markettH markettH komentáře u knih

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Tuto knihu jsem měla v povinné četbě k maturitě. Zpočátku jsem k ní přistupovala s nejistotou, jestli nebudu muset všechny stránky pouze přetrpět, ale přišlo příjemné překvapení. Garpa jsem zhltla a všem ji doporučuji :-) Jen je škoda, že příběh uplyne až příliš rychle.

27.07.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Srdcová záležitost :-). S knihami J.K.R. pomalu dospívám - od HP, přes Prázdné místo až k detektivovi Cormoranu Strikovi.

23.07.2017

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásná kniha, která ve mně po přečtení zanechala rozporuplné pocity. Stojí za to se pustit do čtení tohoto díla a rozhodně si zasloužila ocenění Magnesia litera.

12.04.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Na knihy Jo Nesba jsem se těšila stejně jako na detektivky Larse Keplera. Druhý zmiňovaný mě docela zklamal, ale druhý autor mě ohromil a chápu, proč se jeho knihy stávají bestsellery. Rozhodně se chystám zdolat celou sérii s Harrym Holem.

26.02.2018 5 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Příjemné vzpomínky a příhody na dětského herce Tomáše Holého, které boří mýty o jeho životě. Kniha je za jedno odpoledne přečtena a zanechá za sebou nostalgické pocity.

09.11.2017 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Bohužel. Kniha sice získala Pulitzerovu cenu, ale mě moc nenadchla. Místy byla zdlouhavá, ale oceňovala jsem některé přítomné úvahy.

06.08.2017 3 z 5

Doktor vězeňských věd Doktor vězeňských věd Renata Kalenská

Rozhovor s vynikajím spisovatelem Jiřím Stránský. Jeho zásady, humor, tolerance, vlastenectví a schopnost odpouštět by měly být vzorem nám všem.

23.07.2017 5 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Vina a trest je třetím dílem ze série Winkler&Vítková. Pustila jsem se do něj hned vzápětí po skončení Podílu viny. A musím říct hned na úvod, že díl od dílu je to lepší a napínávější čtení.

Struktura knihy byla totožná s předešlými díly - rozdělení na kapitoly, kde bylo v úvodu napsané datum, kdy se odehrává a jméno vypravěče. Střídají se dva - David a Hana (vždy v ich formě).

Musím přiznat, že David mě tentokrát hodně štval. Snad od začátku až do konce. Vyšetřovatel byl skvělý, ale to chování. Snad 20x jsem se během čtení zamýšlela, proč s ním vlastně Hana je. Velice mě zajímá, jak to s nimi bude v dalším díle.

Hodně mě potěšilo, že se řešily i případy známé z minulých dílů. Dalším velkým plusem byl Daniel Pursa. Doufám, že si to v Živé minulosti zase nepokazí.

Zkrátka napětí a postavy vzbuzující emoce, tak mi to vyhovuje. Zatím nejlepší díl, co jsem z této serie četla.

18.04.2024 5 z 5

Odsouzen k smrti Odsouzen k smrti Veronika Martinková

Text byl rozdělen na kapitoly. Každá kapitola byla v ich formě, buď z pohledu Davida nebo Hany. Na začátku bylo vždy napsáno, kdo bude vyprávět a kdy se to odehrává.

Oceňuji, že nebyl přítomný žádný dlouhý úvod. Rovnou přijíždí policie k mrtvole. Až zpětně se dozvídáme, co bylo mezi první a druhou knihou.

Pro mě bylo lepší, že čtu sérii postupně, protože se zde zmínil i případ z prvního dílu. Což je naprosto skvělé. Nevím, jak ostatní, ale mě první konec značně neuspokojil.

Velký plus i za vývoj hlavních hrdinů. Sice jsem často nad jejich chováním kroutila hlavou, ale posun tam byl. Navíc závěrečné scény s Davidem, kdy mluvil sám k sobě, byly hodně napínavé. Držela jsem mu palce i na nohou a samozřejmě mu radila, ať neblbne.

Nesmím ani opomenout, že autorka se (podle mě) hodně zlepšila. Text byl o dost plynulejší a napínávější.

Těším se na další dvě pokračování. Zajímá mě, kam David a Hana budou směřovat svoje životy.

16.04.2024 4 z 5

Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Tereza Košnařová

Hned v úvodu mě potěšila názorná mapa zobrazující itinerář cesty. Poté jsem se "dostala" do Nepálu. Autorka zde, kromě cestování, pracovala jako dobrovolník v dětském domově a byla ubytovaná u místní rodiny. Tím jsem se dozvěděla, jak funguje nepálská komunita i jaké kulturní rozdíly mezi sebou máme. Zaujalo mě i to, že setkání s českými krajany nemusí být vždy příjemným zážitkem.

Velice jsem ocenila bohatou fotogalerii, která měla svojí ohraničenou část. V téhle části se mi víceméně propojily zážitky a jména s konkrétními obrazy.

Kdyby si někdo chtěl vyrazit do Indie, tahle kniha by mu mohla poradit na co si dát pozor. Moje plánovací část mozku by v téhle zemi asi zešílela a můj obdiv k autorce v této části vygradoval.

