MartinvonHau MartinvonHau komentáře u knih

Den císařů Den císařů Simon Scarrow

Už nějakou dobu tady hodnotím knihy a teprve teď jsem se zamyslel nad tím, podle jakých kritérií bych je vlastně hodnotit měl. Podle toho, zda je kniha opravdu kvalitní či naopak brak? Nebo podle toho, zda mě baví či ne? Právě Den císařů mě utvrdil v tom, že vlastně nevím. Asi si nebudeme nalhávat, že to je skvost světové literatury. Na to si Scarrow ani nehraje. Je to prostě klasické oddechovka, která se přísně drží žánru dobrodružné literatury. Tedy i tady se hrdinové dostávají do stále bezvýchodnějších situací, aby je nakonec zázračně a hrdinsky vyřešili. Na konci jsme prostě rádi, že ti, které jsme si oblíbili v minulých dílech, zase vyhráli. Takže potud fajn. Ale tento díl se mi moc dobře nečetl. Scarrow jede podle stále stejného mustru, nic nového to nepřináší. Navíc chování Cata nedávalo moc smysl a logika nad ním skřípala zuby. Za mě nejslabší díl. Zkusím ještě jeden a rozhodnu se, zda dostane Scarrow další šanci.

02.05.2022 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Série První zákon byla zjevení. Takový Pán prstenů, ale tak trochu naopak a reálněji. Trocha zlé krve nás přenáší o třicet let dále a vedle dobře známých hrdinů se zde potkáváme i s jejich potomky. A opět je to fajn, akorát už to není překvapivé a po jisté době si člověk uvědomí, že je to pořád stejné. Ano je fascinující, že v knize není jediná kladná postava (trochu snad Rikke?), ale to už známe z předchozích románů. Ano postavy působí na první pohled plasticky, ale na ten druhý jsou to většinou jednorozměrní idioti nebo slaboši. Je to pořád fajn, ale už tomu chybí jakékoli překvapení. Více než události na Severu se mi tentokrát líbil Valbeck. Tady se Abercrombie blíží až k Charlesi Dickensovi. Autor prostě stále patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale nadšení z prvních knih jsem si do dalších románů už nepřenesl. To vyprchalo někde u Rudé země. Takže tentokrát "jen" čtyři hvězdy

22.03.2022 4 z 5

Muškát útěchy Muškát útěchy Patrick O'Brian

Útok domorodců, nečekané vysvobození... Zatím asi nejdobrodružnější díl v sérii. Tedy aspoň zpočátku. Ale je to O´Brian a ten dokáže i taková rodokapsová a braková témata pojmout s noblesou. Muškát útěchy začíná tam, kde Pozdravná salva skončila. A pokračuje do Austrálie, které zatím v románech nehrála příliš velkou roli. Tam se oba hlavní hrdinové zapletou do místních problémů. A zatímco začátek je takový až béčkově akční, v Austrálii je to zase ten pravý O´Brian. Opět ukazuje až neskutečnou znalost historie a historických reálií. Prostě opět špička v katagorii historických románů a absolutní vrchol v literatuře pojednávající o námořnictvu napoleonských válek. Těším se na další díl.

22.03.2022 5 z 5

Pozdravná salva Pozdravná salva Patrick O'Brian

(SPOILER) Tuhle sérii prostě nejde nemilovat. Patrick O´Brian má neuvěřitelný přehled o vrcholném období britského námořnictva a díky tomu jsou jeho postavy neskutečně plastické. A dokonale nastudováno má i tehdejší lékařství. A tak jsme svědky pro nás nepochopitelných, ale v té době u vědychtivých mužů zcela běžných situací. Někdy to vypadá jako z Kmotra, kdy zabitého nepřítele zlikviduješ tak, že ho rozpitváš. A to jen proto, že ve sbírce nemáš bělošskou slezinu. Jack Aubrey je zase kapitán na seznamu a společně s Maturinem čelí útrapám plavby i intrikám nepřítele. A oba jsou v nejlepší formě. Jediné, co mi moc nesedělo, byla "hipísacká" vložka v budhistickém chrámu. Ale to je maličkost. Tohle je prostě neskutečné čtení a povinnost pro všechny, kteří mají rádi moře, plachetnice a nádherné 19. století.

