martinstefko martinstefko komentáře u knih

Noví Bohové: kniha druhá Noví Bohové: kniha druhá Jack Kirby

Kniha "DC komiksový komplet 83: Noví bohové, kniha druhá" z mého pohledu jen dokazuje, že Jackovi Kirbymu docházel v 70. letech dech. Už neměl v hlavě takové příběhy, které by dokázaly více zaujmout, respektive které by se i v dnešní době daly číst se skutečným nadšením, jež nebude dáno jen tím, že se jednalo o výtvor legendy. A o tom rozhodně nelze pochybovat. Jack Kirby legenda byl, je a bude. Je to poznat i na komiksu "DC komiksový komplet 83: Noví bohové, kniha druhá", ale bohužel v menším množstvím prvků, než by si čtenář přál. Kresbu měl Jack Kirby pořád v ruce, o tom žádná, ty panely jsou skvělé, i když se jejich rozestavení sem tam může zdát zastaralejší, na druhou stranu jeho jednostránkové nebo dvoustránkové panely jsou naprosto úchvatné i dnes. Jeho problém byl hlavně se scénářem, kdy jeho příběhy jsou nekonzistentní, mají sem tam dobrou scénu, ale neskutečně zastaralé dialogy a podivné chování postav. Jako celek to prostě nefunguje.

09.03.2020 2 z 5

Pomsta Sinister Six Pomsta Sinister Six Erik Larsen

Komiks "Komiksový výběr Spider-Man 11: Pomsta Sinister Six" má jeden velký problém. Erik Larsen chtěl, aby to bylo tak strašně cool, že se z toho nakonec stala slátanina, která možná mohla být vtipná v době, kdy to vyšlo, možná to přijde vtipné někomu, kdo od příběhu se Spideym moc nečeká, ale mě se na McFarlaneovi líbilo, že dokázal dojít trochu dál, byl hlubší, ať už třeba v psychologii, takže to bylo trochu náročnější čtení, trochu jiné. Erik Larsen nic takového nemá. Chtěl svoje čtenáře bavit, ale tak moc tlačil na pilu, že to není ani moc zábavné. Jen takový podivně splácaný příběh, kde nefungují motivace postav, kde sami postavy nefungují a prostě jde jen o to, aby Spidey sám nebo v týmu někoho zrubal, respektive našel způsob, jak někoho zrubat, tak aby byl zase chvíli klid. Z tohohle příběhu mi prostě v hlavě nic nezůstane, byl celkem zbytečný a skvadra postav, jež se zde objevuje, se mi nezamlouvala. Po docela dobrých příbězích v rámci série "Komiksový výběr Spider-Man" je tohle jeden z hodně slabších kousků.

09.03.2020 2 z 5

Noční rasa Noční rasa Clive Barker

I když nejsem nutně zastánce toho, aby byl román co nejdelší, s knihou „Noční rasa“ jsem měl ten problém, že mi prostě přišlo, že zde něco ještě chybí. I když je konec takový do jisté míry poeticky slibný, otevírá dveře pro fantazii a také případné pokračování, nikoli nutné, stejně jsem si říkal, že tu možná chybí trochu více doslovnosti, trochu více popisů, trochu více něčeho, co by mě na knize skutečně zaujalo. Nenašel jsem to tam. A tak jsem si jen přečetl trochu jiné pohřební fantasy.

06.03.2020 3 z 5

Batman: Zatracení Batman: Zatracení Brian Azzarello

Kniha "Batman: Zatracení" je dobrý komiks, ale jen dobrý. A to díky úchvatné kresbě, kterou Lee Bermejo jen dál dokazuje, jak výjimečným tvůrcem je. A to mu prostě nikdo nevezme, tak to je. Brian Azzarello je také dobrý scenárista a předvádí to i v komiksu "Batman: Zatracení", jen ty jeho schopnosti nejsou prodchnuty do knihy jako celku, ale jen do určitých scén. A to je přece jen trochu málo na to, aby se dalo mluvit o skutečně skvělém a výjimečném komiksu. Takovým "Batman: Zatracení" bohužel není. I když se musí vyzdvihnout něco jiného. Nakladatelství Crew se postaralo, aby kniha vyšla ve velmi povedené vazbě s průhledným přebalem, který vytváří velmi zajímavý efekt, jež vás dovede naladit na čtení. Nemluvě o tom, že formát je dost velký na to, abyste si mohli Leeovu kresbu skutečně užívat. Takže ano, komiks by vás mohl scénářem zklamat, ale jako celek přece jen zklamat nemůže, protože kresba je tu pořád úchvatná.

