martinakraus martinakraus komentáře u knih

Essex County Essex County Jeff Lemire

Prečteno na doporučení Lennyho z Komiksových bublin a ničeho nelituju.
Ačkoliv nejsem fanda hokeje a vím o něm velký prd (ostatně stejně tak o životě v Kanadě), čtení tohoto grafického románu jsem si doopravdy užila. Je to proto, že příběhy v něm jsou o mnohem více věcech, než jen o hokeji. Jsou o rodině, lásce, životě a smrti, nevyřčených věcech, výčitkách a osobně si myslím, že vás přečtení téhle knížky donutí se nad tím vším dost zamyslet - ať už behěm čtení nebo po přečtení.

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Téma knihy slibovalo docela slibnou zápletku, nicméně to skončilo zklamáním. Proč?
Jako snad každý nový thriller investigativní charakteru obsahuje ke konci knihy nějaký šílený plot twist, na který čtenář netrpělivě čeká. Nicméně, pokud chcete udělat silný plot twist, potřebujete silný příběh a ideálně s co nejméně kiksy a nelogičnostmi, vycházejících ať už z podivného chování postav, nebo neznalosti prostředí psychiatrické léčebny, čehož se nám v Mlčící pacientce zcela nedostává. Před plot twistem přichází ještě několik miniaturních dějových linek, které mají podezření svést na další postavy, ale tyto linky spíše rozhodí celistvost celého příběhu a jsou často postavené na charakterech, které nejsou dostatečně rozvinuté.
Kniha je psaná kombinací deníkových zápisů a ich-formou. Z nějakého důvodu je v deníkových zápiscích přehršel přímé řeči, což mi úplně nepřijde logické, minimálně já neznám nikoho, kdo by si takto psal deník.
Charaktery také působí poněkud stereotypně, musí opravdu pokaždé neoblíbená teta hlavní postavy obézní neurotická žena, která má problém vstát z postele? Je nutné, aby byla naše malířka vyobrazená tak, že se mimo umění věnuje pouze vysedávání v kavárně do zavíračky a sexu s manželem?
Pokud chcete opravdu promyšlený thriller s investigativními prvky, je lepší sáhnout po něčem jiném, ale jako letní čtení na pláž nebo k bazénu ideální. Kniha je psaná dost čtivě a vzhledem k její délce se dá zhltnout za odpoledne.

09.03.2020 2 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Vcelku příjemná záležitost :)
Čtení pro (ne)fanoušky seriálu, kdy ti, co to neviděli, mají skvělý způsob, jak se na něj navnadit, zatímco ti, co už ho mají za sebou, se mohou trochu povrtat v tom, co bylo před.
Knížka je hodně čtivě napsaná, moc se mi líbily popkulturní a dobové odkazy, to já si v knížkách užívám moc.
Zároveň ale jako fandové nečekejte příliš odpovědí, snad až na to, jak přišla na svět Eleven. Protože osobně jsem trochu doufala ve vysvětlení celého Upside down, zatímco tady prostě vzniklo a čus..

Když jsem trochu googlila, narazila jsem na fakt, že je to série prequelů různých postav zmíněného seriálu a že další by měl být Hopper a Max, takže doufám, že i těch se u nás dočkáme :)

16.07.2019 4 z 5

Orange. Kniha druhá Orange. Kniha druhá Ichigo Takano

Hrozně krásnej a dojemnej příběh, až se bojím číst dál, protože se bojím toho, jak to všechno dopadne.

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Do letošního vydání reedice téhle knížky jsem netušila, že vůbec existuje a musím se přiznat, že závidím všem svým vrstevníkům, kteří měli možnost si tenhle skvost přečíst jako děti! Bože, jak moc bych si přála dostat se k ní když mi bylo tak 12, vím jistě, že bych to hltala a zamilovala si to.
Zbožňuju ten humor, postavy, výborně vymyšlenou zápletku, je to prostě úžasná dobrodružná jízda (nejen) pro mladší čtenáře, které už nebaví princezny a rytíři.
Je to chytrý, vtipný a zkrátka skvělý příběh a jestli někdy budu mít děti, rozhodně to budou milovat taky.

