mclenin mclenin komentáře u knih

Deti Duny Deti Duny Frank Herbert

Úskok v úskoku v úskoku. Taký je tretí diel Duny, pohľad niekoľkých hlavných predstaviteľov, z ktorých každý sleduje svoje vlastné záujmy a zámery, pričom príbeh je tradične pretkaný filozofickými úvahami, metaforami a cudzími (alebo cudzo pôsobiacimi) výrazmi. Nie je to ľahké čítanie, ale kto vydrží až do konca, nemal by byť sklamaný. Osobne by som preferoval skôr dôraz na príbeh alebo dej ako taký než nábožensko-filozofický, abstraktný obsah okolo neho, avšak na druhej strane, bez toho by asi Duna nebola tým čím je.

26.04.2024 3 z 5

(A)Sociálne prasa: Od trápneho ticha ku charizmatickej primitivite (A)Sociálne prasa: Od trápneho ticha ku charizmatickej primitivite Denis Kováč

Kníh z oblasti osobnostného rozvoja je na trhu nepreberné množstvo. Myšlienky, ktoré v nich autori používajú sa opakujú v rôznych formách a obmenách, no v zásade majú rovnaký základ a východiskový bod. Niektoré z nich (kníh) zaujmú viac, niektoré po dočítaní čitateľ vypustí z mysle a viac sa k nim nevráti – často záleží okrem iného aj od koncepcie a prezentácie. (A)sociálne prasa patrí podľa môjho názoru k tej lepšej skupine, a to práve vďaka spôsobu akým sú jednotlivé myšlienky servírované – kombináciou vtipného príbehu „podľa skutočných udalostí“ a jeho prepojenia s „odborným“ výkladom. Schválne dávam slovo „odborným“ do úvodzoviek, pretože ide skôr o populárno náučný štýl, ktorý je bližšie bežnej populácii a je ľahko zrozumiteľný. Vo výsledku ide teda o moderne poňatú, dobre sa čítajúcu, v istých okamihoch aj oči otvárajúcu knihu so zaujímavými myšlienkami, fajn humorom a peknými ilustráciami.

24.03.2024 5 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Fascinujúce úvahy o možných cestách ľudstva smerom ku hviezdam. Aj napriek tomu, že kniha má akýsi vedecký základ otvára imagináciu čitateľa smerom k (doposiaľ ešte len) fikcii, pričom práve to považujem za devízu knihy, a teda snahu podoprieť predkladané hypotézy tým čo sa javí byť reálne alebo prinajmenšom pravdepodobné. Tomu zodpovedá aj usporiadanie knihy, ktorá postupuje od menšieho k väčšiemu, teda od prvých krokov smerom k mesiacu až po medzihviezdne cestovanie a únik z vesmíru. Jedinú výtku smerujem k tomu, že tie (pre mňa) najzaujímavejšie úvahy neboli ešte rozvinutejšie a rozsiahlejšie, kľudne by som prijal aj raz takú dĺžku knihy.

03.03.2024 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Zaujímavý náhľad do života kráľovskej rodiny a zákulisia britskej monarchie osobným pohľadom jedného z jej členov. Kniha, ktorá je označovaná mnohými za kontroverznú vzhľadom na kritické vyznenie vo vzťahu k niektorým blízkym princa Harryho, je samozrejme otázne do akej miery je jeho výpoveď objektívna či zodpovedajúca realite a do akej miery mohla byť motivácia autora ovplyvnená jeho manželkou či inými vplyvmi, no to sú skutočnosti pre mňa ako čitateľa nie až tak podstatné. Podstatné je, že kniha funguje ako autentická výpoveď človeka, ktorý síce pochádza z „vyššej vrstvy spoločnosti“, no jeho prežitky sa ničím nelíšia od bežných ľudí – prežil si traumu, ktorá sa vinie celým jeho ďalším životom, pričom v knihe opisuje ako sa s ňou snažil vysporiadať a fungovať ďalej, opisuje jeho mladosť a dospievanie, štúdium, život v armáde až po hľadanie lásky, odcudzenie sa s bratom či otcom, a na pozadí celej výpovede znie hlasná kritika médií a paparazzov, ktorých v podstate viní za mnoho negatívneho v jeho živote. Aj napriek pomernej hrúbke knihy a teda rozsiahlosti textu sa čítala ľahko, autorovi (resp. kolektívu autorov, ktorí na knihe pracovali) nemožno uprieť istý rozprávačský talent. Kniha funguje aj ako oddychová beletria, fiktívny príbeh, odhliadnuc od toho, že má reálne základy.

