MartinJirků MartinJirků komentáře u knih

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Přečetl jsem oba díly a musím říct, že mne tyto knihy hodně zaujaly, krásně zpracované prostředí, postavy, charaktery, hlášky, příběh, rozhodně si Rogana a jeho vlčího průvodce Goryvlada zamilujete, protože je to velmi neskutečná a nerozlučná dvojice. Někteří lidé to můžou srovnávat se Zaklínačem, ale nemůžu souhlasit, jako ano měl jsem na poprvé ten stejný pohled, ale nakonec se ukáže, že je vše jinak než si spousta čtenářů myslela, navíc ani Zaklínač nemá tak vysoké slovanské reálie před příchodem Cyrila a Metoděje jako právě Černokněžník a o to má tohle dílo pro mne mnohem větší kouzlo, jelikož sci-fi a fantasy knih se slovanskou tematikou na našem trhu moc není, i když jasně postupně rozrůstá díky novým a podle mne i talentovaných autorů. A to je dobře.
Na závěr můžu říct že kniha mne od tohoto slovenského Mistra hodně bavila a rozhodně si přečtu další, abych byl víc v obraze. Dávám tomu jasných a krásných 10/10 a můžu rozhodně doporučit.

17.06.2020 5 z 5

Přízraky na Devíně Přízraky na Devíně Juraj Červenák

Co dodat? Není potřeba se nějak rozepisovat na několik stránek, protože tohle dílo vůbec nepotřebuje, příběh, postavy, hlášky, období, nečekaný zvrat a slovanská mytologie. Víc čtenář nepotřebuje. Za mne jednoznačně 10/10 a přeji si jenom dvě věci:
Další díl od tohoto Mistra slovenské fantasy literatury a ať konečně nějaké české nebo slovenské studio udělá na Černokněžníka herní adaptaci, hned bych ji bral!

03.08.2020 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Kniha byla zajímavá a napínavá, asi jako skoro každá detektivka, každopádně příběh se mi celkem líbil byl docela originální jen ta hlavní postava toho Stolbenka byla upřímně na přes držku, protože to jeho neustále fňukání mne začalo trochu dráždit, i když uznám že byl ze všech nejrozumnější jakožto lidi. Nejvíce mne zaujala postava Léto (což se mi často nestává abych si v knihách oblíbil ženskou postavu) která se mi opravdu líbila a pokud slečna autorka bude psát další pokračování, možná by stálo za uvážení udělat hlavní postavu spíš Léto a Dominika jakožto vedlejší postavu, ale nechci samozřejmě nikomu kecat do řemesla. Co bych ještě možná doporučil o zvážení vzhledem k tomu, že je tato detektivka tak trochu i alternativní historie, tak trošku víc vysvětlit detailně o vzniku Pospolitosti, protože moc tam toho nebylo vysvětlené ani nevím jak bych si měl představit i vlajky. Kvůli tomu jsem se i na začátku trochu ztrácel jelikož jsem nevěděl jestli se to odehrává v současnosti nebo v budoucnosti než se pak v knize zmíní osmdesátá léta dvacátého století. Abych došel k závěru, kniha mne samozřejmě bavila, rád jsem v tom alternativním vesmíru žil a těším se na další pokračování, pokud opravdu k němu dojde.
8/10

27.03.2020 4 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Uf, dalo mi to docela zabrat, ale jsem rád že jsem tuhle knihu konečně dotáhl až do konce a můžu se podělit o své pocity.
Kniha se četla pěkně, jen u první půlky je docela problém se do toho světa nějakým způsobem ponořit, jelikož má to docela slabší rozjezd a to včetně snaha o sympatie k hlavní postavě jménem Lewenhart, kterou ze začátku hodně nesnášíte a řeknete si možná ,,Proč?!” ale když to vydržíte až k druhé půlce, tak už nemůžete přestat a chcete vědět čím dál víc, jak vlastně tenhle příběh dopadne. Má to originální nápad, výbornou atmosféru, výborné prostředí, skvělé charaktery postav včetně vrchního vyšetřovatele, který na jednu stranu od začátku až do konce je věrný svému císaři, ale na druhou stranu si začne uvědomovat spoustu věcí, o kterých neměl předtím ani páru a bylo mu to zkrátka cizí. A o to víc ho máte nejradši.
Konec byl dalo by se říci celkem důstojný, jen jsem si nedokázal moc představit druhý díl, který má už asi za měsíc vyjít, takže jsem na něj hodně zvědavý. Každopádně musím uznat že hned po Rusalce je tohle moje druhé nejoblíbenější dílo od slečny autorky, postapo žánr mám docela rád a tohle se u mne určitě zařadí do Top pětky, protože opravdový originální nápad se jen tak nevidí.
A kolik si tohle dílo ode mne odnáší? Za mne 9,5/10 a kdo ještě nečetl, rozhodně do toho jděte, pokud máte rádi postapo jako já.