20.08.2020 5 z 5

Orange. Kniha první Orange. Kniha první Ičigo Takano (p)

Proč byste měli dát šanci sérii Orange?

1. Skvěle podchycuje a rozebírá téma lítosti, výčitek svědomí, druhých šancí a touze po změně vlastní i cizí minulosti (a budoucnosti) a neustálým ptaním se "co kdyby?" Zdůrazňuje jak důležitý, ale zároveň těžký a odvážný někdy je se pro něco rozhodnout a riskovat, aby později nelitoval, že něco neudělal vůbec

2. Velkým tématem je síla přátelství, lásky, podpory svých blízkých a jak důležité je vnímat věci a lidi okolo sebe

3. Ač manze vlastním a lehounce přepáleným způsobem, tak podle mě přesto věrohodně vykresluje postavy, jejich vztahy a také vývoj a "zrání" postav od teen let až do dospělosti - a často i z několika různých perspektiv a úhlů pohledu, což vcítěním se do jednotlivých postav určitě pomáhá

4. Díky tomu, jak dojemná její hlavní zápletka je, má jedinečnou sílu ve vás vyvolat hodně silné emoce - mě první díl (a rozhodně i několik scén v těch dalších) rozslzelo velmi snadno

5. Má milou kresbu, která "čitelně" zachycuje emoce nejen postav, ale také prostředí a jednotlivých scén a utváří tak skvěle přesně takovou atmosféru, jakou si zrovna vyžaduje

6. Věnuje se v podstatě cestování časem a jeho a ohýbání a zároveň nabízí i pohled do budoucnosti postav. Hlavním motivem celé mangy jsou dopisy, které hlavním hrdinům napsalo jejich budoucí já, aby je upozornilo na tragédii, která se má stát a jak jí zabránit (pro milovníky hry Life is Strange ideální)

7. Jde o ukončenou a komplet přeloženou slice-of-life manga sérii, takže nemusíte čekat na další díl bůh ví jak dlouho a s příběhem se můžete seznámit, nechat se emocionálně zničit a vyplivnout na konci za relativně krátkou dobu

8. Každý díl obsahuje navíc svazek ještě zcela jiného příběhu o dvou dívkách dvojčatech, která je zase úplně jiná, ale jako bonus vlastně moc fajn

9. Protože je to moje oblíbená série a vy mě určitě nechcete rozesmutnit, že byste se mi na ní vyprdli, že ne?!

22.07.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Myslím, že jsem tuhle knížku četla v nesprávný čas.
Nebyla špatná, to zas ne, já si to čtení docela užila. Zajímalo mě, jak to dopadne, chtěla jsem postavy hlouběji poznat a celkově jsem si čtení toho příběhu užila, jen tak nějak nechápu ten hype okolo. Pochopila jsem, co má kniha čtenáři předat a možná to je ten problém - že jsem to tak nějak "prokoukla" a nezafungovalo to na mne.
Hlavními tématy jsou závislost, sláva a neopětovaná láska. A skutečně chápu, co se nám k tomu snaží autorka říct. Ale podle mě na to trochu moc tlačila.
Neříkám, že si na knížku už nikdy nevzpomenu nebo že ve mě nebudou některé části rezonovat, na druhou stranu si necelý týden po dočtení už nepamatuju většinu postav a vlastně ani žádný citát..
Znovu připomínám, že si nemyslím, že by knížka byla ŠPATNÁ. To vůbec ne, jinak by nedostala ani 3*. Je prostě jen... fajn?
Slyšela jsem, že audiokniha (V angličtině) je skvělá, což si vzhledem k formátu dokážu představit, takže možná třeba za rok tomu dám druhou šanci v téhle podobě.

