matfan matfan komentáře u knih

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Kniha je psaná formou, kde se prolínají odpovědi na otázky p. Hvížďaly, komentáře p. Havla a výstřižky z poznámek z doby, kdy byl V. Havel prezidentem. Na začátku mi to dělalo velký problém, nemám ráda, když se v knížkách přeskakuje semotámo. Záměr přiblížit obsah práce prezidenta republiky za mě splněn. Navíc kniha vykresluje i povahu autora i to, jak důležitá byla v čase, kdy byl prezidentem symbolika. A to i pro něj osobně. Některé pasáže mě velmi pobavili (viz netopýr v kumbále), jiné naopak vedli k zamyšlení (viz vkus, který napoví, jak dlouho mluvit, kdy mlčet a kdy je či není vhodné dělat vtípky). Zaujala mě poznámka o hranicích, která sice byla myšlena v kontextu státních hranic, nicméně za mě jednoznačně přenositelné i do lidské komunikace, protože "Jak můžete s kýmkoliv dalším smysluplně spolupracovat, když nemá jasno o vlastních hranicích, tedy v podstatě o své identitě?"

24.01.2024 4 z 5

Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné  terapeutické příběhy Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné terapeutické příběhy Viktoria Soltis-Doan

Příběhy jsou pěkné, ale nemám ráda, když mi někdo určuje, co si z nich mám odnést :-D

15.09.2023 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Kniha byla velmi čtivá, zápletka zajímavá. Za mě patří mezi scifi, které neurazí, ale nenadchne.

13.09.2023 3 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Chvilku jsme měla strach z formy, kterou je kniha psaná. Ale zcela zbytečně. Nádherný exkurz do psychologie a současného světa.

30.04.2023 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první knižní rande s Kingem. Kniha mě naprosto pohltila, byť to není zrovna jednoduché čtení (obzvlášť pro rodiče malých dětí). Téma smrti opravdu skvěle propracovano.

26.04.2023 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Konec byl na mě už trochu hektický, ale jinak opravdu skvělá detektivka. Knihy od Jo Nesbø se mi čtou opravdu dobře a baví mě.

05.04.2023 4 z 5

Luna z lůna Luna z lůna Barbora Englischová

Jsem vděčná, že se mi kniha dostala do rukou. Vřele doporučuji všem. Trochu mi připomíná Malého prince.

01.11.2022 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Nemám slov.

01.11.2022 5 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Na knihu má hodně rozporuplný názor. Některé pasáže dobré, jiná zklamaly.

18.11.2020 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Hodně realistické sci-fi, z kterého někdy až mrazí.

28.06.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Čtivá a svižná detektivka. První díl (V lese visí anděl) mi přišel lepší.

04.03.2020 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Závěr mě trochu zklamal.

12.02.2020 3 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Líbí se mi styl - detektivka psaná od poslední kapitoly k první. Přesto zde o napětí a nečekaná odhalení není nouze.

31.12.2019 4 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Soubor básní a česká klasika.

05.12.2019 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Oblíbená knížka už o dětství. Krásná a smutná paralela o tom, jak děti a dospělí vnímají věci odlišně.

03.12.2019 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Kniha vypráví příběhy několika osob, které se vzájemně prolínají. Není to styl, který obvykle čtu. Četla jsem pouze jako součást čtenářské výzvy.

02.12.2019 2 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Výborná kniha, hezky se četla.

24.11.2019 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Hezky se čte, nicméně není 5o můj nejoblíbenější žánr. Čteno v rámci čtenářske výzvy.

05.11.2019 3 z 5

Demonata Demonata Darren Shan (p)

Četla jsem na základě doporučení. Příběh super, ale neumím si představit, že by to mohli číst děti :-D Těším se na pokračování.

05.11.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Poutavý příběh, těším se na pokračování.

19.10.2019 4 z 5