martina.culik martina.culik komentáře u knih

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Velmi zajímavý příběh o tom, jak vzniklo v 16. století první židovské ghetto. Zpočátku několik oddělených příběhů se postupně začne propojovat, až se protnou všechny.
"Dokonce i ti, kteří prohlašovali, že židy nesnášejí, měli ve tváři vepsaný udivený výraz, jako by ani oni nevěřili, že se opravdu zašlo tak daleko."

09.03.2024 5 z 5

Bílý Den Bílý Den Jack London

Četba na pokračování na Českém Rozhlasu - čteno Václavem Neužilem.
Začátek odehrávající se v divočině se mi líbil, ale část odehrávající se ve městě už mi nepřišla tak zajímavá.

17.05.2023 3 z 5

Příběh byl zajímavý, ale psán byl velice jednoduše. Musím říct, že mě kniha vlastně zase tolik nechytla, byla jsem spíš zvědavá, jak se to vše vyvine.
Vzhledem k údajům na obálce a předsádce, vlastně čtenář tuší, co se bude v knize dít a bohužel se nekoná žádné velké překvapení. Co je na obálce napsáno, to se stane. Tečka. Nic moc navíc.

23.03.2023 3 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Ačkoli měla kniha spád, trvalo mi docela dlouho se do ní začíst. Příběh byl ale zajímavý a nakonec mě vtáhl stejně jako slepý dům vtáhl Xanthe. Jak bylo zmíněno níže, cestování v čase trochu evokuje podobu s Cizinkou, ale princip i zápletka jsou rozdílné. Určitě si nenechám ujít další díl této série.

05.02.2023 4 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Celá série je jednou z mých oblíbených. Postavy jsou sympatické a vyšetřovací metody trochu úsměvné, ale patří to k té době.

28.11.2021 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Ilustrace jsou příjemné a v několika jsem se úplně našla.
Kniha má příběh, který se postupně vyvíjí (ne nijak dramatiky), což jsem úplně nečekala, ale určitě to není na škodu.
Nemůžu říct, že bych byla úplně nadšená, na to tam bylo poměrně dost takových nemastných neslaných stránek, nějak mě nenapadá, jak jinak to popsat. Celkově ale nelituji, že jsem si knížku pořídila, i když pokračování už si spíše někde vypůjčím.

09.03.2021 4 z 5

Hřbitovní kvítí Hřbitovní kvítí Jan Neruda

Od Nerudy jsem do této chvíle znala spíše povídky a je to tedy mé první důkladnější seznámení se s jeho básnickou tvorbou. Vůbec nechápu, proč jsem zrovna tuhle sbírku, tak dlouho odkládala. Obsahuje vážné, vtipné i baladické básně se hřbitovní tématikou.
Téma je to nadčasové, jelikož zrovna v této oblasti se toho moc nemění. Možná právě proto bych sbírku nedoporučovala nikomu, kdo se momentálně nachází v depresi nebo podobně pesimistické náladě, pokud si ovšem tuto náladu nechce ještě prohloubit.

08.03.2021 4 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Tuto knihu jsem chvíli odkládala kvůli její délce, kterou překonala všechny dosavadní díly ze série. Nakonec jsem ji ale přečetla stejně rychle jako ostatní.
Děj byl opět vyprávěn stylem střídání přítomnosti a minulosti a pohledem více různých postav. Novinkou bylo, že zde byly dvě různé dějové linky v minulosti, které byly vždy uvedeny přímo letopočtem, aby se čtenář neztrácel. Musím přiznat, že jsem již byla zvyklá na to, že kapitoly z minulosti jsou psané jiným fontem (kurzívou) než zbytek knihy, a zde mi tato drobnost trochu chyběla.
Jinak mě ale kniha vtáhla a minulý i současný děj jsem četla s napětím. I když jsem asi od poloviny tušila pointu, spousta detailů mě překvapila.

01.11.2020 5 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

K této sérii se ráda vracím, protože mě baví jak postavy tak děj.

