Prečo spíme

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo. Teraz nám vynikajúci neurovedec a odborník na spánok Matthew Walker umožňuje porozumieť životnej dôležitosti spánku a snívania. Okrem mnohých iných funkcií, spánok posilňuje našu schopnosť učiť sa, zapamätávať si a robiť logické rozhodnutia. Usmerňuje naše emócie, dopĺňa imunitný systém, dolaďuje metabolizmus a reguluje náš apetít. Snívanie upokojuje bolestné spomienky a vytvára priestor virtuálnej reality, v ktorom mozog spája minulé poznanie so súčasným a podnecuje kreativitu. Walker odpovedá na dôležité otázky o spánku: Ako vplýva na spánok kofeín a alkohol? Čo sa skutočne deje počas REM spánku? Prečo sa náš spánok v priebehu života mení? Ako na nás vplývajú bežné lieky na spanie, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie? Vďaka zmapovaniu najnovších prelomových vedeckých objavov a zhrnutiu dekád výskumov a klinickej praxe Walker vysvetľuje, ako nám môže spánok pomôcť s učením, ako nám môže zlepšiť náladu a úroveň energie, regulovať hormóny, preventívne pôsobiť proti rakovine, Alzheimerovej chorobe a cukrovke, ako môže spomaliť prejavy starnutia, zvýšiť dlhovekosť, zlepšiť vzdelávanie a predĺžiť dĺžku života našich detí a podporiť našu efektivitu, úspešnosť a produktivitu. Prenikavá, fascinujúca, vyčerpávajúca a zrozumiteľná kniha Prečo spíme čitateľom úplne zmení chápanie a oceňovanie spánku a snov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381735/big_preco-spime-0W3-381735.jpg 4.5638
Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Citadella (SK)

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, 2017

Kniha Prečo spíme

ropyzz
včera

Stučně a jasně, GAMECHANGER. Měl jsem problém se spánkem a "věděl jsem co mám dělat". Všichni mi radili to samé ale já mám svou hlavu. Nakonec jsem si přečetl tuto knihu. Samozřejmě se zde nedozvíte nic moc nového, ale veškerá fakta autor podloží studií, příběhem až vám to konečně začne dávat smysl a vy se těmi doporučeními začnete řídit. Nemám více slov. Nebuďte paličatí a poslouchejte, co se v knize píše.

Doporučuji!

fidji

Naučná kniha napsaná poměrně čtivým způsobem. Pěkně do základu vysvětlené souvislosti.

Jenny46

( Audiokniha ) je to zajímavé a plno informací už jsem slyšela. Jsou tam různé poznatky z vědeckých výzkumů...
Čím kratší je váš spánek, tím kratší životnost - přes 30 let dělám směny a je jasné, že spánkový deficit dohnat nemám šanci. Zkušenost z nespavostí mám, ale vyzkoušela jsem všechno možné a žádné zlepšení. Kniha na mě působila spíš depresivně

Chleba

Výborná kniha, poukazující na to, jak je spánek extrémně důležitý pro fungování celého člověka. Vzhledem k tomu, že kniha je občas skoro až horor, který vás pravidelně děsí, akorát s rozdílem, že vše má své reálné základy, donutil jsem se změnit razantně svůj spánek a jeho kvalitu. Díky jeho pravidelnosti a dostatku (ponocování jednoduše nepřipadá k úvahu) se mi vstává mnohem lépe a necítím se po ránu jak zombík, který nutně potřebuje kafé, aby mohl trochu fungovat. Jedna z mála knih, která mě po přečtení skutečně pozitivně ovlivnila v reálném životě. Člověk hned vidí, jak je ve světě spánek extrémně podceňovaný a lidé, kteří si ho odpírají a přiznají to, jsou skoro až za "hrdiny". Je bohužel mezi námi mnoho vlivných osobností, jež propagují krátký spánek s tím, že je to v pořádku a vlastně i zbytečnost. Lidé poté k těmto lidem vzhlíží.
Vůbec by nebylo špatné, kdyby kniha byla ve školách jako povinná četba.

JantarMantar

Pointa knihy je jasná a zásadní, vyznění dosti depresivní. Co se týče textu, tak mi přišel repetetivní až nudný, struktura textu se v jednotlivých kapitolách stále opakuje. Působí to jako sepsané přednášky.

Endorfinka

Souhlasím, kniha by měla být zařazena do povinné četby. Neskutečný, co všechno ovlivní jedna hodina spánku navíc :-))) Vzhledem k množství informací, které obsahuje, tak knížka neopustí můj noční stolek a určitě si ji ještě několikrát přečtu. A moc ráda!

knihomolkaMist

Byla to moje první audiokniha. A byla neskutečně zajímavá! To množství těch průzkumů? Těch informací, po kterých se nad spánkem fakt zamyslíte? Mohu jen a jen doporučit :)

lenjak

Velmi podnětné, mělo by být zařazeno do povinné literatury.