Ako som vozil Nórov

Ako som vozil Nórov https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369715/bmid_ako-som-vozil-norov-vHf-369715.jpg 4 136 29

Ako som vozil Nórov série

Na inzerát pre vodičov autobusov v Nórsku som pôvodne ani nechcel odpovedať, keďže explicitne požadovali minimálne dva roky praxe. Hoci mi to pripadalo ako strata času, nakoniec som naklepal cévéčko v angličtine a bez nejakých extra nádejí ho poslal. Myslím, že keď Bobovi Dylanovi udelili nobelovku, nebol zďaleka taký prekvapený ako ja, keď ma pozvali na pohovor. Ani pred prvou súložou som nemal v bruchu také motýle, ako keď som vkročil do šerednej kancelárskej budovy na Pražskej ulici, kde sa mali konať pohovory. Stretlo sa nás tam sedem alebo osem a okrem jedného mali všetci oveľa viac skúseností. Pohovor prebehol hladko. Angličtinou som urobil dojem. Vodičskými schopnosťami ani veľmi nie, keďže skúšobnú jazdu sme robili na novom zájazdovom Volve s modernou elektronickou prevodovkou, ku ktorému mala mne pridelená Karosa tak blízko ako Rytmusova tvorba k hudbe. Na konci mi ľudia z agentúry povedali, že sa ozvú. Ja som to pochopil tak, že sa neozvú a išiel som domov. Ale oni sa ozvali.... celý text

Humor , Cestopisy a místopisy , Doprava

Vydáno: , Eruditio

Ako som vozil Nórov , 2018

namornice
namornice
17.07.2023 3 z 5

Vtipné vyprávění slovenského autobusáka a jeho příhody z Norska. Bavila jsem se skvěle a poslechla celé za víkend. I přes docela časté použití vulgarismů je to skvělá oddechovka a opravdu pobaví.

CYNICKABLONDYNA
CYNICKABLONDYNA
05.07.2023 3 z 5

Po knížce jsem sáhla, protože jsem se chtěla dozvědět něco o Norech, a dost jsem se nasmála. Zbožňuji mužské autory a jejich styl psaní, bývají vtipní.

kjší
kjší
19.01.2023 4 z 5

Knihu som nečítal, no narazil som na rozhlasové spracovanie, ktoré je minimálne tak skvostné ako rozprávačský talent autora.

Pripájam link. Zrejme nebude fungovať mimo SR. Bratia Česi, pustite si keď prídete na návštevu :)

Evaho73
Evaho73
03.01.2023 4 z 5

Na knihu som dostala tip od mojej kolegyne, ktorá ju veľmi vychválila, ako osviežujúce a vtipné čítanie.
Žánrovo je to taký literárny kokteil obsahujúci prvky cestopisu, reportáže alebo satiry, servírovaný v krátkych epizodách odohrávajúcich sa väčšinou v prostredí okolo nórskej MHD. Ocenia ju skôr Slováci orientujúci sa v našich politických radoch, lebo obsahuje vtipné glosy, či už smerom k samotným politikom alebo k rôznym s nimi spojeným udalostiam.
Obdivujem autora, ako ľahko a vtipne dokázal prerozprávať svoje humorné zážitky a skúseností spojené s povolaním vodiča v Nórsku.
Hm, stret s takým losom, môže byť celkom stresujúca udalosť, ktorú si v našich končinách ani nedokážeme predstaviť :-))).

bagel
bagel
06.06.2022 4 z 5

Humorné knihy obecně neupřednostňuji, ale tato mi sedla moc. A navíc jsem se dověděla hodně o Norsku a viděla, že ani tam není vše růžové a bez problémů. Hvězdičku ubírám za místy násilná a nadbytečná přirovnání (zejména ve vztahu k politické situaci na Slovensku). Určitě se podívám po autorově druhé knize.

lusila
lusila
18.05.2022 4 z 5

Na Nobelovú cenu to nie je, ale už dávno som sa tak nezasmiala pri čítaní knihy. Dokonca som zabudla vypiť kávu a to sa mi stáva zriedka.

mclenin
mclenin
01.05.2022 5 z 5

Kurwapitcha dobré čítanie. Nečakane zábavné s humorom ostrým ako lakte Gizky Oňovej a situáciami preexponovanými miestami až za hranicu absurdna, avšak stále v miere uveriteľnosti. Výborná kniha na odreagovanie, srší z nej človečina.