22.08.2021 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Druhý díl již přečtený, opět pěkné prostředí a pouštní atmosféra, která vás pohltí, přibyly nové postavy, které rozhodně vám nepřijdou nudné, a těšíte se opět na jejich osudy v dalších dílech a samozřejmě nové mimozemské rasy. Musím uznat, že oproti předchozímu dílu tady postavy už nepůsobí tolik jako idioti, i když pořád jsme byli v nějaké situaci, kde to bylo nevhodné a neprofesionální, ale už rozhodně žádná tragédie.
Co mne osobně mrzelo, že tady slečna autorka psala více přes kopírák, jako kdyby to celé opsala od kolegy Kotlety, oproti svým samostatným knihám, kde má svůj specifický styl psaní a to mi přišlo to nejlepší. Škoda. Ale podle ukázky třetího dílu to vypadá že se opět blíží svému stylu a je to opět ta pravá Kristýna Sněgoňová, jakou znám. Tak uvidíme kam se to posune.
Amandu jsem si jinak náramně užil a přijde mi v některých ohledech lepší než první díl. Užijete si ho určitě víc, jen kdyby pro příště se autoři navzájem moc nekopírovali bylo by to ještě mnohem lepší. Takže kvůli tomu si to odnáší stejný počet bodů jako první a to 8,5/10. A můžu už říct jen jednu věc: Nashledanou u Šprtech a Frajerů, u kterých věřím že to bude jen čím dál lepší. Už jen díky té ukázky.

06.05.2021 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Knihu jsem před pár hodinami dočetl, a musím říct že mne neskutečně dojala, protože co si budeme nalhávat, toto téma (období nacismu, alternativní historie) je pro mne jakožto Čecha velmi bolestivé a tak realistický možné, když si uvědomíme, že opravdu mohlo k něčemu takovému nastat, proto buďme rádi, že je to jen pouhá fikce a nikoliv skutečnost.
Teď ale k tomu příběhu, který je rozdělen na dvě části, obě jsou celkem vážné, jen se přece jenom nějakým způsobem liší. Ten první, který doprovází mladého hrdinu Alexandra, je takový více Science Fiction, někdy až moc vzhledem k tomu že je to takový normální hrdina, který rozhodně není žádný B. J. Blazkowicz, je to jen obyčejný kluk, který má nějaké schopnosti a tím pádem je nejenom výjimečný, ale i zároveň důležitý pro lidi se smyslem pro spravedlnost. Bylo to zajímavé až přece jenom nakonec nečekané a to na mne působilo tak, že to bylo docela přehnané v tom závěru, ale chápu že autor to musel nějak ukončit a to samozřejmě respektuji.
Ta druhá část je oproti předchozí taková víc komornější a povídkovější a je tam větší vyobrazení toho nacistického alternativního světa, a to mne zaujalo o malinko víc, jelikož mne u toho fakt bolelo a velmi hluboce jsem soucítil s postavami a to včetně i těch hlavních tedy Martina a Kláry - rodiče Alexandra. A i když se to odehrává před první části příběhu, tak to působí mnohem víc autenticky a opravdu z toho velmi hluboko mrazí. Pozorujeme proto osudy nejenom těchto dvou lidi, ale i zbytek podřadných Slovanů, u kterých se Führer Heydrich příliš nemazlí, tak jak by to měl zřejmě v plánu i v reálu, kdyby přežil a vyhrál. A je to rozhodně k zamyšlení a uvědomění.
Moje závěrečné hodnocení nebudu hodnotit v celku, ale rozdělím to na dvě části, které se týkají těch dvou příběhů, jelikož se docela liší. První příběh byl dobrý zajímavý, úžasný charakter nezletilého chlapce, jen si myslím že už to bylo na konci celkem přehnané a žádného zajímavějšího konce se tam bohužel nedočkáte, proto dávám 8/10.
Druhý příběh mne bavil víc, jelikož byl víc realistický, postavy též skvělé a hlavně krásně zpracovaná prostředí, je vidět že zde si autor dal opravdu záležet a zde hodnotím 9,5/10 a jestli můžu knihu doporučit? Určitě, jen je to něco, k čemu se nebudu dlouho vracet, ne každý snese tak moc nacistické prostředí v alternativním světě.
A jen pro připomínku lidi, kteří nad tím uvažují a čekají od toho něco ve stylu Hanebných panchartů a nebo již zmíněného Wolfensteina, tak rozhodně zde nic takového nečekejte, sice ano první část je taková akčnější, ale ne až na takové úrovni, aby se to rovnalo Tarantinových filmů, určitě zde nějaké vysoké mordování nácků nevyhledávejte, ale pokud se rádi zajímáte o alternativní historii a máte to rádi, když je to spíše vážné drama, tak určitě po tomhle sáhněte a nebudete toho litovat. Mé hodnocení už znáte.

