakticky nemám čo vytknúť, je to skvelé čítanie.

29.02.2020 5 z 5

Spiace krásavice Spiace krásavice Stephen King

Nie je to zlá kniha, skôr lepší priemer, ale vzhľadom na to, že od Kinga som zvyknutý na vyššiu úroveň, hodnotím 3*. Stretol som sa s názorom, že je cítiť, že knižku písali dvaja autori, hoci z jednej rodiny, no vraj je cítiť kvalitatívny rozdiel v jednotlivých častiach : ja som ten dojem nemal. Forma je taká typicky Kingovská : chvíľu trvá prelúskať sa úvodom, no s pribúdajúcimi stránkami pohlcuje čitateľa čím ďalej tým viac a napokon sa mu (zväčša) odmení fatálnym koncom, hovorím zväčša, nakoľko v tomto prípade fatalita mierne ustupuje. Obsah je skôr mysteriózny než hororový (ako to už v novších Kingovkách býva), myšlienkovo podnetný, no nemyslím si, že nejak zvlášť objavný a prevratný. Tiež som mal miestami problém s množstvom postáv, ktoré bez menoslovu niekedy nebolo možné ustriehnuť, na tomto fronte to Kingovci trochu prestrelili. Ale inak celkom fajn čítanie na (nejedno) nedeľné popoludnie.

03.02.2020 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Druhý diel je (podľa môjho dojmu) o poznanie lepší ako prvý (Mŕtvy na pekelnom vrchu) čo pramení z niekoľkých faktorov : prostredie, v ktorom sa dej odohráva je atmosferickejšie a príťažlivejšie, postavy sú čitateľovi už čiastočne predstavené, a teda známe a chémia v ich vzťahu je hmatateľnejšia a napokon samotný príbeh je o niečo vrstevnatejší či snáď komplexnejší (?) a celé sa to tak nejak dobre číta, autorov štýl písania je na jednej strane autentický (obohatený o odborné a dobové prvky) a na druhej strane čitateľovi veľmi prístupný (čo ale bolo výsadou aj prvého dielu). Za mňa teda spokojnosť a som zvedavý na pokračovania, do ktorých sa snáď čoskoro pustím.

06.01.2020 5 z 5

Prekliaty ostrov Prekliaty ostrov Dennis Lehane

Tak dobré ako filmová verzia od Scorseseho, hoci vzhľadom na to, že knižku som čítal až po zhliadnutí filmu, porovnávam a hodnotím v opačnom poradí - najskôr film až potom knižku. Ak ste videli film, tak knižka má všetko čo obsahuje aj film, tudiž nesklame. Látka ako taká, resp. samotný námet (bez ohľadu na spracovanie) je mrazivý a poskytuje autorovi solídny materiál pre pohrávanie sa s vnímaním diváka / čitateľa - práve vďaka práci s psychickými chorobami je totiž možné ľahko vzbudiť neistotu alebo skôr podkopávať hodnoty a obraz toho čo je považované za isté, a v tom tkvie krása mysterióznosti diela. Podľa môjho názoru sa to však filmu darí svojím záverom ešte o kúsok viac, obzvlášť replikou, ktorú som čakal aj v knihe - SPOILER - (hoci sa v knihe nenachádza : "Which is worse, to live as a monster or to die as a good man?). - KONIEC SPOILERU - a ktorá dáva kúsku ešte ďalšiu vrstvu možného významu.

03.01.2020 5 z 5

Izolovaní Izolovaní Sebastian Fitzek

Moja prvá od autora (resp. dua autorov), na odporúčanie knihovníčky, ktorá ma ovplyvňovala tvrdením, že autor je v súčasnosti veľmi populárny medzi čitateľmi, nuž som jej dal šancu, hoci som nevedel do čoho idem. Ako pozitívum hodnotím štýl písania formou kratších kapitoliek, ktoré na seba nadväzujú spôsobom, ktorým čitateľa neustále nútia čítať ďalej + celkom dobrú prácu s napätím a atmosférou. K plnému hodnoteniu mi tu však chýbala uveriteľnejšia zápletka a kompaktnejší príbeh. No vo výsledku fajn jednohubka, pripomínajúca epizódu nejakého krimi-thriller seriálu či televízneho filmu.

