Mezi piráty

Kapitán Honor Harringtonová dostává příležitost vrátit se do služby v Královském mantichorském námořnictvu. Je v tom ale háček. Má převzít velení eskadry provizorně vyzbrojených obchodních lodí s posádkou sestavenou z nejhorších výlupků ozbrojených složek a spolu s ní zastavit řádění pirátů, kteří využívají války Hvězdného království s Havenem k plenění. Někteří z pirátů ovšem nejsou tím, čím se zdají být, a totéž platí pro lidi z vlastních řad. K tomuto úkolu totiž Honor vybrali dva vlivní nepřátelé, vedeni představou, že ať už zničí ona nájezdníky nebo nájezdníci ji, radovat se budou oni... Šesté volné pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8906/honor-harringtonova--8906.jpg 4.697

Honor Harringtonová 6.

Literatura světová, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Polaris

Honor Among Enemies, 1996

Kniha Mezi piráty

Boby17

Další skvělé pokračování, tentokrát v kapitánské uniformě Mantichory a ve velení operačního svazu Q lodí. Piráti se chovali jak vzteklí psi, Liďáci si přihřívali válečnou polívčičku a někteří členové posádky byli vlastně kriminálníci. Takže velká porce problémů k řešení a pak ještě k tomu zvířecí problémy Nimitze. Více prozrazovat nebudu a těším se, až se brzy pustím do dalšího pokračování série.

Claudius
03.09.2018

Začínám si všímat, že "Harringtonovky" mají poměrně pevnou strukturu. V první kapitole z pohledu někoho cizího se něco ošklivě pokazí. V druhé kapitole se většinou podíváme za záporáky, abychom zjistili, co se děje a co kují za pikle, načež pak do kanceláře někomu, kdo problém z první kapitoly řeší (typicky admirál White Haven nebo některý z vesmírných lordů). Samozřejmě tito se shodnou, že na problém nasadí lady Harringtonovou, tedy v další kapitole se podíváme za ní, jak dělá něco nebetyčně cool (zápas, létání, střelba, cokoliv).
A víte co? Mě to tak nějak vyhovuje. Kvalita je stále nadstandardní, a přestože by se z mého komentáře dalo vyčíst, že si snad stěžuji na repetetivnost, není tomu tak. Například v této knize nejenže nalezneme dosud prakticky neviděný vhled do života níže postavených členů posádky, ale dostane se nám dokonce vícero klíčových bitev. Jediné, co předvídatelné je, je naprostá, nezpochybnitelná a všestranná dokonalost lady Harringtonové, ale to víme už dávno, že.

lampernaqui
06.06.2016

Další skvělý díl. Každý si tu najde něco. Honor tentokráte loví vesmírné piráty, které Mantichoře způsobují veliké ztráty. Máme tu zatím jeden z nejdrsnějších konců, pohled mezi normální členy posádky (který do teď chyběl), k tomu se ukazuje, že u Liďáků nejsou všichni jenom zlí, což je přístup, který sérii rozhodně vylepší. Žádná černá bílá. Jak to jen autor dělá, že kvalita drží?

LuciusWlk
18.01.2015

Tentokrát mi trvalo trochu déle se do knížky začíst. Začátek je poněkud zdlouhavý, i když netvrdím, že nezajímavý. Jakmile se události rozpohybují, je to sešup. Nové souboje, nově pojaté souboje, nová část vesmíru a nová pravidla proti novým, ale i starým nepřátelům. Honor se s ničím nemaže a vesmír je chudší o pár desítek tisíc živočichů. :)

yerry
26.09.2013

Všetko podstatné už bolo zhrnuté v predchádzajúcich komentároch. Ja len dodám, že tento Weberov vesmír je naozaj prepracovaný do najmenších detailov a všetko napokon do seba perfektne zapadá. … a práve v tomto, sa mi zdá, je jeho najväčšia slabina. Ten vesmír s udalosťami, ktoré sa v ňom vyskytujú je akýsi kockatý, kde všetko patrí do určitého šuplíka.

Weber tu vyslovene straní monarchistickej Mantichore, kde monarchia je len fasádou, hlavnú rolu tu hrajú vojenské kruhy, smotánka a predstavitelia kapitálu. Vychádza mi z toho niečo ako Pinochetov režim v Chile s úplne liberalizovanou ekonomikou, teda maximum ekonomickej slobody na úkor tej osobnej. Do protikladu tu stavia Haven s jeho sociálnym programom podpôr a musím poznamenať, že Weberom dosť nadsadeným. Ako Mantichora riešila sociálne pnutia, ak tam aj dáke boli, počas periodických kríz, mi nie je úplne jasné. So spodinou ako stredná, robotnícka trieda alebo underclass sa Weber vôbec nepára, ako keby vôbec neexistovali.

Ďalšou slabinou v knihe je stávajúci ekonomický systém, ktorý sa vpodstate nelíši od toho súčasného s voľným trhom, a to sa nachádzame niekoľko tisícročí v budúcnosti, akoby tento systém bol nemenný. Všetci pritom vieme, že aj so ZSSR sme mali ísť pôvodne na väčné časy a nikdy inak. Weber popisuje ľudstvo ako keby ustrnulo vo svojom vývoji. Kvôli tomuto teda strhávam 1 hviezdu inak v jednej z tých lepších častí.

lanusinka
20.06.2013

Asi můj nejoblíbenější díl série, líbí se mi linka s Wandermannem...

MartyMcFly
03.02.2011

Honor pokračuje dál. Mimochodem rád bych zmínil jistou lingvistickou zajímavost originálního názvu. Honor není jen jméno hrdinky, ale též anglicky něco jako "čest". Tedy je to vlastně nejen Honor (jako žena), ale i by se dal šestý díl číst jako "Čest mezi piráty", naznačující kontrast oddanosti povinostem námořnictva, morálku a jakoby dobro. Ve vesmíru kde vládne zlo v podobě pirátů (a nejsou to komiksoví piráti, tihle kradou [klasika], vraždí [méně časté] a znásilňují [což je téma, které málokterý autor nakousne - dokonce je i mírně zpracovaná psychologická studie - vše v rámci příběhu]).

Pokud by se někdo bál, že když se přesunujem od Mantichorského království na galaktický západ (= směrem od války mezi Havenem a Mantíky), tak se mi zdá, že soubojů je tu ještě více, než v předchozích dílech (kde byla struktura připravy, trénink, zlepšování a nakonec boj). Zde se bojuje neustále. Zajímavé jsou pohledy do nepřátelského tábora, ať už fanatičtějších velitelů (Waters) a nebo zajímavého Casleta.

Ničivý konec. To se všechno kolem Harringtonové musí poničit ? Asi ano, jinak by nebyla sranda.