Zběsilost

Impozantní sága je historií židovství ve 20. století, o zrodu státu Izrael a o událostech, které dodnes otřásají zeměmi Středního Východu. Vyprávění, které začíná ve 30. letech má dvě roviny. V jedné z nich je vykreslen osud bohaté německé židovské rodiny, z které přežije hrůzy holocaustu pouze mladý Natanel, který pak se vším zoufalstvím bojuje za vznik nového židovského státu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45514/zbesilost-45514.jpg 4.660

Vydáno: , Středoevropské nakladatelství

Fury, 1991

Kniha Zběsilost

Hana H.
03.04.2021

(+ SPOILER) Já mám z Falconera dojem, že neumí napsat pěkný konec knihy. Celá knížka je napsaná vcelku dobře (jen nemám ráda ty věčné romantické části děje, fakt by mě zajímalo, jestli se v některé knize obešel bez velké lásky), ale závěr spisovatel tak nějak podivně rozplizne a tím mi celkový dojem totálně zazdí. Zatím to tak bylo u každé jeho knihy, kterou jsem četla. Tato byla třetí, právě kvůli té věčné romantice a divným koncům jsem už neměla v úmyslu po prvních dvou číst další, ale kvůli vysokému hodnocení a tématu jsem to zkusila. O koncentračních táborech se nedozvíte nic, co byste nečetli dávno jinde, zajímavá je samozřejmě část o vzniku Izraele, ale to si také můžete zjistit jinak a nemusíte číst tlustospis s romantickým dějem. Na druhou stranu se třeba autorovi povedlo přiblížit téma vzniku Izraele i čtenářům, kteří se bez romantiky neobejdou, což je dobře. Za mě ovšem - knihy tohoto autora už číst nebudu.

Nedá mi to, musím sem něco dopsat. Právě jsem zahlédla ke stažení na Uložto Zemřelo skutečně 6 milionů? To prostě nepochopím.

Dagmar76
04.01.2021

Strhující kniha, která pomůže pochopit neustálé boje a nenávist na blízkém východě.
Odhalí souvislosti nejen s holocaustem, ale až k událostem přes 2 tis. let starých. Nejtěžší je pasáž týkající se koncentračního tábora v Osvětimi. Jednu hvězdu ubírám za poslední pasáž, která mi přišla již nekonečná i trochu zmatená.

čef
05.10.2020

Obtížné čtení plné drastických scén z boje geneticky totožných kmenů z Palestiny a vzniku židovského státu Izrael, vše ukázáno na poutavých příbězích několika rodin a dvojic. A navíc to začíná křišťálovou nocí v Německu a zvěrstvy v koncentrácích. Takže žádná pohoda, ale k pochopení toho co se v Izraeli děje, to určitě mnohým přispěje, i když už na toto téma byly napsány stohy knih. Nedoporučuji číst před spaním.

AlenaF
09.04.2020

Skvělá kniha, ale dle mého je Exodus propracovanější. Jinak zcela souhlasím s komentářem MEDVEZH. Dávám 4 hvězdičky.

Babo
04.09.2018

Kniha je skvělá , prolíná se v ní život za 2. světové války v Německu a současně v Palestíně.
Falconer je výborný vypravěč a znalec historických souvislostí .
Dokáže přesvědčivě zachytit mentalitu jak německých Židů , tak i Arabů .
I když jde o náročné téma , kniha se čte moc dobře a dává odpovědi na situaci po 2. světové válce při vzniku státu Izrael .
Jak už je zvykem , snaží se být nestranný a tak jsou na obou stranách lidé dobří zlí .
I přes to je situace mezi Izraelci a Palestinci stále vyhrocená a je jen těžko jednoznačně se postavit na jednu nebo druhou stranu .I když u mě je to jasné .

Kerberos
27.06.2017

Pro mě nejlepší Falconer,knihu jsem četla dvakrát a kdybych ji měla v elektronické podobě asi bych se k ní ještě vrátila.

Killingjoke
16.06.2017

Do téhle knížky jsem se nemohl dostat na několikerý pokus. Nakonec se to zlomilo a když jsem otočil poslední stránku, bylo mi hodně líto, že už je konec... V podstatě se jedná o variaci tématu, které románově popsal Leon Uris v Exodu. Nejde však o nějaké napodobení, Zběsilost si jde vlastní cestou a její příběh je stejně neméně úchvatný. Příběh začínající v Německu, kde nevyhnutelně bují nacistické zlo nás postupem času přenáší do Palestiny 40. let, tedy do doby rodícího se státu Izrael. Vyprávění je vedeno z pohledu několika postav, jak z řad Židů, tak Arabů, jejichž životy se různě prolínají. Rozhřešením se pro ně stává Rezoluce OSN z 29. listopadu 1947 o rozdělení Palestiny, které spustí kataklyzma událostí... Výborný román na mé oblíbené téma.

beruska0609
08.11.2016