25.01.2022 5 z 5

Lapací list Lapací list Patrick O'Brian

Hodnotit tuto sérii Patricka O´Briana je pro mě poměrně jednoduché. Už když mi nový díl přijde domů, je jasné, že má pět hvězd. Proč? Protože to je Patrick O´Brian a kapitán Aubrey s doktorem Maturinem prostě nemůžou být špatní. A pak už jde jen o to, jestli díl dostane nějakou tu hvězdičku navíc, nebo zůstanu u pěti. A Lapací list si zaslouží minimálně šest hvězdiček z pěti možných. Vymyká se i tím, že Jack tentokrát není na seznamu kapitánů, ale pluje jako kaper. Tedy má mnohem větší svobodu jednání a nemusí se na nikoho ohlížet. A to přináší zajímavé situace. Navíc je to mnohem "námořnější" a akčnější díl než předchozí. Za mě maximální spokojenost.

20.01.2022 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Pěkný kousek alternativní historie, která se naštěstí nestala. Velkoněmecká říše vládne celé Evropě a vede studenou válku s USA. A detektiv samotář se zamotá do případu, který na první pohled vypadá jako rutinní vražda. Ale při vyšetřování se dostane pod pokličku nacistického režimu. Tajemství je ovšem příliš velké, než aby mohlo být prozrazeno a tak se z vyšetřování stává běh o život. Pěkně napsáno, skvělý popis Berlína i všeobecné atmosféry strachu.
Jen škoda, že jsem četl první české vydání. Spousta chyb a divný překlad zážitek poněkud zkazily.

15.12.2021 4 z 5

Kadet Hornblower Kadet Hornblower C.S. Forester (p)

Šest hvězd z pěti. To je bez diskuze. Vždyť je to Horblower. Série (i když televizní) mě dovedla k lásce k plachetnicím a námořním bitvám. Samozřejmě jsme přečetl díly, které u nás vyšly v dávné době. Ale vždy jsem chtěl číst ten díl, který byl předlohou seriálu. A teď to mám a zažil jsem nekonečnou extázi.
Nic na tom nemění, že zcela objektivně vzato, je Hornblower dost průměrná dobrodružná četba a s romány Patricka O´Briana se nemůže rovnat. Ty jsou mnohem dospělejší a autor Aubreye a Maturina má mnohem detailnější vhled do napoleonské doby. Tohle je ale prostě Hornblower a ten se nezpochybňuje. Děkuji vydavateli, že jsem si mohl tuto knihu přečíst a těším se na další díly. Ale prosím, ať jsou venku rychle.

14.12.2021 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

Nevím úplně proč, ale tenhle díl se mi nečetl dobře. Po dlouhé době jsem se dokonce přistihl, že už se těším, až to skončí. A to se mi často nestává, u Cornwella pak už vůbec ne. Možná to bylo tím, že jsem to četl jako e-knihu, možná tím, že v sérii už chybí cokoli nového, cokoli překvapivého. Vše, co se odehraje, už člověk četl v jiném díle. Přišlo mi to jako nastavovaná kaše. Ale je to přece jen Cornwell, takže za tři hvězdy.
Možná ještě jedna zajímavá věc, kterou jsem si uvědomil až teď. Děj knihy se dostal do 10. století. A je legrační, když si člověk uvědomí, že zatímco život Uhtreda se pomalu naplňuje, v Čechách na trůn usedl mladičký kníže Václav, který se posléze stal svatým. Škoda, že není nikdo, kdo by podobným způsobem jako Cornwell, zpracoval dobu prvních Přemyslovců.

16.11.2021 3 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Jak je u Cornwella zvykem, prostě se to dobře četlo. Ale někde v koutku pořád hlodá červíček pochybností, jestli už to není trochu nastavovaná kaše. Uhtred má zpátky Bebbanburg a splnil si svůj životní sen. A taky to mohlo skončit. Či spíše mělo. Zápletka o tom, jak byl vylákán pryč, aby... (dál by to byl spoiler, tak to psát nebudu), je tak trochu přitažená za vlasy. I některé ze zvratů jsou už moc. Takže ano, přečetl jsem, bylo to fajn, ale už jen za tři hvězdy. A bojím se posledních dílů.