06.03.2020 3 z 5

Pavučina Pavučina Brian Azzarello

Kniha "Komiksový výběr Spider-Man 10: Pavučina" obsahuje celkem čtyři příběhy, na kterých je zajímavé, jak jsou každý jiný. První je by chtěl být hororový, druhý je jen konverzačkou, třetí je ze zápasnického prostředí a čtvrtý je osobní tragédií danou do souvislosti s teroristickým útokem. Každý tvůrce pojal příběh po svém, nikdo nebyl omezován tím, co Spider-Man je, dokonce ani nemuseli Spider-Mana do svého příběhu nějak víc zakomponovat. Vznikly tak zajímavé, uzavřené příběhy, které sice nikam neposouvají Spider-Manův svět, ale vlastně to ničemu nevadí, protože ty příběhy jsou samy o sobě dobré. Dobré, ne skvělé. Vždycky jim něco chybí, ať už třeba to, že nejdou ještě trochu dál, anebo třeba to, aby postavy ještě více rozpracovaly. A někdy ani kresba není nejlepší - Popeův komiks se mi prostě nelíbil. I tak ale mohou vzniknout dobré příběhy o spider-manovi bez Spider-Mana.

03.03.2020 3 z 5

Noví bohové: kniha první Noví bohové: kniha první Jack Kirby

Je mi líto, když musím kritizovat něco, co vytvořil někdo jako Jack Kirby, ale kniha "DC komiksový komplet 82: Noví bohové, kniha první" rozhodně nepředstavuje dobrý komiks, jen komiks, který je dobře nakreslený. Dějově se jedná o něco, co je takovým zvláštním splácáním vesmírného a pozemského, ale dohromady to nefunguje. Souboje v ulicích v komiksu, kde čekáte vesmírnou akci, prostě nejsou dost dobré. A vidět Darkseida, jak se skrývá za dveřmi, je prostě jenom směšné. Na jedné straně máte krásně rozpracované panely z jiných světů, někdy i úchvatné dvoustránkové, a pak najednou příběh, v němž najdete jen jednoduchost a nedotaženost. Je to hodně rozporuplné dílo a popravdě se ani netěším na druhou knihu, kde bude příběh dokončen. Jako kdyby v roce 1971 měl Jack Kirby nejlepší komiksy za sebou a už se jen opakoval, navíc do toho nedával tolik, kolik by bylo třeba. Minimálně do scénáře určitě ne.

03.03.2020 2 z 5

Zelená krev 1 Zelená krev 1 Masasumi Kakizaki

Kniha "Green Blood – Zelená krev 1" nepředstavuje začátek série, kdy byste měli pocit, že jste otevřeli něco naprosto zásadního, něco naprosto dechberoucího, něco naprosto jedinečného. Ne, na to je příběh celkem jednoduchý a najdete v něm to, co od westernu očekáváte – drsné hochy, krásné ženy, násilí, hajzly a střelbu. Jo, je tam všechno důležité, což je na komiksu skvělé, ale nejlepší je kresba, v níž je to prezentováno. Takový western je prostě fajn, je jiný, ale přitom k sobě kresba a prostředí, respektive žánr skvěle sednou. Jsou zde navíc hned kritické body, od kterých by se mohl odvíjet celkem zajímavý příběh, a tak nezbývá než se těšit na další díly a doufat, že ty zvraty budou ještě lepší, že se k postavám dostaneme trochu blíž a že akce bude pořád drsná. I když pravda, minimálně scéna s lehkou ženou a s tím, jak dopadla, je hodně nepříjemná a budete si říkat, že tohle rozhodně v rámci celého příběhu vybočuje.

03.03.2020 3 z 5

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

Kniha „Jak zacházet s nemrtvými“ není v první řadě hororem. V první řadě je to sociální drama, které jde do roviny lidské, když se zaměřuje na jednotlivce. Ale je tu i ten společenský přesah, kdy vidíte společnost, jak se chová v nestandardní situaci. A ne, není to moc hezké. Když knihu dočtete, vlastně si ani nebudete jistí, jestli je tu ještě nějaká naděje, anebo je vlastně všechno špatně. Jako kdyby ani smrt nebyla v každém případě vykoupením. Jako kdyby i na ni došlo.

24.02.2020 3 z 5

Příběhy sběratele starožitností Příběhy sběratele starožitností Montague Rhodes James

Montague Rhodes James se k nám díky knize „Příběhy sběratele starožitností“ a následně i jejímu pokračování dostává v té nejlepší možné podobě a ukazuje, jak byl schopný hororovým autorem. Jeho strašidelné povídky fungují a jediné, co by se jim dalo vytknout, je určitá jednotvárnost, která se sem tam může do čtení vloudit. Knize „Příběhy sběratele starožitností“ se ale musí nechat především to, že je určena modernímu čtenáři a i sto let staré povídky se díky skvělému překladu Zdeňka Berana čtou samy.