17.06.2020 4 z 5

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Tak, moje druhá kniha od této sympatické autorky již přečtená, prvně co bych na začátek pochválil je posun charakteru mužské hlavní postavy (Lukáš Richter), který byl opravdu zajímavý a stál za to si ho vyslechnout oproti postavě Dominika Stolbenka z Krve pro Rusalku, jelikož i když byl ze všech nejspravedlivější tak byl minimálně na tu malou facku. Ale abych se vrátil zpět ke Zřídlům, Richter byl opravdu fajn postava a je hezké jaké postupné zvraty se odhalí v jeho osobě a co měl všechno v plánu udělat, jenom jsem jak si nepochopil tomu velkému finále, proč se najednou začal (hlavně k Barboře, i když naštěstí jen slovně) chovat tak jak se choval, ale to je asi tak jediné co bych fakt hodně vytknul.
Byl docela problém se na začátku zorientovat, ale potom co se trošku víc seznámíte s postavami, ponoří vás to do toho světa a nemůžete už ven. Četlo se to hodně dobře, jen občas to bylo takové složitější k pochopení (hlavně ta Zřídla samotná a ty pocity těch postav, když s nimi navážou kontakt), taková jistá podobnost ruské literatury, skoro to působilo jako kdybych četl něco od Glukhovského, což není vůbec na škodu. Abych se ještě vrátil k postavám tak jsem rád že slečna Lewická dostala svou hlavní roli a bylo zajímavé ji sledovat v její novém způsobu života, kdy se poznává se Strážci, což byli též zajímaví svým charakterem, co mne třeba trošku mrzelo že postava Hellera nedostala o něco víc prostoru, protože jako záporák byl hodně zajímavý a mohl se víc do těchto věcí zaplést, nebo prostě a jednoduše jsme mohli vydávat mnohem častěji, ale chápu autorku, že se tam nemohlo všechno vejít. Též co musím pochválit je že se děj odehrává v mém městě a o to víc mne to těší, neboť jsem si dokázal představit zápletky na místech, kde jsem to dobře znal.
A pokud bych měl dojít k závěrečnému hodnocení, tak nemyslím si že tohle je něco, co by si zasloužilo pokračování, přesto můžu knihu vřele doporučit a hlavně to nevzdát hned na začátku, kdy z toho zřejmě budete mít na chvíli hokej, ale rychle se zorientujete a už je to pak v pohodě.
Za mne 9/10 a vrhnu se určitě co nejdřív na další dílo od této již zmíněné sympatické autorky jménem Kristýna Sněgoňová.

