marketa1860 marketa1860 komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nádherná kniha!!!
Zpočátku jsem se nemohla začíst, Ove mi nepřišel bůhvíjak zajímavý a kapitoly se mi táhly...
Ale postupně, naprosto nenásilně i díky vzpomínkám z minulosti jsem ho začala poznávat a změnila názor. A protože mě bombardují všude kolem reklamy na film, viděla jsem v duchu Toma Hankse jako Oveho a mělo to své kouzlo:-)
Backman píše neskutečně, lehce, něžně, vtipně.
Opravdu krásná kniha, snad zkouknu i film.

13.10.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná knížka, plná síly a naděje. Příběh dívky, která se v poválečném období vrací do Čech, na pokyn příbuzných se vdá a začíná žít "nový" život. Jenom její vnitřní síla, odhodlání a snad vděčnost za šanci, kterou dostala, ji vede stále kupředu. Překrásným jazykem je popisován těžký život v době bídy, strachu, hladu a beznaděje.
Jak píše -javirgo- audiokniha s přednesem Simony Postlerové se mi tak moc nelíbila, že jsem knihu na rok odložila a teprve teď ji přečetla v knižní podobě.

23.05.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nádherná smutná kniha s velkým poselstvím. Přestože jde v podstatě o tragický příběh, přečetla jsem ji jedním dechem. Neuvěřitelná síla lidí hrdých na svůj původ, svou zemi. Lidí, které nezlomilo nelidské zacházení. Příběh založený na skutečných událostech v předválečném čase na území tří pobaltských republik. Silná, dojemná kniha.

01.10.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pro mě neskutečné překvapení. Fantastická kniha vyprávěná překrásným jazykem. Nejsem moc na scifi, budoucnost a nadpřirozeno a knihu jsem otevřela jen na základě recenzí. Od první stránky jsem se začetla a nepustilo mě to do konce. Příběh "obdarovaného" dítěte (dívky, která se musí kvůli bezpečnosti vydávat za chlapce) v přísné společnosti, kde jsou role jasně dány už při narození. Putování s hrdiny a setkání s bytostmi, které přináší smrt. Hltala jsem každou stránku a hned jdu do dalšího dílu:-)

11.10.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nádherná kniha s hlubokým obsahem. Mám dítě ve stejném věku jako hlavní hrdinka a nesmírně mě obohatil názor na život z jejího pohledu. Děti nás mohou mnoho naučit, protože snadno zapomínáme na to, že i my jsme byli dětmi. Bolestné vyústění mě zasáhlo. Jedna z knih, které se dají číst víckrát.

22.09.2021 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Překrásná kniha, která ve vás zanechá otisk.
Téma nechtěných dětí, dvou světových válek, domluveného sňatku.., autorka je umí uchopit něžně, s citem pro detail a vykreslení postav umí na jedničku. Moc se mi líbí i nenásilné zapracování historie, na pozadí jednotlivých příběhů pak všechno dostává jiný rozměr.
Jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek.

29.08.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Kniha se nečetla lehce, ale pro mě zcela nové téma (přesto, že jsem starší ročník a leccos si pamatuji). Očima dopívajícího chlapce sledujeme naprosto šílený život v totalitním Rumunsku. Každý donáší na každého, obchody prázdné, problémy s vodou, elektřinou. Šedé živoření bez možnosti úniku. Osobnost kultu milovaného vůdce všude okolo. Děkuji za takové knihy.

27.06.2023 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Příběh byl úžasný, parta kamarádů z předválečného Ružomberku, kteří nerozlišovali Němec/Žid/Slovák. Život je zavál různým směrem, aby se jejich osudy spojily na nejtragičtějším místě - v koncentračním táboře.
Knihu jsem četla dlouho, popisy masového vyvražďování Židů, ale i praktiky americké mafie..., to byla silná káva.

03.01.2024 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha psaná příjemným jazykem, krátké poutavé kapitoly. Příběh dvou mladých lidí na opačné straně války, kteří se díky mnoha náhodám setkají.
Přes můj počáteční strach díky recenzím se mi kniha četla krásně a mohu ji doporučit všem.

17.08.2022 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Úžasná kniha. Zajímavé téma krásně zpracované, s hromadou historických detailů, konkrétních osudů, nádherným jazykem popsané. Ani vteřinu jsem nepřemýšlela nad tím knihu odložit. Kateřina Tučková je vynikající spisovatelka.

