MartyMcFly MartyMcFly diskuze u autorů

☰ menu

J. R. R. Tolkien

Jeden z velikánů britské literatury. Co on dokázal stvořit je vskutku jedinečné. Na rozdíl od mnoha jiných autorů (kteří sednou a píšou jen tak) využíval svých desítek let výzkumů, zkušeností jako profesor britské literatury a jeho zájmu o různé mytologie. Vytvořil několik funkčních jazyků, sepsal tisíce stránek textu a poznámek, stal se zkrátka jedním z autorů, u kterých se objeví několik akademiků, kteří jeho dílo pak celý život studují (čímž oheň postupuje dál).

A na to, že jsou ty knihy (hlavní trilogie) staré 60-70 let jsou stále čitelné bez problémů, narozdíl od mnoha děl z té doby (fantasy tenkrát bylo dost těžkopádná, ale Tolkien z toho udělal výhodu, protože mu to dodávalo váhu, kterou ukoval v širokou základnu faktů a mýtů.

K tomu ještě později vydaná díla, z nichž je asi nejznámější Silmarillion, nebo Húrinovy děti. Ale jsou i další. A snad budou i další vycházet. Uff, k tomu ještě dodatky v trilogii a máme to, pravděpodobně nejpropracovanější vymyšlený svět co existuje. To vše podpořeno epickou filmovou trilogií, která nedělá knihám ani trochu špatné jméno (jen je filmovější - trochu hollywoodštější a snad i akčnější), hlavně proto, že se režie ujal totální nadšený geek. K tomu více než vhodný soundtrack (který zase ukázal soundtrackům jak se má dělat výpravná, vznešená hudba).

Ještě nekončíme dámy a pánové - kdykoliv mě chytne Tolkieno-mánie a zajímá mě třeba, jestli se trpaslíci po Návratu krále vrátili do Morie, jestli všichni elfové zmizeli ze Středozemě, nebo názory jak by si asi mohl vést Sam jako nositel prstenu, vše se dá najít na internetu, spolu s tisíci nadšenci (pravděpodobně více). Tomu pomáhá velikost Tolkiena - je známý, čtivý a kvalitní a čím dál tím více lidí ho tím pádem zná. Snad se kolo osudu nezastaví.

A to vše dokázal podat čtivou formou, takže klobouk dolů a fajfku zapálit.

25.12.2011


Miroslav Žamboch

Důstojný následovník Kulhánka, v jehož knihách se (řekl bych) méně zabíjí, ale každá smrt má o to větší význam, jak příběhový, tak emoční. Více přemýšlení, méně krve, temná atmosféra přetrvává a zábava trvá.

05.02.2011


Joanne Rowling

Já naštěstí začal číst sám od sebe a ne z popudu knižní "porodní báby" Rowlingové. Ale abych jen nehanil, musím uznat, že píše velice čtivě. ANO (ufff), knihy jsem četl několikrát. A pokaždé se mi to líbilo. Ale později jsem měl takový rozporuplný pocit, jestli jsem náhodou jen tak nenaletěl na pozlátko na vrchu.

01.02.2011


Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft byl jeden ze zakladatelů a i když se některé popisy mohou zdát cyničtějšímu čtenářu poněkud nudné a nepochopí, proč je hlavní hrdina tak vyděšený, či ochoten spáchat sebevraždu kvůli hrůzám, které viděl, tak věřím, že uvědomělý čtenář se bude snažit dílo chápat v kontextu doby - 20-30. let Přirovnal bych ho k televiznímu seriálu Star Trek, konkrétně TOS z 60. let a Nové Generace z let 80/90, kde se ve zpětném pohledu také můžou zdát některé věci z 60. let poněkud směšné.

I tak atmosféra je dosti hutná a HPL vlastně položil základ pro Cthulhu Mythos, kterýžto poté ostatní následovníci rozpracovali. Byl to vlastně vizionář, co tak trochu předběhl dobu, ale i tak v duchu své doby psal.

01.02.2011


Roger Zelazny

Zelaznyho (chci ctít jméno autora svým způsobem) znám vlastně jen ze série Amber. Ale protože jde asi o cca 10 knih (a navíc je to stěžejní dílo autora), tak to o něm hodně říká.

A co vlastně to o něm říká ? Že umí psát dobře, nijak zvlášť složitým stylem, ale zajímavým, čtivým a chytlavým. Zelazny to zkrátka umí.

01.02.2011