12.02.2024 4 z 5

Smrť Smrť Anton Heretik

Nečítal som ostatné, predchádzajúce knihy autora, takže neviem porovnať, avšak Smrť predstavuje pojednanie o smrti v rovine rôznych uhlov pohľadu a perspektív počnúc biológiou a psychológiou, cez umenie až po humor. Je písaná a číta sa ľahko, jednotlivé state sú pomerne krátke, pričom predstavuje predovšetkým akési zamyslenia a úvahy nad touto spoločensky tabuizovanou témou, pritom nepôsobí morbídne a ani nevyvoláva znepokojenie alebo iné negatívne emócie, napokon končí sa zamyslením v pozitívnom duchu.

24.01.2024 4 z 5

Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Samuel Kováčik

Veda popularizovaná širokej laickej verejnosti a podaná aj zábavným a vtipným spôsobom. Fyziku, chémiu ani matematiku som nikdy zvlášť neobľuboval, ak by bolo učivo vysvetľované týmto spôsobom, možno by som si k týmto predmetom vytvoril lepší vzťah, každopádne aj v knižke sú miesta, ktoré sa chápu ľahšie a tiež také, ktoré sa predstavujú zložitejšie, no aj napriek tomu štýl prezentácie je podaný spôsobom, že čitateľa neodradí. Palec hore aj za originálne napísaný záver - zoznam literatúry.

18.01.2024 4 z 5

Mozková mlha - 10 způsobů, jak ji rozfoukat Mozková mlha - 10 způsobů, jak ji rozfoukat Jill Weber

Kniha stojí na pomedzí ezoteriky a osobnostnej literatúry, prináša niekoľko všeobecných nástrojov a rád ako zvýšiť úroveň alebo hodnotu žitia, avšak sa drží len pri povrchu, nejde nejako extra do hĺbky, nepredstavuje nič čo by už čitateľ nečítal inde v obdobných knihách. Plusom je, že je pomerne stručná a človek pri nej nestrávi príliš veľa času.

04.01.2024 3 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Na knihu som natrafil náhodou v knižnici a v prvom rade ma zaujala svojou grafikou na obálke, následne svojou anotáciou, a ako som len rád, že som jej dal šancu. Kombinácia Foresta Gumpa a Farga je asi najvýstižnejší opis toho čo čitateľa čaká - ľahká krimi zápletka podaná pohľadom svojského hlavného hrdinu s prvkami čierneho humoru odohrávajúca sa v prostredí odľahlého severu. Oddychové a nenáročné čítanie, ktoré plynie.

31.12.2023 5 z 5

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Elena Lacková

Chytľavá, veľmi čtivá, obzory rozširujúca kniha, ktorá je svedectvom doby a zároveň svedectvom plodného a pestrého života jednej inšpiratívnej ženy, ktorá sa dokázala aj napriek okolnostiam presadiť vo svete gádžov. Zároveň však nikdy nezabudla odkiaľ pochádza a ostala verná svojej komunite. Kniha funguje tak v rovine náhľadu do života, kultúry a tradícií rómov, ako aj náhľadu do života samotnej autorky. Nemožno inak ako odporúčať.

18.12.2023 5 z 5

Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Lydia Kang

Kniha zaujme tak v grafickej podobe (obsahuje rôzne ilustrácie, kresby a podobne) ako aj v obsahovej - je písaná ľahkým, zrozumiteľným, populárno-náučným štýlom vrátane humorných a často vtipných vsuviek a komentárov. Zároveň však balansuje pokiaľ ide o kvalitu / kvantitu jednotlivých statí - niektoré sú podrobnejšie, zaujímavejšie (prečítal som ich na jeden hlt), iné sú menej záživné (a musel som sa nimi doslova prehrýzť). Taktiež celkový rozsah knihy je pomerne masívny a vyžaduje si istý čas kým ju človek prečíta. Je to zaujímavé čítanie, avšak za mňa medzi 3/4*.