12.10.2020 3 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Noci běsů jsou podle mne nejzajímavější tím, že nemůžete zcela uchopit dobu, ve které se odehrávají. Je to dávná minulost, kdy se věřilo v Polednici, v domech bydlely celé generace a dívky měly sotva nějaká práva nebo současnost, kdy se nosí mikiny, holky studují a může se normálně telefonovat? To ví jen Kateřina a já osobně jí za tohle smekám, protože to mne na příběhu bavilo moc.
Já osobně jsem se u téhle knížky (stejně jako u Zmizení Sáry Lindertové) nebála. Ale musím uznat, že nebyl příjemný pocit číst si před spaním o (view spoiler). Myslím si, že pokud máte velkou fantazii a snadno se bojíte, bude lepší, když knížku budete číst dopoledne-odpoledne, ale na večer raději nějakou fluffy contemporary, než tohle. Autorčiny knihy taky spojují motivy tajemna, otisků na kůži a především její styl psaní - takový, který vám dá pocit, že úplně vidíte scénu z filmu.
Oceňuju, že se Katka tentokrát vyvarovala romantické lince. Líbila se mi celková atmosféra knihy, nářečí, mytologie a můžu říct, že mne skutečně zajímalo, jak to bude dál a jak to dopadne.
K plnému počtu hvězd mi sice ještě něco málo chybělo, ale můžu rozhodně říct, že to bylo skvělé čtení a že jsem si ho užila více, než první autorčinu knihu.
No a musím vůbec zmiňovat, jak krásná je obálka a ilustrace? Jsem si jistá, že i zahraniční booktube by ji miloval, kdyby se knížka dostala "za hranice"!
Overall můžu knížku doporučit, já si její čtení užila. :)

25.09.2020 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Předně chci hned ze začátku říct, že tohle není žánr, který obvykle čtu - dokonce je to moje první "rande" s erotickým románem. Proto je moje hodnocení čistě subjektivní a založené spíše na očekávání vs realita, než na "zkušenosti" s tímto žánrem.
Těšila jsem se na čtení plné erotických dvousmyslů a sexuálních scén.. A dostala jsem 2x orální a jednou normální sex.. Takže ne, rozhodně to nesplnilo moje očekávání :D
Knížka je sice napsaná hodně svižně, takže pokud máte náladu a čas číst, za den max dva ji máte přečtenou, ale jak říkám, udělala jsem si jako neznalec moc velké nároky na to, co od díla chci dostat.
Jo a mimochodem.. kundička a pička... Totální buzzkill! :D V momentě, kdy je docela žhavá sexuální scéna a objeví se tam takový slovo jsem okamžitě na bodu mrazu, ať už mě to předtím rozpalovalo nebo ne :D To nemáme pro dámský přirození lepší slova, než jsou tahle? Je strašný, že mužský penis nikoho extrémně nepohorší, ale jakmile zazní nějaký takovýhle slovo pro to naše místo, je to jeden cringe vedle druhýho

27.03.2020 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Za mě teda velký dobrý ???? líbí se mi, že na celou katastrofu nahlíží spíše z psychologického hlediska, než aby se celá knížka zabývala tom proč se to stalo a jak z toho ven - psychologie lidí je pro mě daleko zajímavější a bližší, proto jsem si čtení téhle knížky fakt hodně užila, takže pokud se tu najde někdo, kdo chtěl Sucho původně přejít bez povšimnutí - určitě tomu dejte šanci!

09.01.2020 5 z 5

Šmrncem a magií Šmrncem a magií Kurtis Wiebe

Nechápu, že jsem se ke Krysím královnám nedostala dřív

Tenhle komiks asi nesedne každýmu, je místy dost zmatenej a hodně sprostej, ale já to miluju a to hlavně proto, že to má silný DnD vibes - skupina dobrodruhů, která potřebuje peníze, bere zakázky od města, v downtimu chlastá, dělá bordel a romantizuje "NPCčka", zatímco se před nimi (a někdy i mimo jejich zraky) odkrývá jedno velký špatný? Count. Me. In!

A hrdinky téhle skupiny jsou taky boží, částečně klišoidní, ale stejně je miluju a chtěla bych s nimi trávit svoje dobrodružství, i kdyby jen ta imaginární

Co se týče vizuální stránky, kresby a storytellingu pomocí panelování, scén a barev, tak jsem taky moc spokojená a humor mi sedl do noty hodně, několikrát jsem se rozesmála nahlas (scéna "ty drž pi*u, Gary" mě odrovnala na několik minut, přísahám)

22.07.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Legendy a Latéčka si musíte přečíst, protože:

- jde o fantasy knížku se slice-of-life přístupem - zaměřuje se na (ne)klidné každodenní okamžiky, zachycuje intimní (a queer) vztahy, přátelství a sílu komunity.