06.12.2020 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Není nad to si pročíst něco na přípravu očekávané PC hry Cyberpunk 2077 a zrovna knihu v podání mého oblíbeného spisovatele Františka Kotlety.
Každopádně příběh a i ten jeho svět byl celkem zajímavý, ale na druhou stranu četl jsem už od tohoto Mistra lepší knihy, ale rozhodně to na kvalitě neubírá a ty postavy jsou tak zvláštní až si přece jen nakonec oblíbíte, ale to už tak v kyberpunku bývá. Co se mi samozřejmě líbilo nejvíc bylo to celkově napětí o tom co se každou chvíli stane, ale není divu když kniha provází příběh bývalého policajta, takže se z toho nakonec vyvrbí mix béčkového akčňáku s detektivním thrillerem ve vzdálené budoucnosti, což samozřejmě není na škodu, pokud máte rádi když to kolem vás žije a není to tím pádem tak komornější jak to u detektivek bývá. Co mne přišla hrozná škoda je to že je jasné že nebude pokračování této knihy a podle mne by si tento příběh zasloužil mnohem lepší konec s nějakým dobrým epilogem už jen proto jak by se vyvíjel ten systém města a samozřejmě vztah mezi Vachtenem a Fay. Bylo to na mne moc zrychlený a všechno tak skončilo rychleji než by čtenář čekal.
Tato kniha si na moje závěrečné hodnocení odnáší 8,5/10 a budu se těšit na další Mistrovu tvorbu, která mne zaujme.

30.08.2020 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Naprostá klasika od mého oblíbeného spisovatele Františka Kotlety, upřímně nikdy jsem moc nebyl a ani nejsem na sci-fi žánry, které se odehrávají ve vesmíru nebo prostě na Zemi, která je okupována mimozemšťany, ale vzhledem k tomu že se jedná o nejznámější dílo od tohoto Mistra, tak jsem se rozhodl že si to nakonec přečtu a můžu říct, že vůbec o koupě celé trilogie nelituji. Je to takový by se dalo říci mix Tarantino a Marvel, což mi nějak nevadí, byl to velmi zajímavý příběh se zajímavými postavy - upíři vs mimozemšťané to se jen tak nevidí. Ty dva prequely mne nějak extra nebavily, ale tahle trilogie je fajn a rád jsem si ten adrenalin užil. Jen podotýkám že je to sice klasika, ale já si tuhle Knihu řadím až na třetí místo, co se týče Kotletovy tvorby, před Bratrstvem je to SPAD a Perunova krev, protože to je víc tematika pro mne. Za mne krásných 8/10 a můžu doporučit každému, kdo má rád mimozemský styl a ještě k tomu v Čechách.

23.05.2020 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Tady není potřeba se víc rozepisovat jako v předchozích částech, protože musím říct že tohle byl zatím nejlepší díl Legie, který jsem četl. Navíc splňuje ty požadavky, o kterých jsem mluvil v předchozích dílech - přiměřené hlášky, postavy nepůsobí jako idioti, což znamená že je to konečně vážnější, no a samozřejmě slečna autorka konečně jede víc ve svém stylu oproti Amandě, kde to na mne působilo že všechno jen opsala od Kotlety a vůbec se nijak sama od sebe nesnažila.
Co ještě samozřejmě musím pochválit je ta temná až hororová atmosféra na opuštěné lodi nevenů jménem Skořápka, cítil jsem zde velkou inspiraci na hru Dead Space a to není vůbec na škodu. Naopak bylo to hodně napínavé.
Co ještě samozřejmě musím ocenit jsou kreslené obrázky mimozemských ras a dalších zajímavostí. Ne že bych to v románech vyhledával, ale přece jenom těch ras tam je celkem hodně a už byl i celkem problém se zorientovat kdo je kdo. Takže tady to hodně oceňuji a samozřejmě ten kdo to kreslil, odvedl fakt skvělou práci a za to mu či ji děkuji.
Sice mohli to ještě o trochu víc s tím příběhem protáhnout a dozvědět se víc, ale jinak tomuhle dílu nemám co vytknout a pokud to tak bude pokračovat podobným způsobem, bude to pro tuhle sérii jen super. Už teď se těším.
Za mne bez větší diskuze 10/10 a tenhle díl můžu vřele doporučit. Uvidíme jak si ještě povede těch zbývajících devět.

