maxihrosik maxihrosik komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

V poznámce autora na konci knihy Ruta Sepetys píše:

"Každý národ má svou skrytou historii v bezpočtu příběhů uchovávaných jen těmi, kdo je prožili. Válečné příběhy často společně čtou a rozebírají čtenáři ze zemí, které v bitvě stály na opačných stranách. Historie nás rozděluje, ale skrz čtení se můžeme sejít v příběhu, studiu a vzpomínání. Knihy nás spojují v celosvětovou komunitu čtenářů, a co je ještě důležitější, v celosvětové společenství lidí toužících poučit se z minulosti."

Tahle krásná myšlenka asi přesně vystihuje hlavní motiv Ruty Sepetys pro napsání úžasných knížek V šedých tónech a Sůl moře, ale bojím se, že lidé jsou nepoučitelní. Lidstvo se chová stejně jako děti, opakující chyby svých rodičů a přidávající k tomu své vlastní. Poučenému společenství čtenářů pak nezbývá než jen nevěřícně a bezmocně přihlížet. Myslím, že velice depresivní je povolání historiků - tisíckrát mohou varovat, ale děsivé dějiny se nakonec stejně s drobnou obměnou zopakují.

Přes všechny popsané válečné krutosti na mě Sůl moře zapůsobila pozitivně. Statečnost, obětavost a houževnatost některých postav v naprosto beznadějných situacích vnesla
do příběhu dost optimismus, aby po přečtení nezůstal jen pocit odevzdané malomyslnosti z lidské krutosti a bezcharakternosti, ale i pocit pýchy a hrdosti na lidskost, nezištnou pomoc a hrdinství . Tahle knížka není černobílá a je vážně nádherná.

12.11.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

První díl z krimi série Ostrov Lewis. Podle mě to není detektivka. Na začátku je sice mrtvej chlap a na konci odhalený vrah, ale vlastně se téměř nevyšetřuje. Hlavní hrdina přijíždí na svůj rodný ostrov, setkává se po mnoha letech s bývalými kamarády a známými, ve vzpomínkách se vrací do dětství, a tak nějak nenápadně do sebe všechno zapadne.

Peter May je skvělý spisovatel. Dokáže úžasně popsat místní prostředí, zvyky, atmosféru a lidské charaktery, ale jeho pohled je dost pochmurný. Skoro všichni obyvatelé jsou hrubí, předčasně zestárlí, rezignovaní, poznamenaní prostředím drsného ostrova i nepříznivými životními událostmi a zkušenostmi. Knížka je neuvěřitelně čtivá, než se nadějete, jste na konci, ale pobavený úsměv na tváři přitom asi mít nebudete.

Sněhurka jablka nebaští Sněhurka jablka nebaští Petra Stehlíková

Tohle vyprávění o Sněhurce není sladká romance plná něžných vyznání a jemného humoru. Charlie má hodně komplikované rodinné vztahy a mohla by se snadno utápět v ufňukané sebelítosti, ale raději volí vzdor, provokaci, ironii a poměrně drsný humor. Je absolutní živel, nemá žádné velké životní cíle, chce se hlavně dobře bavit a užívat si života, nezkazí sebepitomější legraci, je přímá, vtipná a loajální, rychleji jedná než myslí, někdy šlape dost přes čáru a občas je na zabití, ale nikdy nenudí a její postřehy, glosy a hlášky jsou originální a trefné. Setkání s osudovým mužem je dost netradiční a odstartuje sérii událostí plnou komických situací, pomstychtivých intrik, podlých nápadů, bouřlivých výměn názorů a vzájemných invektiv. Styl humoru asi nesedne každému, ale já jsem se bavila a smála hodně, za což autorce moc děkuju.

02.06.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Trpělivého čtenáře odmění knížka nádherným postapokalyptickým, poctivě promyšleným příběhem. Očima malého dítěte je pomalu seznamován s tvrdým životem zotročených a vykořisťovaných sklenařů, kteří jsou, navzdory svým výjimečným schopnostem a klíčové roli při obraně lidí před tajemnými nebezpečnými bytostmi, zbytkem společnosti opovrhováni, mučeni a zabíjeni. Po delším úvodu s nezbytným vysvětlováním všech „pojmů a dojmů“ se příběh nepozorovaně překlopí do akčnější části a pak už se jen zrychluje a prohlubuje. Nedá se vystoupit, prostě se čte a čte a čte. Spokojený čtenářský zážitek narušuje jen vědomí rychle ubývajících stránek. Už se nemůžu dočkat pokračování, rozehrané je to úžasně.

