Šmrncem a magií

Je to banda nájemných masakrátorek s flaškou chlastu v jedné ruce a zakrvácenou sekerou v druhé, které si na živobytí vydělávají zabíjením všeho, co se pohne. Seznamte se s elfí tak trochu rockabilly čarodějnicí Hannah, hipsterskou trpasličí bojovnicí Violet, ateistickou lidskou kleričkou Dee a hipísackou pidižví lupičkou Betty. Nové pojetí oldschoolového žánru je násilným eposem plným vraždění monster, v němž jako by se potkávala Buffy s Tank Girl a Pánem prstenů na cracku!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387864/big_smrncem-a-magii-8rn-387864.jpg 3.987

Krysí královny 1.

Dobrodružné, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Crew

Sass & Sorcery, 2014

Kniha Šmrncem a magií

DennisMoore

Záleskautky potkávají Nesnáším Pohádkov... Akorát že Krysí královny tu byly o rok dva dříve. Je to velká a dosti vulgární fantasy zábava, nicméně neznamená to, že vám přinejmenším čtyři hlavní postavy nepřilnou k srdci a že by jim nešlo o nic víc než o sex, chlast a rokenrol. Velmi rád je potkám znovu, protože naštěstí nejsem mordem ohroženou postavou z jejich světa, ale čtenářem, který si o nich vcelku bezpečně čte.

Malarkey

Přiznám se, že jsem nečekal, jak moc mě tento komiks bude bavit. Na první dobrou totiž vypadá jako nějaký brutálně levný béčko. A ono to béčko skutečně je. Jen tu ta parta holek, jejichž příběh zřejmě vymysleli nějací zdvořilostní šovinisti, sype jednu brutální hlášku za druhou. Hlášku sexismem mnohdy oplývající, ale nic, za co by se někdo musel urážet. Stejně tak i ta vostrost z těch holek je hodně přehnaná, ale zároveň je to něco, co mě hodně přitahuje a zároveň i baví.

lassse

V době vydání to asi vybočovalo z řady běžných komiksů, teď už to moc "wow-efect" nemá.

Atlantis

Chtěl bych se tvářit pohoršeně a znechuceně. Sprostými slovy se tady totiž opravdu nešetří a když jsem si přečetl anotaci, vyvracel jsem oči v sloup, protože jsem prostě čekal fantasy Deadpoola. Ale Krysí královny jsou prostě prča, která se nebojí utahovat si ze zaběhnutých kolejí fantasy žánru. Jsou holky sprosté jako kanál? Jasně, ale copak by opravdu mluvily se shakespearovskou dikcí, když se brodí střevy svých nepřátel? Nemyslím si.
Ve finále šlo o luxusní jízdu, ve které chci pokračovat. Hvězdu dolů za kresbu, ta je taková studená a pro mě nehezká.

Terva

„Můžeme tu dřepět
a píčovat,
nebo pustit pár
monstrům žilou.
A můj meč prahne po krvi.“

POZOR!
Obsahuje velmi sprostá spoilerová slova! Vše v uvozovkách („“) jsou citace z knihy!

Mám vám takový pocit, že už nám za chvilku začnou „píčovat“ i kojenci v kočárcích. (Nebo už to dělají?) Trend, který neustále snižuje hladinu věku v příbězích, musí někde narazit. Už jsem si tak nějak zvykl, že v příbězích musí být všechny „barvy“, ale v tomto je to ještě „okořeněné“ velkou konzumací chlastu, drog a sprostými slovy u relativně mladé společnosti. Pokud si z toho naše děti, a děti jejich dětí, vezmou příklad, bude každý denně zlitý a zfetovaný. „Vážně si jako proviant zabalila bonbóny a drogy?“

Malá ochutnávka:
BETTY: Tequila, vodka a dvě kouzelné houbičky.
DEE: Moji rodiče uctívají obrovskou létající chobotnici.
HANNAH: Vyčarovala jsem ti jedno malé „naser si.“
VIOLET: Já vím, že můj meč je trendy. Používám ho ironicky.

Ano, Tolkien by se zasmál, kdyby věděl, kam se to dostane. Betty je asi elfka, malá jako trpaslík, (má trochu ty uši spíš vodorovně špičaté, než nahoru) a ještě k tomu lační po drogách, "lesbickému sexu" a chlastu. Tak ne, prý je to pidižva. Omlouvám se elfkám. Fakt inspirativní. „Ty houbičky dorazíme cestou zpátky.“ Já vám nevím. Na „staré“ je tam moc mládí, na „mladé“ je to sprosté jako pouliční dlaždič. „To mě poser číču“.

Citát: Hannah si fakt potřebuje zapíchat.

Tento příběh obsahuje rasistické narážky na trpaslíky. A také odsuzuje jejich trpasličí světlé pivo. Což se dotklo i mě. Na trpaslíky a pivo mi nešahejte! „Prcat“. Jsem děsně zklamán. Nalákala mě celkem příjemná obálka, ale obsahově je to hnědá břečka. Sice to má jakousi snahu o humor, krve je tu taky dost, ale moc situacím jsem se nesmál. „Mrdat škopek“

Citát: Jsem cenťák od toho, abych ti načarovala trnitej keř do prdele.

fvalek
26.11.2020

Svatá sprostoto... Tohle je pro mě asi největší překvapení letošního roku. Obával jsem se, aby komiks nebyl moc dívčí, nebo dokonce dětský, ale vyrazil mi dech. Děj má hned tři dospělácké roviny, jednak vysokou vulgaritu, také velmi brutální a drsný děj, no a stejně tak zajímavou metaforickou rovinu a odkazy na dnešní svět čili velmi moderní pojetí.

Samotná parta Krysích královen se mi líbí a jsou zajímavé, to je ostatně celé universum. Vysoká trpaslice, co se holí, malá lesbická pidižvice, co ráda bonbonky, ateistická kněžka Dee, která podle mě teprve ukáže, co vše umí, no a přisprostlá elfí čarodějka Hannah, která je podle mě větší srdcařka, než se zdá. Celé městečko a ostatní lidé a stvoření jsou super a pravidla fantasy magického světa mě baví. Dějové zvraty jsou zvláštní a nečekané.

Největší slabinou je právě asi pro někoho přednost, a to ta vulgarita. Někdy je toho prostě moc a až zbytečné. Když pak chci někomu zajímavou pasáž ukázat nebo ji jinak zpracovat, tak to aby se člověk styděl. Nevadí mi to pro běžné čtení, ale zbytečně to z komiksu dělá něco velmi nízkého a bez většího významu. Kdybych chtěl komiks nějak využít ve školství, rozhodně by to nešlo, což je škoda.

Nicméně pro obyčejné čtení zábavné a zajímavé. :)

KillHurt
26.03.2020

Neuvěřitelně svěží zážitek. Postavy zvládají si utahovat ze zažitých fantasy stereotypů a zároveň reflektují stereotypy moderní doby. Bavil jsem se přímo královsky a těším se na další díly.

KubaHanzelin
01.03.2020

Při čtení jsem si vzpomněl z nějakého nepochopitelného důvodu na South Park, i když.. možná to pochopitelné je, přece jen hrdinky komiksu se vyjadřují dost peprně a ne jen ony, celkově je to takové přisprostlé, což mě osobně nepohoršuje, pousmíval jsem nad tím, což je logicky plus, ale k příběhu a ke kresbě.
Příběh není bůh ví jak poutavý, ale přece jen se jedná o první díl v sérii, takže se to třeba ještě rozvine. Kresba nenadchne, ani neurazí..takže za mě takový lepší průměr, možná se někdy kouknu i na další díly