martina1199 martina1199 komentáře u knih

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Nebylo to špatné, ale nedostala jsem od toho úplně to, co jsem si představovala.
Ano, dozvěděla jsem se detailněji, co předcházelo Skleněnému trůnu. V komentářích některých čtenářek zaznělo, že díky Krvavému ostří nahlížejí na Celaenu ve Skleněném trůnu jinak - že ji vidí v lepším světle.
Mě to tak ale nepřišlo. Jediné, co spojovalo Celaenu z Krvavého ostří a Celaenu ze Skleněného trůnu, je její naivita - nebo důvěřivost, chcete-li. A záliba v luxusu. Pořád si myslím, že po tom, jak a v čem vyrůstala; co se v ní začalo probouzet v Zátoce lebky, a co se v ní zrodilo po Samově smrti, by se chovala ve Skleněném trůnu jinak. Méně nedospěle, méně nezkušeně.Myslím, že opravdu jsem jí začala fandit až jako Aelin.
Od Dědičky ohně je tato série ovšem vynikající, takže už pomalu natěšeně vyhlížím další díl :-)

28.02.2017 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Opravdu zajímavě zašmodrchaný příběh. Rozjezd je trochu pomalejší, ale když se jím prokousáte, opravdu si tu jízdu užijete :-)
A když už to vypadá, že je vše rozpleteno a vysvětleno, přijde teprve ta opravdová, závěrečná pointa, která pro mě byla velkým překvapením.
Doporučuji.

28.02.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Úžasná kniha :) Námět, prostředí, postavy - to všechno se mi líbilo. Jedinou výtku mám k závěru - u jednání šerifa Petera jsem postrádala jakýkoliv pro čtenáře patrný vývoj motivu. Toho, proč se nakonec rozhodl, jak se rozhodl. Přišlo mi to trochu ukvapené. Pokud u nás vyjdou i další díly, rozhodně si je přečtu :)

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

MOŽNOST SPOILERŮ!!!

Skleněný trůn - no, tak s touhle knihou jsme se moc nepotkaly a docela mě to mrzí, jelikož nápad a hlavní motiv příběhu je opravdu zajímavý a řekla bych, že má i velký potenciál:)

Na rovinu říkám, že mi nesedla hlavní hrdinka - ano, chápu, že je mladá a v záležitostech milostných vztahů nezkušená, ale přesto - po tom všem, čím si od dětství prošla a čím se stala, bych od ní čekala mnohem vyzrálejší chování. V některých chvílích mi přišla jako naprostá puberťačka. Rozhodně bych od "kick - ass" hrdinky (jak ji někteří označují) čekala trochu něco jiného.

No ale pánové jí zdárně sekundují ve vlastní nevyzrálosti - jak Dorian, tak Chaol. A způsob, jakým mezi nimi osciluje Celaena, tomu dodal tu poslední kapku. Připouštím ale, že z těch dvou mi nakonec přišel Chaol sympatičtejší, a nakonec i víc jako opravdový chlap.

Taky mě docela mrzí, že všechny překvapující momenty (alespoň si myslím, že to mělo být pro čtenáře překvapení v rámci vykreslení pointy)jsem většinou alespoň částečně vydedukovala - ať už se to týkalo Caina, samotného původu hlavní hrdinky, nebo záměrů a dovednostem princezny Nehemie.

A koho by nenapadlo, co bude asi tím tajemným posláním, které je určeno Celaeně, a které sama nezná? Jestlipak se to netýká zlého krále, toužící ovládnout okolní svět za jakoukoli cenu a jakýmkoli způsobem? Který se za svým cílem brodí potoky krve a nebojí se za pomocí znaků Sudby používat magii, zakázanou jím samotným pod trestem smrti?

Moc se mi líbí obálka a i příběh měl své světlé momenty, a nebylo jich málo. Netroufám si říct, jestli si přečtu i další díl. Možná až nebudu mít, co číst. Nebo pokud bych ho dostala darem, jako tuto :)

28.01.2017 3 z 5

Démon z East Endu Démon z East Endu Petra Slováková

Hodně dobré čtení :)

Pokud máte rádi steampunk, viktoriánskou éru a lákají Vás gentlemani a dámy, kteří jsou v boji se zlem ve všech jeho podobách - lidských i nelidských - ochotni padnout za "královnu a vlast", pak sáhněte po tomto příběhu. Určitě se nebudete nudit :)

Na mě osobně bylo někdy těch ozubených koleček, pístů a páry možná až příliš, ostatně jako i popisů různých technických vymožeností a vynálezů - ovšem musí se nechat, že s detaily si autorka umí pohrát a je z nich poznat její velké zaujetí a nadšení pro věc.