11.08.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

To, že nepůjde o úplně veselé čtení, mi bylo jasné už z anotace a z komentářů ke knížce, takže jsem se v průběhu čtení citově obrňovala před smutným koncem, aby mě to moc nerozsekalo. Nakonec jsem byla ráda, že dočítám až nad ránem, kdy celá rodina ještě spala a nebyla tak svědkem mého nezvladatelného slzení. Přesto rozhodně doporučuji. Nejedná se o žádné laciné citové vydírání, překvapivě je zde i dost humoru, konec je svým způsobem optimistický (jen pro Louisu a jen maličko) a rozhodně má člověk pár dní po přečtení o čem přemýšlet.

13.08.2014 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Druhý díl ze série Ostrov Lewis. Komu se líbila Skála (mě moc), nebude zklamaný. Opět je to takové nedetektivní. Na začátku je zavražděný muž, moc se nevyšetřuje (spíš jen vzpomíná a povídá) a na konci dojde k trochu dramatickému, ale ne moc překvapivému rozuzlení. Zvláštní je vyprávění v první osobě z pohledu muže, trpícího stařeckou demencí. Nevím, jestli je to jen spisovatelova představa nebo to má reálné lékařské základy, ale takové stáří bych prožila hodně nerada.

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Ostrov Entry by klidně mohl být čtvrtým dílem série Ostrov Lewis. Příběh se odehrává ve dvou liniích - současná na ostrově Entry v Kanadě, historická na ostrově Lewis ve Skotsku. Opakuje se i stejná finta, kdy současný příběh je vyprávěn ve třetí osobě a historický v první osobě, takže se člověk rychle zorientuje, v které době se právě nachází. Popis prostředí je úžasný, oba hlavní hrdinové sympatičtí a příběh napínavý, dojemný i poučný. Pro mě trošku pokulhává detektivní zápletka, ale celkový skvělý pocit z knížky mi to nekazí.

28.02.2016 5 z 5

Návrat na vinici Návrat na vinici Kristan Higgins

Milý příběh. Láska, romantika, humor i dojetí je namícháno ve správném poměru. Ideální na dovolenou k vodě nebo jako emoční vyprošťovák po dramatické či citově náročné knížce.

19.08.2017 5 z 5

Za všechny prachy Za všechny prachy Janet Evanovich

Tak trochu italsko-americká variace na českou komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Nevyskytuje se zde jediná normálně uvažující postava, nic a nikdo se nebere vážně. Hlavní hrdinka dělá vlastně pořád dokolečka to samé: vrátí se domů, prohledá byt, aby odhalila případné útočníky, pohovoří s křečkem a nakrmí ho, osprchuje se a jde spát. Vstane, obleče se, učeše se, někam jede, něco hlídá, s někým se setká, pořád se něčím cpe, přichází o auta, objevuje mrtvoly a čelí útokům nepřátelsky naladěných zločinců. Vyskytují se tu ozbrojené stařenky, šílení úchylové, příbuzní na zabití, uříznutý penis, sexy policajt, tajemný Ranger, napravená prostitutka, transvestita…Je to plné dobrých hlášek, některé jsou dost suchohumorné. Celá série výborně funguje jako emoční vyprošťovák po přečtení nějaké citově náročné, tragické a depresivní knihy.

02.03.2016 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Přirozený a čtivý styl psaní, chytře poskládaný a dojemný příběh, dobře vykreslené postavy. Četla jsem jedním dechem, ale přesto jsem si v první polovině udržovala od všech citový odstup a ve druhé se trochu vztekala, na posledních pár stránkách jsem malinko slzela. Hlavní poselství knihy mělo být pravděpodobně o nutnosti nehrabat se v minulosti a umění odpouštět, ale pro mě je to spíš smutné poznání, že nejnespravedlivější nástroj mučení je svědomí - nejhodnější a necharakternější lidi potrápí nejvíc, hajzlům neublíží vůbec.