10.02.2020 4 z 5

Gantz 25 Gantz 25 Hiroja Oku

Kniha "Gantz 25" nijak zásadně nevybočuje ze standardu, na nějž jsme v této sérii poslední díly zvyklí. Jednoduše je to akční řežba, kde se víc mluví až ke konci, když je potřeba něco vymyslet, případně počkat na to, až Gantz rozhodí body. A v rámci série to docela funguje. Je zde nějaký dějový posun, což je fajn, dokonce i budete tak nějak chápat, jak to do sebe zapadá. A třeba je v tom skutečně nějaký hlubší smysl, který se konečně začíná projevovat, to by bylo hodně fajn. Jinak se ale jede na to, že je zde plno akce, naštěstí se ale daří souboje vygradovat, a to i přesto, že máte pocit, že záporáka tu stejně není možné zabít. Nakonec to konec má, což je hodně fajn. Kdyby se i tenhle souboj ještě natahoval, už to bude pro čtenáře naprosto neúnosné. Takhle dočtete knihu "Gantz 25" s pocitem, že to ještě má smysl a dá se to. Tedy pokud jste na sérii už dávno nezanevřeli.

06.02.2020 3 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Kniha "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" je takovou lehkou ukázkou toho, kdo byl ten vysoký podivín z Providence. Podařilo se jej vykreslit jako člověka, který mohl skutečně žít, což je na komiksu velmi pozitivní, ale stejně tak se nepodařilo v plném rozsahu zachytit jeho život a specifika jeho osobnosti. Přece jen je komiks "Howard P. Lovecraft – Ten, kdo psal v temnotách" spíše takový povšechný, kdy se mu podařilo zmínit to základní, co se o Lovecraftovi ví, ale do větší hloubky se tu nezachází. Nevadí to tolik, přece jen, pokud chcete o Lovecraftovi vědět víc, asi budete hledat jiný zdroj než právě tento komiks. Obrázek si o autorovi ale rozhodně můžete udělat. A možná vás obrazy z jeho fantazie nalákají na jeho tvorbu anebo alespoň pochopíte, kde se mnozí jiní neustále inspirují, protože Lovecraft asi navždy zůstane nepřebernou studnicí, z které si hororoví tvůrci budou dál a dál brát.

30.01.2020 3 z 5

Kroniky Legie 1 a 2 Kroniky Legie 1 a 2 Fabien Nury

Kniha "Modrá Crew 13: Kroniky legie 1 a 2" nám představuje zajímavý náhled na Draculovu legendu, ale kdyby Fabien Nury neměl k ruce zajímavé kreslíře, kteří jeho svět oživili, nemá co nabídnout. Ano, je možné, že ten příběh někam spěje, je možné, že tu bude silná pointa, ale kniha "Modrá Crew 13: Kroniky legie 1 a 2" představuje dva sešit, které pouze otevírají děj a není na nich nic, co by dovedlo strhnout. Vlastně ani ta nová mytologie kolem Draculy není nijak moc zajímavá. Jednotlivé epizody skutečně slouží jen k tomu, aby se Dracula přesunul, nejsou nějak výrazně dotaženy do bodu, kdybyste si řekli, že chcete vědět, jak tenhle konkrétní příběh skončí, vlastně vám to bude celkem jedno. To je u příběhu na pokračování celkem problém, o to jsem ale zvědavější, jestli se Nurymu podařilo ve druhých dvou sešitech dosáhnout nějakého zajímavého zakončení. Zatím se to tak nejeví.

30.01.2020 2 z 5

Killraven Killraven Roy Thomas

S knihou "Nejmocnější hrdinové Marvelu 90: Killraven" dostanete velmi příjemný sci-fi příběh, který má konotace fantasy hávu, není zde žádný superhrdina, ale je zde spousta akce, která je mimochodem hlavně v Davisově příběhu skutečně skvělá. Nebudu tvrdit, že zvrat v tomto příběhu je nějaký geniální, ale je snesitelný, postavy jsou dobré, některé takové klasické karikatury, ale ne nutně, přece jen pak dovede překvapit, jak to s nimi dopadlo. Finále je navíc z těch, kde to dobře dopadne a vy jste za to nakonec rádi, a to i v případě, kdy happy endy nemusíte. Hlavní příběh v knize "Nejmocnější hrdinové Marvelu 90: Killraven" funguje, především proto, že se jedná o příběh uzavřený a že to je fajn ukázka toho, že komiksy od Marvelu mohou fungovat, a to i v případě, že se nejedná o klasický superhrdinský komiks. Navíc to má super pulpový nádech, což je něco, co se mi hodně zamlouvá. Díky tomu, že jsme se dostali v sérii "Nejmocnější hrdinové Marvelu" už k číslu devadesát se můžeme seznámit u s těmito ne až tak známými, ale pořád zajímavými postavami.