Moc se mi líbily hlavní postavy - nejvíce Liliana. Její bratr Viktor i Sterling jí sice dobře sekundovali, ale myslím si, že bez ní by byli ztracení :) Takže 100 bodů pro Lily :)

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Skvělé zakončení jedné série :)

Příběh Diany a Matthewa, jejich rodin a všech "bytostí" je úžasným spojením magie, alchymie, víry a vědy. Ne vždy se čte lehce, protože střídá pasáže, kdy se vlní líně jako široká, pomalá řeka a jindy se dere rychlostí vodopádu. Ale udrží vás napnuté až do konce. Až mi bylo líto, že už ho mám přečtený. Ale nevadí, rozhodně se k němu znovu vrátím :)

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Perfektní zakončení této skvělé série o "podivných dětech" :)

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Tak Rogan dorazil na Kančí horu a cesta to byla trnitá, naplněná bolestí fyzickou i duševní, zkropená proudy krve a sycená často jen silou vůle a touhou po pomstě.

Dávám mu pět hvězd a těším se na jeho další dobrodružství :-)

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

"... Jediná věc, která se neřídí pravidlem většiny, je lidské svědomí. ..."

Přiznávám se, že jsem od knihy čekala něco trochu jiného, ale dostala jsem mnohem víc. Příběh se rozvíjí pomalu a autorka precizně vykresluje atmosféru městečka Maycomb v Alabamě i charaktery jeho obyvatel. Pozvolna se seznamujeme s Atikem, Jemem a Čiperou a skrze ně vnímáme proces s černochem Timem Robinsonem, souzeným za znásilnění bělošky. Vše se odehrává ve 30. letech 20 století a Tim kvůli barvě své pleti nemá šanci na osvobození, ačkoliv je nevinný.

Je to příběh o morálce, rozumu a lidské odvaze čelit hlouposti, nesnášenlivosti a rasismu i s vědomím toho, že vítězství je nedosažitelné.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Knihy s podobnou tématikou mě vždy zanechají smutnou a plnou dojetí. Nesmírně obdivuji všechny, kteří si prošli vší tou válečnou hrůzou. Že i přes všechny šrámy na těle i na duši dokázali jít dál a zachovat si lidskost ve světě, který ovládli zrůdy, hlupáci a zbabělci.
Obdivovala jsem Emilii za její obětavost. Starého ševce za jeho laskavost a moudrost a Joannu za její odvahu.
Mohla bych pokračovat ve svém komentáři, ale myslím si, že bude nejlepší, když si Sůl moře sami přečtete. Protože rozhodně stojí za to.

Panský klub Panský klub Daniel Kapča

Po této knize jsem sáhla ze dvou důvodů - chtěla jsem si po delší době přečíst něco úplně jiného, než se mi běžně dostane do ruky, a taky ráda podporuji české autory. Zvlášť ty začínající:-)
Příběh obsahoval vše, co slibuje anotace, a vlastně i víc, přesto jsem byla zklamaná. Chápala jsem, že autor chtěl přijít s něčím novým a šokovat, což se mu podařilo, ale v některých momentech jsem měla pocit, že už prostě tlačí na pilu příliš. Přišlo mi, že se Lilian většinu knihy chovala naprosto nelogicky a nevěrohodně. Ani ostatní postavy na tom nebyly o moc lépe - snad kromě Roberta, který měl jakž takž kompaktní charakter a to, co dělal a proč to dělal, dávalo většinou smysl. U ostatních to tak nebylo. Pokusy o romantické scény dle mého názoru patřily také mezi slabší místa příběhu.
Co říct na závěr? Nelituji, že jsem po knize sáhla, ale pokud se v podobném stylu ponese i další autorův příběh, asi si přečtu raději něco jiného.

28.01.2017 2 z 5

Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

Zasloužených pět hvězd z pěti :-)
Zápletka stará jako lidstvo samo, ale zasazená do velmi zajímavé doby, místa i prostředí. Myslím, že nejsilněji působí úžasně zvládnuté vykreslení atmosféry města a především velmi charismatický hlavní hrdina - komisař Ricciardi.

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Zajímavý příběh především díky myšlence rozdělených světů - Londýnům.
Postavy byly fajn, i když jsem asi čekala trochu víc prozíravosti od Rhye (náhrdelník od Hollanda) a hlavně víc od Hollanda :-) Bavila jsem se ale dobře. I když je pravda, že jsem od příběhu čekala víc akce a i některé akční scény - souboje - mi přišly takové trochu nemastné - neslané. Jsem zvědavá na další díl - jestli se podíváme konečně do Černého Londýna a jak to bude vypadat s magií v Šedém Londýně. Řekla bych, že totiž tam ještě neřekla své poslední slovo :-)

28.01.2017 3 z 5

Kosti pod mechem Kosti pod mechem Zuzana Hartmanová

U knih autorky nikdy nesáhnete vedle. I tento příběh se moc povedl. Pokud vás zajímají accadští minotauři, jejich způsob života a hodnotový systém, a jestli vás baví příběhy o putování za pomstou a znovuzískáním vlastní cti, tak neváhejte a Kosti si přečtěte. Jsem ráda, že Nerghan nakonec nebyl úplně sám. Zmínka o Togharovi a jeho kroužcích mě dojala a navnadila ke znovu-přečtení Perutí noci. Krásně se to četlo, opravdu.

