Market-k-a Market-k-a komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zajímavá kompozice - střídání kapitol z pohledu dcery a z pohledu otce. Začátek románu je vlastně důsledkem dřívějšího děje, který se postupně v knížce dozvídáme.
Otec, kterého bychom mohli šmahem odsoudit jako stárnoucího bručouna (mírně řečeno) se rázem každou stránkou stává lidštějším a nám začíná docházet, proč je takový, jaký je, a proč se chová k dceři a manželce tak, jak se chová. Ne každý má odvahu citově se navázat k druhému / druhým. Je to totiž vždycky riziko a tento pán už o svojí první rodinu přišel, a tak ví, jaká případná bolest je v sázce. Dá se vůbec navázat na svůj ztracený život a začít znovu?

Blížím se ke konci a čtu a čtu a najednou konec? :-D Ve chvíli, kdy bych to vůbec nečekala! Škoda, zrovna to bylo napínavé... Ale happy end alespoň naznačený :-)

13.01.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Šikmý kostel je prostě kniha, jejíž hrdinové se vám vryjí pod kůži. Prožíváte s nimi všechny radosti i pády, jako by to byli vaši blízcí přátelé. Část z války se četla špatně, odpočítávala jsem si v duchu: vydržte ještě dva roky, už jenom rok... I přesto, že to není příliš optimistické čtení, objevují se v ději sem tam i malé radosti, které všechno nakonec kupodivu převáží - alespoň u mě. Zkrátka všechny špatné věci v knížce jsem se zatajeným dechem přelouskala, ale o to více mě pak těšily ty malé radosti obyčejného života :)

01.06.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Holka z bažiny, vlčí dítě, záhadná vražda... Nic, co by mě nějak extra lákalo ke čtení. Přesto však si knížka stále a stále přitahovala moji pozornost a když jsem uviděla trailer na filmové zpracování, zvědavost mi už nedala. A jsem nadšená. I přesto, že román se odehrává asi v tom nejvíce odlišném prostředí, než ve kterém žijeme my, vtáhne vás to ohromnou silou do děje a vše prožíváte s hlavní hrdinkou. Kdyby mi někdo řekl, že jde vlastně o love story, tak bych s přečtením tolik neváhala :) Nejsem vůbec fanoušek detektivních zápletek ani sáhodlouhých popisů přírody, ale tady mi to vůbec nevadilo, moc se těším na film a hodnotím bez váhání 5 hvězdičkami.

11.10.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Za tu originalitu, spoustu nečekaných zvratů a hlubší podtext nemůžu dát jinak než pět hvězdiček :)

20.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ač scifi nečtu často, tohle bylo skvělý. Sympatický hlavní hrdina, zajímavé vyprávění s retrospektivními kapitolami, napínavost, originální námět. Ani spousta vědeckých pasáží mě nijak nerušilo. A co tedy na mě "dýchlo" asi nejvíce, byla až dojemná síla přátelství nade vše. Oceňuji i nečekaný konec :)

21.12.2021 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Vyprávět o velkých tématech, koťátkách, štěňátkách, násilí, vraždách atd. je snadné (s trochou nadsázky řečeno :) ), ale zachytit každodennost vlastně každého z nás a zaujmout, to už chce talent. Po přečtení knížky mám tak nějak větší chuť do všeho, za mě ideální odpočinkové čtení a jasná volba na dovolenkové poflakování. A jak se autorovi povedlo vcítit se do ženského světa? Na jedničku s hvězdičkou :-)

20.02.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Čtivé, poučné. Člověk si uvědomí, že se v dnešní době nemá vůbec špatně.

19.10.2020 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Oddechový román ideální na léto. U této autorky se mi líbí popisy míst, ve kterých se příběh odehrává. Člověk má hned chuť tam vyrazit. A tady Chorvatsko... krása. Trošku klišé konec, ale to se dá odpustit :-)

07.09.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Krásná knížka s hlubokými myšlenkami.

28.04.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pro nás, kteří jsme komunismus nezažili, jistě přínosné. Více jsem pochopila, na jakých principech funguje a kam až může toto smýšlení dojít. Přiznám se, že si ani nejsem příliš jistá, co byla fikce a co se před rokem 1989 skutečně dělo... Každopádně jsem teď zase o něco vděčnější za dobu, kterou máme - i když je momentálně všelijaká - a děkuji ze srdce všem, kteří šli tenkrát cinkat a máme díky tomu nyní demokracii a možnost normálně žít.

