martinstefko Online martinstefko komentáře u knih

Galaxia Galaxia Václav Šorel

Václav Šorel rozhodně není špatný autor, ale jednoznačně je mnohem lepším komiksovým scénáristou než prozaikem. Alespoň pokud bych měl soudit na základě této knihy. Kniha se nečte příliš dobře, nedokáže strhnout. Velkou výhodou nejsou ani vložené kresby Františka Kobíka, které někdy nejsou ani vhodně volené a nejsou dokreslením děje. Tohle samozřejmě nepadá na vrub autora, ale toho, kdo dával knihu dohromady. Je to škoda, ale tak dnes je trend retra, tak se vracíme ke starším věcem. Výraznějším počinem však rozhodně bylo opětovné vydání Šorelových komiksů, které jsou i po letech skvělé. "Galaxia" v románovém provedení nemá čím oslnit. Bohužel.

20.11.2014 2 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Karel Čapek ukazuje, jak byl nadčasový ve svých myšlenkách, ale i v tom, jak psal. I když toto vydání rozhodně není dokonalé a potřebovalo by opravit hodně formálních chyb, tak je pořád vidět, jak skvělým autorem Čapek byl, nemluvě pak o tom, že se mu skutečně podařilo proniknout pod povrch společnosti a kritizovat ji způsobem vskutku neotřelým.

28.10.2014 5 z 5

Povídky Povídky Edgar Allan Poe

Kniha „Povídky“ je krásnou ukázkou různorodosti tvorby amerického velikána Edgara Allana Poa a právě v tomhle smyslu je kniha skutečně velmi přínosná a může vám podat vhodný obrázek o tom, co všechno tenhle mistr slova dokázal napsat. Nebude se vám všechno líbit, ale z hlediska pestrosti je sbírka skvělá.

16.10.2014 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tohle je prostě neuvěřitelná kniha. Ten kontrast roztomilých zvířátek a toho, co je popisováno. Jak dění nabíralo na obrátkách, doslova mě mrazilo z toho, jak je tohle dokonalé vystihnutí skutečnosti, a to nikoli jen historické. Jsme jen pracovní díla a je jedno, kdo jsou vlastně ta prasata. Geniální dílo, které přesně vystihuje to, jak moc dokáže lidi měnit, anebo jen povýšit na úroveň, kdy se pro ně ostatní stávají pouze hračkami. Jsem docela rád, že doháním tyhle svoje resty.

24.09.2014 5 z 5

Strašidelné příběhy Strašidelné příběhy Henry James

Sbírka „Strašidelné povídky“ od Henryho Jamese není kompletním výborem jeho hororových povídek, ale na druhou stranu se jedná o výbor povídek, které jsou pro české čtenáře, až na jednu jedinou výjimku – „Přátelé přátel“ – naprosto nové. Seznamujete se tak s tvorbou tohoto jistě zajímavého autora i z jiného pohledu, než z pohledu jeho tradičnějších a známějších děl. A já jsem rád, že nakladatelství Plus navázalo na vydání kompletního díla H. P. Lovecrafta a pokračuje v představování dalších významných a důležitých hororových autorů a jejich děl. Ač Henry James rozhodně není tradiční hororový autor, pro edici Pandaemonium je to skvělý začátek.

22.09.2014 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

První část z pěti je naprosto skvěle rozvržena, jsou zde úchvatné momenty a vy jste namlsaní na to, co bude dál. Druhou částí Joe Hill zpomalí děj a bohužel už se nedostane do fáze, aby vás uchvátil stejně jako na začátku. Jeho kniha postrádá hororovost v tom skutečně děsivém smyslu, jsou zde jen nepěkné scény, které jsou dobře napsané, ale příliš neděsí. To a celkové směřování zápletky a jaksi nenápaditý konec nakonec vedou k tomu, že ke konci příjemné pocity mizí úplně a vy jste rádi, že je konec a že už o Igovi nic dalšího číst nemůžete. A přitom se s těmi rohy daly dělat takové divy.

03.09.2014 3 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Hodnotit vydání asi nemá moc cenu, předchozí jsem nečetl, ale musím říct, že mě trochu mrzelo několik málo překlepů a chyb v textu. Co se týká ilustrací, rozhodně si dovedu představit zajímavější, ale na druhou stranu nelze Blakovi upřít, že jeho styl dokonale dokáže zachytit postavy, i když by tomu člověk na první pohled nevěřil. Příběh je ale nádherně imaginativní a Willy Wonka krásně ujetý, aby se to mohlo a muselo líbit. Jsem rád, že jsem se ke knize konečně dostal.

18.08.2014 5 z 5

Z druhé strany Z druhé strany Honza Vojtíšek

V knize jsou věci, které se mi nelíbí, ale pokud budu hodnotit knihu celkově, musím říct, že na debut je to parádní. Navíc, jsou zde povídky z velkého rozmezí let, kdy je velmi pravděpodobné, že se Honza ještě vypíše a další sbírka, nových povídek, bude mnohem konzistentnější a ty slabší kusy, nebo slabší části některých povídek zde nebudou.
Docela se na další samostatnou knihu těším, protože některé povídky z poslední doby, které jsem mohl číst, jsou prostě dobré. Vzhledem k tomu, že Honza Vojtíšek je také jedním ze „sto českých Kingů“, patří k těm, kteří si ten titul skutečně zaslouží, protože jeho povídky dokážou strhnout a jeho postavy žijí. Snad v tomhle bude pokračovat a člověk mu sem tam odpustí i tu jednodušší zápletku. Nakonec i ta, která je dobře napsaná, baví.

10.08.2014 4 z 5