Civilizace ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Západ a zbytek světa. Kniha anglického historika Nialla Fergusona představuje velmi nápaditý pokus o konfrontaci civilizačního střetávání se Západu se „zbytkem světa“ od antiky až po naši současnost. Esejistickou formou, obdobně jako ve velmi úspěšné knize Vzestup peněz, se Ferguson pokouší odpovědět na otázku, proč se západní civilizace stala ve světě v moderní době zcela dominantní, ačkoli k tomu postrádala jakékoli předpoklady a ačkoli z hlediska technických inovací za „zbytkem světa“ v mnohém velmi pokulhávala. Spolu s tím se ale zároveň táže, jaký bude vývoj západní civilizace, zda si tuto dominanci, kterou postupem doby ve střetu s asijskými tygry a s fundamentálním islámem poněkud začíná ztrácet, udrží, a pokud ano, jakou cenu za to bude muset zaplatit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245886/big_civilizace-tmY-245886.jpeg 4.5117
Žánr:
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Historie

Vydáno: (ekniha), Argo, Dokořán
Originální název:

Civilization. The West and the Rest., 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Civilizace

vosa23
14.10.2022

"... ani dnes nepředstavují největší hrozbu pro západní civilizaci jiné civilizace, ale naše vlastní ustrašenost - a neznalost dějin, která ji živí".

Je to od Fegusona takové jemné popíchnutí různých revizionistů, "levicově-liberálních" akademiků, woke culture a dalších. Kniha je rozhodně zajímavá, podnětná a (většinou) čtivá. Za autorovo postesknutí nad neznalostí dějin (a stavu výuky historie na školách) bych se podepsal. K tomu aktuální a podobný citát, jako v úvodu.

"Je možné, že největší ohrožení Západu nepředstavuje radikální islamismus nebo cokoli jiného, co přichází z venčí, ale to, že nerozumíme vlastnímu kulturnímu dědictví a nevěříme v ně."

wasabikanec
03.06.2022

Za mě šlo o čtivý titul, který je na můj vkus až příliš mnoho kontroverzní. Kniha je plná čísel a grafů, ale na uvěřitelnosti tomu něco chybí. Není to špatný výlet do historie, ale možná by to chtělo jiného průvodce.


Metroušek
21.09.2021

Kniha je rozhodně nabitá fakty až na hranici obtížné čtivosti a nepřehlednosti, avšak jsa zmlsán dechberoucím Landesovým Bohatstvím a bídou národů a neméně skvostným Morrisovým Why The West Rules - For Now bohužel nemohu sdílet nadšení ostatních komentátorů. Diamondova kniha Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii mě také oslovila více.

MartinvonHau
13.08.2021

Euro-atlantická civilizace udělala v minulých století spoustu chyb a je zodpovědná za řadu velmi nepěkných věcí. Ale na druhou stranu přinesla ostatnímu světu spoustu pozitivního a vytvořila moderní společnost tak, jak ji známe dodnes. A pozitivní přínos jednoznačně převládá. To je základní myšlenka autora a Civilizace je zásadní knihou konzervativního pohledu na historii. Důležitá je zvlášť dnes v době cancel culture, kdy je vše, co naší předkové vytvořili, odsuzováno a na svět se pohlíží prizmatem obráceného rasismu. Povinná četba pro všechny, kteří se nechtějí smířit se současným výkladem historie.

Greenfingers
30.04.2021

Nelze upřít, že autor se dané problematice pečlivě věnoval. Dokumentují to kvanta historických a statistických dat, které však dle mého názoru čtenáře spíše zahlcují údaji, mnohdy i irevelantními.
Celkově však knihu hodnotím pozitivně. Zdůvodnění, proč "západ" ve druhé polovině 2.tisíciletí výrazně předstihl "východ", vyznívají logicky a srozumitelně.
Co čekat do budoucna? Bude především záležet na tom, jak si globalizovaný svět dokáže poradit s globálními problémy: migrace, pandemické nemoci, změny klimatu, přelidnění, snižování plodnosti můžů i žen, které může naopak vést k postupnému vymírání lidstva, apod.
Kniha byla napsána v roce 2011, takže některé z uvedených problémů logicky nemohla pojednat. Přes všechny mé výhrady ji však mohu doporučit.

Lajtwing
28.04.2021

"Zabijácké aplikace" Západu, kontext minulosti i přítomnosti a každá kapitola představující svůj vlastní okruh se zajímavými spojitostmi. Především osud Hererů a dalších kmenů masakrovaných Němci ve jménu civilizace je krutou připomínkou, za jakou cenu jsme to "dotáhli" až sem. Instituce, konkurence, oblečení, etika práce, role náboženství... je to úžasně srozumitelné. Ale známých jmen se tu mihne opravdu hodně. Kniha mi také dala náměty na další četbu, je skvěle ozdrojovaná! A to je možná její nevýhoda - příkladů, dat a citací tu je opravdu vyčerpávající množství. Jinak je vše bezva a pomáhá pochopit celý ten složitý spletenec, kterému říkáme Západ a který se nám dnes tak trochu rozpadá.

Deia
04.02.2021

Autor obsah knihy rozdelil do šiestich okruhoch, ktoré podľa neho majú významný podiel na tom, že západná civilizácia postupne nadobudla prevahu nad tými ostatnými civilizáciami, ktoré kedysi tiež vyzerali neporaziteľne. Tie okruhy sú Konkurencia, Veda, Vlastníctvo, Medicína, Spotreba a Práca a sú ešte rozdelené na jednotlivé kapitoly. V každom z týchto okruhov kladie zaujímavé otázky a snaží sa na nich nájsť odpoveď – napr. prečo v Sovietskom zväze boli zakázané džínsy alebo prečo sú také veľké rozdiely medzi Severnou a Južnou Amerikou.
Kniha je to určite veľmi zaujímavá, ale mne nesadla. Priznám sa, že moje poznatky z dejepisu všeobecne nie sú bohvieaké (sú naozaj veľmi slabé) a v knihe som sa veľmi často strácala. Tým, že kniha bola rozdelená na takéto okruhy, tak autor dosť skáče v čase – v jednej kapitole sa dostaneme niekam do súčasnosti a v ďalšej sme naspäť v roku 1798. Tiež je v knihe veľmi veľa mien, čo mi orientáciu veľmi neuľahčilo. Určite som sa vďaka tejto knihe dozvedela veľmi veľa nových vecí a tiež mi dala veľa podnetov k zamysleniu, ale dva týždne po prečítaní viem, že som väčšinu informácií zabudla, keďže pre mňa neboli podané príťažlivou formou. Napriek tomu som rada, že som si knihu prečítala a aj napriek týmto mojim subjektívnym negatívam si myslím, že za prečítanie určite stojí.

juraj8534
02.01.2021

Niall Ferguson má určite šatník väčší ako kdejaká žena.

1