18.05.2021 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Prohlašuji, že tahle fantasy bible s alternativními pověsti české je celá přečtená a dala mi docela slušně zabrat. Proto mi nezbývá nic jiného než se podělit o zážitek a vyhodnotit veškerý obsah a jestli se to vážně vyplatilo.
Kniha je rozdělená na tři části, jedna je krátká novela a dva volně navazující romány. Tu novelu bych považoval jako takovou rozehřívačku, aby se čtenář seznámil s prostředím a samozřejmě s hlavní postavou a největší legendou našich pověsti - Bivojem - vladykou Strošovců, který sice ve spousty věcech řeší situaci svaly, ale zároveň není hloupý a ví do čeho praštit. A určitě byla novela fajn, jen samozřejmě nebylo to nic extra velkého, ale to asi spousta z nás nemůže u jedné novely nebo povídky čekat.
Pokud jste ale vydrželi celou novelu, a dostali jste se k prvnímu dílu románu, který nese název “Běsobijce”, určitě jste chybu neudělali, protože opět se neseznamujeme jenom se situaci děje, ale i s dalšími postavami jako třeba slavné Krokové dcery - Kazi, Teta a Libuše, které není třeba nějak více představovat, pokud někdo z vás zrovna neprospal u hodiny dějepisu. Děj krásně začíná podstatě tak jak nám to sepsal samotný Alois Jirásek. Ale potom? Čisté fantasy jak má být, které rozhodně nebylo špatně vymyšlené, někoho může samozřejmě odradit příliš velká hromada kouzel, taky si to občas říkám, že to mohl Mistr Červenák omezit, ale přece jen nakonec proč ne? Dá se na to zvyknout a celkem jsem si to užíval. Stejně jako charaktery dalších postav ať už kladných jako Srdana nebo rusálky po vašem boku - Vlasta, Šárka, Mlada, Svatava atd. tak i těch záporných hlavně Hordaga, Ašigu, Wulfharta či dokonce zrádného strýce Velibora, který byl též zajímavý.
Co může dále omrzet je to neustálé přesouvání z jednoho místa do druhého a máte v celém románu pocit, že se tam nic jiného neděje, a je to jak podstatě kočkomyší hon a samozřejmě veliké vyznávání lásky mezi Bivojem a Kazi, kteří se většinou nechtějí oddělit za každou cenu. Což nebylo na jednu stranu nic hrozného, ale na druhou stranu trošku moc pohádkové oproti vztahu Rogana a Milady (Černokněžník), ale o tom asi tohle dílo je. Čímž navazují na druhý román s názvem “Válečník”, který už se mění k lepšímu a zajímavějšímu příběhovému posunu a zvratu, kdy se tam toho dozvíme opravdu hodně a není to už jen o pouhém přesouvání a opravdu si to užijete. Hlavně závěrečnou bitvu, kdy vám záleží na každém životě a držíte každému palečky, ať to zvládne. Takže doporučuji vydržet opravdu od začátku do konce.
Hodně lidi si stěžuje, že je to neúcta k Jiráskově tvorbě a že se musí obracet v hrobě. Nesouhlasím, jelikož tohle se nedá srovnat s původním Bivojem a tenhle Červenákův alternativní počin si jede svou cestou a nesnaží se Jiráskové tvorbě konkurovat či dokonce zesměšnit, už jen proto že dopředu upozornil, že se nejedná o historický román ale o čistokrevné fantasy, jak už bylo několikrát zmíněno. Rozhodně se o žádnou ostudu nejedná.
Hodnocení opět rozdělím na dvě části:
Za novelu Vládce Stříbrného šípu dávám 7/10 jak už jsem řek, byla to taková předehra dobrá na rozehřátí a nic extra se tam nedělo, kromě boje se stvůrou.
Za dva romány Běsobijce a Válečník dávám dohromady tak 7,5/10 byla to rozhodně jízda, ale něco tomu prostě chybělo hlavně v tom prvním díle, ale jinak skvělá pocta k českým legendám od výborného autora ze Slovenska. Ale rozhodně to nemá na mou oblíbenou sérii Černokněžník - Černý Rogan, který mi zůstal nejvíc v srdci a asi ještě dlouho bude. Pokud ale by byl další díl Bivoje, určitě koupím a s chuti přečtu. Slovanských fantasy knih není nikdy dost.