14.12.2023 3 z 5

Posledná šanca Posledná šanca Andy Weir

Prvá kniha, ktorú som od autora čítal a napriek tomu, že ide skôr o soft sci-fi s akýmsi štýlom young-adult rozprávania (aspoň taký som mal pocit z vyjadrovania hlavnej postavy), ma pozitívne prekvapila - po pár stranách (tak trochu klišé vstupu do deja) a pristúpení na autorský zámer som sa dostal do príbehu a kniha sa už potom čítala sama. V kombinácii aktuálneho a retrospektívneho ma viac bavili časti odohrávajúce sa v prítomnosti vo vesmíre a vlastne všetko okolo riešenia hlavného a s tým súvisiacich problémov. Práve tento prvok nepoznaného / neznámeho, predstavovaný postupne autorovou imagináciou je to čo robí túto knihu jedinečnou a zábavnou.

23.10.2023 4 z 5

Neprirodzené úmrtia Neprirodzené úmrtia Richard Shepherd

Kniha ma (nečakane) chytila od samého začiatku a držala (bavila) až do konca. Podľa názvu som očakával viacmenej len výpočet a opis nevšedných prípadov úmrtí, no dostalo sa mi veľmi prirodzene pôsobiaceho, ľudského, smutného, miestami morbídneho, miestami aj vtipného náhľadu do života autora - lekára mŕtvych, a to od jeho detského / teenagerského nadšenia pre medicínu až po vrchol jeho kariéry, vrátane opisu jeho súkromného života a okrem toho teda aj toho vyššie zmieňovaného opisu nevšedných prípadov úmrtí. Kniha je však písaná viac beletristicky než faktograficky, a aj to je dôvod prečo pôsobí tak prirodzene a číta sa aj napriek ťažšej téme tak ľahko.

03.10.2023 5 z 5

Spomienky a dezinformácie Spomienky a dezinformácie Jim Carrey

Veľmi zvláštna kniha. Prvá časť pôsobí ako spomienky herca na isté obdobie jeho života v podobe upadajúcej filmovej kariéry a jeho snahy vrátiť sa na piedestál, druhá časť sa potom preklenie do čírej fantazmagórie, kde sa stiera rozdiel a hranica medzi snom, fantáziou a realitou. Popritom v knihe čitateľ narazí na mnohé známe mená a aj na myšlienky, ktoré podávajú obraz o stave hereckej spoločnosti, resp. o stave Carreyho duše. Často som nerozumel o čom Carrey píše, často sa mi nechcelo pokračovať, no zároveň ma kniha niečím stále priťahovala a držala až do konca.

18.09.2023 3 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Príbeh Adama Šarkana toho ponúka mnoho a má potenciál byť pomerne zaujímavou sériou, už tento diel naznačuje kam by sa mohli vydať tie nasledujúce, a to tak z pohľadu budúcnosti ako aj minulosti. Najviac sa mi páčila paradoxne prvá časť, expozícia odohrávajúca sa na divokom západe za oceánom, ktorá má síce slúžiť len ako predstavenie hlavnej postavy Šarkana, no dokázala na krátkom úseku ihneď pohltiť a vtiahnuť do deja. Po presunutí príbehu do našich končín sa tempo trochu zvoľní a mal som dojem akoby šlo miestami o spin-off k sérii Stein, Barbarič, Jaroš, akurát s obmenenými postavami a prvkami nadprirodzena, čo bude zrejme aj základný bod odlišujúci príbehy Šarkana od tých vyššie uvedenej trojice. Taký slovenský zaklínač. Uvidíme.

