MartyMcFly MartyMcFly komentáře u knih

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Vskutku, rád doporučuji tuto knihu, i když jsem měl možnost zatím jen jedné osobě (osobo, co tady děláte?). Ze začátku jsem samozřejmě nechápal (bez znalosti anotací, příběhu a konce), ale chytnul jsem se brzy a též mě to chytlo. Snadno. Mám rád toto spojení pravěku a sci-fi (nedá se tomu říkat fantasy / sci-fi). Postup dobrý, konec trochu zvláštní, ale i tak, dobrá kniha.

Ze začátku sice docela nuda (ach tolik sci-fi začíná v barbarské vesnici - tato, Jádro pudla, Fallout 2, Lidé a Netvoři), ale rychle se rozběhne průzkum čím dál tím podivnější džungle, která skrývá překvapivé tajemství (pečlivě jsem vybíral slova tak, aby to znělo jako obrovské klišé). Závěr mě nechal poněkud rozčarovaného, asi jsem čekal příliš moc.

Lobo se zvrací! Lobo se zvrací! Alan Grant

Málokdy si kupuji knihy. Ještě méně komiksy. Ale když jsem si toto někdy v 15ti kupoval, věděl jsem, do čeho jdu. Lobo je můj hrdina a brutální vzor, přímý protiklad k mé povaze - proč předstírat něco, co nejsem, dokonce se i straním násilí - ovšem jen v reálném životě.

Ve světě fantazie jeho krvelačnost nezná mezí. Zabije cokoliv, kamkoliv a na spoustu způsobů. A nebo ředitel, je zajímavé sledovat jeho (ehm) vývoj. Dokonce i ten nahoře mě dostal (a to je co říct).

No zkrátka věděl jsem, že si tento komiks chci přečíst už od doby, kdy jsem viděl recenzi na anglickou verzi ve SCORE (počítačový časopis) v roce 1993-4. Zkrátka jsem se k tomu dostal příliš brzy na to, abych odolal a nepodlehl. A aby se z něj nestal jeden z mých vzorů. Jakkoliv to může znít divně.

Zvláštní styl kresby, ale podivně se sem hodí.

Tak nezapomeňte děti, jedna (trrrrrrh) plus jedna (trrhhhhhhh) jsou dvě a počet vašich trasakcí právě vypršel.

08.02.2011 5 z 5

Red Meat 1. Red Meat 1. Max Cannon

Velmi, velmi zajímavé vtipy, i když některé ne moc povedené (jsou trapné, které jsou vlastně tak trapné, že jsou vtipné a pak jsou takové trapné, co vyjdou naprázdno a nezaujmou). No přiznejme si to, je to boží, ale ne dokonalé.

Příchod noci Příchod noci Isaac Asimov

Četl jsem to již dávno, takže si moc nepamatuji, ale zůstal pocit krásného čtení. Od toho se odrážím a někdy si to jistě přečtu znova, protože kniha je poměrně krátká.

Ale jinak zajímavá studie (jako ostatně mnoho sci-fi) světa po určité kat-a-strofě (v angličtině to má lepší zvuk), kde se celé lidstvo změní v dav šílenců. Pár jedinců zůstane normálních a ti jsou hrdinové. Možná si to pamatuji v lepším světle, než jaké to opravdu je, ale myslím, že ne.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Je to Tolkien, což se rovná dokonale zpracovaný svět, historie, jazyk (a tak dál blabla dál, to jste jistě slyšeli mnohokrát). Ovšem nerad bych tento díl bral jen jako "výplň" mezi začátkem a koncem. Není to pravda, protože i když je to kecací díl více než kterýkoliv jiný a spousta spousta příběhů se zde teprve vyvíjí, je tu pro epické milovníky alespoň Helm. Zejména vývoj vztahu Frodosama s Glůmem je zajímavý.

Ale je tak těžké zapomenout na film a vzpomenout si na knihu. A jistě nejsem sám. Bohužel.

05.02.2011 5 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Nefetuji. Nebyl jsem při čtení v jiném stavu mysli, avšak stejně jsem si to užíval. Tato kniha je jako hodně silný chlast, nesmí ho být moc najednou, jinak se celá zkušenost pokazí. A nebo ne, záleží na vás.

Já si čtení užíval. Vize, které Dick (bez dvojsmyslů, prosím) dokáže rozehrát jsou až překvapivě živé a i přes lehké sci-fi prvky (0.16 perioda %) je to o lidech. O postupující schizofrenii, o překvapeních, o tom, že vše je nakonec jinak (hehe, je nějaká Dickovo kniha o něčem jiném?).