29.01.2020 4 z 5

Superman/Batman: Generace Superman/Batman: Generace Edmond Moore Hamilton

Kniha "DC komiksový komplet 81: Superman/Batman - Generace" nám ukazuje DC Universe takový, jak by vypadal, kdyby se tvůrci tolik nebáli, kdyby tolik nebazírovali na postavách a nesnažili se za každou cenu jen držet prodeje, ale s postavami tolik nedělat. Jasně, konec příběhu tohle trochu popírá, ale ty momenty, které jsou tam předtím, ty jsou hodně povedené. John Byrne dostal poměrně volnou ruku a nebál se postavám nadělat ze života a zažitého kánonu celkem paseku. A to se mu povedlo. Jasně, mohl být ještě drsnější, ještě nepříjemnější, ale nešlo jen o to, aby tohle narušil. Šlo především o to, aby vyprávěl dobrý příběh. A to se mu podařilo. To ani nemluvím o tom, že pro každý rok uzpůsoboval kresbu. Kniha "DC komiksový komplet 81: Superman/Batman - Generace" je tak velmi povedeným alternativním komiksovým dílem, které by mohlo bavit i ty, kdo mají proti klasickým superhrdinským příběhům výtky. Jasně, konec mohl být lepší, ale John Byrne jen dal najevo, že prostě sám nechce, aby milované postavy odcházely napořád. Retro příběh by v tomhle případě mohl chybět, je to jen další naivní banalitka.

29.01.2020 4 z 5

Invisible Woman Invisible Woman John Byrne

Kniha "Nejmocnější hrdinové Marvelu 89: Invisible Woman" je zajímavou ukázkou komiksu, který je dobrý, ale přece jen mu něco chybí. Je zde skvělý vývoj titulní hrdinky, kdy se stává něčím víc, než doposud byla a než jak byla vnímána, jsou zde skvělé prvky jako její druhé alter ego, nedobrovolné, ale pak je tu i podivný příběh, který je zavádí do Miniversa, což celkově vypadá prostě ujetě, nemluvě o tom, že krize v New Yorku je zažehnána nečekaně rychle a moc se nekouká na to, jaké byly následky - i když pravda, tady nám přece jen nějaké sešity chybí, protože tahle část příběhu byla vyprávěna ještě jinde, konkrétně ve druhém čísle eventu "Secret Wars II". Nakonec na mě ale nejlépe působí skutečnost, že došlo k zajímavému vývoji postavy, což je asi ten největší dojem, který na mě komiks udělal. A líbí s mi, že i do takové série proniklo něco trochu temnějšího, a to nejen emotivně, ale jsou zde patrné i určité hororové prvky, což vždycky oceňuji. Komiks "Nejmocnější hrdinové Marvelu 89: Invisible Woman" má svoje mouchy, ale má i neskutečně siné stránky, které nakonec z mého pohledu převažují.

28.01.2020 4 z 5

Quicksilver Quicksilver John Ostrander

O knize "Nejmocnější hrdinové Marvelu 86: Quicksilver" se nedá říct, že by byla vyloženě špatná, respektive nějaké dno této série, ale nedá se ani říct, že by tohle byl nějak skvělý příběh. Je to něco, co celkem snadno zapomenete, z části možná i proto, že v to hlavním příběhu se těžko orientuje a rovnou se přiznám, že když se na některých panelech bojovalo, ani jsem si nebyl jistý, která postava vlastně patří k těm dobrý a která k těm zlým. Ne že by to nebylo poznat, kdo je kdo, jen prostě v některých postavách nemám přehled a na začátku dění se mi to sem tam motalo. A to ani nemluvím o tom, že na začátku je až příliš mnoho odkazů na události, které se staly dříve v sérii nebo dokonce v jiných sériích. A jejich opravdu až moc. I díky tomu tohle prostě není příběh, který by vás dovedl vtáhnout, je to příběh, do něhož se těžko dostáváte, projedete ho, on odplyne a vy se k němu nejspíš nikdy nevrátíte, protože není proč.