26.05.2024 5 z 5

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Po všech těch nadšených ohlasech fanoušků této autorky jsem se těšila na příjemně mrazivý, tajuplný, a snad i lehce hororový příběh. Nic z toho se ovšem nekonalo. Bylo to dlouhé, bylo to nudné, některé věci nedávaly smysl (nechci spoilerovat). Dvě hvězdy dávám hlavně za Sofiinu houževnatost a odvahu.

05.02.2024 2 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Zajímavý námět, a ačkoliv jsem předpokládala, že to bude spíše jednodušší, pohodové čtení, netušila jsem, že to bude až tak jednoduché a tak moc předvídatelné. Jako četba při cestování MHD do práce to ale bylo dobré, takže dávám za tři :-)

19.10.2023 3 z 5

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Další díl série Cizinka je nabitý akcí, jelikož americká revoluce propuká naplno a Jamie Fraser se se svou rodinou, přáteli a nejvěrnějšími osadníky Fraserova Hřebene otevřeně staví na stranu povstalců proti britské koruně. Nebezpečí číhá na každém rohu a sám název tohoto příběhu nás připravuje na možnost ztráty některé z důležitých postav celé série. Do toho všeho zde máme Frankovu knihu, která k Jamiemu promlouvá. Vypráví mu o neodvratnosti jeho osudu, nebo je varováním a posledním projevem lásky ke Claire?

27.03.2023 4 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Moje oblíbená autorka, jejíž nové knihy, pokud ještě nějaké vyjdou, asi už číst nebudu. Zní to divně, já vím. Už Spáčův hrad a Strom duchů mi přišly slabší než všechny předchozí příběhy, ale doufala jsem (tentokrát i podle některých pochvalných komentářů, které jsem někde četla), že její nový román Spřádači snů mě zase lapí do svých sítí, a já si ho užiju jako její starší, skvělé věci. Bohužel přišlo zklamání a do čtení jsem se musela občas vyloženě nutit. Příběh mi přijde zbytečně natahovaný, celé se to vleče, gradace vlastně skoro nijaká. Chybí napětí, hlavní hrdinka se prezentuje jako expertka, ale mně přišla neschopná. Věděla, co má dělat a uměla o tom zasvěceně mluvit, ale její činy tomu pak vůbec neodpovídaly, spíš naopak. Takže až zase dostanu chuť přečíst si něco od Barbary Erskinové, sáhnu asi raději po některém z jejich starších románů.

04.02.2023 2 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Pokud máte chuť na vynikající českou postapo sérii, sáhněte po Městech od Kristýny Sněgoňové. I poslední díl přináší pořádnou dávku krvavé akce, drsných útrap a mrazivých situací. Je také plný zoufalé touhy po záchraně světa. A nechybí ani kus naděje, protože bez ní by bylo vše ztraceno.

23.11.2022 4 z 5

Bouřný úsvit Bouřný úsvit Zuzana Hartmanová

Tolik jsem se na vyvrcholení celé série těšila, že to možná byla chyba, jelikož po dočtení posledního řádku, posledního písmene, mě napadlo jediné - to je jako všechno? Konec?

Bouřný úsvit se mi líbil a pokračování všech zajímavých linek mě potěšilo. Pomalejší tempo vyprávění mi zpočátku přišlo jako fajn způsob, jak se znovu ponořit do světa Leru a osudů mých oblíbených hrdinů. Za polovinou knihy mě začalo trochu znepokojovat, říkala jsem si, jak se chce tímto způsobem autorka dostat k velkému finále, které jsem po ději předchozích dvou dílů nedočkavě vyhlížela. No a pak jsem to konečně zjistila, a byla upřímně trochu zklamaná, protože nic takového se nekonalo. Epilog jako stručné zkratkovité shrnutí ve filmu ve stylu "několik měsíců po", osud Atshušiho na jeden odstavec... Myslím, že by příběhu slušely stránky navíc, nebo třeba rovnou další díl. Co s Lerem bude? Čekala jsem prostě něco jiného, a mé očekávání se nesetkalo s autorčiným záměrem.
I tak se ale těším, s čím novým Zuzana Hartmanová přijde příště :-)

02.11.2022 3 z 5