22.02.2016 5 z 5

Malé černé a devět žen Malé černé a devět žen Jane L. Rosen

Knižní obdoba filmu Láska nebeská - milé, odpočinkové čtení pro ženy všech věkových kategorií, kde všechno nakonec dopadne tak, jak má. Snad jen příhoda s funebrákem byla trošku drsná, ale vlastně docela vtipná.

01.09.2017 5 z 5

Boj se tmy Boj se tmy Becky Masterman

Napínavý příběh s dobrou detektivní zápletkou a sympatickou hlavní hrdinkou. Brigid je inteligentní, racionálně uvažující, houževnatá šedesátnice se spoustou životních zkušeností, která umí s nadhledem i občasným humorem čelit všem nástrahám. To, že někdy nepřiměřeně reaguje nebo o sobě pochybuje, jí dodává lidskosti a uvěřitelnosti.

30.08.2017 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Knížek mám oblíbených mraky, ale tahle už před lety obsadila první místo a zatím se žádné jiné nepodařilo ji sesadit. Miluju hlavní hrdinku a protože jde skoro o autobiografické dílo, tak i autorku. Líbí se mi způsob, jakým přemýšlí, hodnotí lidské povahy a zvládá zapeklité životní situace a problémy.

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Pozor, tak trochu spoiler!
Kdybych si byla bývala přečetla předem anotaci, nebyla bych tak zaskočená vývojem děje. Začátek je strhující, bez velkého úvodu člověk vpadne rovnýma nohama doprostřed drsného únosu mladé ženy. Motivy únosce jsou nejasné, nemá zájem o výkupné nebo o zvrhlé sexuální praktiky, ale nějaký osobní problém s obětí v jeho chování probleskuje. Tahle část je skvělá, má spád, je plná napětí a očekávání. V další části dojde k velkému odhalení z minulosti - no budiž, ještě se to dá, ale v téhle fázi byl nejvyšší čas knihu ukončit. Všechno, co se odehrálo poté, už bylo podle mě navíc a změnilo se to v jakousi vztahovou přetahovanou, která se vůbec nehodila k začátku. Spisovatelka měla asi raději napsat dvě knížky, dávalo by to větší smysl.

20.10.2017 3 z 5

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Autorka má dost neobvyklý styl vyprávění, který mě úplně dostal. Některé věty jsou přeškrtnuté a o to větší přitahují pozornost, některé se několikrát za sebou opakují v nezměněné podobě nebo s drobnými obměnami, aby se zvýšil jejich dopad, je tu hromada nečekaných slovních spojení a přirovnání, knihy jsou plné obecně přijímaných pravd a ideí (někdy moudrých, někdy jen líbivých), poskládaných do tak krásných vět, že mě chvílemi až brněla ruka, jak jsem přemáhala nutkání odhodit čtečku a někam si je poznamenat. Je velká škoda, že tak osobitým stylem je vyprávěn poměrně neoriginální příběh. Celá trilogie nepřináší nic převratného, jde o klasickou dystopii: neradostná budoucnost, zničená a zmutovaná příroda, nefungující společnost, tvrdý boj o nadvládu a omezené zdroje, vzpoura utlačovaných… Navíc (proč zas, proboha) je hlavní hrdinka krásná sedmnáctiletá holka s mimořádnými schopnostmi, která se zmítá mezi dvěma urostlými fešáky (mně by se líbil ten třetí) a rozpitvávání její citové rozpolcenosti a nejistoty je věnováno zbytečně moc prostoru na úkor akce nebo hlubšího vykreslení ostatních postav. Přesto vřele doporučuju. Určitě budou spokojené všechny fanynky Hladových her nebo Divergence (a asi i Stmívání).