25.04.2021 4 z 5

Naprostá klasika, která rozhodně neomrzí. Krásně vyprávěný příběh, postavy skvělé a je to prostě zábava. Taková pohádka pro dospělé oproti třeba Pánovi Prstenů. Za mne jasná desítka.

20.05.2020 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Je to historicky první kniha, kterou jsem nedočetl a nemám to ani v plánu. Příběh se ani do strany 200 skoro nikam nepusunul a je to na můj vkus zbytečně přefilozofované a natahované a to tak, že vás tato kniha absolutně odradí a přidá tu pravou čtenářskou nechuť. Na to jak mám Glukhovskeho rád, tak tahle kniha mne absolutně zklamala. Postava nic moc, to už i Dmitrij ze Soumraku byla daleko zajímavější postava než tahle. První hvězdu dávám akorát za zajímavé prostředí, tu druhou ani nevím za co.

27.03.2020 2 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Výborná duologie, skvělý příběh skvělé postavy, skvělé prostředí. O slovanskou mytologii se zajímám rád a tohle mne hodně oslovilo. Hned po SPADu moje druhá srdcovka od tohoto mistra české fantasticky. Doufám že ještě aspoň někdy vyjde pokračování.

23.03.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Skvělá kniha z postapokaliptického Česka a to že tam není sex mi nevadí. Je to úžasné dílo skvělého českého autora. Jen se mi nelíbí že někteří Češi tam mají americký jména - Ryan, Crash, Sam. Což se k tomu vůbec nehodí, ale zvyknout se dá.

22.06.2018 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Velice zajímavý projekt od mých dvou oblíbených spisovatelů, není to ani Bratrstvo krve ani SPAD, něco spíše mezi. Každopádně, tenhle díl je teprve začátek a má nás seznámit jak s postavami, tak i světem samotným.
Byla to celkem jízda, ale přece jen musím být trochu kritičtější, jelikož se mi tam některé věci nelíbily, není jich moc spíše jedna hlavní konkrétní, ale přece jen, postavy jsou sice skvělé, takový Gerasim je sice magor, ale zároveň největší Space bro, kterého můžete mít po svém boku, něco jako Garrus z Mass Effectu - mé oblíbené trilogie.
Co se mi ale nelíbilo nebo mi to spíše přišlo zbytečně přehnané jsou některé hlášky, které mi zrovna neseděly do konkrétní situace, a neměly tam podle mne co dělat a ono to pak působí, že ty postavy (hlavně dvojice Moravec a Vojcechovský) jsou neskuteční idioti, kteří akorát nadělají víc škody než užitku na to, jací jsou to vycvičení profesionálové a bylo to někdy až nechci říct trapné, ale spíše zbytečné. Takže tam bych se možná trochu zamyslel a trošičku ty některé random hlášky ubral. Já vím že to má občas působit srandovně, což člověk od Kotlety nemůže jinak čekat, a já to beru, ale třeba oproti Bratrstvu krve, který byl záměrně jako jedna velká parodie, a do toho světa to dobře sedělo, tady mi to až tak tolik nesedělo jak do postav tak i do toho prostředí a tohle chce spíše víc brát vážně.
Jinak jsem si knížku náramně užil a hrozně jsem se u toho bavil, sci-fi z prostředí galaxie nikdy nebyl můj extra šálek kávy, z filmů mám rád jenom dvě značky - Star Wars - hlavní sága a Hvězdná pěchota, z PC her zase již zmíněnou trilogii Mass Effect no a z knížek to bude zřejmě tohle - Legie. Ale je to teprve rozjezd, čeká mne teď Amanda a samozřejmě noví Šprti a frajeři. Tak uvidíme jak si slečna Sněgoňová u těchto dílů povede. Dávám této sérii velkou šanci.
Zatím si to u mne odnáší 8,5/10 a určitě očekávejte hodnocení u druhého dílu, abych mohl oba autory porovnat. Jestli budu hodnotit i ten zbytek nebo až úplně ten poslední, kdy to celé skončí a pak ohodnotit celkově toť otázka, jelikož mají být knihy samostatné, ale třeba jo. Dvanáct knih se přežít dá.