Zuna1990
Zuna1990
25.04.2022

Kniha o niekoľkoročnom pôsobení Ondreja Sokola ako autobusára v Nórsku, napísaná sarkasticky, s humorom mne tak veľmi blizkym, je oddychovka ako vyšitá. Počas čítania som sa niekoľkokrát z chuti nahlas zasmiala. Autorov čierny humor je skvelý. Jeho opisy bežného života ako autobusára, zájazdy Indov, každodenne prevážanie autobusu plného kričiacich deti, skúsenosti s migrantmi, krásne opisy prírody a mnoho iného sú naozaj skvelou voľbou.

Pasadenka
Pasadenka
20.04.2022 5 z 5

Tak to byla jízda. Hned několik jízd!

Po rozhovoru s autorem mě knížka hned nalákala. A musím přiznat, že to bylo opravdu něco. :) Možná začnu od toho nejhoršího – politické narážky mě moc nesedli. Přišlo mi to takové hospodské. Ale ostatní! Super skvělá knížka, která oddechovou a vtipnou formou popisuje několik let u norských dopravních společností a jak se jednomu Slovášisku líbí jezdit busem. :D Určitě doporučuji každému, kdo se chce pobavit, zasmát a trochu se i něco nového dozvědět. Když to porovnám se Šlehačkovýma oblaka (blogerka popisuje svůj život ve Skandinávii), tak ty 3 hvězdičky jsou až moc. Toto je za mě rozhodně pět. Styl není nejlepší, pro nadávky autor nemusel chodit ani do piche ale tak nějak to hezky sedlo. :)

PS: Kdo miluje prsíčka? Ondra Sokol přezdívaný Nordic Falcon. :D

Márinka
Márinka
19.04.2022 3 z 5

Je pravda, že jsem se zpočátku smíchy popadala za břicho. Autor velmi vtipně a svižně popisoval "trampoty" řidiče veřejné dopravy i cestujících. S počtem stránek však humoru ubývalo, ale více mi vadilo, že se příběhy, pointy opakovaly.

jana277
jana277
17.01.2022 4 z 5

Kniha pobavila, príjemné oddychové čítanie, ideálne na dovolenku.

Dada077
Dada077
18.09.2021 5 z 5

Kniha ma pobavila, dejom, opísanými zážitkami, aj prirovnaniami, ktoré sprvu pôsobili umelo a nasilu napchané všade. Ale toto všetko už popísali čitatelia predo mnou. Preto namiesto toho dávam tri úryvky:
1. Úderom polnoci vypukne za oknami autobusu Hirošima. Nóri si potrpia na zábavnú pyrotechniku rovnako ako Slováci. Avšak môžu si dovoliť viac a efektnejších laskominiek než priemerný slovenský bumtreskpraskus panelakus.
Cestu od domov oddeľuje vysoký násyp, ktorý má zrejme slúžiť ako protihluková bariéra. Teraz na ňom stojí tridsať ľudí, páliacich do neba svetlice z rúrkových odpaľovačov pripomínajúcich mínomety. Hneď ako spozorujú blížiace sa Volvo, zareagujú svorne ako jeden muž. Všetci namieria svoje trubičky priamo na čelné sklo. V nasledujúcom momente už okolo mňa - a aj priamo na mňa- s hvízdaním a buchotom lieta väčšie množstvo pyrotechniky, než bolo použité na Guadalcanale.
"K*k*tííí! " revem a reflexívne sa pokúšam schovať pod volant. Od skla sa s hvízdaním odrážajú projektily, nechávajúc za sebou špinavé šmuhy. Pripadám si ako pilot Blackhawku nad Falúdžou, márne sa snažím kľučkovať po ceste a schytávam ďalšie a ďalšie zásahy, zatiaľ čo nepriatelia okolo triumfálne jasajú.

2. Týmto spojom sa mi zmena končí a naprázdno sa vraciam do garáží. Som od nich asi desať minút, keď mi zavolá Raymond a znie vystresovane ako dodávateľ Váhostavu dva dni po splatnosti faktúry. Chrípková epidémia sa cez firmu prehnala ako Červená armáda Berlínom. Dvaja vodiči z poobednej zmeny na poslednú chvíľu zavolali, že neprídu a ďalší autobus sa mu kdesi na kopaniciach vyklopil do priekopy. Nebol by som taký dobrý a nepotiahol dlhšie?