- příběh je extrémně feel-good, hřejivý a přinese vám při čtení hromadu radosti (culila jsem se jak dítě).

- objevuje téma nových začátků. Podporuje vystoupení z toho, co dobře známe a je nám komfortní pro něco nového a zajímavého, i když to může být obtížné a ukazuje jak důležité je ve své sny, v sebe samotné a důvěřovat i jiným.

- má postavy, které si zamilujete. Stejně jako jejich vztahy jsou uvěřitelné a měla jsem pocit, že je moc dobře znám. Mnou velmi oblíbený trope found family mě ani v téhle knížce nezklamal.

- není možný, aby vás nepohltila cozy atmosféra kavárny a kouzelné popisy voňavé kávy a pečiva, které v ní postavy hostům připravují.

- je to přístupný můstek pro ty, kteří mají až příliš velký respekt z fantasy knížek na to, aby se do nějaké pustili. Kniha je snadno psaná, nečekají vás složité politiky, náboženství, magický systém ani jiný lore. A pro zkušené čtenáře fantasy zase skvěle poslouží jako "čistič palety" a oddechovka.

- má skvělý potenciál k tomu být otevřenou sérií, což dokazuje druhá kniha, kterou už autor v zahraničí vydal (a navíc je ještě z prostředí knihovny!) - a tím otevřenou myslím to, že by mohlo klidně jít o jedno universum a různé příběhy v něm (podobně jako knížky od TJ Klune).

11.07.2023 5 z 5

Pošli fotky Pošli fotky Lauren McLaughlin

O vydání téhle knížky jsem už slyšela v době, kdy byl velký boom dokumentu V síti a automaticky jsem věděla, že jí na 1000 % budu číst. A teď je tady a konečně jsem ji dočetla!

Z příběhu a cesty, kterou se autorka rozhodla jít jsem nadšená. Bylo to surový, reálný a v některých částech tak uvěřitelný, až mi bylo blivno (ze zápisků v deníku jedné postavy jsem chytla regulérně nervy). Postavy jsem si sice nezamilovala všechny, ale vykreslení charakterů se podle mě povedlo. Konec byl stejně tak realistický a ač nemůžu říct, že jsem s ním spokojená (kdo už četl tak ví, že to prakticky neni možný na 100 %), myslím si, že je to konec, který ta kniha potřebovala. Takže over all 5/5*

No jo, jenže... Ač bych chtěla, aby si ji přečetlo co nejvíc lidí, ti kdo ti zvládnou, ať to radši zkusí anglicky, než se do ní pouštět v češtině, protože nejen korektura, ale i překlad se moc nepovedli. Chybějící čárky, tečky nebo uvozovky, překlepy ve slovech a věty často přeložené slovo od slova tak, že člověk co mluví anglicky ví, o jakou frázi má jít, ale v češtině by ji kolikrát vůbec nepoužil tak, jak je přeložená v knize (dává to smysl, že jo?). A je to škoda, protože ta knížka je fakt fakt dobrá.

12.08.2022 4 z 5

Belzebubové Belzebubové JP Ahonen

Belzebubové, podobně jako Tesáky o upírech a vlkodlacích, bere všechny klišé o rockerech, udělá z nich jednu rodinku a následně je v podobě komiksových stripů sleduje ve vtipných, kolikrát až bizarních situacích - ale je to sranda :D
Hrozně se mi líbí ta forma, ať už mluvím o kresbě nebo formátu knížky - jen teda ta sametová obálka mě ničí (otisky všudeee)
Pokud máte mezi známými fanouška rocku, může sloužit jako funny dáreček

18.01.2022 3 z 5

Orange. Kniha čtvrtá Orange. Kniha čtvrtá Ičigo Takano (p)

Tenhle díl je za mne osobně zatím nejlepší. Miluju způsob, jakým je zobrazeno trauma člověka po ztrátě milované osoby. Nikdo vám nemusí říkat, že tím trpí, ale skvěle to poznáte z jeho chování a výrazů. Nevím čím přesně, ale tenhle díl na mne působí jako zatím nejsilnější.
Jestli se nepletu, čeká nás finále, protože šestý díl má být o budoucnosti... a já absolutně netuším, co od něj čekat!