27.08.2023 4 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Ideálne čítanie na dovolenku, jednotlivé epizódy zo života odsýpajú v zmesi reálna a zasnenosti až surreálna, pričom ide o mix pomerne tematicky a kvalitatívne vybalansovaný. Autorov štýl sa mi páči, vrátane častej otvorenosti, resp. neuzavretosti príbehov ako aj istej mysterióznosti, ktorou sú jeho poviedky presiaknuté.

03.08.2023 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Ten typ knihy, ktorý by mal patriť k povinnému čítaniu - žiadne siahodlhé fiktívne romány ale kruté, zdrvujúce, priamočiare fakty, ktoré sú na jednej strane demoralizujúce, znechucujúce a na druhej fascinujúce a pohlcujúce.

03.08.2023 5 z 5

Ako som vozil Kórejcov Ako som vozil Kórejcov Ondrej Sokol

Do tretice všetko dobré a snáď nie trikrát a dosť, minimálne potrebujeme pokračovanie príbehovej línie Ondrej / Shin ! Aj keď sa autor pomerne podrobne vypísal v prvých dvoch dieloch, pokračovanie s Kórejcami má prekvapivo stále čo ponúknuť v novej príbehovej štruktúre sledujúcej incomingovú cestu po Európe a záverečný retrospektívny návrat do Nórska je príjemným osviežením. Opäť raz ide o ľahké a vtipné čítanie, ktoré baví od začiatku do konca, vulgarizmy mi nevadia, skôr by som ubral na politických narážkach, ktoré sú síce vtipné ale časom sa stávajú zastaranými a neaktuálnymi. Inak niet čo vytknúť.

03.07.2023 4 z 5

Potulky s Charleym Potulky s Charleym John Steinbeck

Sonda do hlbín americkej duše a krajiny očami spisovateľa a jeho psa ("Ft") v interakcii s ďalšími ľuďmi, ktorých na ceste stretol a s krátkymi náhľadmi do ich životov vrátane názorov autora na dobové témy. Knižka ma nenudila a číta sa pomerne ľahko, jednotlivé epizódy z ciest sa striedajú a menia dynamicky, obsahuje zopár nadčasových myšlienok a autor zbytočne nezdržiava čitateľa zbytočným rozpisovaním a dumaním nad opisovaným, avšak na to, že ide o cestopis som čakal trochu viac (širší záber krajiny, miest, ľudí), preto dávam "len" 4*.

04.06.2023 4 z 5

Jeseň Jeseň Ali Smith

Ťažko hodnotiť niečo čo je tak metaforické, tak snové, tak ťažko uchopiteľné, tak ľahko rozplynuteľné, tak ľahko rozplynuteľné, krehké ako priateľstvo, pevné ako priateľstvo, čas, medzi nimi, medzi nami, dotyk dvoch dlaní, dotyk dvoch svetov na spojnici času, ako tento komentár. Preto nehodnotím, len ohodnocujem.

24.05.2023 3 z 5

Dračie zuby Dračie zuby Michael Crichton

Nenechajte sa pomýliť (mojim) hodnotením, Dračie zuby sú podarenou knihou, avšak mám s ňou niekoľko problémov : neviem či je to zvykom na iný štýl písania no štýl akým je kniha napísaná na mňa pôsobil skratkovito a archaicky (ale to je pochopiteľné s ohľadom na dobu kedy bola napísaná), z väčšej časti opisným spôsobom, ďalej aký taký náznak vzťahovej dynamiky hlavnej postavy so ženami pôsobí miestami smiešne a nereálne, a napokon pomerne dlho trvalo kým ma dej pohltil tak, že som sa nemusel do čítania nútiť ale začal som sa tešiť ... no aby som len nekritizoval, hlavný motív podľa skutočnej udalosti rivality dvoch profesorov je zaujímavý, prostredie v ktorom sa dej odohráva je pútavé a zhruba od polovice (útek pred indiánmi atď.) dej naberie spád a napätie, ktoré čitateľa má potenciál pohltiť a výhodou je tiež, že jednotlivé kapitolky sú pomerne krátke, takže kniha sa číta ľahko. Oddychový kúsok (skôr) pre young adult.

14.03.2023 3 z 5