Harém

Když mladou a inteligentní tatarskou dívku Hürrem prodají do otroctví a ona se ocitne v největším harému osmanského sultána Sulejmana, pochopí, že nemá smysl bránit se osudu. Pomsta, kterou vymyslí, musí dlouho zrát. Když se po letech vzdorování intrikám ocitne na nejvyšším stupínku sultánovy přízně, má díky svému vlivu osud celé říše v rukou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98227/big_harem-2-vydani-98227.jpg 4122
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

Harem, 1992

Kniha Harém

Jack Bauer

Kniha z velmi zajímavého zapovězeného prostředí plná intrik, opět velmi čtivá, ale „Hedvábná stezka" se mě líbila mnohem víc. Ator tam má ale chybu, jelikož dané místo jsem navštívil. Sidi Bou Sad se nachází v Tunisku nedaleko Kartága a ne v Alžírsku. Na trhu kde prodávali Julii prodávali Angeliku. Možná je v Alžíru nějaká osada stejného jména, ale dle popisu mě to sedí na Tunisko. Díky barvitě popsanému Istanbulu mě autor nalákal k opětovné návštěvě podívat se na Bránu blaženosti kam se ukládali uříznuté hlavy o čemž jsem tenkrát nevěděl.

marketa7
14.10.2022

Díky toulání se po Databázi jsem si připomněla dojmy z Haremu. Mně se líbil, tolik odlišné prostředí i čas mne zaujaly, četlo se velmi dobře. Jak moc bylo vyprávění věrné historii nedokážu posoudit, vyhrál pocit z četby.

hankapimi
06.02.2022

Krásný příběh z pera Colina Falconera, kde se snoubí historie s fikcí, jsem si užila od začátku až do konce. Navštívila jsem kdysi i Istanbul s palácem Topkapi, při četbě Harému má tehdejší návštěva Turecka znovu krásně ožila. Pro Evropana zcela neznámé pojmy "kyzlar agasy", "kleštěnci, hurisky, eunuchové, ziadi, validé" a zcela odlišná kutura osmanské říše se sultánskou samovládou. Pouze ti dávno zesnulí by dokázali posoudit, kolik je v tomto poutavém příběhu zachyceno pravdy... Netradičně plný počet a vřele doporučuji !

Hobo
13.03.2021

Výborný historický příběh z prostředí běžnému Evropanovi nezvyklého. Příběh plný intrik, které nutně ovládají a obkličují rozhodování absolutistického panovníka.

barbora1122
26.01.2021

Kvalitně napsaný a čtivý román jednou nohou stojící na historických faktech.
Kniha se mi celkově líbí, sháněla jsem ji velice dlouho a výsledek mě nezklamal :-)

sioux
19.11.2020

Prvních cca 60% knihy bylo zajímavých chvílemi až fascinujících, celé to prostředí harému, intriky, středověk někde v Turecku... ale pak mě to začalo štvát, na každé stránce se pořád dokola opakující stejné intriky začaly být nudné, navíc mi přišlo neuvěřitelné, že by jedna žena dokázala manipulovat celým osmanským královstvím a že by Sultán byl takový hlupák a že by Sultán měl 300 údajně nejkrásnějších žen světa a přitom by dal přednost jedné hubené a posléze stárnoucí intrikánce, to vše mi přišlo opravdu proti přírodě a rozumu a duchu doby. Ale bůhví jak to bylo, prostě to tak autor chtěl a je to fikce. Fikce, která mě ze začátku bavila, ale v druhé půlce už jsem ji jen prolistoval.

katka134
30.10.2020

Známý příběh velké lásky sultána k otrokyni se četl hezky. Ale dost mě mrzely záměny historie. Hürrem v románu byla dcerou Krymského chána, valide Hafsa dcerou rolníka a první syn Hürrem, Mehmed druhý následník trůnu, se tady narodil úplně jindy.
Takže vlastně zklamání.

Aingeal
22.09.2020

Velice čtivý historický příběh, napínavý, hodně popisný. O tom, jaká Hurrem opravdu byla, nemáme šanci se dnes už dozvědět. Ale autorovo ztvárnění této postavy bylo každopádně extrémně jednostranné a černobílé, což jinak zdařilému příběhu ubírá na věrohodnosti. Škoda.