29.12.2019 4 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Moja prvá skúsenosť s Červenákom, doposiaľ sa okolo mňa jeho tituly len hmlisto mihali, a musím konštatovať, že som milo prekvapený. Vzhľadom na fakt, že sa jedná o "detektívku", netreba čakať zložitejšiu kostru príbehu než je úvodom načrtnutá záhada a jej postupné rozpletanie, no autorov jazyk je zvláštnym spôsobom chytľavý a "čítavý" a atmosféra príbehu má potenciál čitateľa pohltiť. Trochu som sa obával prostredia slovenských reálií no paradoxne na mňa napokon vôbec nepôsobilo rušivo, všetko tak akosi prirodzene zapadlo do kontextu, a to vrátane postáv, ku ktorým si čitateľ skoro od začiatku dokáže vytvoriť vzťah - je to taký Holmes a Watson na slovenský spôsob. Kind of ... som zvedavý na ďalšie diely.

12.12.2019 5 z 5

Kaviareň na konci sveta Kaviareň na konci sveta John P. Strelecky

Milá malá knižka s obsahom nie originálnym ale potenciálne presahujúcim do života čitateľa, ktorého môže inšpirovať k premýšľaniu o svojom bytí (podobne ako napr. Malý princ či Alchymista). Súčasne by som ju však odporučil skôr "začiatočníkovi" tejto literárnej kategórie, ktorý s obdobnými knihami nemá skúsenosti - zbehlému čitateľovi už nemá veľmi čo ponúknuť.

16.10.2019 3 z 5

Sapiens: Stručná história ľudstva Sapiens: Stručná história ľudstva Yuval Noah Harari

Určite najlepšia kniha, ktorú som čítal za posledný polrok, pravdepodobne najlepšia za posledný rok a jedna z najlepších vo všeobecnosti. Je až zarážajúce s akou jednoduchosťou, priamosťou a čitateľnosťou dokáže autor podať faktické informácie, ba dokonca poukázať aj na súvislosti, ktoré sú na prvý pohľad zrejmé, no súčasne ukryté pred očami čitateľa, vďaka čomu tu pri čítaní celkom úspešne funguje "wow-efekt". Pochopiteľne, aj v tomto prípade je zopár miest, ktoré spomalia tempo čítania a môžu pôsobiť buď laxne alebo zbytočne, na druhej strane však nikdy nejdú na úkor kvality a majú v texte svoje opodstatnenie. Všehovšudy sa jedná o fascinujúcu "prechádzku" vedecko-populárnymi zákutiami ľudskej histórie.

16.10.2019 5 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Knižku by som "objektívne" hodnotil 4*, avšak dávam 5* a to hneď z niekoľkých dôvodov : 1) dynamika deja (kniha sa číta - ťažko povedať, že ľahko s ohľadom na vysokú mieru brutality, ale v podstate pomerne svižne, nakoľko čitateľ to chce mať na jednej strane čím skôr za sebou a na druhej čo najskôr sa dozvedieť osudy hlavných postáv), 2) štylizácia textu (príbeh je písaný z pohľadu 3 hlavných celkov - individualita, skupina obetí, skupina strážcov zákona, pričom jednotlivé kapitolky členené podľa hodín nie sú zbytočne rozťahané a bez zbytočných odbočiek sa venujú ústrednému motívu), 3) atmosféra (odkazujúca, inšpirovaná a miestami pripomínajúca tvorbu S. Kinga). Áno, kniha je značne explicitná a "obrazotvorne" znepokojivá, no tieto prvky nie sú v kontexte príbehu samoúčelné a násilie tu predstavuje prostriedok pre nastolenie atmosféry skutočnej hororovosti, ktorá je v súčasnej dobe zahltenosti (filmového) trhu hororu stereotypizovaná a často nedesivá. Táto knižka každopádne dokáže vyvolať pocity (hnusu, strachu, znepokojenia, iné), ktoré k danému žánru patria (a to aj napriek jej vyššiemu veku ).

16.09.2019 5 z 5