07.04.2021 5 z 5

Nejrudější růže rozkvétá Nejrudější růže rozkvétá Liv Strömquist

3,5*
Osobně si myslím, že kdyby se jednalo o klasickou non-fiction knihu s pár ilustracemi, bylo by to lepší. Čtení bych si pak mnohem víc užila, protože kresba mi absolutně nesedla a nelíbila se mi, ačkoliv samotná témata (vztahy a láska) mne zajímají hodně a většina informací (až na část s Beyoncé) mi přišla opravdu zajímavá a často jsem při čtení souhlasně kývala hlavou. Takže si rozhodně nemyslím, že je tahle knížka blbá, jen bych zvolila jinou formu.

07.04.2021 3 z 5

Catwoman: Ve svitu Měsíce Catwoman: Ve svitu Měsíce Lauren Myracle

Začínám si tuhle edici YA komiksů fakt oblibovat. Kresba jako vždy moc hezká, líbí se mi jak je to laděné do modra. Příběhově se mi Catwoman zatím líbila asi nejvíc ze všech tří dosud vyšlých a tak ji mám na pomyslném prvním místě. Jednu hvězdičku od plného počtu si částečně schovávám na další díly a částečně ji ubírám za konec, protože se s ním nějak nemůžu spokojit.

21.03.2021 4 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Louise Simonson

Pokud nebudete porovnávat tenhle komiks s "dospěláckými" verzemi o Wonder Woman, sama za sebe je tahle knížka vlastně dost příjemná.
Příběh byl dobrý, zamilovala jsem si použití barev a to, jak pomáhali nastavovat náladu celému příběhu, zápletky a postavy fungovaly.
Když kdysi vyšla, chtěla jsem si přečíst beletrickou verzi od Bardugo, ale po nějakém čase jsem si to rozmyslela. Jsem ale ráda, že jsem dostala možnost si příběh přečíst v téhle formě, troufám si říct, že jsem si ho takhle užila víc, než kdyby to byla "jen" knížka.

17.02.2021 4 z 5

Wendy mezi Zemí a Nezemí Wendy mezi Zemí a Nezemí Melissa Jane Osborne

Na to, že jde "jen" o komiks, je příběh hodně silný a myslím si, že důležitý. Líbí se mi použití kontrastu a barev. Má to pár stránek, nezabere to déle jak hodinu a rozhodně se vyplatí se do ní pustit.

22.01.2021 4 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Ne o mnoho knihách, které jsem četla, se dá říct, že by byly krásné uvnitř i zvenčí, ale January je určitě jedna z nich. Jednotlivé kapitoly mají na svých začátcích krásné malůvky a jsem rozhodně velký fanda jak obálky na přebalu, tak i toho, co je pod ním - tohle by mělo být u více hardbacků, je to příjemné oživení a rozhodně to popuzuje k tomu si knihu koupit.
Jak jsem ale řekla, January a deset tisíc dveří je krásná i uvnitř. Její čtení jsem si moc užila. Příběh a jeho zvraty byly za mne super (ale určitě to není pro každého, jak už jste nejspíš slyšeli mnohokrát, tahle knížka je zkrátka jiná). Líbilo se mi, jaký má příběh "flow" a aspekt dvou knih v jedné to pro mne dělal o to zajímavější, stejně jako krásný jazyk, jakým je kniha napsána (všechna čest překladatelce!). Magie a kouzla, světy i postavy. Usmívala jsem se i měla slzy v očích, tenhle příběh je zkrátka tak nějak hořkosladký.
Jediný důvod, proč knize nedávám 5* je ten, že musím uznat, že bych se asi nezlobila, kdyby byla kratší. Ale jinak vážně velké doporučení!