07.05.2021 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Strávit čas s Robin a Cormoranem je vždycky příjemné a ta obsáhlost už k tomu zkrátka patří :)

15.04.2024 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Skvělá letní dovolenková četba, knížka, která zlepší náladu a u které se nasmějete :)

Ale... Mám přeci jen jedno ale... Nemám ráda, když se do komedií obecně, ať už jsou to knížky nebo filmy, dává téma smrti a vážných nemocí. Ano, patří to do života, ale myslím si, že když už komedie a mám se smát (a na to má pan Hartl talent), tak bych tam toto prostě nedávala.

15.08.2023 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Tahle knížka je úlet. Ale čtivý a napínavý úlet, který vám nedovolí přestat číst :) Jedná se vlastně o milostný příběh v nepříliš vzdálené budoucnosti ovládané "velkým bratrem" Centrálním systémem planety. A jak tato diktátorská myšlenka začala, mi vyrazilo dech...

14.04.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knížka, která se mi vryla pod kůži. V dobrém slova smyslu, ani se mi nechce číst něco dalšího. Za mě úplně super, nebude pokračování? :-D Příběh vtáhne do děje, zajímavé je střídání kapitol psaných z pohledu dcery a matky. Holčičky mi bylo neskutečně líto. Rodiče vlastně docela "normální", ale ve skutečnosti matka nespravedlivá teroristka a otec primitivní násilník. Doporučuji (i jako ponaučení, jak se jako rodiče NEchovat).

14.07.2020 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Zjistila jsem, že autorka své knížky vydává samonákladem. Noo takže asi tolik k mému hodnocení :D Další díly už asi vynechám, zkusila jsem ze zvědavosti, ale není to úplně pro mě, je to příliš povrchní a předvídatelné a slova jako p*čka a k*nd*čka mě budou ještě strašit dlouho :-D

25.04.2023 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížka byla čtivá, i když jsem se zpočátku trošku ztrácela v postavách (což mi u těch okrajových vydrželo až do konce knížky). Ze začátku mě ale knížka příliš nechytla, trošku jako bych se vrátila do studentských let a četla povinnou četbu - i když zrovna tady to mínus určitě nebylo. Druhá část mě ale bavila moc. Vypravěčka se stala hlavní postavou, děj byl velmi napínavý, plný nečekaných zvratů a mě to táhlo číst dál a dál. A i když už jsem nějaké knížky z dob komunismu četla, dozvěděla jsem se nové věci a dost na mě zapůsobilo to, co se dělo. Jako porevoluční dítě jsem opravdu šťastná za to, že jsem to nezažila.

SPOILER: Moc se mi líbil závěr knížky a vysvětlení hlavní hrdinky, proč si myslí, že vše dobře dopadlo :-)

26.11.2019 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Jedna z nejhezčích knížek, co jsem letos četla, skvěle psychologicky propracované. Všechny postavy v románu působily navenek všelijak (i jako pěkné potvory), všem jsem ale nakonec porozuměla a souznila s nimi. Hold vztahy matky-dcery a sestry jsou někdy složité :)

11.12.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Skvěle popsané niterné pocity, které asi každý zná (a možná raději nepřizná) a rodinná (mini)dramata. Na mě už trochu moc depka, proto jedna hvězdička dolů.

01.03.2023 4 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Tak tohle mě hodně bavilo. Asi to není čtení pro všechny, ale jestli váháte, zkuste pár stránek a budete mít jasno, jestli je to knížka pro vás. Mužům nedoporučuji, tohle je knížka přímo nasáklá ženskostí a ženskými tématy a pozor, vše bez příkras :)) Jsem nadšená!

05.04.2022 5 z 5

Kde se les dotýká hvězd Kde se les dotýká hvězd Glendy Vanderah

Knížka s nádechem magična. Ztracená holčička, která tvrdí, že je z jiné planety. Jsem jediná, kdo jí to bez zaváhání uvěřil...? :-D

21.03.2022 4 z 5