"Modlitby lze nabídnout lacino. Od lidí vyžadují málo úsilí a od Boha hodně."

"Prasata se hodně pobodají lidem. Nebo možná lidé prasatům: málo přemýšlíme, jak draho nám zítra mohou přijít dnešní slasti."

31.10.2020 4 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Podle ohlasů jsem čekala něco, co mi vyrazí dech.
Bohužel teď lituji, že jsem si knihu pořídila - lepší by bylo si ji jen půjčit.
Grafické zpracování je nádherné - černobílé zpracování s fotografiemi je výborně zvolené a koresponduje s textem.
Bohužel textu je v knize poměrně málo. Nevím, jestli je to překladem, nebo jsem jen autora nepochopila, ale některé texty mi přišly úplně o ničem. Za mě prostě spíše zklamání než nadšení.

23.02.2020 2 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Sérii Eriky a Patrika jsem si hodně rychle oblíbila a vzhledem k tomu, že ji čtu i proto, abych věděla, jak se vyvíjí jejich vztah a život jejich blízkých, rozhodně mi tato dějová linka v knize nepřekáží (jako některým jiným čtenářům) a naopak jsem za ni ráda.
Vyšetřování mě bavilo zhruba stejně jako první díl série, což je o trošku méně než předchozí dvě knihy.
Již u ostatních jsem psala, že mi velice vyhovuje styl autorky. Krátké kapitoly, které ukazují vyšetřování a život hlavních postav z různých úhlů včetně historické linky, která vysvětluje motiv zločinu, je přesně podle mého gusta.

08.01.2019 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Začátek mě navnadil, ale bohužel po chvíli už to tak akční nebylo a nakonec jsem jen chtěla dočíst knihu, abych věděla, jak to tedy všechno je, aniž by mě nějak zvlášť bavila.

02.01.2019 3 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Humorná kniha pro zpříjemnění dne.

02.01.2019 3 z 5

Pohádky (21 jiných pohádek) Pohádky (21 jiných pohádek) Božena Němcová

Klasické pohádky od B. Němcové.
Někdy jsem se musela trochu víc soustředit, jelikož některé obraty se již dnes tolik neužívají.
Oživila jsem si ale pohádky, které jsem už skoro zapomněla, takže jsem určitě ráda, že jsem tuto knihu po velmi dlouhé době opět vzala do rukou.

23.12.2018 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Tato série mě prostě baví. Není co dodat.

23.09.2017 5 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Pohádky Oscara Wilda mi nepřijdou moc pro děti, jsou smutné a jsou k zamyšlení. Já je mám ale moc ráda a četla jsem je nejednou česky i v originále.

30.05.2017 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Klasická dobrodružná kniha. Důvodem, proč jsem se do knihy pustila, byla zvědavost, zda se mi bude líbit stejně jako film, ze kterého se mi jako malé ne úplně dobře spalo.
Nakonec jsem ráda, že jsem ji četla, jelikož mě hodně bavila. Je pravda, že mě v ní (díky zhlédnutému filmu) nic nepřekvapilo, ale za to kniha nemůže.

30.05.2017 4 z 5

Má první kniha, kterou jsem od Jonassona četla a moc jsem se bavila. Je to takové jiné čtení, než jsem zvyklá. Vyhovuje mi jak styl vyprávění, tak humor, takže se určitě pustím i do nějaké další tvorby autora.

29.05.2017 5 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Taková milá, nenáročná detektivka - je to mé první (a určitě ne poslední) setkání s touto autorkou.

29.05.2017 4 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Pravidla moštárny jsou hodně o tom, jaké to bylo v této době nechtěně otěhotnět. Bylo to dost beznadějné, přesto se našel někdo, kdo pomohl - doktor v St. Clouds. Jeho chráněnce Homera Wellse jsem si oblíbila a pozorně jsem sledovala jeho osudy. Kniha není moc veselá, spíš nutí k zamyšlení, ale i takových knih je zapotřebí.

29.05.2017 5 z 5