Kamenný bůh Kamenný bůh Philip José Farmer

Krásně se to četlo, objevování "brave new world" - nového světa bylo celkem zajímavé, interakce s kočičími lidmi také. Možná trochu naivní, ale ne moc. Kniha je docela krátká, tak žádnou ságu z nového světa nečekejte, ale jako úvod do Farmerovi tvorby, jeho styl psaní a myšlenek, na to se hodí.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nikolivěk. Této "působivé pouti" (anotace je dnes nějaká vtipná) jsem se dlouho vyhýbal. Nakonec jsem ale knihu zkusil a byl jsem zklamán jak nudně je vše depresivní (a to temné věci mám normálně rád), ploché postavy (tentokrát tím nemyslím dámy, ni pány) a tak nelogické jednání, které odporuje dokonce i logice chaosu (pokud nějaká je).

Nerad používám slovo přehodnocená (nebo přeceňovaná), ale tahle kniha si to zaslouží. Budiž tedy můj první odpad. A snad na dlouhou dobu i poslední.

03.02.2011 odpad!

Neschopnost Neschopnost Rob Grant

Britský humor je dobrý proč ? No přeci protože je tak nádherně sarkastický. Bez nutnosti používat laciné a ohrané vtipy (což, ano, přiznejme si to, často provází americký humor - i když i ten má co do sebe, má však odlišnou tradici a není tak "svůj"), bez potřeby dělat z lidý voly.

Nene, Rob Grant temnou budoucnost (dá se označit za dystopii, ale tak nějak zparodovanou) vyvedl tak zajímavě, že se dá zařadit snad až vedle Pratchetta, i když samozřejmě ten píše na větší škále ve vlastním světě. A stejně jako Terryho Zeměplocha, tak se Grantovo Evropa podobá té naší.

To jsou přeci blbci ti úředníci. Ano, o tom to celé je, o tom jak nařízení, vyhlášky a pracovníci na "pravém" místě dokáží člověku znepříjemnit život. Někoho naštve úředník a pak zbytek dne nadává. Ne tak Rob, ten raději napíše knihu. Nezní to však jako ubohé nadávky na malost a omezenost, ale jako solidní humor.

Což je o čem to vlastně je. Jistá hluchá místa mi velí dát jen 4 hvězdy, proto níže.

Mezi piráty Mezi piráty David Weber

Honor pokračuje dál. Mimochodem rád bych zmínil jistou lingvistickou zajímavost originálního názvu. Honor není jen jméno hrdinky, ale též anglicky něco jako "čest". Tedy je to vlastně nejen Honor (jako žena), ale i by se dal šestý díl číst jako "Čest mezi piráty", naznačující kontrast oddanosti povinostem námořnictva, morálku a jakoby dobro. Ve vesmíru kde vládne zlo v podobě pirátů (a nejsou to komiksoví piráti, tihle kradou [klasika], vraždí [méně časté] a znásilňují [což je téma, které málokterý autor nakousne - dokonce je i mírně zpracovaná psychologická studie - vše v rámci příběhu]).

Pokud by se někdo bál, že když se přesunujem od Mantichorského království na galaktický západ (= směrem od války mezi Havenem a Mantíky), tak se mi zdá, že soubojů je tu ještě více, než v předchozích dílech (kde byla struktura připravy, trénink, zlepšování a nakonec boj). Zde se bojuje neustále. Zajímavé jsou pohledy do nepřátelského tábora, ať už fanatičtějších velitelů (Waters) a nebo zajímavého Casleta.

Ničivý konec. To se všechno kolem Harringtonové musí poničit ? Asi ano, jinak by nebyla sranda.

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Ano, 5 hvězd. Kulhánkovo veledílo, i když skoro vše od něj je podobně kvalitní. Teda chtěl jsem říct nekvalitní, protože o umělečnosti knihy pana K. nejsou. Jsou o zabíjení a o humoru. Nejlépe o obojím najednou. A to Noční klub splňuje dokonale.

03.02.2011 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Povinná školní četba na konci 90. let. Ale jsem škole vděčný, že tuto knihu do osnov zařadila, protože příběhy jsou krásné, oblíbil jsem si díky nim řeckou mytologii, která je dosti originální (i když často předvídatelná, ale tak jsme děti moderního věku a známe víc), ale i krutá (což se mi samozřejmě líbí (protože dnes většina autorů zjemňuje).

Duna Duna Frank Herbert

Kultovní ? Vskutku. Opravněně ? Jakbysmet. Duna je zkrátka, jak říkají naši kolegové "engláni", groundbreaking. Někdo by řekl zeměbořící, ale já ne. Já říkám dokonalá.

Začátek příběhu (původně vydávaného časopisecky), který se rozrostl na celkem ... počítám ... počítám (je jich fakt dost), 6 knih od Franka Herberta a dalších 7 knih od syna. A ještě další "related" knihy. Celkem snad 10.000 stran materiálu, což je něco. A čím je vlastně originální Duna tak zajímavá ? Tak dala vzniknout strhujícímu filmu (někomu nesedl, ale já se mezi ně neřadím). V mém životě je tato kniha velice významná. Četl jsem jí totiž jako jednu z prvních, někdy v šesté třídě základní školy, tedy v době mého začátku s knihami. V 11ti letech člověka hodně ovlivní.