3. Netbuss zorganizoval pre svojich vodičov kurz prístupu k postihnutým, kde ma školiteľ posadil na invalidný vozík a prikázal mi docestovať verejnou dopravou na druhý koniec mesta a zase naspäť. Kolegovia vyfasovali štuple do uší a okuliare prepúšťajúce len minimum svetla, ktoré simulovali 90-percentnú stratu zraku. Zažiť na vlastnej koži, s čím sa títo ľudia stretávajú, vám skutočne otvorí oči.

IgorGebiza
IgorGebiza
26.04.2021 5 z 5

vodič autobusu napísal vtipnú knihu. číta sa to dobre a sú pasáže kde som sa nemohol prestať smiať. v dnešnej dobe plnej čiernych správ vhodná kniha na oddych.

TheKaciZ
TheKaciZ
25.12.2020 4 z 5

Velmi vtipne podana zaujimava skusenost :)

buster21
buster21
06.10.2020 4 z 5

Ale hej .. kniha ma bavila .. i ked musim priznat, ze som mal chvilku, ked som mal pocit, ze to nedocitam .. ale potom som mal aj chvilku, ze idem poslat zivotopis do bratislavskej MHD, ze si chcem urobit papiere na autobus .. Vtipne napisany profesny zivotopis vystudovaneho jazykara, jeho peripetie prace v zahranici.. Bolo to fajn. Zistenie, ze nori su rovnake prasata ako soferi z okolia nitry a novych zamkov je osviezujuce :) .. nieje to za 5 ani za 4 ale ani za 3 * .. a kedze sa 3,5 hviezdy neda dat tak to bude za "4 stars"

Iveta248
Iveta248
09.07.2020 4 z 5

Zábavne napísané pocity autora - vodiča autobusu v Nórsku. Trefné prirovnania, úsmevný opis situácie , neskutočné zážitky .

neznamasue
neznamasue
16.06.2020 3 z 5

Zábavné rozprávanie o živote autobusára v Nórsku.
Fakt som sa zasmiala, niekedy síce boli prirovnania už také "umelé", ale z globálneho hľadiska naozaj vtipná kniha.

happy-smile
happy-smile
31.05.2020 5 z 5

Kniha mě opravdu pobavila a určitě se pustím i do dalšího dílu. Pokud čekáte, že kniha bude zaměřená na kulturní rozdíly mezi Nory a Slováky, tak tomu tak úplně není. Deník popisuje roky, kdy autor jezdil jako řidič autobusu, chvíli na Slovensku, většinou v Norsku. Ale jak už to tak bývá, tak cestující se chovají stejně, ať už autobus veze kohokoliv. Většinou mi Ondreje bylo líto, s jakými individuy se musel potýkat. Takže doufám, Ondreji, že nejsi jeden z těch řidičů, co chudáka substrát seřvou na dva razy, když se snaží lístek místo drobnými zaplatit bankovkou. V opačném případě bych ti totiž některé ty cestující přece jenom přála. ;-)

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 4 z 5

Príbeh Ondreja Sokola a jeho strastiplné cesty od práce v slovenskej SAD až po job v nórskych prímestských, mestských a iných linkách. Myslíte si, že vtipy typu --odpočuté z našich barov a krčiem--sú len klišé? Nie. Tieto skutočné zážitky s neskutočnými hláškami, nenechajú vašu bránicu pokojnú. Voziť Nórov, to nie len tak. Aj na to je potrebná dávka slovenskej trpezlivosti, slovenského porozumenia a truhlíkovosti našich českých bratov. Aj takáto plejáda vodičov sa stretla pri pracovných pohovoroch a zamestnaní v nórskych dopravných firmách. A udržať nervy na uzde, asi nebude také jednoduché. Od nevychovaných nórskych pubertiakov, po náhodných feťákov, čiernych pasažieroch, uhundraných dôchodcov až po trošku neslušných Indov je to skvelá sardinkovo natrieskaná autobusová jazda. A pri knihe som sa nenudil. Veselá, sarkastická a až príliš reálna. Odporúčam.

jaja4
jaja4
07.04.2020 3 z 5

S každou kapitolou to bavilo menej a menej. Miera cynizmu bola dosť veľká. Mám radšej láskavý humor.

Norsko

Ondrej Sokol