Kniha vám nedá komplexní informace o Nepálu a Indii, ale dá vám autentické zážitky jedné odvážné dívky. Čtení jsem si užila a další cestovatelský deník z pera této autorky bych si přečetla. Našla jsem zde totiž přesně ty informace, které mě zajímají, navíc podané přívětivou formou.

12.03.2024 5 z 5

Anima Anima Jaromír Vondra

Anima je knižním dítětem nadějného českého autora Jaromíra Vondry. Moc děkuji autorovi za nabídku spolupráce a poskytnutí recenzního výtisku.

Zatím se o knize moc neví. Doufám, že se to brzo změní.

Alespoň stručně vám nastíním důležitý kousek z děje. Anima se žánrově řadí mezi sci-fi a thriller. Na více než 600 stránkách se čtenáři odvíjí příběh umělce Nolana Maye, který se snaží rozvinout svou Tvorbu pomocí různých simulací. Simulace se stále vyvíjí, takže se nejedná úplně o nejbezpečnější místo, ale mají svůj význam. Díky nim se může dosáhnout Animy.

Podle popisu by se mohlo zdát, že je to hodně komplikované a čtenář se bude ztrácet. Opak je pravdou. Všechno je krásně vysvětleno.

Nejvíc mě zajímalo, co je ta Anima. Snad neprozradím moc s následující citací z knihy: "Místu takto hlubokého stavu podvědomí říkáme Anima. Dotyční by svým tělem fyzicky setrval stále v naší realitě, ovšem paralelně by se svým vědomím ocital ve zcela novém světě (str.32)."

Hlavním tématem je vztah autora k dílu, co ho ovlivňuje, jak vzniká atd. Jaromír Vondra zde promítl spousty svých úvah a myšlenek.

Jako sekundárním, ale stále důležitým, poselstvím příběhu je nebezpečí totality. Jak se umění může stát nebezpečným nástrojem režimu, a jak ovlivňuje nejen umělce.

Jaromír Vondra využívá krásy češtiny. Pomocí rozvinutých vět nám dopodrobna líčí přítomný svět. Poeticky vysvětluje a zpětně připomíná důležité události z průběhu děje. Každé slovo, každá věta má svůj význam, je potřeba se hodně soustředit. I přes to, jsem se několikrát vracela. Četla jsem téměř týden, možná jsem to moc uspěchala a měla číst pomaleji.

Čtení jsem si moc užila. S napětím jsem očekávala, co přijde. Když už jsem si byla nějakou domněnkou jistá, během chvilky přišel zvrat. Hodnotila bych na . Někdy v budoucnu se k Animě vrátím a věřím, že zde naleznu zase něco nového.

05.11.2023 4 z 5

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

Z téhle prvotiny nadějné české autorky Evy Brykner, jsem nadšená. Postupně graduje napětí, odhalují se nové a nové skutečnosti. Konečně thriller, kde jsem spokojená s koncem. Další knihu od autorky si nenechám ujít a Beze stopy budu ráda doporučovat dál.

28.09.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nebyla nejhorší, ale wau efekt se na konci nekonal. U takové knihy čekáte nějaké "velké" finále a klidně mohla mít o pár stran méně.

16.05.2022 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Musím říct, že tohle jsem opravdu nečekala. Kniha s nečekanými magickými postavami a zdánlivě nevysvětlitelné jevy mě příjemně překvapila. Určitě se nejedná o nudnou, jenom popisnou ruskou literaturu.

02.02.2018 4 z 5

Kecy, kecy, kecičky Kecy, kecy, kecičky Karin Krajčo Babinská

V dnešní době se již nepíší deníky, ale online blogy. Tato kniha je složena z příspěvků Karin Babinské na ten její. Styl článků se dá přirovnat ke Kafi a cigárku od Marie Doležalové. Před knihou jsem žádný její příspěvek nečetla, protože jsem přeci jen zastáncem psaného slova na papíře. Kniha neurazí, splní očekávání a člověk si u ní odpočine.

12.11.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Výborná kniha. Čtenář si odpočine a hlavně pobaví. Další knihy Patrika Hartla si budu určitě chtít také přečíst.

10.10.2017 3 z 5

O smrti a umírání O smrti a umírání Elisabeth Kübler-Ross

Skvělé, průkopnické, poučné, stále aktuální. Tím se dá tato kniha charakterizovat. Ukázkové rozhovory a kaziustiky pozitivně obohatily text. Jedná se o specifické a výjimečné dílo, které nenásilně nutí čtenáře se zamyslet. Na sto procent se ke knize ještě nekolikrát vrátím.

09.09.2017 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Pokud jsem byla unešená z Vraždy v Orient expresu, tak nelze slovy popsat zážitek z této knihy. Rozuzlení výborné a Agatha Christie je zaslouženě královnou detektivek :-).

02.08.2017 5 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Kniha nám osobitým způsobem napomáhá, abychom nezapomněli na zrůdnosti, co se děly. Příběhy lidí v komiksové formě by se měly stát pomůckami učitelů dějepisu.

29.07.2017 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

O organizaci Lékařů bez hranic se zajímám již dlouho a tato kniha poutavě popisuje zážitky jednoho odvážného lékaře, který se rozhodl odjet pomoci a vzdal se vymožeností středu Evropy. Dobře a autenticky napsáno.

23.07.2017 5 z 5