Proč je vlastně tak dokonalá, sám se někdy ptám. Prostředí, určitě prostředí. A taky skrytá poselství, že technika se nakonec obrátí proti přírodě (což čtvrtý díl efektivně ničí, ale tam jde zas o jiné věci). Osobně mám techniku rád, ale příroda, stará dobrá nature má něco do sebe.

Stejně jako červi. Kombinace, tak syrové spojení techniky, daleké budoucnosti (ale zase v některých ohledech zaostalé, vždyť vzpomeňte si na Landsraad, nebo kontrolu vesmírného cestování. Uděláš problém a nikam se nedostaneš. Tedy ano, za několik let.

A tak čtěte, jen čtětě. A vnímejte. Tato kniha ukrývá ohromné bohatství a jsem rád, že je.

EDIT: Četl jsem to tedy samozřejmě s tou starou obálkou. V té době ještě nová nebyla tak se mi zákonitě líbí ta stará.

Návrat do budoucnosti I Návrat do budoucnosti I George Gipe

Ééé, jo. Tady Marty McFly. Těší mě Marty McFlyi.
Mnoho lidí zná film, ale málokdo ví, že hlavní postava se takhle jmenuje. Zvláštní, ale tak praví má zkušenost. Nuž a už nikdo už nezná knihu. Já si jí sehnal jen proto, že jsem fanatik.

Ale byl jsem zklamán. Je to vlastně přepis prvního dílu. Bohužel vůbec ne v lehkém tónu sci-fi (10%) komedie (90%), ale ve extra formálním stylu. Možná je to vina překladu, ale z kouzla filmu zůstal zachován jen příběh. Forma je strašlivá a ukrutná.

02.02.2011 2 z 5

Zběsilost Zběsilost Colin Falconer (p)

Má první kniha zabývající se problematikou koncentráků. Sice to byla jen jedna zastávka na temné pouti Žida za svobodou, ale i tak to dostatečně nastínilo krutost. Ne, že bych to neznal zdřívějška, ale číst o tom také zasáhne.

3 etapy - Německo v době těsně před, Německo v době zavřený v. a oblast budoucího Izraele - v kibucu. Nedá se říct, která část je nejlepší, ale jako celek to působí uceleným dojmem strastiplné pouti za svobodou. Falconer zná své řemešlo dobře a dokáže zaujmout.

02.02.2011 4 z 5

V té době (2006 - 2005) jsem Nirvanu měl celkem rád a tak jsem si půjčil tuto knihu (v originále). Boduje v mnoha ohledech, Kurtovo život je nepochopitelný, ale o to zajímavější. Čtenář se dozví mnoho informací, ale přiloženo je i několik originálních rukopisů a artefaktů pocházejících od Cobaina.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kniha byla výborná. Další z momentů, kdy jsem byl rád, že jsem poznal knihu dříve, než film. Je to unikátní zážitek a jsem za něj vděčný. Do filmu se plno scén nevešlo a tak je kniha poměrně bohatá na příběhy, i když pomalé a vážné tempo vypravování má též.

Nebudu trhat partu a dávat jiné hodnocení, protože u této knihy cítíte, že v rukou držíte jednu z těch nejlepších. Je to tak a záleží jen na čtenáři jaký je a jak dokáže ocenit knihu. Pro některé to nefunguje, ale to se stává. Mě tento styl ke knize sedl.

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Dokonalost. Proč ? No protože i když anotace jsou obyčejně velice fádní a naprosto nicneříkající o tom jak zajímavá bude kniha (jen prozradí půlku děje v horším a začátek příběhu v lepším případě), tady je i anotace zajímavá. A kniha ještě více. Po Stopařovi to byla moje další Douglasovo kniha. Dějové zvraty, spousta WTF (what the F.CK) okamžiků, kdy čtenář naprosto nechápe, co se to vlastně stalo. A když to pochopí, tak naprosto nechápe, jak se to mohlo stát.

02.02.2011 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika dystopického žánru. Koho přeci zajímá světlá budoucnost, když se můžeme (doslova) rochnit v blátě temnoty ? Ale jak krásně je to napsané. Ještě k tomu jsem četl verzi s krásnými malbami ve stylu, který bych zkrátka čekal.
Nevyčíslitelná hodnota, kterou se nám kniha snaží sdělit.

02.02.2011 5 z 5

Triáda Triáda Colin Falconer (p)

Napsáno čtivě, dramaticky i zajímavě. Když jsem to před lety četl, dosti mě to uchvátilo (natolik, abych si sehnal z knihovny i ostatní knihy od autora). Příběh ukazuje obě strany, policistu i mafiány a těží hlavně ze zoufalosti (boje proti tak obrovské organizaci) a lidské síly Kellana - touze nevzdat se.