01.05.2021 4 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Knihu jsem předevčírem dočetl, docela mne bavila, jen byla pro mne jedna z těch nejnáročnějších, protože to člověk musel chápat, jak co chce říct ta hlavní postava, tak i celkový ten děj. Byly občas chvíle, kdy se moc nevyplácelo to číst večer, protože například ta bytost za dveřmi mi naháněla celkem hrůzu, stejně jako tělo mrtvého majora. Každopádně děj byl celkem pěkný i zajímavý se zvláštní mystikou, autorovi se sice povedla, ale zřejmě nebude patřit mezi ty mé oblíbené. Pan Glukhovskij je samozřejmě skvělý spisovatel s velice hlubokou filozofickou myšlenkou, ale pořád budu považovat za srdeční záležitost právě sérii Metro s mým oblíbeným hrdinou Arťomem. Jestli by Glukhovskij udělal druhé pokračování na Soumrak a jestli bych si ho měl koupit. Asi jo, určitě by to stálo za to.

11.07.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Skvělé dílo jak pc hra tak i kniha samotná. Má to svou originalitu a hluboké myšlení, které pan Glukhovskij přenáší do tohoto příběhu. Arťom je prostě Arťom a doufám že to není jediná trilogie s Arťomem, kterou pan spisovatel napsal.

22.06.2018 5 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Tak se mi podařilo přečíst kompletní ságu o Zaklínači Geraltovi z Rivie a princezny Ciri alias Lvíče z Cintry.
Co na to říci?
Bouřková sezóna jednoduchý román na takové to odlehčení a u kávičky a je to svým způsobem příjemný bonus navíc. Víc není třeba dodávat
Co se týče prvních dvou knižních povídek Poslední přání a Meč osudu, za mne jednoznačně záležitostí, který by si měl přečíst každý čtenář, který se chce s bělovlasým vědmákem setkat, poněvadž se jedná o největší základ děje z tohoto světa. A jsou opravdu super.
Od Třetí knihy která je už plnohodnotným románem to začíná pěkně a je krásné vidět ten vývoj samotné Ciri, která se postupně z ukňourané princezny stává krvežíznivou zaklínačkou. A můžeme zde potkat postavy, které známe především z her jako je třeba Triss Ranuncul či Zoltan Chivay
U posledních dvou knih jsem už měl celkem problém a to ten že se tam najednou objevovalo za mne až moc postav, až jsem měl z toho jistou dezorientaci a nedokázal jsem si je ani představovat a nemohl jsem tak nějak zapojit svou fantazii. Což je jako docela na pytel a za mne většinou zbytečný.
A u té poslední jménem Paní jezera to byl asi největší extrém, kde jsem vyloženě trpěl na to jak ta kniha je dlouhá (a jako že je ze všech dílů nejdelší) tak byla právě za mne zbytečně moc natažená a byla tam hromada zbytečný nejen příběhových přehozů ale i zbytečné věci navíc a věci které bych v té knize uvítal a čekal že se tam ta jistá zápletka objeví, tak jsem se ji bohužel nedočkal a jenom se o tom zmínit a pak nic mi přijde za mne dost málo. Stejně jako ten konec, který je svým způsobem otevřený (no ještě že ta herní série to nějak zachránila).
Kdybych to měl shrnout a říct svá jednotlivá hodnocení tak asi takto:
Bouřková sezóna - 8/10
Poslední přání - 9,5/10
Meč osudu - 10/10
Krev Elfů - 9/10
Čas opovržení - 9/10
Křest ohněm - 9,5/10
Věž Vlaštovky - 8/10
Paní jezera - 6,5/10

Určitě Zaklínače doporučuji, už jenom skrze ten neutrální svět, to poselství, které do toho Sapkowski vložil a je to i svým způsobem nadčasové. A samozřejmě postavy, se kterými se Geralt osobně setká a kteří ho provází. Ty seriály vám rozhodně nedají to co tyhle knihy.

07.04.2024 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Veliká škoda toho konce, ale jinak opět super kniha i když upřímně se mi první díl líbil o malinko víc. Doufám že pan Kotleta udělá po této trilogii něco podobného. Je to opravdu příjemné počteníčko. Člověk se jednou do toho vnoří a už nepřestane. Určitě doporučuji a už se těším na Rázovou vlnu.

06.01.2018