Hedvábná stezka

Hedvábná stezka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2005/bmid_hedvabna-stezka-w8q-2005.jpg 4 118 31

Další z historických románů Colina Falconera zavádí čtenáře do válkou zmítané středověké Palestiny a tajemných stepí Střední Asie 13. století, kde se střetávají dva zcela odlišné a nesmiřitelné světy. Nelítostní Tataři, před kterými se třásla nejen Evropa, ale i Dálný východ, jsou považováni za kruté divochy. Poutavě vylíčené životní osudy tatarské princezny a cesty dominikánského mnicha a templářského rytíře jsou ústředními tématy Hedvábné stezky, která se táhne napříč Asií, aby stejně jako ve starověku spojovala známé s neznámým.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , BB art

Silk road , 1998

Paulika419
Paulika419
12.05.2023 4 z 5

Zdařilá kniha se zajímavým závěrem nadchne každého vyznavače dobrodružného historického románu.Trochu mě však udivilo jak papež mohl na tak důležitou misi poslat dominikánského troubu.Když na Velkou Moravu dorazili Cyril a Metoděj přinesli poklad písmo.Díky za ně.

Jack Bauer
Jack Bauer
25.12.2022 5 z 5

Naprosto boží kniha. Pochybující templář a fanatický kněz se vydávají na strastiplnou cestu šířit slovo Boží a získat spojenectví proti Saracénům. Nestačil jsem obracet stránky jak mě to od samého začátku chytlo až do děsivého konce na který budu dlouho myslet. Také se mě líbilo neustálé handrkování Josserana s Wiliamem. Kněží neustále káží dobro, ale sami jsou to ďáblové, Kniha má krátké kapitoly, vše barvitě popsáno, jakoby se před očima odehrával film a fascinuje mě jak autor dokázal na pár zavěrečných stránkách uzavřít celé děsivé vyprávění ještě děsivějším koncem. Krásná kniha na boží vánoční nesmyslné svátky. Doporučuji všem věřícím i nevěřicím. První kniha tohoto autora co jsem četl a ne poslední. Těším se na Harém a všechny Falconerovy knihy, autora si přidávám k oblíbeným.

„Co to tam sedí za vránu na tom koni?"
„To je svatý muž."
„Něco jako šaman? Vypadá jak mrtvola. Ví vůbec, jak je ohavný?"

„Papež. To je blbé slovo"

„Touto rukou tě zprošťuji všech hříchů. Za trest ale budeš do konce svých dnů žít v cudnosti a vzdáš se všeho majetku ve prospěch Svaté matky církve."

hankapimi
hankapimi
17.07.2022 5 z 5

Krásná knížka, nádherná, moc jsem si pošmákla a opět mne u četby zastihlo svítání, nešlo se odtrhnout! Pobavil mne rozhovor Tatarky, která nechápala víru v Boha ohledně hříchů, násilí, závisti a pýchy, s křesťanským templářem. Nemohla pochopit, že vše, co dělá člověka člověkem, je hřích a musí se zpovídat a kát se. A už vůbec se jí nezdálo, že Bůh stvořil lidi nedokonalé a pak je za jejich slabosti trestá ! A templář neměl odpověď, leč se nad tím alespoň zamyslel... Na rozdíl od mnicha, který zůstával fanatický, neoblomný, páchnoucí, neoholený a zamračený na celý svět. Už jsem četla Harém, který se mi také moc líbil, tak si myslím, že knihy C. Falconera vezmu pěkně popořadě, všem doporučuji si nějakou vybrat a budete také jeho velký fanoušek!

Arev122
Arev122
14.08.2021 5 z 5

Příběh mě vtáhl od začátku do děje. Je to cesta templářského rytíře a fanatického dominikánského mnicha středověkou Palestinou. Román plný dobrodružství, ale i lásky a historických faktů.

mi-380
mi-380
30.12.2020 4 z 5

Poutavý popis velké dobrodružné cesty dvou křesťanských vyslanců do hlubin Tatarské říše. Druhá polovina třináctého století, slavný Čingischán je po smrti, jeho potomci bojují o moc a evropští poutníci se stávají přímými aktivními účastníky konfrontace zcela odlišných civilizací. Zároveň nás autor pomalu ale jistě zasvěcuje do narůstajících rozporů mezi slepým fanatismem na jedné straně a tolerancí podpořenou zkušenostmi na straně druhé, a to v rámci jednoho náboženství. Věčný konflikt, táhnoucí se celými dějinami lidstva, je zde popsán přesvědčivě, tu a tam humorně, a stává se zdrojem nenápadně rostoucí hrozby. Kniha je plná dramatických událostí, hlavně v druhé polovině, ze začátku často připomíná cestopis – velkou část zabírají popisy krajů a zvyků místních obyvatel. Jako by rytíř a mnich prošlapávali cestu Marco Polovi, který v jejich stopách vyrazil o pár let později.
85 % (aktuálně 92 hodnotících s průměrem 85 %).