28.02.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Soukromý detektiv Cormoran je vysloužilý voják bez nohy, bez kondice, s desetikilovou nadváhou a chlupatým, trochu povislým břichem. Přesto ani na chvilku nepochybujeme, že to je pravej chlap s úžasným charakterem a charismatem, se kterým bychom se rády všechny seznámily. Snoubenec jeho asistentky je hezký muž, za kterým se v hospodě ohlédne každá ženská, ale stačí pár nenápadných náznaků a víme, co si o něm myslet a potkat ho zas tak moc nechceme. Možná se mi to jen zdá, ale asistentka Robin je podle mě další verzí Hermiony - inteligentní, sympatická, hodně výkonná, trochu nedoceněná, nenápadná rebelka.

Příběh plyne (stejně jako ve Volání Kukačky) docela pomalu, atmosféra Londýna, zvláštní charaktery lidí, přirozené rozhovory a zajímavé situace nás vtáhnou do děje tak, až se zdá, že detektivní zápletka není v knize to nejdůležitější. To je asi u detektivky docela chyba, ale mě to vůbec nevadilo. Doufám, že Rowlingová bude v téhle sérii dlouho pokračovat. Mám pocit, že se jí podařilo vytvořit podobnou dvojici, jako byl legendární Perry Mason s Dellou Streetovou.

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Autor je pěkný filuta. Příběh chytne čtenáře hned od první stránky a až do konce ho nepustí. Jediný (ale výrazný) kaz na kráse je neuvěřitelnost téměř všech zápletek, jenže si nelze stěžovat, když před tím předem varuje samotný název knihy.

23.10.2019 3 z 5

Rozinka Rozinka Kamila Holásková

Knížka mi vůbec nesedla. Téma není špatné, ale je to psané hodně těžkou rukou. Všechny postavy mluví velice nepřirozeně, příběhy seniorů jsou okatě moralistické, k hlavní hrdince jsem si nedokázala najít žádný vztah, i když je to takový Mirek Dušín v sukních. Při čtení se mi opakovaně vracela myšlenka, že autorka určitě psala ve škole moc pěkné slohy.

27.06.2019 2 z 5

Archerův hlas Archerův hlas Mia Sheridan

Upoutávka na tuhle knížku mě moc nezaujala. Tisíckrát provařené téma setkání dvou mladých lidí, poznamenaných tragédií, nepřízní osudu a smůlou. Hodně vysoké hodnocení na DB a navíc vřelé doporučení od mé momentálně nejoblíbenější české autorky mě ovšem nalomilo. Myslím, že se knížka bude líbit hodně lidem, je tam velká osudová láska, trochu tajemství, spousta moudrých vět a hezkých vyznání, nějaký ten nepřítel, vášnivý sex, štěňátka, dramatický závěr, vše zručně a čtivě sepsané. Netuším, proč to u mě nezafungovalo, nějak se mi nepodařilo se s hlavními postavami sžít. Nejsem sice žádná plačka, ale někdy se mi i u docela obyčejných příběhů svírá krk při drobných křivkách a nespravedlivostech, tady se kupily nebo odkrývaly tragédie jedna za druhou a nic. Možná, že za to může mé momentálně nabručené rozpoložení, tak se mým výlevem rozhodně nenechte od čtení odradit.
PS. Za obálku by měl být někdo potrestaný, je laciná a příběh vůbec nevystihuje.

28.02.2016 4 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Naprostý poklad pro sběratele citátů a úryvků. Knížka obsahuje spoustu krásných myšlenek a vět. Sedmiletá holčička královského původu, která má plnou hlavu poezie, fantazie a bájných příběhů, vypráví o osudu své rodiny. Začíná to pohodově popisem domácnosti a přípravami na oslavu Nového roku, pak se pomalu začnou utahovat šrouby. Nechci spoilerovat, takže jen pár hesel: částečná autobiografie, Kambodža, 1975 - 1979, komunistická revoluce, Rudí Khmerové… Knížka je vážně skvělá, chvíli mi sice trvalo přijmout styl psaní a jinou kulturu, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Jsem trochu zeměpisný a dějepisný barbar, takže jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí a docvakly mi některé souvislosti, nejpůsobivější je ovšem popis chování lidí a vývoj jejich charakterů v extrémní situaci. Příběh chvílemi dojímá, chvílemi rozpaluje doběla, ale rozhodně se nedá snadno vypudit z hlavy.

22.02.2016 5 z 5