15.10.2021 3 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Další díl Saské kroniky Bernarda Cornwella. A protože je to Bernard Cornwell, tak pro mě je to záruka toho, že se u čtení budu bavit. A taky jsem se bavil. Saské kroniky nemám sice tak rád jako Richarda Sharpe, ale Uhtred se skoro Richardovi blíží. Plamenonosiče jsem četl dlouho po předchozím dílu. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se v ději zorientoval, ale opět se to četlo samo. Uhtred je zpět na Bebbanburgu a to mu přeji. Bojím se ale, co bude dál. Už teď byly pasáže, které se mi zdály zbytečně natahované. Být autorem, nechám stárnoucího válečníka užívat si naplnění svého snu. Uvidíme, kam se série posune v dalších dílech. Snad nebudou další díly nastavovanou kaší.

29.09.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Stejně jako ostatní díly Zaklínače, i tuto knihu jsem četl několikrát. A pokaždé jsem přemýšlel, proč je kolem ní tolik rozruchu a tolik kontroverzí. Zaklínače miluji a je to jedno z nejlépe napsaných fantasy vůbec. A tento díl podle mě není výjimkou. Sapkowski je nejenom skvělý vypravěč, ale především nesmírně vzdělaný člověk. Kniha, stejně jako ty ostatní (včetně třeba Husitské trilogie), je proložena spoustou rafinovaných vtípků a odkazů, je to čtivé a zábavné. A že to psal pro peníze, aby využil úspěch počítačových her? No a co. Především, kdyby šlo jen o to vydělat peníze, asi by ta kniha vypadala jinak. Byla by šitá horkou jehlou, což Bouřková sezóna není. Podle mě je to zcela plnohodnotný díl série a nemám s ním sebemenší problém. Možná jedinou výtkou by mohlo být to, že děj je až příliš složitý.

29.09.2021 5 z 5

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

Nějak jsem si toho ve druhém díle ani nevšiml. Trklo mě to až ve třetím. Co? Jak moc se od prvního dílu změnil způsob vyprávění. V prvním díle to byl jen Holden a Miller. A bylo to fajn. Temné a intimní, žádná přehnaná celovesmírná politika, prostě jeden z příběhů, který se tenkrát ve Sluneční soustavě stal. Pak ale přibyly další postavy. Možná jsem si tu změnu neuvědomil, protože Avasarala byla zajímavá a vtipná. Ovšem tady máme Annu, která je přímým opakem. Nudná jak škrábání brambor a dobrá tak, až z toho bolí zuby. Žádná sláva není ani Clarissa, jejíž proměna je trochu nereálná. Super je snad je Bull, který ale paradoxně v seriálu není.
Přesto mám pro tuto sérii slabost a rozhodně budu číst dále. Akorát si možná dám pauzu, než si koupím další díl.

08.09.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

K Listopádu jsme přistupoval dost rezervovaně a bez očekávání. Od Aleny Mornštajnové jsem doposud nic nečetl a především napsat dobrou alternativní historii je ohromně těžké a nedokáže to každý. Povedlo se to Mornštějnové? A to je věc, na kterou odpovědět neumím. Ona to v podstatě alternativní historie ani není. Román se odehrává v jakémsi bezčasí, stejně tak to mohlo být o dvacet let dříve než později. Navíc fungování dystopické společnosti je jen načrtnuto a autorka s tím motivem nijak zvlášť nepracuje. Jen naznačuje a to nijak originálně. Takže z tohoto pohledu zklamání. Ale proč tedy čtyři hvězdy? Protože se to až překvapivě dobře čte. Už dlouho se mi nestalo, abych u knížky vydržel i dlouho přes půlnoc. Podle mne soustředění se pouze na dvě hlavní postavy funguje a dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Uvidím, jestli to podobně funguje i u dalších románů autorky.

20.08.2021 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Z noir detektivky (Leviatan se probouzí) se postupně stává opravdová space opera, kde důležitou roli hraje politika. A ačkoli u politické linky často hrozí nuda (třeba Lucas vysvětlováním politického pozadí zcela zabil novější díly Star Wars), Avasarala je naštěstí natolik svérázná osobnost, že baví. Obecně mám za to, že až na Holdena a Naomi (moc jednoznační klaďasi) jsou postavy opravdu parádní. Například Amos je fenomenální. Těším se na další díly a doufám, že se knihy budou stále více vzdalovat seriálu. Přece jen, když člověk z televize ví, jak to dopadne, trochu ho to připravuje o zážitek.