Majitel jurty na jejich počest zabil berana. Porážka probíhala jednoduše. Povalil zvíře na záda, znehybnil ho koleny a nožem mu rozřízl břicho. Pak vnořil paži až po loket do pulzujících vnitřností, nahmatal srdeční tepnu, stiskl ji a konec. Za okamžik se beraní hlava sesunula ke straně a zvíře dodýchalo. Na zem prakticky neukápla ani kapka krve.

gaaabi
gaaabi
17.12.2019 5 z 5

Čte se sama... zajímavé a dojemné.

Slůník
Slůník
17.11.2019 5 z 5

Některé obrazy nevymazatelné z paměti.

alekis
alekis
07.10.2018 5 z 5

Nenapsala bych to líp než Babo. Čtěte, stojí to za to!

Babo
Babo
29.08.2018 5 z 5

Autor má dar popsat nekonečné pastviny , krutost hor a pouští , stejně jako barvy a vůně bazarů . Kdo by si ale myslel , že je malířem krajinářem , tak se plete .
Stejně tak dokáže zachytit historii a psychologii jednotlivých postav .
Fascinovalo mě jak věrohodně dokázal popsat myšlení fanatického kněze , stejně jako krutost Tatarů .
Je to prostě skvělá kniha a já se dávám do čtení dalšího Falconerova díla.

Maarty
Maarty
03.08.2018 4 z 5

Falconer je můj oblíbenec a ani tahle kniha nezklamala.

iloveafrica
iloveafrica
14.04.2018 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla před lety a ještě teď na ní vzpomínám..co jiného dodat..prostě úžasný od začátku do konce..

Vercutka
Vercutka
13.04.2018 4 z 5

Pěkně napsaný příběh. Z konce je mi úzko ještě teď.

Lálin59
Lálin59
24.01.2018 4 z 5

Po přečtení Harému jsem měl trochu obavy, ale tohle je úplně něco jiného. Krásně popsaný putování, dobrý příběh, perfektně zasazený do historického rámce, moc hezký čtení.

Sandalkar
Sandalkar
13.01.2018 4 z 5

Silný příběh s příjemným historickým podtextem. A otevřený konec, které já prostě můžu. Na této knížce je příjemný i fakt, že byla vydána v době, kdy ještě kolem historických románů nebylo tak hysterické PRko... Doporučuji číst za podzimních plískanic s horkým svařákem vedle na stolečku.

Ramiel
Ramiel
26.09.2017 4 z 5

Zajímavý námět - templáři a Kublajchán - a pro mě nová myšlenka možného spojení křižáckých vojsk s tatarskými hordami proti muslimům ve Svaté zemi. Příběh (možná inspirovaný Marcem Polem) už je ovšem vcelku tradiční - útrapy cesty, překračování velehor, pouště, příchod k Mongolům, intriky, láska, útěk... Celkově hodnotím velmi kladně.

Boby17
Boby17
20.09.2017 5 z 5

Tak tahle knížka je jedna z těch, kterým bych nejraději dal šest hvězd. Strhující od začátku do konce, dobrodružná, napínavá a zároveň i poučná. Vřele doporučuji všem zájemcům o historické knihy z doby křížových výprav.

Kerberos
Kerberos
28.06.2017 5 z 5

Zase příběh,který mě dostal a je to kniha,kterou si i po letech pamatuji.Klidně bych si ji přečetla znova.

kasparos
kasparos
11.02.2017 1 z 5

Nemohu si pomoct, ale jedná se o porno zahalené do historického románu. Mezi Falconerem, Cornwellem a Follettem nevidím žádný rozdíl, všichni píší tak, jako kdyby od sebe opisovali.

braunerova
braunerova
11.11.2015 4 z 5

Příběh všech tří hrdinů je literární fikce, ale dějinné události i Hedvábná stezka jsou popsány velmi věrně. Námět mi ale trochu připomínal putování Marca Pola, slavný cestopis z 13. století. Mě se víc líbí Falconeho skuteční hrdinové, třeba Aztécká perla nebo Soumrak bohů.

Bezantina
Bezantina
30.10.2015 5 z 5

Překrásný a poutavý příběh.. Začnete číst a nedokážete přestat..