27.01.2020 2 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Kniha „Konec hlídky“ je posledním dílem trilogie s Billem Hodgesem, a popravdě jsem rád, že je to díl poslední. Některé postavy zde dostávají osud, který je dramatický jen proto, aby to jakoby bylo emocionálně silné, i když ono to takové nakonec není. Je to smutné, ale na konci jsem necítil žádné emoce, a to tam je pasáž, kde by ji čtenář cítit měl. Ale přišlo mi to prostě prvoplánové, vše je od začátku jasné. Na Kinga je tohle prostě málo. A směr, kterým trilogii nakonec směroval, je vyloženě hloupý, nehodí se k vyznění první knihy. Tady autor šlápl hodně vedle.

27.01.2020 2 z 5

Zpráva pro Adolfa 2 Zpráva pro Adolfa 2 Osamu Tezuka

Komiks "Zpráva pro Adolfa 2" ukazuje sílu autora, který nejenže dokázal zaujmout první knihou a prezentovat nám silný příběh se skvělými postavami, ale právě druhou knihou potvrdil, že zvládne příběh od začátku do konce a prezentuje nám rozuzlení a zakončení osudů postav tak, že nám to možná vyrazí dech, ale pokud ne, rozhodně ani s poslední stránkou nebudeme odcházet nijak zklamáni. Síla příběhu v nás bude rezonovat, o to více, že v knize "Zpráva pro Adolfa 2" se objevují stránky, kde skutečně cítíte, jak obyvatelé Japonska, ale i Německa strádali, jak byli jen loutkami, na které si mocnosti klidně házely bomby, protože to mělo pomoct vyššímu cíli, tedy ukončení války. A pomohlo, vlka sočila, ale ty nevinné životy, které válku ani nechtěly, to prostě nevrátí. Silné je pak uvědomění si toho, že jedna strašná válka sice skončila, ale hned nato začala další, která ještě pořádně neskončila a nevyřešila se. Poučením z příběhu je tedy vlastně to, že lidstvo je nepoučitelné. Člověk o tom nesmí moc přemýšlet, protože pak si uvědomí, že za takového stavu nejsou ty vyhlídky moc jásavé.

22.01.2020 5 z 5

Padlé město Padlé město Kaare Andrews

Kniha "Komiksový výběr Spider-Man 9: Padlé město" představuje hodně jiný a hodně dobrý příběh o Spider-Manovi. Jen má z mého pohledu tu slabinu, že má nehezkou kresbu. A také tu, že se hodně podobá komiksu "Návrat Temného rytíře". Ten svět, který sledujeme, je hodně podobný, svět, který není v pořádku a který potřebuje znovu svého hrdinu, aby byl napraven. V tomhle ohledu se komik "Komiksový výběr Spider-Man 9: Padlé město" jeví trochu neoriginální, ale pokud se na něj budete dívat jako na příběh o Spider-Manovi, budete pořád zírat na to, jak se to s touhle postavou mohlo zvrtnout a jak vás dovede překvapit. Mimochodem, docela zajímavé na knize "Komiksový výběr Spider-Man 9: Padlé město" je, že Spider-Man sám o sobě se tu objevuje na relativně malém prostoru. Většinou jde o jiné postavy, ať už je to odboj, děti, které se k němu přidají, anebo druhá strana – ti, co hlídají v ulicích, a ti, co na všechno dohlíží. Devátá kniha série rozhodně stojí za pozornost.

21.01.2020 4 z 5

Superman/Shazam: První zahřmění Superman/Shazam: První zahřmění Judd Winick

Kniha "DC komiksový komplet 80: Superman/Shazam - První zahřmění" nepřináší nijak objevný příběh, je to prostě jen o tom, že jsou zde dva hrdinové, kteří si navzájem mohou pomoct. Když si sdělí něco osobního, možná z nich budou i přátelé. Nemůžu si ale pomoct, tohle je spíše příběh pro děti, který jim má říct, že se sice dějí zlé věci, někdy hodně zlé, ale že všechno bude v pořádku, když se o tom bude mluvit a budou se dodržovat zákony, které jsou jediné správné. A vůbec nevadí, že jste osoba s nadpřirozenými schopnostmi a na vaše ničení a přehnané využívání síly se vlastně žádné zákony nevztahují. Ale tak musíte přece nějak porazit magii, že jo. Hlavní komiks v knize "DC komiksový komplet 80: Superman/Shazam - První zahřmění" má docela zajímavou kresbu, opravdu hodně připomíná akční film, ale čím víc o příběhu přemýšlím, tím víc mi přijde hloupoučký.

17.01.2020 2 z 5