18.08.2021 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Málokdy se stává, že nejdříve vidím film či seriál a teprve poté si přečtu knihu. A i v těchto případech bývá obvyklé, že předloha bývá mnohem lepší. Leviatan se probouzí není výjimkou. V seriálu mi nesedlo obsazení postav, hlavně Holden mi přišel zcela nevýrazný. Bohužel v knize jsem ho pořád viděl. Naštěstí se kniha v mnohém od seriálu liší. Chybí zde politická linka (což je fajn) a Miller zde dostává více prostoru, což z knihy dělá spíše klasickou detektivku. Skvělý začátek série a jsem zvědavý, zda se seriál bude stále více odklánět od děje knihy.

13.08.2021 4 z 5

Civilizace Civilizace Niall Ferguson

Euro-atlantická civilizace udělala v minulých století spoustu chyb a je zodpovědná za řadu velmi nepěkných věcí. Ale na druhou stranu přinesla ostatnímu světu spoustu pozitivního a vytvořila moderní společnost tak, jak ji známe dodnes. A pozitivní přínos jednoznačně převládá. To je základní myšlenka autora a Civilizace je zásadní knihou konzervativního pohledu na historii. Důležitá je zvlášť dnes v době cancel culture, kdy je vše, co naší předkové vytvořili, odsuzováno a na svět se pohlíží prizmatem obráceného rasismu. Povinná četba pro všechny, kteří se nechtějí smířit se současným výkladem historie.

13.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Občas člověk dostane otázku, v jakém historickém období by chtěl žít. Já vždy odpovídám, že v současnosti, protože ještě nikdy jsme se neměli tak dobře, jako nyní. A Šikmý kostel v tom člověka jen utvrdí. Dnes už si nedovedeme představit, jak těžce naší předkové pracovali a žili. Lednická napsala nádhernou kroniku zmizelého města a českého Slezska. Dlouho mě už český autor tak nedokázal vtáhnout do děje a už se těším na druhý díl.

19.07.2021 5 z 5

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Astrofyzika pro lidi ve spěchu je parádní exkurz do této vědní disciplíny pro lidi, které zajímá vesmír, ale přece jen je pro ně astrofyzika trošku náročný obor. Krásně a jednoduše podáno, přesto jsem některým věcem jen těžko rozuměl a některé časti jsem musel přečíst vícekrát, než jsem je aspoň trochu pochopil. Chyba je ale rozhodně na mé straně. Doporučuji.

29.06.2021 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Tak si jednoho dne bloumám knihkupectvím a užívám si toho, že jsou konečně otevřené. Můj zrak klouže po regálech a zastaví se u obálky, která zaujme na první pohled. Beru knihu do ruky, čtu si anotaci a ano, tohle rozhodně bude zajímavé. Přečtu si pro jistotu komentáře na databázi knih, a když se podívám na jméno autora, které je noční můrou všech lidí s logopedickou vadou, mám jasno. Tuhle knihu musím mít. Večer rozechvěle začnu číst a místo nadšení přichází zklamání. Tentokrát jste mě svými komentáři zmátli, tato kniha prostě není pro mě. Konjunkce světů, super. Varšava před Velkou válkou, taky super. Ale celé je to takové těžkopádné, dialogy podivné, postavy nesympatické, dějové zvraty nelogické. K tomu hrůzostrašné ilustrace, kde Rudnicki vypadá jako dozorce z koncentračního tábora. Prostě mi to nesedlo a dočíst to byl triumf vůle. Vím, že mé setkání s Przechrztou (to jméno je opravdu famózní) Adeptem skončilo. Bohužel.

02.06.2021 1 z 5

Seznam sedmi Seznam sedmi Mark Frost

Moje srdcovka. Kniha, kterou jsem přečetl minimálně čtyřikrát. I když si musím přiznat, že to už na mne zdaleka nepůsobí jako poprvé. Tenkrát to byla bomba, dnes už to člověk zná i odjinud. Autor Sherlocka Holmese sám zažívá dobrodružství svého literárního hrdiny a společně s jeho předobrazem vyřeší celosvětové spiknutí. Čtivé, chytlavé. Paradoxně, když jde kniha do finále, stává se rozvláčnou a naposledy jsem se musel nutit, abych ji vůbec dočetl. A pointa? Od prvního přečtení absolutně největší zklamání z celé knihy. Autor si hraje na tajemství, stránky epilogu jsou slepené a uvozuje je text, že přečíst se mají až po dočtení knihy. Ale každý, kdo při čtení dával aspoň trochu pozor, to už dávno odhalil. Prostě banalita, že když se má ve světě zpřítomnit zlo, bude to zrovna tímto způsobem. Za ten závěr prostě hvězda dolů.

07.05.2021 4 z 5