22.10.2021 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

To byla zase jízda! Začátek knihy mi přišel přesně jak popisuje "Friedulka" v komentáři níž - stejný scénář jako u předešlých knih... Jako věrný čtenář už vím, jakou whisky Hunter pije, že trpí insomnií a podobné detaily, které se opakují a mě už občas lezu na nervy. Stejně tak šokující způsob provedení vražd apod.
ALE! Tentokrát se to celé vyvíjelo jinak, pomaličku jsme se dostávali k možným důvodům, dávným křivdám a když už bylo vyřešení na dosah, prásk a všechno jinak. Finální rozuzlení bylo parádní, indicie nečekané, ale naprosto logické, jak už to u Cartera bývá.
Takže shrnuto podtrženo - moc se mi to líbilo a proto zůstanu Carterovi věrná i nadále:-)

05.10.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Moc jsem se na tuto knihu těšila a naplánovala si na čtení čas poprázdninový, abych jí věnovala opravdu všechnu svou pozornost. A stálo to za to. Knihy založené na historických reáliích, s příběhem, kterému se dá věřit, napsané nádherným jazykem..., to je u Kateřiny Tučkové standart a tato kniha to potvrzuje. Velice detailně propracovaný příběh řádových sester, které bojovaly za svou víru. Spousta historických informací, podané tak, aby jim laik porozuměl.

08.09.2022 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherná kniha, která je přes okolnosti popisované doby plná něhy, pochopení, vzájemné úcty. Samozřejmě jsem viděla film, takže jsem si za postavy dosadila konkrétní tváře a čtení tak měl okamžitě hlubší rozměr. Chvíli jsem si zvykala na strohý styl psaní, ale díky krásnému jazyku autorky bylo řečeno všechno jasně a srozumitelně. Opravdu zážitek.

09.11.2023 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Vynikající, jako vždycky. Přes osobní tragédii autora opět skvělá kniha plná napětí, parádních logických úvah, svižný děj a překvapivé odhalení. Carter je jednička:-)

07.08.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Neskutečná kniha. Téma pro mě naprosto neznámé, příběhy, spíš útržky, životů politických vězenkyň a jejich dětí. Mě tato doba jen kapku lízla, ale na neskutečnou radost a nadšené oči všech dospělých po sametové revoluci si vzpomínám. Konečně praskla bublina, ve které se dusil každý, i ten co přikyvoval režimu.
Vykonstruované procesy, které přes svou směšnost dostaly za mříže stovky nevinných lidí, v této knize žen a dívek, naprostá bizarnost počínání vládnoucí třídy.... Šílené!
Děkuji autorce, že toto téma nakousla a spoustě lidí otevřela oči, protože ještě pořád se dá zaslechnout, že se tenkrát nežilo tak špatně.....

19.05.2023 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Nádherná kniha, ke které se vracím. Příběh síly, odhodlání, lásky a odvahy. Ženy jsou neskutečně silné bytosti.

22.10.2021

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná krátká povídka, poslouchala jsem v podání Marka Ebena. Krásný zážitek.

12.10.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Zážitek! Moje první kniha od Bryndzy a jsem nadšená! Děj se vyvíjel přirozeně, žádné náhlé poznatky. Hlavní hrdinka sympatická i se svými neřestmi, zápletka parádní a logické rozuzlení na závěr. Velká spokojenost.

10.11.2022 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Nádherná kniha. Rozjezd byl pro mě trochu pomalý, moc jsem nerozuměla, kde je problém, ale po první třetině jsem knihu nemohla odložit.
Všechno se vším souvisí a jak píše níže Mateo67 - jako korálek po korálku navlékáte náhrdelník, i tady se všechny souvislosti spojí a vznikne dojemný životní trojgenerační příběh žen ovlivněný dobou, výchovou, rodinou...

26.02.2024 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Parádní knížka. Julie po ztrátě vlastního dítěte adoptuje romskou holčičku, kterou si chce vychovat podle svých snů a jaksi mimovolně si do ní promítá svou vysněnou a ztracenou dcerku. Za každou cenu se snaží ji "uchránit" od jejího původu, stává se její panenkou na hraní. Všechno klape až do momentu, kdy dospívající dívka začíná vidět nesrovnalosti, bouří se proti tvrdé výchově. Julie roli matky nezvládla. Tolik se bála předsudků, až totálně potlačila Agnesin vývoj, názory, sny.
Krásně napsané, smutný příběh.

05.05.2023 4 z 5